04 Qershor 2020

Pitt dhe Jolie injorojnë ceremoninë e "Oskar"-it

Veneci, 10 mars - Çifti më i përfolur i Hollivudit në këto vitet e fundit, Angelina Jolie dhe Brad Pitt kanë shmangur pjesëmarrjen në ceremoninë e Academy Awards të dielën mbrëma, për të qëndruar në një festë ditëlindjeje së bashku me fëmijët e tyre.

Çifti hollivudian, aktualisht gjendet në Venecia, ku Angelina është duke xhiruar filmin "The Tourist", film në të cilin luan edhe aktori i njohur Johnny Depp.

Aktorët Jolie dhe Pit në vend që të ktheheshin në SHBA për të marrë pjesë në ceremoninë më të madhe të filmit, ata vendosën të qëndronin në Itali dhe t'i dërgonin fëmijët e tyre në ditëlindjen e fëmijës së regjisorit të filmit "The Tourist", Florian Henckel von Donnersmarck.

Ky veprim i dy aktorëve të shumëpërfolur pritet të ketë shkaktuar irritimin e organizatorëve të ceremonisë së "Oskar"-it , pasi siç ishte njoftuar paraprakisht të dy aktorët kanë pasur një ftesë për të qenë pjesë e evenimentit më të famshëm kinematografik në botë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2020

- Mbahet ceremonia e marrjes së detyrës nga Kryeministri i zgjedhur, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)
   
- Kompanitë e auto-shkollave protestojnë për rifillimin e punës. (Para Ministrise se Infrastruktures, ish-pallati i Rilindjes, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi publikon raportin “Dështimi i gjykatave në mbushjen e Programit për Kompensimin e Viktimave të Krimit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:30)
   
-  Mbahet seancë e Kuvendit në të cilën pritet të formohet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-19” nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Lakrishte. (Lagja Lakrishte në Prishtinë, ora 11:00)

- Këshilli iniciues i punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës organizon protestë para mensës së Termocentralit Kosova B. (Termocentrali Kosova B, Obiliq, ora 12:00)