29 Tetor 2020

Për rininë janë paraparë 1 milion e 500 mijë euro direkt për projekte

Prishtinë, 17 shtator - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi e shoqëruar nga zv/ministri Englebert Zefaj dhe bashkëpunëtorë të MKRS-së mori pjesë në aktivitetin me të rinj “debat n’shilte” të organizuar në bashkëpunim mes MKRS-së dhe OJQ-së Together Intiaitve for Progress.

Ministrja Dumoshi u shpreh se qëllimi i saj si ministre ësht tu ipet rast të rinjve që të hyjnë në institucione dhe të shohin punën nga afër.

Ajo shtoi se për rininë kanë paraparë 1 milion e 500 mijë euro direkt për projekte që kanë qëllim punësimin e të rinjve.

“Jam shumë e lumtur që ndodhem këtu. Punësimet e të rinjve kanë ndodhur edhe më herët në numër më të vogël. Po ata të rijnë kanë vazhduar punën. Uroj që shumë shpejt të bëjë thirrje dhe ftoj të rinjtë e interesuar që të aplikojnë për punësim në vendet që do të hapen”, tha Dumoshi.

Ajo tha se kanë programin e edukimit joformal duke shtuar se me këto programe i përgatisin te punësuarit se si të shkruhet një projekt dhe CV.

“Me ligiin për Rininë jemi duke përforcuar edhe pjesën e vullnetarizmit. Projektligji që po punohet do të rrisë moshën rinore sipas ligjit dhe do të ketë edhe pjesën e diskutimit publik edhe nëpër komuna të ndryshme”.

Më anën tjetër, Edis Prapashtica, Përfaqësues i Zyrës rajonale për bashkëpunim Rinor(RYCO)  tha se ka pas rast me bashkëpunuar  me ministren, dhe tha se ajo dhe MKRS i ka mbështetur vazhdimisht.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 Tetor 2020 - Open Data Kosovo në bashkëpunim me Zyren për Qeverisje të Mirë lanson projektin “Iniciativa për Qeverisje të Hapur dhe të Mirë”, të financuar nga programi MATRA 2020 në kuadër të Ambasadës së Mbretërisë së Holandës në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit te Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti së bashku me Zëvendëskryeministrin e parë Besnik Tahiri, merr pjesë në tryezën “Reforma e administratës publike: Shtytja e saj përpara”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi do të vizitojë Komunën e Ferizajt ku do te takohet me Kryetarin e Komunës, Agim Aliu. (Zyra e Kryetarit të Komunës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi, e thirrur nga kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit, në Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 188-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Takimi do të organizohet nëpërmjet video konferencës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dhjetë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00) .

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të pres në takim ministrin e Transportit të Maqedonisë së Veriut, Blagoj Boçvarski. (Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës, salla P-37​, ora ora 10:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi do të vizitojë punimet në ndërtimin e Pallatit të Kulturës. (Afër Qendrës së Inovacionit në Ferizaj, rruga "Brahim Ademi", ora 10:40)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pruron fushat e tenisit. (Afër Palestrës së Sporteve "Bill Clinton" në Ferizaj, ora 11:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit te Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi dhe ministri i Transportit të Maqedonisë së Veriut, Blagoj Boçvarski mbajnë konferencë për medie. (Salla e konferencave në Qeveri të Kosovës, ora 11:15)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Komunën e Rahovecit. (Komuna e Rahovecit, ora 13:00)