27 Shtator 2020

OSBE prezanton rezultatet e projekteve të vitit 2019 për të rinj

Prishtinë, 7 dhjetor - Misioni i OSBE-së në Kosovë organizon konferencë ku do të prezantojë aktivitetet që Misioni ka organizuar gjatë vitit 2019 me të rinj, siç janë Akademia e OSBE-së për Dialog, Deklarata Ndër-Komunale për Dialog ndërmjet Komuniteteve, si dhe Lojërat Mini-Olimpike për Njerëz me Nevoja të Veçanta, të cilat kanë sjellë së bashku të rinj nga komunitete të ndryshme.

Zëvendësshefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë, Killian Wahl, do të mbajë fjalë hyrëse. Paneli që do të përqendrohet në parandalimin e dhunës ndaj grave dhe vajzave përmes aktivizmit të të rinjve do të moderohet nga një pjesëmarrëse e “Programit të gazetarëve të rinj” dhe do të bazohet në të dhënat nga anketat e OSBE-së “Mirëqenia dhe Siguria e Grave” dhe “Perspektiva e Burrave për Barazinë Gjinore në Kosovë”.

Diskutimi në panel do të pasohet nga “Sesioni i mikrofonit të hapur”, ku pjesëmarrësit e programeve të OSBE-së do të flasin për përvojat e tyre dhe atë se si pjesëmarrja në to ka ndikuar pozitivisht në botëkuptimin dhe komunitetin e tyre.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)