28 Shtator 2020

Nis të shfaqet filmi dokumentar për Celine Dion

SHBA, 22 shkurt - “Celin: përmes syve të botës”, është filmi dokumetar për turneun e fundit të këngëtares Celine Dion në vite 2008 – 2009, i cili ka nisur shfaqen në kienmatë amerikane. Ndërkohë, ylli i muzikës kantri, Reba Makintajër, po nis pregatitjet për turneun e saj të ri nëpër Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Këngëtarja veterane e muzikës kantri, Reba McEntire, është mjeshtre për t’u rikthyer sukseshëm në muzikë.

Që nga dalja e albumit të saj të parë me titull “Can’t even get the blues”, në janar të vitit 1983, ajo vazhdon të mbetet në krye të klasifikimeve për muzikën kantri në Amerikë, me albumet dhe këngët e saj. Imazhi i saj i kuruar nëpër vite, është një nga pikat e sukseshme të Rebës:

“Është i rëndësishëm- thotë ajo- kur e kam nisur m’u desh që të ndryshoja rrënjësisht për të qenë pranë publikut, por nuk hoqa dorë asnjëherë nga stili im kaubojs”.

Pamja e saj mund të ketë ndryshuar nëpër vite por diçka nuk ndryshon asnjëherë në karrierën e saj. “Ajo që mbetet përherë e njëjtë është një këngë e mirë. Duhet të kesh një këngë të mirë, që të dominosh”, thotë ajo.

Më tej ylli i muzikës amerikane, thotë se ajo nuk është kryeneçe në përzgjedhjen e këngëve, por i ndjek dhe do t’i bëjë të sajat me çdo kusht kompozimet e vërteta dhe të mira.

34 këngë të pozicionuar në vendin e parë gjatë gjithë karrierërs së saj, dhe ndërthurja me krijime të reja, është një dilemë për përzgjedhjen e këngëve që këndohen nëpër turnetë që Reba zhvillon.

Aktualisht ajo do të nisë një turne në muajin prill, ku do të këndojë së bashku me George Strait. Këngëtarja e famshem Celine Dion mbërriti në premierën e filmit dokumentar me titull “Celine, përmes syve të botës”, e veshur me të zeza, dhe me bizhuteri diamanti që kapin vlerën e miliona dollarëve.

Filmi “Celine, përmes syve të botës” ka ndjekur artisten gjatë turit të saj “Taking Chances” në vitin 2008- 2009. Ajo ka udhëtuar në 5 kontinente, duke dhënë koncerte në 25 vende të botës, e shoqëruar nga bashkëshorti i saj, djali 8 vjeçar, e jëma dhe familja e saj e madhe. Filmi tregon pjesën e paskuintave të koncerteve të saj, si dhe momente të rralla dhe të pashikuara më parë.

Dion thotë se ndonëse këto filmime janë personale dhe i përkasin familjes së saj, ajo mendoi që t’i ndante sëbashku me adhuruesit e saj. Filmi ka nisur transmetimin në disa prej kinemave amerikane. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës ku me pas do të ketë edhe konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të bëhët shqyrtimi dhe plotësimi i Planit të Punës së Komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, ora N10, ora 9:30)

- Valbon Krasniqi, ud. drejtor i përgjithshëm i ShSKUK-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj mbajnë konferencë për medie, në lidhje me rikthimin e shërbimeve shëndetësore, përfshirë punën e ambulancave specialistike, operacioneve jo emergjente dhe shërbimeve tjera elektive. (Para objektit të  administratës së ShSKUK-së ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin protestues "Kundër plagjiaturës të përbashkuar", për denoncimin e plagjiaturave të udhëheqësve të ministrive të Arsimit në Kosovë dhe në Shqipëri, ministrit Ramë Likaj dhe ministres Evis Kushi. (Rruga Radovan Zogoviq në lagjen Pejton, para Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë, ora 10:00)

-  Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Përfundimit të Kryesisë së Kuvendit dhe shqyrtimi i draft - Planit të Punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Zëvëndësministri i Drejtësisë, njëherit Koordinatori Nacional për Mbrojtje nga Dhuna në Familje, Florian Dushi, ​mbnjë një takim koordinues në të cilën temë diskutimi do të jetë: "Trajtimi i rasteve të dhunës në familje në kohën e pandemisë". (ish-objekti i Rilindjes, kati IX, salla 914, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë bën përzgjedhjen e ekspertëve të jashtëm si dhe cakton intervistat për dëshmitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit në të cilën do të bëhet zgjedhja e Avokatit të Popullit. (Salla e Kuvendit, ora 12:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmin e dëshmitarit Beqë Cufaj  – Ambasador i Republikës së Kosovës në Gjermani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Mbahet paraqitja e parë e Salih Mustafës. (Salla e  gjyqit të Dhomave  të  Specializuara të Kosovës  (DHSK) në Hagë ora 15:00 - mund  të  përcillet edhe përmes transmetimit në Internet, me një vonesë të shkurtër në https://www.scp-ks.org/sq/transmetim)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe drejtori EMCDDA do të nënshkruajnë marrëveshje pune. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Brendshme, salla P-01, ora 16:00)

- Fillon java e tretë e programit publik në Festivalin e Arkitekturës në Kosovë. (Drejtperdrejt në faqen facebook-ut të Festivalin e Arkitektures, ora 18:30)