26 Shtator 2022

Mjeku i Xheksonit akuzohet për vrasje paparamendim

Los Angelos, 4 shkurt - Mjeku personal i pop-yllit Majkëll Xhekson do të akuzohet për vrasje paparamendim, lajmëruan mediumet botërore. Mjeku Konrad Murej vendosi t’u dorëzohet autoriteteve dhe të dalë para gjykatësit hetues, deklaroi avokati i tij Edvard Çernov.
 
Ai potencoi se Murej fare nuk fshihet dhe se është i gatshëm të paraqitet para gjykatësit hetues i cili, sipas dëshmive të shpalosura, do të vërtetojë nëse Murej duhet të akuzohet dhe t’i nënshtrohet gjykimit.
 
Patologu i cili bëri kontrollimin e kufomës së Majkëll Xheksonit si arsyje për vdekjen theksoi vrasjen, gjegjësisht helmim me sasi të madhe të anestetik propofol.
 
Kjo substancë krijon varësi dhe futet në mënyrë intervenoze, ndërsa më së shpeshti si terapi jepet në kushte spitalore, e jo në ato shtëpiake, kumtoi patologu. Ai konfirmoi se në kufomën e Xheksonit është gjetur edhe koktej i barnave tjera si lorazepam dhe valium.
 
Murej mbrohet se nuk i rekomanduar Majkëll Xheksonit asgjë që do të mund ta vriste. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)