06 Shkurt 2023

Mbahet orë letrare me fëmijët parashkollor në Vushtrri

Vushtrri, 9 nëntor - Sot në Institucionin Parashkollor publik “Foleja” në Vushtrri u mbajt Orë Letrare me fëmijët parashkollor, ku vjershat e tyre për më të vegjëlit i deklamuan shkrimtarët për fëmijë Abdullah Troshupa, Ymrije Beqiri, Bahrije Qerimi-Spanca dhe Ahmet Pllana.

Shkrimtarët i priti drejtoresha e IP “Foleja”, znj. Sheribane Maxhuni, e cila tha se ky Institucion Parashkollor është themeluar në vitin 1985, pra funksionon qe 37 vjet dhe ka një objekt të posaqëm për këtë qëllim ku aktualisht janë 170 fëmijë në vijnë këtu.

Znj. Maxhuni tha se ky institucion parashkollor ka arritur suksese në vazhdimësi dhe dy herë është shpallur më i miri në Kosovë para luftës, si dhe ka marrë shumë Mirënjohje për punë të suksesshme.

Shkrimtarët lexuan vjershat e tyre para fëmijëve, të cilët ishin shumë të kënaqur.

Edukatorja Rejhanë Shala u kujdes që Ora Letrare të mbahej sa më mirë, kurse fëmijët ishin mjaft të interesuar për të dëgjuar vjershat për më të vegjëlit.

Ahmet Pllana  
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 shkurt 2023

- Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike të Kosovës do të organizoj një aksion si reagim ndaj skandalit të fundit me vende të punës në Arsim dhe akuzave publike për shitjen e vendeve të punës. (Para Komunës së Prizrenit, ora 9:30)
    
- Ministria e Financave, Punëve dhe Transfereve lanson Platformën për Punësim të të rinjve ku pjesëmarrës do të jenë Kryeministri, Albin Kurti, Ambasadori i Zvicrës, Thomas Kolly dhe Ministri, Hekuran Murati. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit ku në rend dite është Interpelanca e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti. (Kuvendi i Kosovës, salla C301, ora 11:00)

- Kryesia e Parlamentit Studentor mban konferencë për media lidhur me organizimin e marshit kundër asociacionit. (Para Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë, ora 11:00)

    Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe Këshillit Koordinues të Familjarëve të Personave të  Zhdukur gjatë luftës në Kosovë. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 12:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati vizitojnë ndërmarrjen “Liri”, në Prizren. (Ndërmarrja "Liri", Prizren, ora 16:00)

 

- Kryetari i Kryeqytetit Përparim Rama së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizojnë ceremoninë e nënshkrimit të Agjendës për Kontratën Sociale për Kryeqytetin që është zotim i përbashkët ndërmjet zyrtarëve të komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (SHFMU “Ismail Qemajli”, Bregu i Diellit, ora 19:00)