27 Shtator 2022

Mbahet Miss grand Albania dhe Kosova 2015

Prishtinë, 22 mars - Producenti i produksionit Lens production, Sherif Pacolli, ka bërë me dije se edhe këtë vit si dy vitet e më parëshme Miss Grand Albania 2015 , do të organizohet nga Lens production në bashkëpunim me vajzën që fitoi Miss Grandin vitin e kaluar Vivian Canaj.

“Vajza fituese edhe këtë vit përfaqëson shtetin e madh shqiptar në Miss Grand Internacional ku në mesin e 90 shteteve konkurrente do valon edhe flamuri ynë kombëtar”, ka theksuar ai. Sipas tij gjithsej do jenë 20 konkurrente vajza nga të gjitha trevat shqiptare, si nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia  dhe Mal i zi.

“Eventi do të mbahet në Prishtinë në sallën e kuqe në gjysmën e parë të muajit Maj. Përkrahje nga institucionet përkatëse nuk kemi por edhe këtë vit sponsor gjeneral dot jetë vision Group i cili ka dy vite që na përkrah në organizim të eventit”, ka theksuar ai.

Sipas tij juria do të përbehet prej pesë anëtarëve, një dizajner një gazetar, një fotograf një përfaqësues nga Bangkoku dhe vajza fituese e vitit të kaluar Vivian Canaj, kurse dizajneri besohet të jetë Refki Agushi.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022

 - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë shënon Ditën Botërore të Turizmit, në bashkëpunim me Unionin e Turizmit të Kosovës dhe me përkrahjen e Projektit për Zhvillimin e Sektorit Privat (PPSE). (Parku Arkeologjik Ulpiana, ora 11:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)