09 Gusht 2020

Madonna viziton Malauin

Afrikë, 6 prill - Madonna ka udhëtuar në Malaui ku do të qëndrojë një javë për shkak të angazhimeve të saja bamirëse në shtetin Afrikan.

Superylli i muzikës pop, e cila ka adoptuar dy fëmijë nga ky vend i varfër, ka dhënë shumë para për të ndihmuar fondacionin për ngritjen e Malauit, ndërkohë që pritet që të marrë pjesë në vendosjen e gurit në themelin e një shkolle për vajza të cilën ajo e financon.

Shkolla që do të kushtojë 15 milionë dollarë, pritet të jetë e përfunduar në vitin 2011.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Gusht 2020

- Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin e katërt të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar situatën aktuale politike në Republikën e Kosovës dhe rolin që mund të luajnë shqiptaro-amerikanët dhe shqiptaro-kanadezët në zgjedhjet e ardhshme. (Virtualisht në Zoom:  https://bit.ly/LVVShBAAug9, 13:00)