26 Shtator 2022

Lista e poetëve të përzgjedhur për Orën e madhe letrare

Gjilan, 27 janar - Krijues të interesuar nga hapësira e gjithmbarshme shqiptare e më gjerë, mes datës 22 dhjetor 2021 - 20 janar 2022, shfrytëzuan të drejtën e konkurrimit në konkursin anonim letrar "Flaka e Janarit" 2022 si dhe në konkurrimin e hapur për të lexuar në Orën e madhe letrare "Pena e Flakës", 2022, në masë të kënaqshme.

Grupi i punës i kësaj pjese letrare, pas vlerësimit të poezive të arritura për lexim në Orën e madhe letrare, ku edhe jepet Çmimi kryesor letrar i këtij manifestimi, "Pena e Flakës", përzgjodhi këtë listë poetësh, të cilët njëkohësisht edhe ftohen të vijnë e të marrin pjesë edhe fizikisht, në përputhje me masat anti-Covid dhe, njëkohësisht edhe ta vazhdojnë garën finale për çmimin "Pena e Flakës":

1. Afrim DEMIRI,
2. Agim DESKU
3. Alisë BEKTESHI
4. Alketë BALLKAMENI
5. Alketë SPAHIU
6. Arsim Halili
7. Asja MUNGECI
8. Avni DEHARI
9. Biser MEHMETI
10. Blertë BAFTJARI
11. Bujana XHINDOLI
12. Dhimitri POJANAKU
13. Hajdin MORINA
14. Kaltrinë UKA
15. Kasam SHAQIRVELA
16. Klejdë PLANGARICA
17. Linditë Ramushi DUSHKU
18. Lirije GASHI
19. Liza Pllana MALOKU
20. Maxhun OSMANAJ
21. Nazmije HASANI
22. Njazi RAMADANI
23. Odise PLAKU
24. Preng MACA
25. Ramë ORACA
26. Qazim THAÇI
27. Rozafë SHPUZA
28. Sadije ALITI
29. Selvete ABDULLAHU
30. Xheladin MJEKU

Ora e madhe letrare e Manifestimit kombëtar të kulturës, "Flaka e janarit 2022” mbahet në Bibliotekën e Qytetit "Fan S. Noli", më 31 janar 2022, duke filluar nga ora 16:00.

Gjatë pauzës, derisa Juria letrare të vendos për Çmimin "Pena e Flakës", do të komunikohen rezultatet e konkursit anonim letrar (me shifër), për vendet e para në poezi si dhe tri vendet e para për tregim të shkurtër, në përputhje të plotë me kriteret e konkurrimit.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 shtator 2022 - Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati do të mbahet mbledhje përkujtimore në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit”. (Salla e mbledhjeve të KK të Malishevës, ora 10:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës në kuadër të Javës Evropiane të Sportit 2022, organizon konferencën “Forumi për Sportin”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Agjencia për Informim dhe Privatësi, me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, mban konferencë me Kryetarë të Komunave. (Hotel Emerald, ora 10:15)

- Këshilli i Prindërve i shkollës “Faik Konica” në Prishtinë do ta organizoj një protestë për të shprehur pakënaqësinë e prindërve dhe nxënësve ndaj mos fillimit të procesit mësimor. (Oborri i shkollës, ora 12:00)

- Në 24 vjetorin e “Masakrës së Gollubovcit” behë homazhe te varrezat e martirëve në Plloqicë. (Fshati Plloqicë, ora 12:00)

- Në Qendrën Mediale në Çagllavicë zhvillohet debati me temën “Jo do të thotë jo - dhuna seksuale dhe ngacmimi i grave”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Mahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Repulikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Në prag të ndeshjes Kosova - Qipro mbahet konferenca për media e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja zyrtare e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Mbahet konferenca për media e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:30)

- Zhvillohet sStërvitja zyrtare e Qipros. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)