20 Qershor 2019

Lebibe Topalli-Shabani hap ekspozitën “Freeling”

- Nisja e ciklisteve të Cycle Kosovo for Children, ngjarje kjo bamirës për të përkrahur misionin e organizatës humanitare Aksioni për Nëna dhe Fëmijë. . (Bike Café, Dragodanmengjes, ora 7:30)

- “Let’s Do It” organizon aksionin e pastrimit të Ujëvarës së Mirushës dhe njëkohësisht do të organizojë shumë aktivitete atraktive. (Nisja e organizuar tek Monumenti “New Born”, ora 9:00)

- Bëhet tërheqja publike e shortit për renditjen e mbajtjes së Provimit të Maturës Shtetërore nëpër regjione. (Ambientet e Ministrisë së Arsimit, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në Prizren. (Salla e Kuvendit në Shtëpinë e Bardhë në Prizren, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës  do të mbajë konferencën e rradhës për media në të cilën do të diskutohet pjesa ekonomike e raportit te progresit, paga minimale, etj. (Objekti i OEK, ora 10:00)

- Instituti EPIK do jetë nikoqirë i pjesëmarrëseve të veçantë në kuadër të tryezës “WBIF – storie e pa treguar e suksesit”. (Hapësirat Shtëpisë së BE-se, ora 10:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, do të organizohen homazhe (Varrezat e dëshmorëve në Shipol, ora 10:00)

- Zyra e BE-së në Kosovë në bashkëpunim me Ministrinë e Integrimit Evropian, organizojnë tryezën e rrumbullakët mbi temën "Rëndësia e sigurisë në punë". (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:30)

- Hapet edicioni i 19-të i festivalit mbarëkombëtare folklorik “I këndojmë lirisë”, në Klinë. (Fshati Çabiq, të kulla e Mujë Krasniqit – Komandant Kapuçit, ora 11:00)

- Drejtori për Urbanizëm i Komunes se Gjilanit, Bekim Bajrami mban konferencë për media për 5 mujorin e punës dhe planifikimin për tre-mujorin e ardhshëm. (Zyra e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të mbajë konferencë për media para udhëtimit për në Bratisllavë të Sllovakisë, ku do të marrë pjesë në konferencën ndërkombëtare të organizuar nga “GlobSec”. (Aeroporti “Adem Jashari”, ora 11:30)

- Ambasadori Kosnett do t’i bashkëngjitet përurimit të zyrës së rinovuar komunale të prokurimit publik në Vushtrri. (Ndërtesa e Komunës në Vushtrri, ora 11:45)

 - Mbahet akademi përkujtimore me rastin e shënimit të 20 vjetorit të Ditës së Dëshmorëve të UÇK-së të komunës së Mitrovicës. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica”, buzë lumit Ibër, ora 12:00)

- Federata Atletike e Kosovës ne bashkëpunim me Komunën e Prishtinës organizon aktivitetin sportiv  Atletika për Fëmijë  ku është planifikuar te marri pjese rreth 436 fëmijë te klaseve te 5-ta te shkollave fillore te komunës së Prishtinës. (Studioni “Fadil Vokrri” në Prishtinë, ora 16:00)

- Qendra për Art dhe Komunitet Artpolis do të prezantojë ekspozitën “Hyjnesha në Fron". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 18:00)

- Defilimi i grupeve pjesëmarrëse të i festivalit mbarëkombëtare folklorik “I këndojmë lirisë”, në Klinë. (Qendra të qytetit në Klinë, ora 18:00)

- Kosovo 2.0 organizon lansimin e Monografisë së Kulturës - “Kultivimi”. (Kino Armata, ora 18:00)

- Hapja e ekspozitës personale të piktores Lebibe Topalli-Shabani, e titulluar "Freeling". (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)


Kalendari

Ngjarjet e datës 21 qershor 2019 - Zyra për Qeverisje të Mirë pranë Kryeministrit më mbështetjen e Projektit të Asistencës Teknike të BE-së organozn konferencën për publikimin e Raportit të mbështetjes financiare publike për OJQ-të nga institucionet e Republikës së Kosovës për vitin 2018. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:45)

- Zyra e BE-së në Kosovë  në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës, organizon konferencën “Transparenca dhe Llogaridhënia për Fondet Publike" gjatë së cilës do të publikohet raporti për mbështetjen financiare publike për organizatat joqeveritare për vitin 2018. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 9:45)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Konferencën për publikimin e Raportit të mbështetjes financiare publike për OJQ-të nga institucionet e Republikës së Kosovës, të organizuar nga Zyra për Qeverisje të Mirë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:45)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala interviston Blerim Devolli, pronar i Kompanisë Dardafon. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Organizatat e shoqërisë civile organizojnë protestën e shoqërisë civile në kundërshtim të Projektligjit për financim të subjekteve politike. (Para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore së bashku me Ambasadën Franceze në Kosovë, organizon tryezën e rrumbullakët "Cilësia e Ajrit në Kosovë: Drejt Standardeve Evropiane". (Aleanca Franceze, Rruga Lah Nimani, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të Auditimit të Pasqyrave financiare të Ndërmarrjes Publike 'Kompania Regjionale e Mbeturinave Pastrimi dhe  shqyrtimi i rekomandimeve të dala nga raporti i Auditimit të Performancës, Procesi i Menaxhimit të Grandeve dhe Subvencioneve në sektorin e bujqësisë. (Ndërteas e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministria e Administratës Publike, për nderë të Ditës Ndërkombëtare të Shërbimit Civil, organizon shënimin e kësaj dite, e cila i dedikohet shërbimin civil në Republikën e Kosovës. (Amfiteatri i MAP-it, ora 10:30)

- Projektit Promovimi i Punësimit në Sektorin Privat organizon ceremoninë e përurimit të prodhuesit të parë të specializuar për fidanë në Kosovë 'Agrobora'. (Ferma Agrobora në Tërnovc të Skenderajit, ora 10:30)

- ADMOVERE promovon raportin 'Profesorët përballë ligjit' në të cilin mes tjerash, do të publikohen aktakuzat dhe kallëzimet penale, ku janë të përfshirë pjesëtarë të stafit akademik të Universitetit të Prishtinës. (Qendra Informative Kulturore e BE-së, ish ProCredit Bank, përballë komunës së vjetër, ora 11:00)

- Mbahet miniolimpiada për persona me nevoja të veçanta ku gjatë kësaj dite do të zhvillohen aktivitete të ndryshme sportive si dhe aktivitete të lira. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në hapjen e aktivitetit tradicional të personave me nevoja të veçanta Miniolimpiada “Kosova 2019”, të organizuar nga Komiteti Paraolimpik i Kosovës. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike, Vushtrri, ora 11:00)

-