18 Nëntor 2019

Kosova pjesë e Javës së Dizajnit Duba 2019

Prishtinë, 22 tetor - Më 11 nëntor në Dubai do të hapet Java e Dizajnit të Dubait. Kosova është pjesëmarrëse në mesin e 73 shteteve dhe do të jetë e përfaqësuar nga Rrezeart Galica, i cili merr pjesë me veprën “TolerDance”.

Tematika që kanë trajtuar dizajnerët nga këto 73 shtete ka qenë për tolerancën mes njerëzve.

Në Dubai kjo ngjarje cilësohet si kthimi i festivalit më të madh krijues të rajonit 11 - 16 nëntor.

Duke festuar kreativitetin dhe talentin e dizajnit nga Lindja e Mesme dhe në mbarë botën, Java e Dizajnit në Dubai mbulon një sërë disiplinash përfshirë arkitekturën, dizajnin e produkteve, interierët, multimedia dhe dizajnin grafik.

Java e Dizajnit Dubai 2019 është në pronësi dhe menaxhohet nga Grupi Art Dubai dhe mbahet nën patronazhin e Lartësisë së saj Sheikha Latifa Bint Mohammed Bin Rashid Al Maktoum, Kryetar i Dubai Kulturës dhe Arteve Autoriteti. Java e Dizajnit Dubai 2019 organizohet në partneritet me Dubai Design District (d3) dhe mbështetur nga Audi Lindja e Mesme dhe Dubai Kultura.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)