28 Shtator 2020

Jubileu i 65 vjetorit të gazetës tradicionale të Kosovës Rilindja

Prishtnë,  11 shkurt - Gazeta tradicionale e Kosovës Rilindja ka 65-vjetorit në këtë 12 shkurt, por këtë vit jubilar pret ta shënoj, së shpejti, një ditë tjetër me një numër festiv të përgatitur në Pallat, e rikthyer tetë vjet pas dëbimit të kundërligjshëm nga UNMIK-u më 21 shkurt 2002.

Gjatë tetë vjetëve të dëbimit dhe detyrimisht mbylljes si e përditshme, Rilindja për të ruajtur emrin dhe traditën ka dalë me më se 40 numra të jashtëzakonshëm të kohëpaskohshëm, të cilët ishin edhe protestues, për t’i thënë jo mbylljes.

Edhe në këtë jubile, e ritheksojmë mirëpritjen dhe përshëndetjen për rinovimin nga Qeveria e Republikës së Kosovës të Pallatit tetëmbëdhjetë katësh, më të lartit në vend, i cili me vite ishte si një gërmadhë apo edhe ndërtesë fantazmë, krejt e zbrazët, pas dëbimit të Rilindjes dhe ndërprerjes së punimeve të rikonstruimit që duhej të pasonin “zhveshjen e brendshme”.

Rinovimi i Pallati, tash pjesë e imazhit të ri të shtetit të ri me objektet e reja moderne të ndërtuara e rinovuara të akomodimit rezidencial të Qeverisë gjatë dy vjetëve të pavarësisë, presim të pasohet edhe me zgjidhjen e duhur ligjore për Rilindjen.

Një hapësirë pune në Pallat si një mundësi për ridaljen e gazetës një kohë edhe me statusin aktual të ndërmarrjes shoqërore dhe e ardhmja në privatizim si edhe e gazetave tjera të rajonit që kishin status të njejtë dhe vazhdojnë të dalin duke ruajtur të veçantën e gazetës tradicionale, e bëjnë të sigurt  rikthimin e të përditshmes Rilindja Kosovës, siç ka në çdo vend normal në botë gazeta të traditës.

Numri i parë i gazetës Rilindja ka dalë më 12 shkurt 1945 në Prizren, me shkronjat prej plumbi që u sollën me arka nga Tirana. Në Prizren është edhe shtëpia monument, e parë, e Rilindjes.

Rilindja kishte edhe shtëpi tjetër, në Prishtinë – objektin ku aktualisht është Gjykata Komunale dhe Enti i Statistikës së Kosovës, e të cilën e ka investuar në Pallatin e Rilindjes, të ndërtuar në vitet e shtatëdhjeta të shekullit të kaluar.

Rilindja, gazeta historike e lindur në kohën e Konferencës së Bujanit, e cila e përcolli Kosovën e zhvillimet historike të saj deri në shpalljen dhe njohjen ndërkombëtare të Pavarësisë dhe më tej, mund të ketë edhe shtëpi tjetër në të ardhmen, pas privatizimit si gazetë.

Behlul Jashari

Kryetar i Këshillit Drejtues tё Rilindjes
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Shtator 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës ku me pas do të ketë edhe konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të bëhët shqyrtimi dhe plotësimi i Planit të Punës së Komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, ora N10, ora 9:30)

- Valbon Krasniqi, ud. drejtor i përgjithshëm i ShSKUK-së dhe Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj mbajnë konferencë për medie, në lidhje me rikthimin e shërbimeve shëndetësore, përfshirë punën e ambulancave specialistike, operacioneve jo emergjente dhe shërbimeve tjera elektive. (Para objektit të  administratës së ShSKUK-së ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin protestues "Kundër plagjiaturës të përbashkuar", për denoncimin e plagjiaturave të udhëheqësve të ministrive të Arsimit në Kosovë dhe në Shqipëri, ministrit Ramë Likaj dhe ministres Evis Kushi. (Rruga Radovan Zogoviq në lagjen Pejton, para Ambasadës së Shqipërisë në Kosovë, ora 10:00)

-  Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Përfundimit të Kryesisë së Kuvendit dhe shqyrtimi i draft - Planit të Punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Zëvëndësministri i Drejtësisë, njëherit Koordinatori Nacional për Mbrojtje nga Dhuna në Familje, Florian Dushi, ​mbnjë një takim koordinues në të cilën temë diskutimi do të jetë: "Trajtimi i rasteve të dhunës në familje në kohën e pandemisë". (ish-objekti i Rilindjes, kati IX, salla 914, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë bën përzgjedhjen e ekspertëve të jashtëm si dhe cakton intervistat për dëshmitar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit në të cilën do të bëhet zgjedhja e Avokatit të Popullit. (Salla e Kuvendit, ora 12:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmin e dëshmitarit Beqë Cufaj  – Ambasador i Republikës së Kosovës në Gjermani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Mbahet paraqitja e parë e Salih Mustafës. (Salla e  gjyqit të Dhomave  të  Specializuara të Kosovës  (DHSK) në Hagë ora 15:00 - mund  të  përcillet edhe përmes transmetimit në Internet, me një vonesë të shkurtër në https://www.scp-ks.org/sq/transmetim)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe drejtori EMCDDA do të nënshkruajnë marrëveshje pune. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Brendshme, salla P-01, ora 16:00)

- Fillon java e tretë e programit publik në Festivalin e Arkitekturës në Kosovë. (Drejtperdrejt në faqen facebook-ut të Festivalin e Arkitektures, ora 18:30)