12 Gusht 2020

Jeremy Irons luftë ndaj varfërisë në botë

Londër, 16 maj - Aktori i njohur britanik Jeremy Irons ka filluar një fushatë për luftën ndaj urisë. Kjo fushatë sensibilizimi është sponzorizuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara.

"Ngjarje po përkeqësohen gjithmonë e më keq,"- u shpreh aktori Jeremy Irons në lidhje fenomenin e varfërisë në planetin tonë. Aktori foli gjithashtu edhe në lidhje me një videomesazh i cili titullohet '1 billion hungry' (1 miliard njerëz të varfër).

"Ne duhet që të gjithë të jemi në gjendje që të përballojmë këtë situatë të pakëndshme. Kam me miliona njerëz të cilët vdesin parakohe nga mungesa e ushqimeve dhe ujit."- u shpreh aktori britanik.

"Të gjithë njerëzit duhet që të nxisin njëri-tjetrin në mënyrë që të gjithë të ndërgjegjësohen në lidhje me këtë kauzë kaq shumë humane."- pohoi Jeremy Irons.

Sllogani i fushatës së aktorit britanik është fjali "I'm mad as hell!" (Unë jam i nxehur si Ferri). Sllogani "I'm mad as hell!" është huazuar nga filmi me titull 'Network', prodhim i vitit 1976, me regjizor Sydney Lumet. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)