26 Janar 2020

Jay-Z, reperi më i pasur në botë

New York, 7 qershor - Reperi i famshëm Jay-Z, bashkëshorti i Beyonce-s, është listuar nga Forbes si më i pasuri i rrymës hip-hop pas ngritjes së një perandorie duke investuar në botën e muzikës, pasuri të paluajtshme dhe fushën e modës.

Revista prestigjoze "Forbes" e vlerësoi pasurinë e tij në 1 miliard dollarë, duke u bërë kështu këngëtari më i pasur i të gjitha kohërave.

Fama e Jay-Z u rrit në vitin 1996 falë albumit "Dyshim i arsyeshëm".

Forbes shkruan se e ka vlerësuar pasurinë e reperit duke shtuar pasuritë e ndryshme dhe më pas "ka zbritur një sasi të konsiderueshme shpenzimesh për një stil jetese si superstar".

Jay-Z ishte një trafikant droge para se t'i hynte botës së muzikës dhe të nxirrte albumin "Roc-A-Fella Records". Prej albumit të parë, reperi ka fituar 22 çmime Grammy dhe mbi 500 milionë dollarë fitime në një dekadë.

Në një intervistë të mëparshme për Forbes, manjati i biznesit, Warren Buffet, tha: "Jay po jep leksione në salla shumë më të mëdha se unë. Të rinjtë duhet të marrin shembullin e tij".

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 janar 2020

- Let’s Do It Kosova dhe Grupi për Mbrojtjen e Liqenit të Badocit organizojn aksion pastrimi në liqenin e Badocit. (Liqeni Badocit, ora 10:00 - nisja bëhet nga zyret e Let’s Do It Kosova, ora 9:30)

- Drejtoria për Kulturë Rini dhe Sport e Komunës së Istogut për nder të “Tre Dëshmorëve të Shkollës Shqipe “ do të organizoj turnirin ndërkombëtarë në shah UÇA.92. (Restorant Butrint në Istog, ora 10:30)