24 Shkurt 2020

Inaugurohet Katedralja e restauruar e Novobërdës

Prishtinë, 27 maj - Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Ambasadori i Gjermanisë, Christian Heldt do të mbajnë fjalë rasti gjatë inaugurimit të Katedrales së Novobërdës të restauruar rishtaz.

Katedralja e Novobërdës është dëshmi e trashëgimisë së pasur dhe të larmishme kulturore dhe fetare të Kosovës.

Restaurimi i kryer ravijëzon zhvillimet përgjatë shekujve: në pah dalin fazat e ndryshme të historisë së saj të stuhishme të transformimit dhe shkatërrimit.

Ndërtimi i Katedrales së Novobërdës daton nga shekulli i XIV dhe gjatë shekujve në vazhdim. Ajo ka qenë subjekt i transformimeve të ndryshme deri në shkatërrimin pothuajse të plotë.

Në fillim katedralja është ndërtuar si kishë katolike, në afërsi të kështjellës mesjetare së Novobërdës, të restauruar rishtaz.

Katedralja është një nga ndërtesat më të vjetra, si dhe një nga objektet më tö vlefshme të zbuluara deri tani në qytetin e Novobërdës.

Gjetje të ndryshme gjatë punëve të restaurimit e kanë vërtetuar vazhdimsinë e vendbanimeve në periudha të ndryshme historike të vjetra  disashekullore.

Projekti është financuar nga Programi për Ruajtjen e Trashëgimisë Kulturore të Ministrisë Federale për Punë të Jashtme të Gjermanisë dhe është implementuar nga Instituti Arkeologjik i Kosovës.

Një ekip ekspertësh nga Instituti Arkeologjik i Kosovës ka punuar në gërmimin, konservimin dhe restaurimin e katedrales që nga viti 2017.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shkurt 2020 - Zyra për Komunikim Publik e Zyrës së Kryeministrit dhe Agjencina për Informim dhe Privatësi mban sesion informues për zbatimin e Ligjit për Qasje në Dokumente Publike. (Hotel “International Pristina”, ora 9:00)

- Kostituohet Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Drejtoria e Inspekcionit në Komunën e Prishtinës do të fillojë zbatimin e dy vendimeve për rrënim në të njëjtën kohë, në rr. Musa Tolaj në Lakrishte. (Takimi me mediat bëhet në rrugën, Musa Tolaj, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit organizon lansimin e projektit strukturor Erasmus + “Ngritja e kulturës kërkimore në arsimin e lartë në Kosovë”. (Ndërtesa e MAShTI, ora 10:00)

- Demokracia Plus organizon tryezën e organizuar ku do të diskutohet mbi dyfishimin e pozitave të nëpunëse civil si rezultat i ristrukturimit të Qeverisë nga 21 në 15 ministri. (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

- Grupi Parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës organizon tryezë për taksën 100 për qind ndaj produkteve nga Serbia dhe Bosnja. (Hapësirat e Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Përurohet libri “Shoqëri e të shtypuri shkronja shqip 1879” të autorit Besim Kabashi i cili më pas do të mbajë një ligjëratë me titull “Një korpus për gjuhën shqipe”. (Amfiteatri i Fakultetit Ekonomik të Universitetit “Ukshin Hoti” në Prizren, ora 11:00)

- Konstituohet Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Përurohet laboratori i mikrobiologjisë në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, i ndërtuar me fondet e projektit “Mbështetje për Sistemin Shëndetësor të Kosovës”, nga Agjencia Italiane për Bashkëpunim dhe Zhvillim. (Klinika Infektive, ora 12:00)

- Hapet ekspozita “Ballafaqimi me të harruarën”. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)