17 Shtator 2019

Inaugurohet asambleja e fëmijëve në komunën e Istogut

Istog, 3 qershor - Është mbajtur sot mbledhja inauguruese e asamblesë  së fëmijëve në kuadër të aktiviteteve të cilat po zhvillohen  për nder të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve -1 Qershori.

Pjesë e kësaj mbledhje inauguruese ishte edhe kryetari i komunës Haki Rugova i cili uroj fëmijët e përzgjedhur për këtë asamble duke ju uruar punë të mbarë. Kërkoj nga ju që të ngrini  zërin tuaj për pakënaqësitë e juaja qoftë për komunën si institucion, qoftë për shkollat për nga vini ju, tha shpreh kryetari Rugova.

Sanije Mavraj, Kordinatore për të  Drejta të Njeriut njoftoj asamblenë komunale të fëmijëve për detyrat dhe përgjegjësit që dalin nga dokumentet e të drejtave të njeriut.

Kjo asamble ka për detyrë që të formoj komisionet vepruese të asamblesë që kanë për detyrë të përfshin sferat si: shëndetësisë, braktisja e shkollimit, transparencën, sigurinë në shkolla.

Kjo asamble është shembulli me i mirë i përfaqësimit gjinor meqenëse përfaqësimi gjinor i nxënësve është sipas ligjit për barazi gjinore dhe është dëshire e imja që kjo të zbatohet edhe në ligjin zgjedhor, tha nder të tjera Sanije Mavraj.

Qaush Balaj, kryesuesi i kuvendit komunal uroj nxënësit për ditën ndërkombëtare të fëmijëve dhe përgëzoj për inaugurimin e asamblesë së fëmijëve. Si kryesues i kuvendit komunal i njoftoj rreth detyrave dhe punës së kuvendit komunal.

Kryetare e kësaj asambleje u zgjodh Bleona Kurtaj nga SHFMU ”Bajram Curri” në Istog , nënkryetare Krajeta Januzaj nga SHFMU “Hysni Zajmi” Vrellë si dhe sekretarë i asamblesë u zgjodh Bleon Salihaj nga SHFMU “ Nder Mjeda” Rakosh.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 shtator 2019 - Mbahet dita e dytë e  konferencës më të madhe për zhvillimin e qëndrueshëm në rajon më temë 'Energjia për tv ardhmen'. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Komuna e Gjilanit bën homazhe në 20-vjetorin e rivarrimit të dëshmorëve të kombit. (Kodra e Dëshmorëve në Gjilan, 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e nëntë te rregullt te Komiteti për Politik dhe Financa. (Rahovec, ora 10:00) 

- Me rastin e vdekjes së veprimtarit të shquar romë, Nexhip Menekshe do të mbahet mbledhje komemorative për të kujtuar veprimtarin e pasur të së ndjerit si: dramaturg, gazetar, poet dhe arsimtar të gjuhës rome. (Shtepia e Kulturës “Xhemajli Berisha” në Prizren, ora 11:00)

-  Lëvizja Fol organizon diskutimin e radhës në kuadër të Forumit Fol Hapur me kandidatin e Vetëvendosjes për Kryeministër, Albin Kurti. (Zyrat e Lëvizjes FOL,  ora 11:00)

- Ambasada Hungareze në Prishtinë bën prezantimin e programit për Javët e Kulturës Hungareze, të shoqëruar me nga një gotë verë, dhe biseda joformale me gazetarët. (Ambasada e Hungarisë, rr. Arben Xheladini 157 në Prishtinë, ora: 13:30)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, viziton këto biznese në Suharekë: Fabrikën për prodhim këpucësh “Solid”, Kompaninë “Seti Comerc”, Fabrikën e mobilieve “Te Naseri” dhe Fabrikën e pijeve “Frutex”. (Suharekë, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizon tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike në fletëvotim për zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës që do të mbahen më 6 tetor 2019. (Ndërtesa e KQZ-së, kati 4, ora 16:00)  

- Komuna e Gjilanit shënonë 20-vjetorin e rivarrimit të dëshmorëve të kombit. (Teatri i qytetit në Gjilan, 16:00)

- Mbahet tubimi promovues për kandidatët e parlamentit të Kosovës të Nismës Socialdemokrate në Lipjan. (Salla e Shtëpisë së Kulturës “Tahir Sinani” në Lipjan, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani mban takim me grupin e OJQ-ve në Gjakovë. (Hotel Çarisha e Jupave. ora 18:30)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani takohet me strukturat dhe qytetarët e Gjakovës. (Qarshia e vjetër, Loma e Drithit, ora 19:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani takohet me strukturat dhe qytetarët e fshatit Ratkoc. (shkollën fillore e fshatit Ratkoc, ora 20:30)