07 Prill 2020

Hapet Qendra e Frankofonisë në Pejë

Pejë, 9 mars - Anibar dhe Ambasada Franceze në Kosovë organizojnë sot hapjen e Qendrës Frankofone për herë të parë në hapësirat e Kinemasë “Jusuf Gërvalla” në Pejë. 

Ne ceremoninë e hapjes së kësaj qendre në Pejë do të marrë pjesë edhe ambasadorja e Francës në Kosovë shkelqësia e saj, znj. Marie Christine Butel.

Kjo qendër hapet falë bashkëpunimit të Anibar dhe Ambasadës Franceze në Kosovë brenda hapësirave të Akademisë së Animacionit në Pejë, respektivisht brenda Kinemasë “Jusuf Gërvalla”.

Përmes Qendrës Frankofone pritet të dizajnohen programe edukative prej të cilave do të mund të përfitojnë të gjithë banorët e qytetit të Pejës. 

Hapja e kësaj qendre vjen si rezultat i bashkëpunimit të vazhdueshëm dhe disa vjeçar tashmë të Anibar dhe Ambasadës Franceze në Kosovë, e cila në vazhdimësi ka përkrahur edhe Festivalin Ndërkombëtarë të Filmit të Animuar që organizojmë dhe një sërë aktivitetesh tjera kulturore të mbajtura në Kinema “Jusuf Gërvalla”. 

Ky bashkëpunim ka shërbyer edhe si urë lidhëse me organizata tjera kulturore franceze, dhe ka ndikuar në rritjen e cilësisë së programeve kulturore, por edhe në përmirësimin e edukimit të gjeneratës së re të animatorëve në Kosovë. 

Këtë vit shënohet 50 vjetori i themelimit të Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë, ndërsa po këtë vit shënohet edhe 6 vjetori i anëtarësimit të Kosovës në këtë organizatë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Prill 2020

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret kryeministrin në detyrë, Albin Kurti. (Qendra Operative Emergjente tek kampusi i shkollave të mesme, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli viziton Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në komunën e Ferizajt. (Ferizaj, ora 11:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli takohet me një grup biznesmenësh nga Ferizaj. (Ndërtesa e re e Komunës se Ferizajt, ora 12:00)

- Sindikata e Pavaur e Sektorit Privat të Kosovës mban takimi me ministrin e financave Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Ministrisë së Financave, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e PDK-së, ora 16:00)