07 Prill 2020

Hapet programi American Arts Incubator - Kosovo

Prishtinë, 6 mars - Muzeu Kombëtar i Kosovës në bashkëpunim me ZERO1, Ambasadën Amerikane në Prishtinë dhe Zyrën e Edukimit dhe çështjeve kulturore të Departamentit të Shtetit të Sh.B.A, do të hapin programin American Arts Incubator - Kosovo.

Lori Hepner - artiste nga Pittsburgh-u, do të ju njoftojë me American Arts Incubator- Kosovo gjatë eventit të Artist Talk.

Veprimtaria artistike e Lorit varion nga fotografitë 2D e deri të performancat interaktive që përdorin teknologji me dritë LED të qepura në veshje për të shfaqur lëvizjet e trupit përmes imazheve dhe tekstit gjatë video  projektimit në kohë reale të cilat e lejojnë të pikturojë me dritë.

Në eventin Artist Talk ku do të mësoni më shumë për programin: Tracing Pathways: Youth Movement, Light, and Wearable Technology. 

Përmes disa punëtorive praktike Lori do t’i drejtojë pjesëmarrësit për të krijuar veshje të qepura me LED dritë të punuara me dizajn të veshjeve 2D që në të njejtën kohë do të përdoren për të krijuar vepra të projektuara në kohë reale të cilat gjithashtu shfaqin animime dhe  video të Augmented Reality duke përdorur aplikacione të pajisjeve mobile.

Ky event është i hapur për të gjithë ata që duan të marrin pjesë.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Prill 2020

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret kryeministrin në detyrë, Albin Kurti. (Qendra Operative Emergjente tek kampusi i shkollave të mesme, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli viziton Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në komunën e Ferizajt. (Ferizaj, ora 11:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli takohet me një grup biznesmenësh nga Ferizaj. (Ndërtesa e re e Komunës se Ferizajt, ora 12:00)

- Sindikata e Pavaur e Sektorit Privat të Kosovës mban takimi me ministrin e financave Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Ministrisë së Financave, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e PDK-së, ora 16:00)