18 Shtator 2019

Gjakova diskuton për rastin e Kullës së Sylejman Vokshit

Prishtinë, 2 mars - Alternativa në bashkëpunim me shoqërinë civile dhe partitë opozitare sot në Gjakovë organizojnë tryezë për të diskutuar për rastin e Kullës së Sylejman Vokshit.

Panelist do të jenë ekspert të fushës së trashegimisë kulturore, urbanist, historian dhe përfaqësues të institucioneve relevante. 

Nga kjo tryezë do të dalin rekomandime dhe konkluzione për intitucionet lokale dhe nacionale.

Në mbledhjen e Asamblesë Komunale në Gjakovë, është vendur për shfuqizimin e vendimit për interesin e veçantë për objektin e mbrojtur të trashëgimisë kulturore, Kulla e Sulejman Vokshit.

Alternativa në Gjakovë, i bënë thirrje publike, Këshillit për Mbrojtjen e Trashëgimis Kulturore, që të parandaloj sa më parë veprimet e kryetarit Gjini, duke ia spjeguar atij rëndësinë historike dhe kulturore që paraqet kjo Kullë për trashëgimin tonë.

Alternativa konsideron se heqja e interesit të veçantë të Kullës së Sulejman Vokshit, po bëhet qëllimshëm për t'i minimizuar vlerat e objektit dhe për t'i hapur rrugë interesave klanore të individëve të Aleancës për ndërtimin e banesave shumë katëshe, siç po ndodh tashmë në shumë pjesë të qytetit që të ndërtohet jashtë planeve rregullative urbane.

Në kohën kur vendi ynë aspiron antarësimin në Unesco, në qytetin tonë po tentohet të rrënohen vlerat e trashëgimisë dhe kulturës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 shtator 2019 - Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren të zhvillon punimet një punëtori nga Garda Kombëtare e Iowa në SHBA dhe Forcës të Sigurisë së Kosovës. (Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren, ora 8:00)

- Mbahet mbledhja e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Mamushës  ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Abdülhadi Krasniç , për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 10:15)

- Fillon skema e re e projektit per fuqizimin e angazhimit të ndërtimit të pronësisë i financuar nga BE që synon të mbështesë punën e OJQ-së për një Kosovë të gjelbër. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës për Zhvillim të Qëndrueshëm në Kosovë, Balkan Green Foundation dhe Instituti për Politika Zhvillimore organizojnë eventin që thekson të arriturat dhe ndikimin në komunitet nga projekti “Empower - Engage Build Ownership” i mbështetur nga Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë. (Amfiteatri i Sheshit Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në faqen e KDI-së në Facebook, mbahet bashkëbisedimi LIVE për dialogun Kosovë-Serbi, me kandidaten për kryeministre znj.Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës. (KDI, ora 12:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e katërt në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatin për Kryeministër nga Koalicioni Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Partia Socialdemokratike. Ramush Haradinaj. (Lëvizjes FOL, ora 13:00)

- Mbahen ndeshjet e ligës së femrave dhe ligës së juniorëve në pingpong. (Ferizaj, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me qytetarë të Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe qytetarët e Ferizajt. (Restaurant “Fitorja”. ora 18:00)

- Bëhet hapja e ekspozitës personale të piktorit Vehbi Murati, e titulluar “Një ditë e zakonshme shtatori”. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00) 

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Malishevës së Gjilanit. (Fshati Malishevë, ora 20:00)

 - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Pozhoranit. Pozhoran, ora 21:00)