12 Dhjetor 2019

Fokusi i Prifest`11, kinematografia greke

Prishtinë, 17 korrik - Pas shumë vitesh bashkëpunim të shkëlqyer me shumë regjisorë dhe filmbërës grekë, këtë vit PriFest vendosi të sjellë kinemanë greke in FOCUS.

Një bashkëpunim i shkëlqyer me Zyrën Ndërlidhëse Greke në Prishtinë, rezultoi me një program shumë të bukur që ne do të shfaqim këtë vit në PriFest 2019: programi Focus Greece.

Nata e hapjes së Focus Greece është 18 korrik. Kjo do të shënohet me një tubim të vogël në tingujt e bukur të muzikës greke në tapetin e kuq para Teatrit Kombëtar në Prishtinë para shfaqjes së filmit "Holy Boom" për të cilin ne kemi kënaqësinë të mirëpresim regjisoren Maria Lafi dhe ekipin e saj. Ambasadorja Chryssoula Aliferi do t'i drejtohet audiencës së bashku me Drejtorin e Festivalit. Filmi "Holy Boom" do të hap Focus Greece, për t`i lënë vazhduar me filmin “The Last Note” nga regjisori i shquar Pantelis Voulgaris dhe tre filma të tjerë, një prej të cilëve është një bashkëprodhim midis Spanjës dhe Greqisë.

Ambasadorja Greke Chryssoula Aliferi shprehet ekënaqur për këtë bashkëpunim të frytshëm me PriFest. "Kinemaja reflekton shoqërinë dhe njerëzit, dëshirat e njerëzve, frikën e njerëzve, shpresën e njerëzve; është e mahnitshme të komunikosh dhe të ndashë gjithë këtë përmes syrit të Kamerës. Ne jemi me fat që po na ipet ky shans në një qytet kaq të gjallë, Prishtina, në zonën tonë të përbashkët: Ballkanin e bukur dhe tw larmishëm. Focus Greece përbëhet nga një larmi interesante produksionesh. Filmi i parë, “Holy Boom”, i Maria Lafi, një bashkëprodhim i Greqisë dhe fqinjit tonë të përbashkët, Shqipërisë, është një shembull tregues i bashkëpunimit ndërkufitar dhe tej kufitar që lidh artin dhe kulturën, por mbi të gjitha njerëzit dhe gjendjen e tyre njerëzore”.

Vjosa Berisha, Drejtor I Festivalit është shumë e lumtur që ka arritur këtë bashkëpunim me Misionin Grek: “-Duke pasur Ballkanin si një nga kategoritë kryesore të festivalit tonë, ne kurrë nuk mund të injorojmë filmat e tillë të mëdhenj që janë bërë nga regjisorët grekë. Kemi pasur filma grekë nga edicioni i parë në vitin 2009, kur shfaqëm “Correction” nga regjisori Thanos Anastopulos, dhe pothuajse çdo vit Greqia ishte e pranishme me filma, mysafirë ose ekspertë. Jam shumë e lumtur që këtë vit do ta shënojmë edhe më fuqishëm këtë bashkëpunim duke treguar një numër më të madh filmash dhe madje edhe me praninë e mysafirëve që do të paraqesin filma gjatë festivalit. Ne u jemi shumë mirënjohës Zyrës Ndërlidhëse Greke për mbështetjen në këtë bashkëpunim".

Të renditura më poshtë janë titujt e filmave që do të shfaqen në kuadër të Focus Greece këtë vit:

HOLY BOOM / regjisore: Maria Lafi / Greqi 2018 / Premierë / 99 min

THE LAST NOTE / regjisor: Pantelis Voulgaris / Greqi 2017 / Premierë 117 min

AMERIKA SQUARE / regjisor: Yannis Sakaridis / Greqi 2017 / Premierë 86 min

THIRD KIND / regjisor: Yorgos Zois / Greece 2018 / Premiere / 32 min

GREEK ROCK REVOLUTION / regjisor: Miguel Ángel Cano Santizo / Spanjë, Greqi 2019 / International Premiere 95 min

Festivali Fillon me 16 korrik me ceremoninë e hapjes dhe do të vazhdoj gjatë gjithë javës deri me 21 korrik, nata mbyllëse ceremonia e ndarjes së çmimeve. Vendet e shfaqjes së filmave janë Teatri Kombëtar, Kino Abc, Kino Armata dhe Kinemaja e Hapur në Sheshi Zahir Pajaziti.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 dhjetor 2019 - Zyrtarja për Demokraci dhe Qeverisje e USAID-it në Kosovë, Christina Davies, do të flasë në hapjen e konferencës së titulluar Rritja e Transparencës së Gjyqësorit. (Biblioteka Kombëtare, ora 9:30)

- Koalicioni i OJQ-ve për Javën Kundër Korrupsionit organizon tryezën e diskutimit me titull “Sinjalizuesit në luftën kundër korrupsionit në prokurim publik”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ojq ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojn hapjen e minibibliotekës në Sheshi “Adem Jashari” në Prihtinë. (Sheshi “Adem Jashari”, ora 10:00)

- UBT dhe Radio Deutsche Welle, në kuadër të projektit “Balkan Booster”, organizojnë debatin më temë diskutimi: “Degradimi i mjedisit dhe qasja e medias ndaj mjedisit”, debat në të cilin shfaqet kontributi dhe qasja e medias ndaj këtij problemi. (Kampusi Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 11:00)

- Drejtori i Bujqësisë në Gjilan, Ramiz Ramadani dhe drejtoresha e organizatës për zhvillim rural “Mëshqerra”, Florentina Kida-Gërguri mbajnë konferencë për media më qëllim sqarimin lidhur me keqinformimin e opinionit nga disa media, rreth shpërndarjen e lopëve qumështore. (Zyra e Kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- RIT Kosova dhe Instituti për Trajnime Zhvillimore organizon ceremoninë e ndarjes së çertifikatave për studentët që i kanë përfunduar me sukses kurset të Koslift. (Objekti i RIT Kosova AUK, ora 11:30)

- Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë organizon tryezën “Sigurimet Shëndetësore po fillojnë ?!” (Hotel AFA, ora 12:00)

- Ojq ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojn hapjen e minibibliotekës në Kampusi Universitar. (Kampusi Universitar në Prishtinë, ora 12:00)

- Aksionari i institucionit jo-bankar Monego organizon konferencë për shtyp, rreth vendimit të Bankës Qëndrore dhe revokimit të licencës së Monego. (Shoqëria e Avokatëve “Koci & Vokshi”, Rr. Robert Doll Nr.19, ora 13:00)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it në Kosovë, Lisa Magno, do të flasë në ngjarjen e shënimit të sukseseve të aktivitetit të USAID-it Fuqizimi i Sektorit Privat, i cili filloi në vitin 2014. (Hoteli Emerald, ora 13:30)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media me temë “Lufta kundër pastrimit të parave dhe konfiskimit të aseteve të fituara në mënyrë të kundërligjshme: Ku qëndron Kosova?”. (Qendra e Konferencave Orion, ora 14:00)

- Kolegji Heimerer organizon tryezë diskutimi me temën “E tashmja dhe e ardhmja e Sistemit Informative Shëndetësor në Kosovë”. (Kolegji Heimerer, ora 14:00)

- Prezantohet shfaqja multidisiplinore Alter..."Një rrugetim në vete të parë" , e cila do të mbahet për herë të parë në Prishtinë. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 19:30)