21 Shkurt 2020

Fillon paratestimi i Anketës së Grupimeve të Treguesve të Shumëfishtë

Prishtinë, 29 gusht - Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) në bashkëpunim me UNICEF-in është duke zhvilluar paratestimin e pyetësorëve të Anketës së Grupimeve të Treguesve të Shumëfishtë (MICS6).

Për të parë nga afër ecurin e realizimit të paratestimit të pyetësorëve të Anketës MICS6, gjatë ditës së sotme, kanë dalë në terren edhe Kryeshefi Ekzekutiv i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Isa Krasniqi dhe shefi i Zyres së UNICEF-it në Kosovë, Murat Shahin.

Vizita në terren u realizua në fshatin Hajvali të Komunës së Prishtinës, ku bashkë me anketuesit u mirëpritën në një familje nga ky fshat, ku edhe u zhvillua anketa.

Kryeshefi i ASK-së, Isa Krasniqi falënderoi UNICEF-in për përkrahjen e vazhdueshme financiare dhe ekspertizës ndërkombëtare që i jep ASK-së. Po ashtu, ai iu falënderua edhe familjes mikëpritëse në Hajvali.

Ndërkaq, shefi i Zyres së UNICEF-it në Kosovë, z. Murat Shahin ndër të tjera tha se UNICEF-i është shumë i kënaqur me bashkëpunimin që ka me Agjencinë e Statistikave të Kosovës dhe realizimin e kësaj ankete në terren, krahasuar me vendet e tjera në Rajon.

Anketat e Treguesve të Shumëfishtë (MICS) janë anketa të ekonomive familjare të dizajnuara për të siguruar informata të përditësuara mbi gjendjen e fëmijëve, grave dhe burrave, dhe për t’i matur treguesit kyç, që iu mundësojnë shteteve ta monitorojnë progresin drejt arritjes së Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm (OZhQ) dhe qëllimeve, caqeve dhe treguesve të tjerë të rënë dakord në nivel ndërkombëtar.

MICS-i në Kosovë është realizuar për herë të parë në vitet 2013-2014. Ndërkaq, tani është rundi i dytë i kësaj ankete.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 shkurt 2020  - Mbahet takimi i 178-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Grupi për Ballkan dhe anëtarët e tjerë të Grupit për Politika dhe Avokim Kosovë – Serbi mbajnë tryezën e diskutimit për të arriturat e dialogut teknik Kosovë – Serbi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi (zyra e kryetarit, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në akademinë përkujtimore për heroin Shaban Polluzha, me rastin e 75 vjetorit të rënies së tij. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetaren e Kuvendit të Republikës, Vjosa Osmani (zyra e kryetarit, ora 15:00)

- Kryeparlamentarja Osmani mban fjalim para kuvendarëve të Gjilanit e më pas viziton shkollën fillore “Thimi Mitko”. (Salla e Kuvendit te Komunës së Gjilanit, ora 15:30)

- Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani dhe Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri do të shkojnë për vizitë ngushëlluese në familjen Bllaca. (Gjilan, ora 17:00)

Festivali Nderkombetar i Animacionit Anibar organizon natën e shfaqjes së filmit Please Vote for Me" dhe dhurimit të librit nga truAktiv. (Kinema "Jusuf Gërvalla" në Pejë, ora 19:00)