06 Shkurt 2023

Fillon edicioni i 22 –të i Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë

Prishtinë, 16 nëntor - Ambasada e Francës në Kosovë do të prezantojë sot edicionin e 22-të - të Festivalit të Filmit Frankofon në Kosovë.

Kjo ngjarje organizohet në bashkëpunim me përfaqësitë diplomatike të Zvicrës Belgjikës dhe Aleancën Franceze të Prishtinës.

Hapja zyrtare e Festivalit do të bëhet sot në Kino Armata, ndërsa shfaqja e filmit premierë 'France' nga Bruno Dumont do të fillojë nga ora 19:00.

Për programin e Festivalit të Filmit Frankofon dhe rëndësinë e Frankofonisë në Kosovë do të flasë ambasadori i Francës, Olivier Guérot, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Hajrullah Çeku, dhe përfaqësues nga përfaqësitë diplomatike të Zvicrës dhe Belgjikës.

Tema e filmave për këtë edicion është "Amour Toujours" ilustrim i përsosur i këtyre 22 viteve takimesh romantike me Artin e 7-të. Ju ftojmë t’i bashkëngjiteni edhe ju kesaj romance kinematografike!

Festivali këtë vit do shtrihet në Prishtinë, Prizren, Pejë dhe Mitrovicë.

Në të njejtën kohë me Festivalin është duke u zhvilluar edhe “La Semaine Du Gout” Java e shijes, dhe trajtimi i gastronomisë “në stilin francez” dhe për këtë aktivitet nga Franca e kemi Shefin e kuzhinës, Chef Christophe dhe asistenten e tij Nathalie Vuitton.

Ato do të jenë çdo ditë në Institutin për aftësim profesionale KTC–së dhe në Espace France "le Vieux Lyon" ku do të mbajnë trajnime në fushën e kulinarisë.

Me këtë rast do të zhvillohet edhe vizita eAmbasadorit të Francës në Institutin e Trajnimit Profesional të KTC-së dhe në Espace France "le Vieux Lyon" në Fushë Kosovë, e cila do të mbahet nesër.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 shkurt 2023

- Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike të Kosovës do të organizoj një aksion si reagim ndaj skandalit të fundit me vende të punës në Arsim dhe akuzave publike për shitjen e vendeve të punës. (Para Komunës së Prizrenit, ora 9:30)
    
- Ministria e Financave, Punëve dhe Transfereve lanson Platformën për Punësim të të rinjve ku pjesëmarrës do të jenë Kryeministri, Albin Kurti, Ambasadori i Zvicrës, Thomas Kolly dhe Ministri, Hekuran Murati. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit ku në rend dite është Interpelanca e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti. (Kuvendi i Kosovës, salla C301, ora 11:00)

- Kryesia e Parlamentit Studentor mban konferencë për media lidhur me organizimin e marshit kundër asociacionit. (Para Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë, ora 11:00)

    Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe Këshillit Koordinues të Familjarëve të Personave të  Zhdukur gjatë luftës në Kosovë. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 12:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati vizitojnë ndërmarrjen “Liri”, në Prizren. (Ndërmarrja "Liri", Prizren, ora 16:00)

 

- Kryetari i Kryeqytetit Përparim Rama së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizojnë ceremoninë e nënshkrimit të Agjendës për Kontratën Sociale për Kryeqytetin që është zotim i përbashkët ndërmjet zyrtarëve të komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (SHFMU “Ismail Qemajli”, Bregu i Diellit, ora 19:00)