27 Shtator 2022

‘Di vlerën time’, shfaqja e re e projektit ‘Teatri në shkolla’

Prishtinë, 30 maj - Për disa javë, nxënës të shkollës “Naim Frashëri” në Prishtinë, të apasionuar pas teatrit, u përkushtuan për të shkruar vetë dramën “Di vlerën time”.

Në procesin krijues, ata vetë edhe interpretuan performancën e përgatitur nën drejtimin e regjisorit të ri e të talentuar, Gëzim Hasani.

Me rastin e Ditës së Shkollës së tyre, bashkëmoshatarëve, arsimtarëve dhe prindërve, artistët e vegjël u bënë dhuratën më të mirë.

“Teatri në shkolla”, e përmbylli kështu Edicionin e tretë me radhë, si një ngjarje tashmë tradicionale, që po mirëpritet gjithnjë e më shumë në ambjentet shkollore.

Shfaqja u dha me 25 maj para një publiku në ambjentet shkollore.

Për nxënësit e përfshirë në projekt, kjo ishte një përvojë e paharrueshme. Ata kanë shprehur dëshirën të jenë sërish pjesë e shfaqjeve teatrore. Drejtoresha e shkollës së përzgjedhur për realizimin e kësaj performance, Shqipe Vllasaliu,shprehu mirënjohjen e saj ndaj organizatës së njohur Cult Club, në fushën e teatrit.

“Pika kulmore ishte performance teatrale”, është shprehur ajo duke vlerësuar projektin.

Regjisori Gëzim Hasani, i angazhuar në realizimin e projektit theksoi se kësaj radhe i ka rënë në sy, sidomos talenti i nxënësve për të shkruar dramë. “Ishin mjaft të përkushtuar dhe për mua është edhe një përvojë e veçantë në projektin vjetor Teatri në Shkolla”, ka thënë Hasani.

Drejtoresha e projektit “Teatri në shkolla”, njëkohësisht edhe themeluese e drejtuese e organizatës Cult Club, Elmaze Nura, ka shprehur vlerësimin e saj për interesimin e madh që po shfaqet në shkolla për teatrin.

“Shpresojmë të kemi më tepër mbështetje që ta zgjerojmë projektin, në mënyrë që t’u japim mundësi edhe shumë nxënësve të tjerë të talentuar në zhanret e ndryshme të artit. Ka interes të shtuar për teatrin, që duhet të gjejë më tepër vend në shkollat tona”, ka potencuar Nura.

“Teatri në Shkolla-III”, është mbështetur nga MKRS-ja. Organizata kulturore Cult Club planifikon vazhdimin dhe zgjerimin e këtij projekti që nuk është I vetmi.

“Summer Cult” dhe “ Konferenca Teatrore”, janë dy ngjarje të tjera tradicionale vjetore që organizohen nga Cult Club, përveç plot projekteve të tjera artistike, etj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shtator 2022  - Ministria e Mbrojtjes dhe FSK organizon Konferencën Vjetore Ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Shoqata e Grave në Sektorin e Energjisë së Kosovës me përkrahjen e zyres se Presidentes dhe parnerëve ndërkombëtar organizon Konferencën e parë Rajonale “Energjia & Gratë”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton Projektligjin për Sigurinë Kibernetike, Projektligjin për Mbrojtjen e Informacionit të Klasifikuar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

 - Koalicioni 27, grupi i organizatave të shoqërisë civile publikojnë raportin “Shkatërrimi ekologjik – Koha të veprojmë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare për Lirinë e Informimit, Agjencia për Informim dhe Privatësi mban konferencë kryetarët e Gjykatave si dhe Prokurorët e Prokurorive të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:15)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT SH.A. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Këshilli i Prindërve të Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Naim Frashëri”, Prishtinë organizon një protestë për të shprehur shqetësimet lidhur me prolongimin e fillimit të mësimit për vitin akademik 2022/2023. (Shkolla fillore "Naim Frashëri" në Prishtinë, ora 12:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie lidhur me grevën në sektorin publik. (Selia qendrore e LDK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon sallonin e radhes me temë “Dhuna online ndaj grave në politikë: Çfarë masa mund të ndërmarrim?”. (Libraria Dukagjini, ora 17:00)

- KFOR i udhëhequr nga NATO do të zhvillojë stërvitjen “Golden Sabre”. (Zona stërvitore të Camp Novo Selo)