24 Shkurt 2019

Deçani përkujton heroin Kombëtar Gjergj Kastrioti - Skënderbeu

Deçan, 17 nëntor - Me rastin e 550 vjetorit të kalimit në përjetësi të Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti - Skënderbeu, organizohet eveniment Etno-Kulturorë në ambientet e Muzeut 'Etno Kastrioti' i cili gjendet në Isniq të Deçanit.

Në ketë eveniment kulturorë do të marrin pjesë i pari i komunës Bashkim Ramosaj , personalitete nga jeta politike dhe kulturorë nga Kosova dhe Shqipëria, Deputet, asambleistë  dhe qytetarë.

Në ketë evenimet kulturorë pos fjalëve të rastit në ambientet e Muzeut 'Etno Kastrioti' do të jen të ekspozuara edhe artefakte nga përiudha të ndryshme kohore ku dëshmojnë edhe historinë nder breza , po ashtu do të ketë ushqim tradicional më sofra tipike shqiptare .

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shkurt 2019 - Mbahet kampionati ekipor në pingpong Liga e Parë e Meshkujve. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim më OVL të UÇK-së, organizojnë mbledhje komemorative, me rastin e ndarjes nga jeta të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media për çështjen e Lumbardhit në të cilën flasin nënkryetarja Fatmire Kollçaku dhe anëtari i Kryesisë në Pejë Taulant Kelmendi. (Takimi me gazetarë bëhet tek hotel "Dukagjini", ora 12:00)

 - Mbahet ceremonia e varrimit të ish-luftëtarit Halim Tolaj. (Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve të Kombit në fshatin Prejlep, ora 13:00)