04 Qershor 2020

“Avatar” dhe “The Hurt Locker”, favoritë për Oskar

Los Anxhelos, 8 mars - “"The Hurt Locker" dhe "Avatar" janë dy favoritët kryesorë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Academy Awards që zhvillohet të dielën mbrëma në Kodak Theater në Hollywood.

Filmi "Avatar" është nominuar në nëntë kategori, ndërsa po aq nominime ka edhe "The Hurt Locker". Në Academy Awards, filmi fantastiko-shkencor i Cameron do të garojë për çmimet kryesore me dramën e i ish-gruas së tij, Kathryn Bigelow, "The Hurt Locker", pastaj me "Up In The Air", "The Blind Side", "Precious: Based On The Novel Push By Sapphire" etj.

Njëherit, Cameron dhe ish-gruaja e tij janë në garë edhe për çmimin e regjisorit më të mirë.

Ndërkohë, sa i përket aktorëve, më të favorizuar janë Jeff Bridges ("Crazy Heart") për çmimin e aktorit më të mirë dhe Sandra Bullock ("The Blind Side") për çmimin e aktores më të mirë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2020

- Mbahet ceremonia e marrjes së detyrës nga Kryeministri i zgjedhur, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)
   
- Kompanitë e auto-shkollave protestojnë për rifillimin e punës. (Para Ministrise se Infrastruktures, ish-pallati i Rilindjes, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi publikon raportin “Dështimi i gjykatave në mbushjen e Programit për Kompensimin e Viktimave të Krimit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:30)
   
-  Mbahet seancë e Kuvendit në të cilën pritet të formohet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-19” nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Lakrishte. (Lagja Lakrishte në Prishtinë, ora 11:00)

- Këshilli iniciues i punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës organizon protestë para mensës së Termocentralit Kosova B. (Termocentrali Kosova B, Obiliq, ora 12:00)