18 Shtator 2019

ANDRRA i paraprin sezonit pranveror te Lumbardhi

Prishtinë, 6 mars -  Fondacioni Lumbardhi dhe Fondacioni Jahjaga prezantojnë performancën e ANDRRA të shtunën me 9 Mars te Lumbardhi.

ANDRRA (Fatime Kosumi) është artiste dhe muzikante me origjinë nga Kosova puna e së cilës bazohet në impaktin e trashëgimisë dhe traditave në shoqërinë e sotme moderne. E lindur në Rosenheim të Gjermanisë, ajo u kthye në fshatin e familjes së saj në Kosovë në vitin 2001, menjëherë pas luftës. Ajo tani jeton dhe vepron në Berlin.

Albumi i saj debutues, Paline i vitit 2017, trajton çështjet e martesës së fëmijëve dhe shtypjes së femrave në Kosovë, duke u mbështetur në tekstet popullore dhe historitë personale të grave të familjes së saj. Prodhuar dhe bashkë- financuar nga muzikanti gjerman PC Nackt, Palina kombinon një tingull të errët, sintetik me orkestrim tradicional të ritmeve dhe melodive popullore.

Grupi i ANDRRA-s aktualisht përfshin muzikantët gjermanë Christoph Mäcki Hamann në sint dhe Jörg Wähner në bateri. Albumi i shoqëruar me një libër këngësh dhe një seri të videove të vet financuara, kënga nga albumi Kalle Llamen kryesonte listat nëpër Kosovë dhe Shqipëri.

Ky koncert organizohet paralel konferencës ndërkombëtare “Giving Voice to Sexual Violence in Conflict in Kosovo” i cili do të mbahet me 8 Mars në Prishtinë. Koncerti organizohet në partneritet mes Fondacionit Lumbardhi dhe Fondacionit Jahjaga, me mbështetjen e Ambasades Gjermane në Prishtinë, UNDP dhe UNKT. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 shtator 2019 - Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren të zhvillon punimet një punëtori nga Garda Kombëtare e Iowa në SHBA dhe Forcës të Sigurisë së Kosovës. (Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren, ora 8:00)

- Mbahet mbledhja e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Mamushës  ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Abdülhadi Krasniç , për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 10:15)

- Fillon skema e re e projektit per fuqizimin e angazhimit të ndërtimit të pronësisë i financuar nga BE që synon të mbështesë punën e OJQ-së për një Kosovë të gjelbër. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës për Zhvillim të Qëndrueshëm në Kosovë, Balkan Green Foundation dhe Instituti për Politika Zhvillimore organizojnë eventin që thekson të arriturat dhe ndikimin në komunitet nga projekti “Empower - Engage Build Ownership” i mbështetur nga Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë. (Amfiteatri i Sheshit Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në faqen e KDI-së në Facebook, mbahet bashkëbisedimi LIVE për dialogun Kosovë-Serbi, me kandidaten për kryeministre znj.Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës. (KDI, ora 12:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e katërt në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatin për Kryeministër nga Koalicioni Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Partia Socialdemokratike. Ramush Haradinaj. (Lëvizjes FOL, ora 13:00)

- Mbahen ndeshjet e ligës së femrave dhe ligës së juniorëve në pingpong. (Ferizaj, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me qytetarë të Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe qytetarët e Ferizajt. (Restaurant “Fitorja”. ora 18:00)

- Bëhet hapja e ekspozitës personale të piktorit Vehbi Murati, e titulluar “Një ditë e zakonshme shtatori”. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00) 

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Malishevës së Gjilanit. (Fshati Malishevë, ora 20:00)

 - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Pozhoranit. Pozhoran, ora 21:00)