24 Korrik 2019

Ambasada e Francës feston ditën ndërkombëtare të frankofonisë.

Prishtinë, 20 mars - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Frankofonisë, dhe në kuadër të javëve të Frankofonisë në Kosovë sot në sheshin Zahir Pajaziti në Prishtinë, Ambasada e Francës feston ditën ndërkombëtare të frankofonisë.
 
Me këtë rast, ngjarje të ndryshme janë organizuar në Prishtinë, nga OJQ Play International bashkëpunim me mbështetëjen e Ambasadës së Francës dhe Aleancën Franceze të Prishtinës.
 
Play International është organizatë franceze e cila nga viti 2002 ka punuar në Kosovë për të lehtësuar pajtimin ndëretnik dhe përfshirjen sociale nëpërmjet aktiviteteve sportive të rinisë.  Këtë pasdite, ju jeni të ftuar të zbuloni aktivitetet e OJQ-së në Sheshin Zahir Pajaziti.
 
Aktivitetet do të zhvillohen në bashkëpunim me nxënësit e Shkollës Fillore Elena Gjika në Prishtinë

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 korrik 2019

- Drejtoresha e Misionit të USAID-it në Kosovë, Lisa Magno, do të dëshmojë nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit me 14 komuna të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 10:00) 

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj merr pjesë përurimin e zgjerimit dhe rehabilitimit të hyrjes së pikës kufitare Kosovë - Shqipëri, në Vërmicë. (Pika kufitare e Vërmicës, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim drejtorin e UNHCR. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)

- Qendra Mediale me mbështetjen e Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon mbahet debatin publik, me temë: "Taksa 100 për qind - kush fitoi, e kush humbi dhe çfarë?". (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës organizon panairin me punime artizanale, veshje kombëtare dhe ushqime tradicionale. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:00)

 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim Sam Paice, udhëheqës i sektorit për demokratizim në Ambasadën Britanike. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:30)

- Komuna e Gjilanit organizon ceremoninë e dorëzimi te donacionit për shëndetësi nga Besnik Benz. (Qendra Klinike e Mjeksësisë Familjare, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)