12 Gusht 2020

Al Paçino mbush 70 vjeç

SHBA, 24 prill - Aktori Al Paçino feston 70 vjetorin e lindjes së tij. Ndërkohë duket se vullkani i Islandës, ka penguar dhe aktivitetet artisike, pasi shumë nga premierat e filave të rinj të planifikuar për t’u mbajtur në Londër, tani do të zhvillohen në Los Anxhelos. Ndërkaq, aktorja britanike Rashel Weisz, rithehet në ekranin e gjerë me filmin e saj të fundit “Agora”.

Ai është Michael Corleone, Toni Montana, apo koloneli Frank Slade. Ai është Al Pacino, i cili sot ka ditëlindjen dhe mbush 70 vjeç. Me personazhet që kanë ndryshuar dhe janë kthyer në pika kthese në historinë e filmit botëror, aktori i madh amerikan, ka lënë një galeri të tërë personazhesh dhe rolesh në historinë botërore të kinematografisë.

Është cilësuar si legjenda e Hollivudit, bazuar në rolet e pavdekshme që ka krijuar. I pyetur për ditëlindjen e tij të 70-të, al Pacino thotë:

“ Po shkoj në një farë moshe ku ju prisni të më shihni të ulur diku në një fermë, mbështetur në kolltuk. Dhe kur vjen kjo moshë njerëzit pyesin” Çfarë po bën ai këtu”.

Ndonëse ka një numër të madh rolesh të spikatura i pyetur se cili është roli i tij i preferuara, aktori i madh thotë:

“Është si të flasësh për fëmijët e tu. Ka përvoja të ndryshme, disa janë të lezetshëm, disa jo aq të thjeshtë, por nuk mund të thuash kush është më i mirë dhe kush më pak. Është e vështirë t’i dallosh”.

I paharruar me filmat e tij “ Kumbari”, “Aromë gruaje”, “Njeriu me shenjë” etj, Al Pacino lindi në vitin 1940 në lagjen Bronx të nju Jorkut. Ndonëse me një jetë hera herës të vështirë e me peripeci, ai është kthyer tashmë në ikonë të kinemasë, duke vënë në plan të parë pasionin dhe dashurinë për profesionin e tij:

“Aktorëve të rinj iu them që të interpretojnë pjesë apo role që atyre iu pëlqejnë dhe i ndjejnë. Sepse kur krijon një marrëdhënie me rolin, herët ose vonë të gjithë e kuptojnë dhe atëherë ky është suksesi. Nëse keni fat, duhet t’i ndiqni këto role. Unë pata fat”.

Hiri vullkanik ndikon tek aktivitetet artistike

Vullkani i Islandës dhe reja e tymit që pengoi fluturimet nga dhe për në Europë, ka ndikuar dhe në biznesin e filmit. Disa prej premierave të planifikuara për t’u mbajtur në Londër, janë zhvendosur në Los Anxeleos. “Iron men 2”, “Robin Hood’ dhe “The last song”, janë mes filmave që kan zhvilluar apo pritet që të zhvillojnë premierat e tyre në SHBA.

“Iron Man 2” ku interpretojnë aktorët Robert Downey Jr, Mickey Rourk, Scarlet Johnsson dhe Gwyeneth Paltrow, është zhvendosur nga Londra në Los Anxhelos. Premiera e filmit do të zhvillohet nesër në Los Anxhelos, ndërsa në Britaninë e Madhe, ky film do të shfaqet në datën 30 prill.

Po e njëjta gjë do të ndodhi dhe me filmin “Robin Hood”, të regjizorit Ridley Scot, ku interpretojnë Russel Crow dhe Cate Blanshet.  Ky film do të ketë premierën e tij këtë fundjavë në Los Anxhwelos.

”Agora”, filmi më i fundit i aktores Rachel Weisz

Në këtë film ajo interpreton rolin e një gruaje përparimtare e cila iu bën ballë dogmave fetare dhe persekutimit të kohës.

Regjsiori Alejandro Amenanbar sjell në këtë film historinë e vërtetë të një shkencëtareje pak të njohur, me emrin Hypatia, e cila ka jetuar në shekullin e 4 mbas krishtit në Egjpit. Ajo mbrojti idetë shkencore të kohës, nga kontrolli kristian dhe vazhdoi të përpunojë idenë e saj të natyrës dhe universit.

Filmi trajton një trekëndësh dashurie mes Hypatias, skllavit të saj Max Mingella dhe studentit të saj Oscar Issak.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Gusht 2020 - Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pret një grup të të rinjve. (Objekti i MKRS-së, ora 9:30)   

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë miraton listën e dëshmitarëve dhe përzgjedh listën e ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Grupi “Vullnetarët/Volunteers #COVID-19” së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, Ministrën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe akterë të tjerë lanson Fushatën “Së bashku kundër #COVID-19”. (Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)   

 Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me situatën e Sigurisë në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin për përzgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetem pamje)

- Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj raporton para  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2020-2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri pret në takim përfaqësuesit e Oranizatave Jo Qeveritare do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)
 
- Mbahet ceremonia e zbulimit te punimit “I love Kosova” nga Ministrja Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt Bekim Jashari. (Sheshi “Adem Jashari”, Skenderaj, ora 11:50)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi zhvillon një vizitë në ndërmarrjen sociale “Pastiçeria Snap cake” në kuadër të projektit ‘Praktika në Punë” i mbështetur nga Departamenti i Rinisë MKRS. (Skenderaj, ora 12:00)   

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën shqyrtohet propozimi i deputetit Haxhi Avdyli, mbështetur edhe nga 41 deputetë tjerë nënshkrues, për formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit,  mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet të hidrocentraleve në Republikën e Kosovës dhe Çeshtje tjera . (Në platformën ZOOM 5.0. ora 14:00)