05 Dhjetor 2022

Adelina: Ndikimi i sllavizmave, tragjedi për kulturën shqipe

Zurich, 16 mars - Këngëtarja e njohur e muzikës shqiptare Adelina Ismajli thotë se ndikimi i rrymave sllave në muzikën shqiptare është një nga tragjeditë më të mëdha që i kanë ndodhur kulturës shqiptare.

Adelina Ismajli, këngëtare e njohur në të gjitha trevat shqiptare në Ballkan, pohon se ndërhyrja e ndikimeve sllave në muzikën shqiptare që prodhohet dhe shpërndahet sot, “do të ketë pasoja fatale”.

Gjatë një interviste për BBC- Albanian, regjistruar në 11 mars 2010, Adelina Ismaili ka thënë se vitet e fundit, është zhvendosur në Zvicër ku po e zhvillon aktivitetin e saj artistik.

Adelina pohoi se tashmë është regjistruar pranë Agjencisë Europiane të Mbrojtjes së Artistave dhe të Drejtave të Aurotit. Duke folur për planet e saj, Adelina tregoi se është duke përgatitur një album të ri ndërsa krahas kësaj, merr pjesë në mbrëmje muzikore kryesisht në Zvicër por edhe në Italoi e Gjermani, ku audienca i përket  mërgatës shqiptare në këto shtete.

Në planet e afërta të Adelinës, duket të jetë edhe një shou i madh në Zurich. Duke folur për jetën e saj dhe aktivitetin në Zvicër, Adelina pohon se tanimë është duke punuar deri në gjashtë muaj për një këngë të vetme, ndërkohë që më parë, këtë kohë e shpenzonte për gjithë albumin.

Teksa komenton gjendjen ku ndodhet muzika shqiptare aktualisht, Adelina thotë se muzika në tërësi po ndikohet nga sllavizmat ndërsa shton se rrymat e muzikës moderne po shkojnë drejt modernizmit.

Adelina e shikon këtë huazim të rrymave moderne si një gjë pozotive, ndërsa shton se revolucioni kulturor do të ndodhë duke marrë më të mirën nga modernja.

Diva e muzikës shqiptare, siç është quajtur Adelina Ismajli, thotë se në hapësirën shqiptare është e nevojshme që të drejtat e autorit të mbrohen me ligj, jo në kuptimin e censurës së ndokujt, por në kuptimin e ndalimit të kaosit dhe të afirmimit të vlerave të vërteta kulturore.

“Nëse vjedh një këngë të hiqet e drejta, kjo është një gjë për të cilën po flas”, tha Adelina. Në emision ka ndërhyrë Dani, një emigrant nga Zvicra, ai pyet:

Morët pjesë në Kënga Magjike, pas dhjetë vitesh dhe morët po atë çmim, po atë vlerësim si dhjetë vite më parë, si e ndien veten, kur quhesh diva e muzikës shqipe?

Adelina Ismajli përgjigjet duke thënë se: Kënga Magjike më ringjalli pas një dekade, u duartrokita më shumë se kurrë në Pallatin e Kongreseve, është është emocion kur i sheh duke duartrokitur.

Ajo zbulon një sekret që nuk është fiksuar nga kamerat në spektakël, ndërsa thotë se ka qarë kur më quajtën Diva e muzikës shqiptare.

Këngëtarja e njohur nuk e fsheh se për një moment pati një zhgënjim nga juria e festivalit. Sipas Adelinës, votimi i saj ishte më i çuditshmi i ndodhur ndonjëherë për shkak se gjysma e jurisë i kishte dhënë pikët maksimale, nga 20 për secilin anëtar, kurse gjysma tjetër i kishte thënë minimumin e pikëve.

“Pati mospërputhje në votim, isha votuar në mënyrë të çuditshme, gjysma zero dhe gjysma maksimale me 20 pikë, megjithatë unë jam mësuar me këto gjëra”, thotë Adelina, duke shtuar se ishte një sabotazh i vogël i kolegëve.

“Por isha për publikun aty jo për ata kolegë që votuan në atë mënyrë, zhgënjimi kaloi kur pashë kush anëtar i jurisë, më kishte votuar me pikë maksimale, janë njerëz që i vlerësoj”, tha Adelina Ismajli. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të bëjë lansimin e Protokollit Shtetëror për Trajtimin e Rasteve të Dhunës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, do të hapë ekspozitën e të burgosurve rreth rasteve të Dhunës në Familje. (Hollin e Ministrisë së Drejtësisë, ish objekti Rilindja, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)            


- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 16:30)