18 Shtator 2019

400 të rinj u befasuan nga ylli botëror Rita Ora

Prishtinë, 10 prill - Zyra e UNICEF-it në Kosovë ka mbajtur sërish aktivitetin vjetor “Activate Talks”.

Aktivitet ky që mbledh të rinj nga e gjithë Kosova, ekspertë, përfaqësues të institucioneve, dhe inovatorë të rinj për të diskutuar për përvojat e të rinjve që kanë ndryshuar për të mirë shoqërinë. Ky është viti i katërt që UNICEF ka realizuar “Activate”, ngjarje kjo që mblodhi 400 të rinj nga gjithë Kosova.

Përkrahësja e profilit të lartë të UNICEF në Mbretërinë e Bashkuar, Rita Ora personalisht i befasoi më shumë se 400 fëmijë dhe të rinj në Kosovë, vendlindjen e saj, duke hyrë në sallë dhe befasuar grupin e të rinjve.

Ajo bëri një vizitë të pazakontë në “Activate Talks” ngjarjen e mbajtur në Prishtinë, një ngjarje vjetore e UNICEF-it në Kosovë që promovon iniciativa të reja të zhvilluara nga UNICEF dhe feston punën e sipërmarrësve të rinj të përfshirë në programe.

Në nivel global, Activate Talks sjellë së bashku të rinjë, inovatorë, ekspertë dhe udhëheqës të lartë, për të shfaqur zgjidhjet e fundit dhe të rimendojnë dhe punojnë se si mund të sjellim rezultate për fëmijët më të në nevojë dhe më të margjinalizuar.  Këtë vit ky aktivitet ka mbledhur YY shtete në botë.

Aktiviteti i sivjetshëm në Kosovë u mbajt në amfiteatrin e Bibliotekës së Universitetit të Prishtinës derisa 4 të rinj ndanë përvojat rreth krijimit të inicativave për të rinjtë në komunitetin e tyre.

Kosova ka një nga popullatat më të reja në Evropë, ku gati gjysma e popullsisë është nën moshën 25 vjeç. 27.1% e të rinjve të moshës 15-24 vjeç nuk janë të punësuar ose në shkollë.

Të rinjtë mund t'i nxisin ekonomitë dhe t’i bëjnë shoqëritë tona të jenë më të gjalla dhe produktive.

 Në të njëjtën kohë, potenciali i tyre mund të realizohet vetëm nëse përfitojnë nga edukimi cilësor nga fëmijëria e hershme në adoleshencë dhe më gjerë.

Sigurimi i mjediseve mësimore kreative dhe efektive është pra një sfidë e vazhdueshme në Kosovë. Mbulimi i arsimit parashkollor mbetet më pak se 30 për qind.

Fëmijët në Kosovë mund të presin të kompletojnë 12.8 vjet të arsimit sipas moshës 18 vjeç.

Megjithatë, kur vitet e shkollimit janë përshtatur për cilësinë e të mësuarit, ajo është e barabartë me 7.7 vjet, që do të thotë se ka një hendek të të nxënit të mësimit prej 5.1.

Përvec kësaj, sot UNICEF ka festuar edhe pesë vjetorin e programit UPSHIFT, program ky që gërsheton inovacionin social me zhvillimin pozitiv të adoleshëncës.

 “Sot festojmë ditëlindjen e pestë të UPSHIFT, program që ka lindur në Kosovë dhe tani po implementohet në 16 shtete të botës. Urime UPSHIFT!”, tha shefi i zyrës së UNICEF-it në Kosovë, z. Murat Shahin i cili ndër tjerash theksoi përkushtimin e UNICEF-it për të mbëhstetur të rinjtë në Kosovë.

Me vite të tëra UNICEF dhe UNICEF Innovations Lab ka pajisur qindra të rinj në Kosovë me shkathtësi jetike të shekullit 21 duke i fuqizuar ata për të qenë avokues të vetvetes dhe të bëhen agjentë të ndryshimeve në komunitetet e tyre.

Activate Talks e UNICEF-it është një mundësi për publikun për të mësuar se si Innovations Lab bën fuqizimin e të rinjve për të formësuar botën dhe për të dëgjuar se si inovatorët e rinj social nxisin ndryshimin social në komunitetet e tyre.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 shtator 2019 - Në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren të zhvillon punimet një punëtori nga Garda Kombëtare e Iowa në SHBA dhe Forcës të Sigurisë së Kosovës. (Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren, ora 8:00)

- Mbahet mbledhja e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Mamushës  ku do të takoj kryetarin e kësaj komune, Abdülhadi Krasniç , për të diskutuar rreth përgaditjes së Garës Nacionale të Sportit. (Objekti i komunës, ora 10:15)

- Fillon skema e re e projektit per fuqizimin e angazhimit të ndërtimit të pronësisë i financuar nga BE që synon të mbështesë punën e OJQ-së për një Kosovë të gjelbër. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës për Zhvillim të Qëndrueshëm në Kosovë, Balkan Green Foundation dhe Instituti për Politika Zhvillimore organizojnë eventin që thekson të arriturat dhe ndikimin në komunitet nga projekti “Empower - Engage Build Ownership” i mbështetur nga Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë. (Amfiteatri i Sheshit Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Në faqen e KDI-së në Facebook, mbahet bashkëbisedimi LIVE për dialogun Kosovë-Serbi, me kandidaten për kryeministre znj.Vjosa Osmani nga Lidhja Demokratike e Kosovës. (KDI, ora 12:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e katërt në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatin për Kryeministër nga Koalicioni Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Partia Socialdemokratike. Ramush Haradinaj. (Lëvizjes FOL, ora 13:00)

- Mbahen ndeshjet e ligës së femrave dhe ligës së juniorëve në pingpong. (Ferizaj, ora 18:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me qytetarë të Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe qytetarët e Ferizajt. (Restaurant “Fitorja”. ora 18:00)

- Bëhet hapja e ekspozitës personale të piktorit Vehbi Murati, e titulluar “Një ditë e zakonshme shtatori”. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00) 

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Malishevës së Gjilanit. (Fshati Malishevë, ora 20:00)

 - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti takohet me banorë te Pozhoranit. Pozhoran, ora 21:00)