26 Janar 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Nëntor 2020

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione diskuton Çështjen e gërmimeve tÑ‘ fundit nÑ‘ Serbi për zbardhjen e fatit tÑ‘ personave tÑ‘ pagjetur nga lufta nÑ‘ KosovÑ‘ si dhe shqyrton draft-rezolutën nga debati parlamentar lidhur me problemet e banorëve shqiptarë në veri të Mitrovicës dhe komunave të tjetra në pjesën veriore të Kosovës lidhur me pengesat që u bëhen për t’u kthyer në pronat e tyre dhe pengesat për renovimin e shtëpive të djegura gjatë luftës. (Ndertesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Këshilli Rinor Kosovar lanson Lojën 2D “Be in my shoes” të krijuar nga fëmijët me nevoja të veçanta pjesë të projektit “Mos supozo nevojat e mia”, mbështetur nga Save the Children. (Kino Armata, ora 10:00)

- Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës dhe Sindikata e Shërbimit Civil të Kosovës mbajnë konferencë për media lidhur me veprimet sindikale për arsye të neglizhencës të institucioneve bartëse në shqetësimet e ngritura deri tani.. (Para objektit të Institutit të Mjekësisë Ligjore, ora 10:00)  

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në bashkëpunim me Misionin e OSBE-së dhe Entitetin e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Barazi Gjinore dhe Fuqizim të Grave do të ndajnë katër çmime të gazetarisë. (Bibloteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)

- Komisioni i përbashkët Parlamentar për Stabilizim Asociim BE - Kosovë diskuton për programin Kombëtar për Zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit 2020 – 2024. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve zhvillon një aktivitet në Fabrikën Extra Fruit Fillings në Prizren ku do të percjellet një kontigjent me produkte vendore për Bukuresht. (Fabrika Extra Fruit Fillings në Prizren në Zonën industriale në Prizren, ora 12:30)

- Shefi i Zyrës së BE Tomas Szunyog dhe Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti nënshkruajnë një kontratë me vlerë prej 26.5 milion euro e dizajnuar për t’i përkrahur përpjekjet e Qeverisë në adresimin e pasojave ekonomike të pandemisë COVID-19. (Facebook @EuropeanUnionInKosovo dhe YouTube EU, ora 13:30)

- Zyra e UNICEF në Kosovë do të lëshojë balonin me ajër të nxehtë, “Fly High Balon for Kids” për nder të shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Konventës për të Drejtat e Fëmijëve. (Baloni do të niset nga fusha e gjelber tek Fakulteti Teknik, ora 13:30)

- Komuna e Prishtinës organizon konferencë për media në të cilën do të shpalos dhe inicojë procesin e projektit të Sallës Koncertale dhe përgatitjet për thirrjen e konkursit ndërkombëtar për projektin kryesor. (Ndërtesa e vjeter e komunës, ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 19 Nëntor 2020

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit "COVID-I9" nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës interviston Arben Hajdaraj Polic në Policinë e Kosovës dhe ekspert psikiater forenzik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)

- Gjykata Themelore në Ferizaj mban seancë gjyqësore kundër Taulant Salihajt për veprën penale “Keqpërdorim i pozitës apo i autoritetit zyrtar”, sipas KPRK-së”. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e pestë e rregullt për vitin 2020 e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, tek “Shtëpia e Bardhë”, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës vazhdon seancën plenare në të cilën do të mbahen dy interpelanca të Kryeministrit të Republikës së Kosovë, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Nën organizim të Asociacionit të Komunave të Kosovës dhe Komunës së Obiliqit bëhet inaugurimi i Pilot Projektit  për prodhim te energjisë elektrike nga burimet e ripërtëritshme- sistemit fotovoltaik në ndërtesën e Komunës së Obiliqit. (Komuna e Obiliqit, ora 11:00)

- Grupet e partive opozitare në Kuvendin Komunal të Lipjanit mbajnë konferencë shtypi, në lidhje me keqpërdorimet në konkursin e fundit publik të Drejtorisë së Arsimit dhe parregullsi të tjera në fushën e arsimit në këtë komunë. (Ndërtesa e Komunës së Lipjanit, ora 11:00)

- Ministri i Shëndetësisë  i Republikës së Kosovës, Armend Zemaj dhe Saudin Maliqi, i cili po kryen detyrën e ud.drejtorit të përgjithshëm të ShSKUK-së, do  të përcjellin nga afër punimet që po bëhen për ndërtimin e objektit të ri të Kirurgjisë së Fëmijëve në QKUK. (QKUK, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon Javët e Biznesit Kosovar 2020 ku do të prezantohen  produkte të larmishme vendore. (Salla e konferencave të AKB-së, ora 13:00)  

- OJQ-e ''Vizioni Rinor i Shales'' do të bëjnë vendosjen e një harte relievore me objekte te trashegimisë si dhe do të vendosen 7 tabela informuese me foto dhe mbishkrim në 7 objekte të trashegimisë në 3 fshatra të rajonit të Shale së Lipjanit sku turistet dhe gjithë të interesuarit do të mund te orientohen me leht. (Fshati Shalë, Komuna e Lipjanit, ora 14:00)

- Behët lanësimi zyrtar i Qendrës për Raste Strategjike Gjyqësore, nismë e nisur nga Grupi per Studime Juridike dhe Politike mbështetur nga Agjencia Suedeze për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ndërkombëtar dhe zbatuar nga Fondi për Zhvillim Komunitar. (‘Zoom’ Join our Cloud HD Video Meeting, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 18 Nëntor 2020

- Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton raportet vjetor financiar të Institucionit të Avokatit të Popullit dhe Agjencisë Kundër Korrupsionit, si dhe shqyrton Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës dhe Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike - Covid-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Specialistët e papunë të Stomatologjisë protestojnë si pasojë e mospërfshirjes në punësimin që e ka proklamuar Ministri Zemaj. (Para Ministrisë së Shëndetësisë, ora 10:00)

- Anëtarët e Grupit “Auto Drenica O2” mblidhen në Prekaz për të nderuar luftën e UÇK-së dhe drejtuesve të saj të cilët po gjykohen në Dhomat e Specializuara në Hagë. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, ora 10:00)

- Fakulteti Ekonomik i Universitetit të Prishtinës organizon konferencën shkencore ndërkombëtare “Qëllimet e zhvillimit të qëndrueshëm dhe zhvillimi ekonomik: Perspektiva e vendeve të Ballkanit Perëndimor”. (Online: meet.google.com/vse-iciw-ynt, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë në të cilën anëtarët e komisionit informohen lidhur me vizitën e delegacionit homolog të Kuvendit të Shqipërisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin e monitorimit të Naric Kosova 2" ku e ftuar si folëse në konferencë është udhëheqësja e Qendrës Kombëtare për Njohje të Diplomave, znj. Kumrije Gagica e cila do të ndajë informata interesante. (Zyrët e ORCA-s, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston Ministrin Blerim Kuçi dhe sekretarin Fatos Qerimi nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, Arsim Janova dhe Petrit Pepaj nga Zyra e Rregullatorit për Energji lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 17 Nëntor 2020

- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, viziton Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ku do të takohet me Ministren Vlora Dumoshi dhe me krerët e disa prej federatave sportive të Kosovës. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 10:00)

-  Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare për Rrjetin e Bizneseve për Energji të Pastër në kuadër të Javës Globale të Ndërmarrësisë sjellë në Kosovë në formë virtuale 'Toby Couture' me temë "Tranzicioni global i energjise, trendet boterore -  përfshirë rritjen e burimeve të riperteritshme me kosto të ulët". (Online, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e njëmbëdhjetë e Komiteti për Politik dhe Financa të komunës se Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të administratës komunale të Rahovecit, ora 10:00)

- Ministri i Pushtetit Lokal, Goran Rakic raporton në Komisionin për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dega në Prizren Shaqir Totaj mban konferencën e radhës për media. (Zyret e degës së PDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton në parim Projektligjin për masat për uljen e kostos së shtrirjes së rrjeteve të komunikimeve elektronike të shpejtësisë së lartë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të vitit 2019, për Kompaninë Stacioni i Autobusëve Prishtinë dhe për Kompaninë për Menaxhimin e Deponive. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:00)

- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti bën përurimin e fushave në Kërpimeh. (fshati Kërpimeh, ora 13:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Kosovës në të cilën do të debatohet në lidhje me gjendjen pandemike në vend dhe menaxhimin e situatës me pandeminë COVID-19 në Republikën e Kosovës nga ana Qeverisë. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 13:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu raporton në Komisionin për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti i bën vizitë Stadiumit “Zahir Pajaziti”. (Podujevë, ora 13:30)

- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti i bën vizitë Stadiumit “Zahir Pajazit merr pjesë në fillimin e punimeve në fushën sportive Siboc. (Fshati Siboc, ora 14:00)

- Kombëtarja e Kosovës në futboll mban konferencë për media dhe me pas fillon stervitjen. (Stadiumi 'Fadil Vokrri', ora 17:00)
 
- Kombëtarja e Moldavisë në futboll mban konferencë për media dhe me pas fillon stervitjen. (Stadiumi 'Fadil Vokrri', ora 18:00)
 
  

Ngjarjet e datës 16 Nëntor 2020

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi dhe rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Naser Sahiti do të nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi lidhur me bashkërendimin e aktiviteteve për afirmimin e çështjeve aktuale në mbrojtjen e mjedisit dhe faunës, mbrojtjen e natyrës, ekspertizë dhe kërkim shkencor për projekte mjedisore. (Objekti i Ministrisë në sheshin "Zahir PAjazati", ora 9:00)

- Gjykata Themelore në Ferizaj mban seancen gjyqësore kundër Naser Pajazitajt për veprën penale “Vrasje e rëndë”. (Gjykata Themelore, Ferizaj, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës bën intepretimi ligjor lidhur me kërkesën e komisionit për pezullimin e lëshimit të lejeve të reja dhe rilicencimin e hidrocentraleve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, së bashku me kryetarin e Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani mbajn konferencën për media të. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Punëtorët e Teklekomit të Kosovës protestojnë lidhur me bllokimin e llogarive bankare dhe demtimin e PTK nga Devollet. (Sheshin pran Qeverisë të Republikës së Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti bashkë me ministren e Financave, Hykmete Bajrami, vizitojnë Bankën Qendrore të Kosovës. (Ndërtesa e Bankës Qendrore të Kosovës, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 15 Nëntor 2020

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret tona në Arbëri, ora 11:00) 

 

- Ministria e Infrastrukturës bashkë me Policinë e Kosovës, Kolegjin “Tempulli” dhe Asociacionin Kosovar të Motorizimit “AMRKS” do ta bëjnë mbylljen e javës botërore për përkujtimin e viktimave në trafikun rrugor. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 16:30)

Ngjarjet e datës 13 Nëntor 2020

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mbanë konferencë për media. (Selia Qëndrore e PDK-së, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë në të cilën do të behët plotësimi i listës së dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e pranim - dorëzimit të automjeteve të ardhura nga Qeveria e Japonisë për ndërmarrjen Ekoregjioni në Prizren. (Lokacionet e Ekoregjioni në Prizren, ora 10:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti mban konferencë për media lidhur me situatën në Trepçë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:30)

- Mbahet ceremonia e ndërrimit te komandës ndërmjet komandantit të KFOR-it në largim Gjeneral Majorit Michele Risi dhe atij të ardhshëm, Gjeneral Major Franco Federici. (Kampi i Shtabit të KFOR-it “Film City”, ora 14:30)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare në të cilën do të paraqitet në interpelancë kryeministri, Avdullah Hoti sipas kërkesës së 8 deputetëve të GP të LVV-së, në lidhje me shfuqizimin e Task-forcës antikorrupsion në Policinë e Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:00)
 


 
 

Ngjarjet e datës 12 Nëntor 2020

- Kryeministri Avdullah Hoti bashkë me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe U.D. të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Saudin Maliqi, viziton Klinikën Infektive. (Klinika Infektive, ora 7:45)

 - Kryeministri Avdullah Hoti bashkë me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe U.D. të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Saudin Maliqi do të prononcohet për media. (para Klinikës Infektive, ora 8:15)

- Ministrit i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi do të nënshkruajë  Udhëzimin Administrativ për Tarifat e Shërbimeve për Regjistrimin e të Drejtave të Pronës së Paluajtshme në objektet e Agjencisë Kadastrale të Kosovës në Prishtinë. (Objektet e Agjencisë Kadastrale të Kosovës, ora 9:00)

- Ministria e Mbrojtjes organizon aktivitetin e dorëzimit të donacionit të FSK-së me pajisje mbrojtëse për Covid-19 në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Ambientet e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes Vetëvendosje! në Arbëri. ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë me mbështetje nga USAID/Programi i Qeverisjes Ekonomike në Kosovë organizon një forum virtual me transmetim të drejtpërdrejtë, për të promovuar franshizimin si një model biznesi në Kosovë, dhe për të inkurajuar ndërmarrësit ekzistues dhe ata të ardhshëm që të konsiderojnë shfrytëzimin e këtij modeli. (Forum virtual mund të ndiqet përmes transmetimit të drejtpërdrejtë në faqen https://www.facebook.com/AmChamKosovo, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizon tërheqjen e shortit për renditjen e kandidatëve dhe subjekteve politike në fletëvotimin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së Mitrovicës së Veriut. (Ndërtesa e KQZ-së, kati 4, ora 10:00)
 
- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do ta pret në takim Ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, József Bencze. (Shtëpia e Bardhë, ora 11:00)

- Guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! Qendra Besianë mban konferencë për media. (Ish Hotel Besiana, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e pranim dorëzimit të afër 40,000 artikujve të pajisjeve për mbrojtje personale (PMP) dhe 25 laptopëve nga Fondi për Popullsi i Kombeve të Bashkuara - UNFPA për Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale. (Sheshi Miss Edit Durham nr.46, afër “Kino Armata”, ora 13:00)

- Oda e Afarizimit të Kosovës organizon konferencë për media lidhur me gjendjen e krijuar në vend pas masave të reja të ndërrmarra nga Qeveria e Republikës së Kosovës. (Zyret e reja të Odës në Breg të Diellit, Rruga Gazmend Zajmi, nr.6 tek Xhambazët, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 11 Nëntor 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë në Këshillin Gjyqësor të Kosovës si dhe shqyrton propozimet për anëtar të Komisionit për dhënien e provimit të Jurisprudencës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:30)

- Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton raportin me rekomandime për Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike - Covid-19, raportin financiar të Komisionit  Pavarur për Media, të Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale të Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj raporton para Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale lidhur me masat për menaxhimin e situatës me COVID 19. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Agjencia e Regjistrimit Civil, do të fillojë lëshimin e vulës apostile dhe vulës verifikuese edhe në Komunën e Gjilanit. (Qendra për Pajisje me Dokumente dhe Regjistrimin e Automjeteve në Komunën e Gjilanit, ora 11:00)

- Mbahet paraqitja e parë e Rexhep Selimit në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 11:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës shqyrton zgjatjen e afatit kohor të Komisionit Hetimor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Kuvendi i Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 12:00)

- Presidentja e Këshillit Kombëtar Zviceran, Isabelle Moret, viziton Komunën e Suharekës ku edhe do të takohet me kryetarin, Bali Muharremaj. (Ndërtesa e Komunës së Suharekës, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 10 Nëntor 2020

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me përfaqësues të Inspektoratit Policor të Kosovës lidhur me kërkesën e Veton Elshanit dhe 175 zyrtarëve të tjerë policorë që janë invalidë gjatë luftës së fundit në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të Ministrisë së Mbrojtjes, rreth zbatimit të rekomandimeve të Zyrës Kombëtare të Auditimit si dhe shqyrtohen të gjeturat e raportit për vendin të Komisionit Evropian për vitin 2020 në fushën e sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni i përbashkët Parlamentar për Stabilizim Asocimi BE - Kosovë në Kuvendin e Republikës së Kosovës mban mbledhjen e radhës me temë Programi Kombëtar për Zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit 2020 – 2024. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Në shënimin e Ditës Botërore të Planifikimit të Qyteteve Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuqi takohet me bashkëpunëtor dhe përkrahës të sektorit të planifikimit hapësinor ku me pas do të vazhdojë me hapjen e ekspozitës me foto më të mira nga foto-konkursi me temën “Qyteti  im gjatë pandemisë”. (Objekti i ish-Rilindjes, kati XVIII, salla e takimeve, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët  shqyrtimi i Raportit vjetor të auditimit për pasqyrat vjetore financiare të vitit 2019, për Kompaninë Rajonale të Ujësjellësit “Prishtina” dhe Kompaninë Rajonale të Mbeturinave “Pastrimi”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 13:00)

- Mbahet paraqitja e parë e Kadri Veselit në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)

- Ushtruesja e Detyres se Presidentes së Kosovës, dr. Vjosa Osmani, njëherësh Kryetare e Kuvendit të Kosovës, pret në takim Presidenten e Këshillit Kombëtar Zviceran, Isabelle Moret. (Kabineti i Kryetares në Kuvendin e Kosovës, ora 15:30 - vetëm pamje)
 
- Ushtruesja e Detyres se Presidentes së Kosovës, dr. Vjosa Osmani dhe Presidentja e Këshillit Kombëtar Zviceran, Isabelle Moret mbajn konferencë për shtyp. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 16:30) 


- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Zyret e Selisë Qëndrore të PDK-së, ora 17:00, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 9 Nëntor 2020

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, në ora 10:00)

- Ministria e Infrastrukturës do të bëj lansimin dhe publikimin e aktiviteteve javore në shënimin e Ditës Botërore për përkujtimin e viktimave në trafikun rrugor. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Mbahet paraqitja e parë e Jakup Krasniqit në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Islam Thaqi do të marrin pjesë në shpërndarjen e drurëve për famijlet në nevojë. (Depon e drurëve në fshatin Piranë, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë Selim Selimi do të mbajë një konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 14:00)

- Mbahet paraqitja e parë e Hashim Thaçit në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 8 Nëntor 2020

- Ambasada Britanike në Prishtinë organizon ceremoninë e Ditës së Përkujtimit të Mbretërisë së Bashkuar ku do kujtohen të gjithë ata që shërbyen dhe humbën jetën gjatë shërbimit me Forcat e NATO-S në Kosovë. (Sheshi Edit Durham afër Hotel Grandit në qendër të Prishtinës, ora 10:30)

 

Ngjarjet e datës 7 Nëntor 2020

- Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka ftuar gastronomët që të dalin para lokaleve të tyre dhe në shenjë proteste ndaj Qeverisë të protestojnë me tenxhere e lugë, pas masave të reja ndaj Covidit. (Para lokaleve, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 6 Nëntor 2020

- Ushtruesja e Detyrës së Presidentes së Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani do të bëjë homazhe te varri i presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 9:00 - pamje dhe deklaratë)  

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës ku pas mbledhjes Kryeministri Hoti do të mbajë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit voton raportin  me amendamente te Komisionit Funksional në Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19. (Online, ora 9:00)

- Komiteti Organizues i Konferencës organizon konferencën e 2-të Ndërkombëtare nÑ‘ Drejtësi dhe Arte. (Konferenca zhvillohet online http://icla.unhz.eu/, ora 10:00)

- Rektori i Universiteti i Prishtinës Naser Sahiti dhe Drejtori Ekzekutiv i Organizates për Rritjen e Cilësisë në Arsim, Rron Gjinovci mban konferencë për medie ku diskutojnë për situatën në UP dhe bashkëpunimin e mundshëm. (Ndërtesa e Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, ora 11:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë të jashtëzakonshme lidhur me shqyrtimin e dytë te Projektligiit për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19. (Salla e seancave plenare, ora 11:00)

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, z.Agim Veliu, do të presë në takim ministrin e Brendshëm të Shqipërisë, z. Sandër Lleshi. (Objekti kryesor i MPB-së, ora 12:00)

- Ushtruesja e Detyrës së Presidentes së Kosovës, dr.Vjosa Osmani bën homazh në Kompleksin Memorial "Adem Jashari" në Prekaz. (Prekaz, ora 12:00)

- Bëhet përurimi i projektit të rinovimit te klasave të  Shkollës Fillore në Krushë të Vogël ku do te marrin pjesë Ministri i Mbrojtjes Anton Quni, Ministri i Arsimit Rame Likaj, Ambasadori i Turqisë Çağrı Sakar, Komandanti i KFOR-it Turk Kolonel Savaş Yanar dhe Kryetari i Komunes se Prizrenit Mytaher Haskuka. (Shkolla Fillore në Krushë të Vogël, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mbanë konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 15:00)

 

Ngjarjet e datës 5 Nëntor 2020

- Me rastin e katër vjetorit të vrasjes së aktivistit Astrit Dehari, Lëvizja Vetëvendosje bën homazhd te varri i tij. (Varri i Astrit Deharit, ora 9:30)

- Drejtorët e Drejtorisë së Shëndetësisë në Prizren, Vushtrri, Mitrovicë dhe Han të Elezit, bashkë me ekipe mjekësore, fillojnë vizitat në familjet me nevojë në Qendrat e tyre përkatëse dhe u ofrojnë shërbime mjekësore, ora 11:00

 

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi do të mbajë konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media për rastin Dehari. (Zyret LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit voton raportin  me amendamente te Komisionit Funksional në Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19 si dhe interviston kandidatët për anëtarë në Këshillin Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 15:00)

Bëhet hapja e Bienales së parë Ndërkombëtare të Grafikës “Mitrovica Print 2020”, me pjesëmarrje të 60 artistëve nga 15 shtetet e Botës e cila po mbahet për herë të parë në Kosovë e Shqipëri. (Qendra e Kulturës “Rexhep Mitrovica” në Mitrovicë, ora 17:00)
 
- Të gjithë aktivistët, anëtarët dhe simpatizantët e Lëvizjes, por dhe të gjithë qytetarët, ftohen të ndezin qirinj në ballkonet e shtëpive apo banesave të tyre në përkujtim të jetës dhe veprës së aktivistit Astrit Dehari, ora 20:00 

Ngjarjet e datës 4 Nëntor 2020

- Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami raporton para Komisionit për Buxhet dhe Transfere lidhur me zhvillimet e fundit në Administratën Tatimore të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Agjencia e Kosovës për Akreditim dhe Projekti për Arsim të Lartë, Hulumtim dhe Shkencat e Aplikuara Plus nënshkruajnë Memorandumin e Mirëkuptimit. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Save the Children në bashkëpunim me Komunën e Gjilanit bëjnë hapjen e Qendres së Kujdesit Zhvillimit dhe Edukimit në Fëmijëri të Hershme në shkollën e fshatit Zhegër. (Shkolla ‘Agim Ramadani’ në Zhegër të Gjilanit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të marrin pjesë në fillimin e punimeve të aneksit të objektit shkollor SHFMU “Dy Dëshmorët” në fshatin Sërbicë. (Fshati Sërbicë, ora 11:00)

- Fushata 'Ta Pastrojmë Kosovën' dhe Komiteti Olimpik i Kosovës do të nënshkruajnë Memorandum Bashkëpunimi ku do të sjellin fushatën më të madhe në Kosovë 'T’i japim vendit ngjyra', përmes së cilës synohet që për 10 vite të mbjellen 1.8 milion drunj. (Biblioteka Kombëtare në Prishtinë, ora 11:00)

- Organizata “Germin”, mban konferencë për medie në të cilën do të lansohet programi dhe partnerët e Konferencës “Diaspora Flet 2020″. (Qendra e Inovacionit të Kosovë, ora 11:00)

 

- Kryetari i NISMA Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mban konferencë për media. (Selia Qendrore në Prishtinë, ora 16:30) 

Ngjarjet e datës 3 Nëntor 2020

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj ish kryetarit të Ferizajt i cili njehërit është anëtarit te LDK-së Faik Grainca per Keqpërdorim i pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 të KPRK-së. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.3, ora 9:30)

- Mbahet takimi i 189-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Nëpërmjet video konferencës, ora 10:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale Skënder Reçica raporton para Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike për kërkesat e Sindikatës së nëpunësve shtetëror të Kosovës të viteve te 90-ta, dhe Sindikatës së ish policëve të viteve të 90-ta. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuqi raporton para Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike lidhur me emërimet e fundit në bordet e përkohshme, gjendjen në Telekom, gjendjen dhe veprimet e Qeverisë në Ndërmarrjen Trepça, si dhe për funksionimin dhe operimin e hidrocentraleve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e  “Monitrorimit të Planit të Punës së Qeverisë për periudhën janar-shtator 2020”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme Agim Veliu dhe Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e raportit vjetor të Auditimit për pasqyrat financiare të ministrive që udhëheqin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin e Komisionit Funksional në Projektligjin nr. 07/L-016 për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, do ta vizitojë Zonën Ekonomike në Vushtrri. (Fshati Lumadh i Vushtrrisë, ora 11:00)

- Komisioni për Integrim Evropian shqyrton Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për menaxhimin e financave publike dhe përgjegjësitë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Kryetari i Degës së PDK-së në Podujevë, njëkohësisht, kandidati për kryetar të Podujevës, Naim Fetahu, mban konferencë për media. (Banesat e Malësisë, kati II, Podujevë, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjes e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 13:30)

- Kuvendi i Kosovës vazhdon sancën plenare në të cilën do të mbahet debat parlamentar në lidhje me vazhdimin e Qeverisë së Serbisë që të mbaj të fshehur të vërtetën për fatin e mbi 1600 civilëve shqiptarë, të rrëmbyer nga ky shtet gjatë luftës gjenocidare në Kosovë, që ende konsiderohen të zhdukur. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës interviston Menaxherin i Qendrës së Karantinës Zenel Hisenaj, Drejtorin e Qendrës së Studentëve Fatmir Sfishta si dhe Mustafë Gashi dhe Valëza Oruqi nga Qendra Operative e Ministrise se Punëve të Brendshme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

 


 

Ngjarjet e datës 2 Nëntor 2020

 - Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston kryesuesin e Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji Arsim Janova dhe drejtorin menaxhues te Zyrës së Rregullatorit për Energji Petrit Pepaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosoves vazhdon sancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston  Drejtorin Menaxhues te Agjencisë Kosovare për Privatizim Valon Tolaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston  ish- Drejtorin Menaxhues në Agjencinë Kosovare për Privatizim Ekrem Hajdari. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të bëjë homazhe me rastin e 31 vjetorit të rënies së heronjve të kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu. (Varrezat e Dëshmorëve në lagjen “Velania”, ora 11:30)
 
- Me rastin e 31 vjetorit të rënies së heronjve të kombit, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu në nderim të veprës së tyre, do të bëhen homazhe te varret e heronjve Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu. (Varrezat e dëshmorëve në lagjen Velania, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të bëjnë lansimin e platformës dixhitale për nevojat e arsimit në Prizren, e cila ka për qëllim lehtësimin e qasjes në mësimin online si dhe avancimin e interaktivitetit gjatë kësaj periudhe pandemike. (Shtëpia e Bardhë, ora 12:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston aktivisten nga organizata jo-qeveritare “Pishtarët”  Shpresa Loshaj dhe disa banorë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti bashkë me zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj, bën homazhe te varret e Heronjve Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu, në 31-vjetorin e rënies. (Varrezat e Heronjve në Velani, ora 12:00)

- Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje! në Kuvendin e Republikës së Kosovës, i asistuar nga Komiteti për Drejtësi organizon dëgjim publik lidhur me Draft Kodin Civil të Republikës së Kosovës. (Online përmes platformës ZOOM, https://us02web.zoom.us/j/85062073527?pwd=TnRMdnp4ODJGeWRFVzBpM2t2Y3p6UT09, ora 13:00)

- Me rastin e 31 vjetorit të rënies së heronjve të kombit, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu në nderim të veprës së tyre, do të bëhen homazhe te vendi i rënies. (Bregu i Diellit, ora 13:00)

- Mbahet konferenca me media 'Liria ka emër'. (Restaurant “Rings”, Sheshi Nëna Terezë, ora 14:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin  për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për menaxhimin e financave publike si dhe shqyrton Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Shoqata e Gastronomeve të Kosovës mban mbledhjen e jashtëzakonshme, për të shqyrtuar propozimet e anëtarëve të Kuvendit, dhe vendosur lidhur me hapat e ardhshëm që do të ndermirën nga ky sektor. (Objekti i OEK-ut, ora 14:00)

 

Ngjarjet e datës 1 Nëntor 2020

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri bën homazhe te varri i Heroit të Kosovës, Zahir Pajaziti, me rastin e ditëlindjes së tij. (Varri i Heroit Zahir Pajaziti, Kompleksi Memorial në Orllan- Podujevë, ora 9:00)

- Zëvendëskryeministri Tahiri vendos kurora me lule të shtatorja e Heroit Zahir Pajaziti në Prishtinë. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 10:30)

- Partia Demokratike e Kosovës (PDK) në Prishtinë mban konferencë për shtyp. (Dega e PDK-së, afër restorant “Tiffany”, ora  13:00)  

- B Models & IB Events organizon Prishtina Fashion Nights 2020 - Vjeshtë - Dimër. (Golden Imperial, ora 16:00)
 

Ngjarjet e datës 31 Tetor 2020

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:00)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" organizon aktivitet urimi për zgjedhjet Presidenciale në SHBA dhe do të zhvillohet me moton "Le të dëgjohet zëri juaj" - "Let your voice be heard" ku do të prezentohet posteri me të gjithë Presidentët e SHBA-ve. (Para shtatores së Skenderbeut, ora 11:00)

- Let’s Do It në bashkëpunim me lëvizjen globale River Cleanup do të zhvillojë aksion pastrimi në lumin Istog që është degë e lumit Drin. (Saktësisht te “Ura e Gurit” në fshatin Zallq të Istogut, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri bashkë me Ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, viziton Komunën e Podujevës. (Komuna e Podujevës, ora 11:00)

- Pas gjendjes së krijuar për shkak të zbrazjes së llogarive nga Dardadon, Telekomi i Kosovës mban konferncë të jashtëzakonshme për media. (Ndërtesa kryesore, ora 11:30)

- Organizuar nga Fondacioni Jeshil në partneritet me Termokiss, si event inaugurues në Kosovë, në kuadër të iniciativës Let’s Talk ABout Food Waste, edicioni i parë organizohet për Halloween me temën “Scary, Ugly Food”. (Termokiss, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë për Shërbime Publike, Osman Krasniqi, dhe me përfaqësuesit nga OJQ “Ec ma Ndryshe” do të bëjnë përurimin e parkut në lagjen Lakuriq. (Prizren, ora 13:30)
 
- Partia Demokratike e Kosovës organizon ceremoninë solemne në të cilën do të bëhet aderimi i dhjetëra anëtarëve të rinjë në PDK dega në Prizren. (Restaurant "Nafron Exclusive" në tranzitin e vjetër në lagjen Arbana, ora 16:00)    
 

Ngjarjet e datës 30 Tetor 2020

 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, do të bëjnë vënien e gurthemelit të Qendrës së Mjekësisë Familjare në Arbanë. (Arbanë, ora 9:00 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 8:30)

- Aksioni për Nëna dhe Fëmijë organizon ceremoninë e dorëzimit të pajisjeve mjekësore për Klinikën e Gjinekologjisë dhe Neonatologjisë në QKUK, pajisje këto të siguruara nga bashkepunimi i AMC dhe kompanisë Bucaj. (Klinika e Gjinekologjisë dhe Neonatologjisë në QKUK, ora 9:30)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon hapjen e ekspozitës “Dhuna nuk fshehet mrena mureve”. (Sheshi Skënderbeu, para Teatrit Kombëtar, ora 10:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, bashkë me ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, do ta vizitojnë kompaninë “Agribau” në Prishtinë. (Rr. Lidhja e Pejës, Prishtinë, ora 10:00)

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme të thirrur nga kryesuesi i Kuvendit, Sulltan Badalli. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi do të bëjnë vënien e gurthemelit të aneksit të objektit shkollor në SHFMU “Hasim Maliqaj” në fshatin Poslisht. (Fshati Poslisht, ora 13:00 - nisja nga nga Shtëpia e Bardhë, ora 12:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston Sekretarin e Bordit të Agjencisë Kosovare për Privatizim Arben Limani dhe zëvendës Drejtorin Menaxhues në Agjencinë Kosovare për Privatizim Avni Jashari. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me Sport Marketing do të nënshkruajnë kontratë për Parkun e Aventurave. (Ndërtesa e re e Komunës, ora 14:00)
 
- Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj do të vizitojë shoqatën ESNAF në Prizren. (Prizren, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 29 Tetor 2020

 - Open Data Kosovo në bashkëpunim me Zyren për Qeverisje të Mirë lanson projektin “Iniciativa për Qeverisje të Hapur dhe të Mirë”, të financuar nga programi MATRA 2020 në kuadër të Ambasadës së Mbretërisë së Holandës në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit te Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti së bashku me Zëvendëskryeministrin e parë Besnik Tahiri, merr pjesë në tryezën “Reforma e administratës publike: Shtytja e saj përpara”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi do të vizitojë Komunën e Ferizajt ku do te takohet me Kryetarin e Komunës, Agim Aliu. (Zyra e Kryetarit të Komunës, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi, e thirrur nga kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit, në Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 188-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Takimi do të organizohet nëpërmjet video konferencës, ora 10:00)

- Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme,Agim Veliu, do të  marrë pjesë në tryezën “Reforma e Administratës Publike”, organizuar nga Grupi për Ballkan, në bashkëpunim me Zyrën e Kryeministrit. (Objekti i Qeverisë, Salla P38, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dhjetë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të pres në takim ministrin e Transportit të Maqedonisë së Veriut, Blagoj Boçvarski. (Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës, salla P-37​, ora ora 10:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi do të vizitojë punimet në ndërtimin e Pallatit të Kulturës. (Afër Qendrës së Inovacionit në Ferizaj, rruga "Brahim Ademi", ora 10:40)
 
- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi pruron fushat e tenisit. (Afër Palestrës së Sporteve "Bill Clinton" në Ferizaj, ora 11:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit te Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi dhe ministri i Transportit të Maqedonisë së Veriut, Blagoj Boçvarski mbajnë konferencë për medie. (Salla e konferencave në Qeveri të Kosovës, ora 11:15)

- Sindikata Infermierëve të Kosovës mban konferencë për media në shenjë paknaqësie lidhur me marrëveshjen e Qeverisë, Ministrisë së Shëndetësisë për pagesën prej 150€ për infermierin ndërsa për mjekun 250€, bazuar në ligjin antiCOVID, të cilën marrëveshje e konsiderojmë diskriminuese. (Para objektit të Qeverisë së Republikës së Kosovës nga ora 12:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Komunën e Rahovecit. (Komuna e Rahovecit, ora 13:00)

 - Kryeministri AvdullahHoti viziton kanalin e Ibër Lepencit. (Badoc, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2020

- Qendra e parë shoqërore në Prishtinë “Termokiss” nisë programin pesë ditor “Krejt Ka Pak V - Me Zemër Ngat” me aktivitete të ndryshme. (Hapësira e Termokissit, ora 9:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me përfaqësuesit e Divizionit të Skemave për Kategoritë e Luftës në Departamentin e Familjeve të Dëshmorëve dhe Invalidëve të Luftës pranë Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe përfaqësues të Komisionit Qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës çlirimtare të  Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të  “Muajit të mundësive të barabarta për personat me aftësi të kufizuara”, që është muaji tetor, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës Osman Hajdari, do të vizitojnë personat me aftësi të kufizuara që janë të angazhuar në Administratën Komunale të Komunës së Prizrenit. (Objekti i Administratës Komunale në Qendrën për Shërbime të Integruara-One Stop Shop, ora 10:00)

- Ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtiq raporton para Komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim lidhur me raportin e punës së ministrisë, për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti së bashku me Zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj mbajnë tryezë konsultative me Organizata të Shoqërisë Civile për prioritetet e Agjendës së Reformave Evropiane. (Objekti i Qeverisë, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë një konferencë për media. (Ministria e Drejtësisë, ish-objekti i Rilindjes, kati IX, salla 914, ora 11:00)

- Ministri i Tregtisë dhe industrisë, Vesel Krasniqi raporton para Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike lidhur me problemet që është duke u ballafaquar ministria në përgjithësi, në veçanti për prodhuesit dhe transportuesit vendor për CEFTA si dhe për subvencionet e ndara për biznese gjatë pandemisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Komisionin Rregullativ të Prokurimit Publik. (Objekti i KRPP-së, ora 14:00)

- Ministrja e Financave Hykmete Bajrami raporton para Komisionit për Buxhet dhe Transfere lidhur me zhvillimet e fundit në Sistemin e Menaxhimit të Financave Publike në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Forumi për Lidership dhe Diplomaci përmbyllë Projektin “Akademia për Lidership”. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, sot mban tryezë me përfaqësues të institucioneve të vendit, organizatave që merren me përkrahjen e grave me kancer të gjirit, si dhe gra të mbijetuara nga kanceri i gjirit. (Holli i Kuvendit, ora 15:00)

- Ambasada e Gjermanisë bashkë me Asociacioni për Evropën Juglindore dhe Instituti Aspen Gjermani organzojnë konferencën digjitale “Të rinjtë, migrimi dhe sfida demografike në Ballkanin Perëndimor”. (Onlne, ora 16:00) 

Ngjarjet e datës 27 Tetor 2020

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes diskuton lidhur me zhvillimet në Policinë e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Agron Limani, do të bëjnë shpërndarjen e motokultivatorëve me frezë, në kuadër të prjektit: “Furnizimi me Mekanizëm Bujqësorë”. (Tek parkingu mbrapa Shtëpisë së Bardhë, ora 10:00)

-  Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrotn interpretimin e ligjshmërisë së përzgjedhjes sē drejtorit gjeneral të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, raporton në Komisionin për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, lidhur me emërimet e fundit në bordet e përkohshme; gjendjen dhe veprimet e Qeverisë në Ndërmarrjen Trepça ShA; për funksionimin dhe operimin e hidrocentraleve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi nënshkruan Marrëveshje të Mirëkuptimit me Institucionet e Arsimit të Lartë të Kosovës. (Objekti i ish-MZHE-së, ora 11:00)

- Drejtuesit e Federatës Sindikale të Bujqve të Kosovës do të protestojnë. (Para ndërtesës së Ministrisë së Bujqësisë, ora 11:00)

-  Lëvizja FOL organizon forumin online FOL Hapur me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar  Nicholas Abbott ku nder të tjera do të diskutohet edhe kontributi i Mbretërisë së Bashkuar për qeverisjen e mirë në Kosovë, veçanërisht në procesin e rekrutimit si dhe do të diskutojmë për sfidat kryesore të Kosovës, në të ardhmen e afërt. (Përmes platformës online ZOOM - https://zoom.us/j/97706999692, ora 11:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti vendos kurora me lule te shtatorja e Ukë Bytyçit, me rastin e 18 vjetorit të vrasjes së tij. (Oborri i Komunës në Suharekë, ora 12:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes do të zhvillojë një vizitë pune në pikën kufitare në Merdare lidhur me zbatimin e marrëveshjeve Kosovë - Serbi. ​(Pika kufitare në Merdare, ora 12:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish Ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Bujar Dugolli. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës me mbështetje nga Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur do të publikojë hulumtimin "Ndikimi i Pandemisë Covid-19 në gjendjen ekonomike të gazetarëve, kameramanëve dhe fotoreporterëve". (Hapësira e Fondacionit 17, ora 13:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur e Projektligjin për të drejtën ndërkombëtare Private. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton listën e kandidatëve për Anëtarët e Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

-  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për shërbimin e jashtëm të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 13:30)

- Ministria e Infrastrukturës organizon konferencë për medie, lidhur me raportimet e medieve për vjedhjen e dy milionë eurove nga Thesari i Shtetit. (Objekti i Ministrisë së Infrastrukturës, kati II, salla B-201, ora 13:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish- Drejtore Menaxhuese te AKP-se Mrika Tahiri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 14:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në aktivitetin që organizohet me rastin e Ditës së Trashëgimisë Audio- Vizuale.  (Muzeu Kombëtar i Kosovës, ora 16:00)  

Ngjarjet e datës 26 Tetor 2020

 - Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish-Zëvendës Drejtorin Menaxhues në AKM, Ahmet Shala. (Ndërtesa e Kuvendit, N204, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme, respektivisht Agjencia e Regjistrimit Civil, organizon ceremonin e lëshimit te vulës apostile dhe verifikuese edhe në Komunën e Pejës në të cilën do të jetë edhe ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Agim Veliu. (Qendra për Pajisje me Dokumente në  Komunën e Pejës, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës njoftohet me dëshmitë e dëshmitarëve të ekipesë vullnetare në Qendrën Karantinë në Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Vazhdon seanca gjyqësore me shpalljen e aktgjykimit, lidhur me rastin e T.L. i akuzuar për veprën penale Vrasje e rëndë dhe veprën penale Mbajtja në pronësi, kontroll  ose posedim të paautorizuar të armëve. (Gjykata Themelore në Ferizaj, kati I-rë, salla nr.2, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton nesër Komunën e Gjilanit. (Teatri i Gjilanit, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish- nëtarin e Bordit të AKM-së, përfaqësues i sindikatave të punëtorëve. (Ndërtesa e Kuvendit, N204, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 14:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës njoftohet me dëshmitë e dëshmitarëve Vlora Hasimja, Mjeke nga Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare dhe Lume Sopjani, Infermiere, QKMF. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 12:30)

- Kombëtarja e Kosovës në konkurrencën e femrave, Afërdita Fazlija, përzgjedhëse, Edona Kryeziu, kapitene dhe Floentina Kolgeci, portiere mbajn konferencë për media në prag të ndeshjes kualifikuese me Holandën dhe me pas fillon stërvitja e Kosovës . (Stadiumin “Fadil Vokrri”, ora 17:30 

Ngjarjet e datës 25 Tetor 2020

- Nën organizimin e Federatës së Futbollit të Kosovës mbahet dita e dytë e fazës finale të projektit “Elite Youth Development U15”. (Fusha “Top Football” në Mazgit, ora 9:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës vazhdon kampionatin Individual për veteran për vitin 2020. (Shkollën fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- OJQ Sport4all organizon turneun e streetballit "Prishtina Streetball 2020". (Amfiteatri i Pishines se Germise,  ora 12:00)  

- Partia Demokratike e Kosovës dega në Prishtinë mban konferencë për medie. (Dega e PDK-së në Prishtinë afër restaurant Tiffany në Prishtinë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 24 Tetor 2020

- Federata e Futbollit e Kosovës rifillon fazen finale te projektit “Elite Youth Development U15”. (Fusha “Top Football” në fshatin Mazgit, ora 9:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës organizon kampionatet individuale për U21/e (1999), dhe Veteran. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

 

- Komisioni Zgjedhor i Kosovës mban mbledhje e radhes. (Ndërtesa e KQZ-së, ora 10:30) 

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2020

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (ndërtesa e KQZ-së në, kati i parë, ora 10:00) 

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviziton ministrin e Ekonomisë dhe Ambientit; Blerim Kuçi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Në kuadër të përmbylljes së “Javës  Evropiane për Siguri dhe Shëndet në Punë”, ministri i MPMS-së, Skender Reçica viziton fabrikën “NewCo Ferronikeli”. (Drenas, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në përurimin e “Memorialit të Komandant Drinit - Ekrem Rexha. (Tek parku përballë Shtëpisë së Bardhë, ora 11:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish- Zëvendës kryesuesin e Bordit të Agjencisë së Privatizimit, Naser Osmani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

-  Komisioni për Integrim Evropian takohet me Shefin e Zyrës dhe Përfaqësuesin Special të BE-së në Kosovës, Tomáš Szunyog në lidhje me Raportin për Kosovën 2020 të publikuar nga Komisioni Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 12:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë ish Ministër i Ekonomisë dhe Financave, Haki Shatri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti pritet me një ceremoni zyrtare kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev. (Para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Shkup, ora 14:00)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev mbajnë konferencë për media. (Konferenca do të përcillet online, ora 15:05)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon bisedën “Off the record: Gjendja e hapësirave të braktisura”. (Kino Armata, ora 15:00)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. (Ndërtesa e Presidencës në Shkup, ora 15:35)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi. (Kabineti i Kryetarit të Kuvendit në Shkup, ora 16:10)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Artan Grubi, Zëvendës Kryeministër i parë i shoqëruar edhe Ali Ahmeti, Kryetar i BDI-së. (Ndërtesa e Kuvendit në Shkup, ora 16:35)

- Nënshkruhet MoU për krijimin e rrjeteve të pastra 5G në mes të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Departamentit të SHBA-ve. (Ambasada e Republikës së Kosovës në Shkup, ora 17:15)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Udhëheqësit e partive politike si Ziadin Sela nga Aleanca për Shqiptarët, Bilall Kasami nga Lëvizja Besa,  Afrim Gashi nga Alternativa dhe Menduh Thaqi nga PDSH. (Ambasada e Republikës së Kosovës në Shkup, ora 17:40)

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2020

 - Kryeministri Avdullah Hoti viziton Ministrinë e Shëndetësisë. (Ministria e Shëndetësisë, ora 9:30)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën virtuale më temë 'Sa do të ndikojë moratorimumi një vjeçar për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, në pozicionin ndërkombëtar të Kosovës?' (Online, ora 10:00)  

 - Admovere organizon promovimin e publikimit 'Të Damkosurit e Ballkanit - Shqiptarët dhe Kosova në tekstet alternative gjithëballkanike të historisë'. (Hapësirat e KultPlus Caffe Gallery te Fontana në Ulpianë, ora 10:00)  

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim deputetët e komunitetit joshumicë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:30 - vetëm pamje)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë i njofton mediat se nesër do të lansohet data-baza per tregtinë në shërbime. (Ndërtesa e MTI-së, ora 11:00)

- Ministrja e Financave znj.Hykmete Bajrami dhe Auditori i Pergjithshëm i ZKA-së, Besnik Osmani raportojn para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me Raportin Vjetor i Auditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me përfaqësues të kompanisë “Kërveshi Partneres” dhe përfaqësuesi te OJQ, “Ngritja e Zërit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporë, Meliza Haradinaj - Stublla raporton para Komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në përurimin e adaptimit të rrugës për Komunitetin RAE në rrugën “Rexhep Karaqi”. (Prizren, ora 12:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare dhe KOMRA Rrjeti i Pajtimit organizon debatin mbi Politikat e Kujtesës dhe Praktikat e Përkujtimit në Evropën Juglindore. (Debati do të transmetohet direkt në Facebook dhe Youtube kanalin e KOMRA Rrjeti për Pajtim, ora 17:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e Hidajete Pireva, Mjeke, Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare-QKMF, Fushë Kosovë, Vlora Maholli, Mjeke, QKMF, Fushë Kosovë dhe Hajrie Hoti, Mjeke, QKMF, Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje!, mban konferencë për media në lidhje me skandalin e vjedhjes së më shumë se 2 milion euro nga Thesari i Shtetit. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 21 Tetor 2020

 - Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 9:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi viziton Komunën e Skenderajt ku do te takohet me Kryetarin Bekim Jashari. (Ndërtesa e komunës së Skenderajt, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në fillimin e punimeve për ndërtimin e infrastrukturës rrugore në rrugën “Fahredin Hoti”, e cila gjendet në lagjen “11 Marsi”. (Në afërsi të çerdhes publike në lagjen “11 Marsi” në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të mbahen tri interpelanca të kryeministrit Avdulla Hot. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Në ditën e dytë të Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit mbahet diskutimi me temë “Qasja e përgjithshme ndaj viktimave në kohën e pandemisë”. (Platforma zoom, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton Raportin vjetor financiar i Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2019, shqyrtimi i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike - Covid-19, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

  - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi ndan certifikatave për ndërmarrësi në Skenderaj. (Skenderaj, ora 10:30)

- Kryetari i degës së PDK-së në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës. (Zyret e PDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Këshilli Turk në Kosovë do të bëj përurimin e projektit të Klasës së Fizioterapisë në shkollën së mesme të mjeksisë "Hysni Zajmi". (Gjakovë, ora 12:00)

- Kampioni i botës në boks, Robin Haxhi Krasniqi viziton Komunen e Prishtines. (Objekti i Komunës, ora 12:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi viziton Komunën e Drenasit ku do të takohet me kryetarin Ramiz Lladrovci. (Ndërtesa e Komunës së Drenasit, ora 13:00)

- Me rastin e 25 vjetorit të rrëmbimit dhe vrasjes së Remzi Hoxhes mbahet konferencë për media. (Sëiss Diamond Prishtina, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në ceremoninë e fillimit të punimeve për ndërtimin e Fushës së Mbyllur të Tenisit, në oborrin e Qendrës Sportive "Sezai Surroi". (Oborri i Qendrës Sportive "Sezai Surroi" në Prizren, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vazhdon mbledhjen e ditës së djeshme. (Ndërtesa e KQZ-së, në sallën që gjendet në katin e 4-t, ora 14:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Dhjetor 2020 - Punëtorët teknik  te cilët punojnë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” do të  protestojnë për pagën e tyre të muajit dhjetor 2020 të cilën ende nuk e kanë marr dhe për  mos  pajisje me kontratës së punës. (Para Rektoratit të UP-së”, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti pret në takim përfaqësuesit e shoqatës “Down Syndrome Kosova”, SOS Fshatrave të Kosovës, OJQ “Handikos” dhe përfaqësuesit e strehimoreve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Meliza Haradinaj-Stublla dhe Ambasadorja e Francës në Kosovë, znj.Marie-Christine Butel do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 9:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutim virtual me temë "Rekrutimet jo meritore në sektorin publik: a do ta ndryshojnë institucionet e reja rrethin vicioz në rreth të virtytshëm?”. (https://zoom.us/j/93876352348, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Këshillit Gjyqësor të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Mbledhja mbahet përmes aplikacionit ZOOM, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Reforma zgjedhore në Kosovë: Sa është prioritet në programet e partive politike?”. (https://zoom.us/j/92385065303, ora 10:30)

- Promovohet libri i autorit Faton Mehmetaj ''Deçani Nëpër Shekuj'' - Promovimi i Trashëgimisë  Kulturore. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër teatrit kombëtar. (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në Inaugurimin e Qendrës Kulturore në Vushtrri. (Shtëpia e Kulturës në Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti takon menaxhmentin e Trepçës dhe viziton flotacionin e mineraleve. (Miniera e Trepçës- Stantërg, ora 15:00)