13 Qershor 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 dhjetor 2019

- Komuna e Gjilanit organizon konferencën e fundvitit të drejtorit të kompanisë publike lokale tregu në Gjilan. (Ambientet e kompanisë Tregu, ora 11:00) 

- Në kuadër të festave të fundvitit, Komuna e Gjilanit organizon shfaqje teatrale për fëmijë “Të Ëndërrosh Borën Përsëri”. (Teatri i Qytetit në Gjilan, ora 12:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv per fundvit nga Shkolla e Muzikes. (Teatri i Qytetit në Gjilan, ora 16:00)

- Dega e PDK-së në Prizren feston 20 vjetorin e themelimit të saj, si dhe përmes një kokteli, përmbyll vitin 2019. (Restaurant ''Vila 100'' Prizren, ora 18:00)

- Mbahet koncerti i fundvitit të shkollës së Pianos "Fiona's Music Center". (Amfiteatri i Biblotekës Universitare, ora 19:00)  

- Artpolis - Qendra për Art dhe Komunitet prezanton Lexim Skenik të veprës “Zgjimi i Pranverës” në Prishtinë nga autori Frank Wedekind me regji dhe adaptim të regjisores Zana Hoxha. (Teatri ODA, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 27 dhjetor 2019

- Me rastin e publikimit të Raportit “Mos supozo nevojat e mia”, i njerrë nga projekti që Këshilli Rinor Kosovar zbaton nën përkrahje të Save the Children, mbahet tryeza e rrumbullakët me temën diskutuese “Gjithëpërfshirja në Arsim”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Kryesuesi i Këshillit Prokurorial të Kosovës, Bahri Hyseni do të mbajë konferencën vjetore për media ku do të prezantojë punën një vjeçare të KPK-së. (Objekti i Prokurorit të Shtetit, ora 10:00)

- Ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha dhe drejtues të FSK-së mbajnë konferencë për media në të cilën do të bëhet njoftimi mbi aktivitet dhe rezultatet e  arritura gjatë vitit 2019. (Objekti i Ministrisë së Mbrojtjes, ora 11:00)

- Drejtoresha për Kulturë Rini dhe Sport nga Komuna e Gjilanit, Deniza Limani do të mbajë konferencë për media në të cilën do të paraqet para publikut punën 1-vjeçare për vitin 2019. (Zyra e kryetarit te Gjilanit, ora 11:00)

- Bibloteka Kombëtare e Kosovës organizon promovimin e librit "Misioni i parë" i autorit Avni Spahiu. (Bibloteka Kombëtare, ora 11:00) 

- Me rastin e shënimit të 330 vjetorit të vdkejes se Pjeter Bogdanit Biblotetka Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës "Cuneus" në të cilën do të ekspozohen libra e artikuj nga koleksionet dhe dorëshkrimet e pa publikuara nga Pjeter Bogdani. (Bibloteka Kombëtare, ora 12:00)

- Grupi i çiklistëve nga Prishtina do të organizojnë një aktivitet simbolik para objektit të komunës së Prishtinës për të shprehur pakënaqësinë për kushtet dhe sigurinë e çiklistëve në trafik. (Sheshi Adem Jashari në Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet kuvendi i dytë të përgjithshëm i Shoqatës "Kosova  për Sanxhakun". (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- KEDS organizon ndarjen e dhuaratave që do të bëjë kompania për nxënësit e shkollës fillore “Aziz Sylejmani “ në Qabër të Mitrovicës Veriore. (Fshati Qabër, ora 13:00) 

Ngjarjet e datës 26 dhjetor 2019

- Policia e Kosovës do të organizoj ceremoninë e fund vitit gjatë së cilës do të bëhet dhënia e medaljeve, lëvdatave, shpërblimeve si dhe mirënjohjeve për zyrtarët policor, të cilët me kontributin e dhënë në punë kanë arritur rezultate të larta. (Objekti i administratës së re të PK-së, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dymbëdhjetë  e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në pritjen e fundvitit të Policisë së Kosovës. (Administrata Qendrore e Policisë së Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet seanca e rregullt e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Organizata Syri i Vizionit nga Peja në bashkëpunim me Policinë e Kosovës Stacioni në Pejë organizojnë një konferencë të përbashkët me media lidhur me publikimin e raportit mbi “Kënaqshmerin dhe Besueshmerine e qytetarëvë të Pejës në policinë e Kosovë” . (Zyrat e Organizatës “Syri i Vizionit” rr, Isa Demaj, nr.14, Pejë, ora 11:00)

- Forumi për Udhëheqje dhe Diplomaci organizon debatin me grate dhe vajzat për proceset e vendimmarrjes, projekt ky i financuar nga GIZ. (Kafiteria Dit e Nat, ora 11:00)

- OJQ ETEA organizon hapjen ee minibibiliotekës në sheshin “Ibrahim Rugova”. (Sheshi "Ibrahim Rugova", ora 12:00)

- KEDS bën ndarjen e dhuaratave për nxënësit e shkollës fillore ““Hasan Prishtina” në Busavatë të Kamenicës. (Fshati Busavatë, ora 13:00)

- Mbahet seanca konstituive e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët dhënia e betimit të deputetëve dhe zgjedhja e Kryetarit të Kuvendit dhe e nënkryetarëve të Kuvendit. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:00)

- OJQ Etea organizon ngjarjen përmbyllës te fundvitit te “Hyjnesha n’libër” dedikuar minibibliotekave në të cilën diskutohet rreth 12 minibibliotekave të lagjeve të Prishtinës dhe planeve e mundësive për bashkëpunim në zgjerimin e projektit gjatë vitit 2020 në lagjet dhe qytetet tjera të Kosovës. (Libraria Dukagjini, ora 18:00)

- Për nder të festave të fund vitit Komuna e Gjilanit organizon koncertë festiv nga Kori i Fëmijëve “Zogj't e Qytetit". (Teatri i Qytetit te Gjilanit, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 25 dhjetor 2019

- Për nder të festave të fundvitit Komuna e Gjilanit shpërndan dhurata për fëmijët në “Hendikos”. (Gjilan, ora 12:00)

- Komuna e Gjilanit shpërndan dhurata për fëmijët në OJQ-në “LIRIA”. (Gjilan, ora 12:30)

- Në kuadër të ngjarjes “Hyjnesha n’libër – Java e minibibliotekave” hapet minibibilioteka në Lagjjen e Spitalit. (Rrethrotullimi mes Rr. “Muharrem Fejza” dhe Rr. “B”, 13:00)

- Komuna e Gjilanit shpërndan dhurata për fëmijët për kategorinë social dhe për fëmijët nga komunitetet. (Shtëpia e Rinisë në Gjilan, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv për fëmijë nga “Mollëkuqet”. (Teatri i Qytetit në Gjilan, ora 13:00)

- Në kuadër të ngjarjes “Hyjnesha n’libër - Java e minibibliotekave” hapet minibibilioteka në Lagjjen Bregu i Diellit. (Parku i ri afër sallës “1 Tetori”, ora 14:00)

- Në kuadër të ngjarjes “Hyjnesha n’libër - Java e minibibliotekave” hapet minibibilioteka në Lagjjen Parku i Qytetit. (Afër hyrjes kryesore te Parkut te Qytetit , ora 15:00)

- Në kuadër të ngjarjes “Hyjnesha n’libër - Java e minibibliotekave” hapet minibibilioteka në Lagjjen Taukbashqe. (Në mes të parkut te Taukbashqes, ora 16:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës organizon një event të përbashkët relaksues me kolegë dhe bashkëpunëtorë te komunitetit te gazetarëve. (Lokalin Grand Depo, ora 20:30)

Ngjarjet e datës 24 dhjetor 2019

- Zyra Kombëtare e Auditimit prezanton raportin e auditimit të performancës “Siguria në trafikun rrugor”. (Zyra Kombëtare e Auditimit, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti merr pjesë në ceremoninë e pranimit të donacionit nga "Neptun" dhe "JumboO" në çerdhen "Fatosat". (Cerdhja Fatosat në Ulpianë,  oren 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe ekipi i tij, më 24 dhjetor 2019, mbajnë takimin e madh publik, ku qytetarët mund të njoftohen dhe bëjnë pyetje për gjithçka që ju intereson rreth investimeve e projekteve. (Salla e teatrit të qytetit në Gjilan, ora 11:00)

- - Drejtori për Shëndetësi nga Komuna e Gjilanit, Selami Xhemaili do të mbajë konferencë për media në të cilën do të paraqet para publikut punën 1-vjeçare për vitin 2019. (Zyra e kryetarit te Gjilanit, ora 11:00)

- Policia e Kosovës me rastin e festave të fundvitit ka filluar implementimin e projektit “Urime 2020” me ç’rast ka planifikuar që të realizoj vizita në Shoqatën e Prindërve me Fëmijë me Autizëm. (Shoqata e Prindërve me Fëmijë me Autizëm, ora 11:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Kosovës për Transfuzionin e Gjakut, do të organizojë një aksion për dhurimin e gjakut. (Salla e Konferencave Orion, ora 11:30)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për 249 nxënës fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Deçanit. (Restaurant "Maturanti", Deçan, ora 12:00)

- Hapet ekspozita artizanale e Thurjes me Tel në Skenderaj. (Hapësirat e shoqatës “Drugëza” në Skenderaj, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon konferencën përmbyllëse për media për vititn 2019, ku do të merr pjesë Kryeministri i Kosovës Ramush Haradniaj. (Zyret e AKB-së, Lagja Tophane, ora 13:00)

- Policia e Kosovës me rastin e festave të fundvitit ka filluar implementimin e projektit “Urime 2020” me ç’rast ka planifikuar që të realizoj vizita në Shoqatën e Prindërve me Fëmijë me Sindromë Down. (Shoqata e Prindërve me Fëmijë me Sindromë Down, ora 13.30)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të mbajë konferencën e fundit për medie për këtë vit, në të cilën do të prezantohet puna një vjeçare e kësaj ministrie. (Kabineti i Ministrit Matoshi, ora 14:00)

- Në kuadër të ngjarjes “Hyjnesha n’libër - Java e minibibliotekave” hapet minibiblioteka në Lagjjen “Qafa”. (Lagja Qafa, përball Postës, ora 15:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për 342 nxënës fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Deçanit. (Oborri i shkollës Dardania, ora 15:00)

- Në kuadër të ngjarjes “Hyjnesha n’libër - Java e minibibliotekave” hapet minibiblioteka në lagjen “Arbëria”. (Lagja Arbëria, në fillim të shkallëve, ora 16:00)

- Mbahet pritja solemne nga ipeshkvi i Kosovës, Imzot Dodë Gjergji, me rastin e Festës së Krishtlindjes. (Qendra “Bogdanipolis” në Katedralen “Shën Nënë Tereza”, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 23 dhjetor 2019

- Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës përuron "Strocke Center", qendra për reagim dhe trajtim urgjent të rasteve të sulmeve iskemike në tru, që më parë nuk ka ekzistuar në QKUK. (Klinikën e Neurologjisë, ora 9:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore në fushën e mbrojtjes sociale dhe decentralizimit të shërbimeve sociale, me fokus në mbrojtje të fëmijëve në Kosovë për vitin 2019. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 175-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Demokraci Plus organizon tryezë për të diskutuar mbi efektet dhe pasojat e organizimit të Ministrisë së Integrimit Evropian në Ministrinë e Punëve të Jashtme në agjendën për integrime evropiane. (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon konferencën e përmbyllëse të fundvitit ku në kuadër të konferencës do të ndahet edhe çmimi Ekonomisti i ri. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:00)

- Për nder të festave të fundvitit Komuna e Gjilanit bën shpërndarjen e dhuratave për fëmijët në OJQ-në Pema. (Qendra “Pema” në Gjilan, ora 11:00)

- Universiteti i Gjilanit “Kadri Zeka” në bashkëpunim me Kolegjin Universum organizojnë konferencën për projektin e-VIVA, projekt ky i financuar nga programi Erasmus + të Bashkimit Evropian. (Kampusin e Kolegjit Universum, ora 11:00)

- Drejtori për Buxhet dhe Financa nga Komuna e Gjilanit, Zijadin Maliqi do të mbajë konferencë për media në të cilën do të paraqet para publikut punën 1-vjeçare për vitin 2019. (Zyra e kryetarit te Gjilanit, ora 11:00)

- Me rastin e përvjetorit jubilar të LDK-së, anëtarë të Kryesisë dhe struktura të LDK-së bëjnë homazhe te varri i Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi organizon debatin e dytë publik me qytetarë për punën një vjeçare të qeverisjes komunale për vitin kalendarik 2019. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon shfaqje teatrale për fëmijë “Kopshti im” te autores Edona Vllasaliu dhe regji Lirim Behluli. (Teatri i Qytetit në Gjilan, ora 12:00)

 - Me rastin e përvjetorit jubilar të LDK-së mbahet manifestimi për shënimin e 30 vjetorit të themelimit të LDK-së. (Restaurant Golden Imperial. (Veternik, ora 12:00) 

 - Policia e Kosovës do të realizoj një aktivitet ku do të kontrollet siguria e fëmijëve në automjet dhe nuk do të shqiptohen gjoba për kundërvajtje, por do të vetëdijësohen vozitësit, si dhe fëmijëve pasagjerë në automjetet e ndaluara do tu shpërndahen dhurata modeste nga ana e Policisë së Kosovës. (Para Katedrales “Nënë Tereza”, në afërsi të shkollës “Faik Konica” në Prishtinë, ora 12:45)

 - Komuna e Gjilanit organizon koncerti festiv nga Dacing House nga Gjilani. (Teatri i Qytetit në Gjilan, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 22 dhjetor 2019

- Në kuadër të festave tëfundvitit, Komuna e Gjilanit organizon programin festiv për fëmijë "Hello". (Teatri i Qytetit në Gjilan, ora 11:00) 

- Federata e Futbollit e Kosovës vazhdon ditën e dytë të eventit “eEuro 2020 – Pes2020”, në të cilin do të zgjidhet ekipi që do ta përfaqësojë Kombëtaren e Kosovës në lojërat kompjuterike që do të organizohen nga UEFA. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 21 dhjetor 2019

- Federata e Futbollit e Kosovës më 21 dhe 22 dhjetor do të organizojë eventin “eEuro 2020 – Pes2020”, në të cilin do të zgjidhet ekipi që do ta përfaqësojë Kombëtaren e Kosovës në lojërat kompjuterike që do të organizohen nga UEFA. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane organizojnë konferencë të përbashkët për media para përfundimit të vitit në të cilën drejtuesit e të dyja odave ekonomike do të diskutojnë për zhvillimet ekonomike përgjatë vitit 2019, si dhe do të prezantojnë rekomandimet e tyre për vitin 2020. (Zyrat e Odës Amerikane në Lagjen Pejton, ora 11:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, bëhen homazhe tek varrezat e dëshmorëve në Gjilan. (Kodra e Dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të vizitojë Kamenicën, për të marrë pjesë në fillimin e projektit “Shtigjet e atletëve në Roganë”. (Roganë, ora 12:00)

- Kompania ERC Trade organizon ceremoninë e hapjes së fabrikës për prodhimin e gotave të letrës - 'Belux Paper Cups’ si dhe depove të reja të kompanisë. (Fshati Bardhosh në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, organizohet akademi përkujtimore kushtuar jetës dhe veprës së dëshmorëve, Tefik e Hanumshahe Zymberi. (Salla e teatrit të qytetit, ora 13:00)

 - Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të marrë pjesë në fillimin e projektit“Ndërtimi i parkut në Kopërnicë”. (Kopërnicë, ora 13:00)

- Me iniciativë të kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe në organizim të përbashkët me klubin e rotarianëve Gjilan do të organizohet gala mbrëmje humanitare për t’i dalë në ndihmë familjeve të prekura nga tërmeti në Shqipëri. (Vali Ranch, Përlepnicë, Gjilan, ora 21:00) 

Ngjarjet e datës 20 dhjetor 2019

- BP Home Investment lanson fabriken ‘’Instabuilt’’, me kapacitet të lartë për eksport në tregjet ndërkombëtare e cila do të ndikoj direkt në nivelin e punësimit dhe ekonomisë së Kosovës. (Fshati Balshaj ish Millosheva, afer pompes Sherifi Petroll, ora 10:00 )

- Oda Ekonomike e Kosovës do të prezantojë studimin bazë mbi digjitalizimin “Transformimi  Digjital i NVM-ve në Kosovë: Sfidat dhe Mundësitë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi merr pjesë në fillimin e ndërtimit të parkut rekreativ në Busavatë të Kamenicës. (Busavatë, ora 10:30)

- Qendra e shtypit të IuteCredit mban konferencÑ‘n pÑ‘r media nÑ‘ lidhje me revokimin e licencÑ‘s nga Banka Qendrore e KosovÑ‘s. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! organizon tryezën me temë 'Dialogu Shoqëror: Gratë për Zhvillim' në të cilën merr pjesë edhe kryetari i Vetëvendosje, Albin Kurti. (Hotel Orion, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon tryezën e rrumbullakët me temë “Çka po ndodhë në arsimin kosovar, a është vetingu Zgjidhja?”. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)
 
- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi merr pjesë në përurimin e projektit “Ndërtimi i tereneve sportive dhe rekreacionit në Kamenicë” tek Shkollat e Mesme. (Kamenicë, ora 11:00)

-  Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" emëron Bordin për Inovacion dhe Ndërmarresi dhe nënshkruan  marrëveshje bashkëpunimi me Komunën e Gjakovës, Pejës, Istogut, Decanit, Junikut, Rahovecit, Mlishevës, Klinës, Bashkinë e Tropojes dhe Bashkinë e Hasit. (Universiteti i Gjakovës, ora 11:00)

- Drejtoresha për Zhvillim Ekonomik nga Komuna e Gjilanit, Valbona Tahiri do të mbajë konferencë për media në të cilën do të paraqet para publikut punën 1-vjeçare për vitin 2019. (Zyra e kryetarit te Gjilanit, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik. (Shtëpia e Kulturës në Shtime, ora 11:30)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi merr pjesë në fillimin e ndërtimit të parkut për fëmijë në Lagjen Malësia – SHFMU “Deshmoret e Kombit”. (Kamenicë, ora 13:00)

- Federata e Futbollit të Kosovës organion manifestimin tradicional të "Laureatët e vitit 2019". (Hotel Emerald, ora 17:00) 

 

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e organizuar nga Federata e Futbollit e Kosovës, për përzgjedhjen e më të mirëve “Laureatët 2019”. (Hotel Emerald, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 19 dhjetor 2019

- MUTE Foundation në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës dhe FSK-në realizoj projektin për fëmijë "unë, ty, dashuri në paketë" ku do të organizohet nisja  zyrtare e kamioneve të FSK-së, duke i mbushur ata me rreth 3 678 pako, për t'ju derguar pastaj fëmijëve nëpër fshatrat e Prishtinës, RAE komunitetit dhe femijeve te margjinalizuar.. (Shkolla Matematikore, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, mbanë konferencë të përbashkët për media me ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪9:30)

- BIRN Kosova në partneritet me 10 organizata jo-qeveritare të Ballkanit organizon një tryezë diskutimi në të cilën do të diskutohet për borxhin publik dhe kapacitetin e institucioneve për t’i menaxhuar kreditë. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Punëtorë teknik të Universitetit të Prishtinës dhe punëtorë e sigurimit fizik të UP-së do të protestojnë në shenjë pakënaqësie për pagën e tyre të ulët. (Para Rektoratit të Universitetit te Prishtinës, ora 10:00)

- Aksioni për Nëna dhe Fëmijë organizon tryezën diskutuese me temë “Rritja e numrit të lindjeve me prerje cezariane në Kosovë”. (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës do të vizitojë kompaninë Viva Fresh. (Magjistralja Prishtinë - Lipjan, ora 10:00)

- Forumi Kosovar i Aftësisë së Kufizuar organizon konferencën “Gjithëpërfshirja e fëmijëve me aftësi të kufizuara” e cila si fokus do të ketë koordinimin e proceseve dhe përfaqësuesve të institucioneve me qëllim të harmonizimit të diskutimeve rreth përpilimit të ligjeve si dhe fushave kyçe, me prioritet integrimin e fmijëve në legjislacionin aktual. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Policia e Kosovës dhe Policia e Maqedonisë së Veriut do të realizojnë një ushtrim të përbashkët operativo-taktik të koduar “Potera-Ndjekja”, në të cilin do të marrin pjesë njësi policore të profileve të ndryshme, me pajisje të ndryshme policore nga të dy shtetet. (Hani i Elezit, ora 10:00 - Glloboçicë, ora 10:30)

- Kosovo Center for Business Support mban konferencën përmbyllëse e projektit “Për një jetë të shëndetshme, pa qese plastike”, me të gjithë aktorët relevant. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Me rastin e vizitës së zotit Peter Beyer dhe zotit Christian Schmidt, deputetë të Bundestagut gjerman, në Kosovë Ambasada Gjermane mbajn një konferencë me gazetarë. (zyrat e Ambasadës Gjermane në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, viziton pikën kufitare në Glloboqicë, pika kufitare me Maqedoninë e Veriut, për të përcjellë ushtrimin e përbashkët të Njësive të Specializuara të Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut. (Pika kufitare Glloboqicë, ora 11:00)

- Organizata ÇOHU do të mbajë konferencë për media, ku do të publikohet raporti "Online Media Monitor" i cili ka bërë përmbledhjen e shkeljeve të etikës së gazetarisë në media online në periudhën 2018-2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Anibar organizon prezentimin e pasqyrës së vitit të parë të iniciativës “Hapësirat Kulturore të Kosovës”. (Shtëpia e Europes, ora 11:00)

- Drejtori i i Arsimit nga Komuna e Gjilanit, Nazim Gagica do të mbajë konferencë për media në të cilën do të paraqet para publikut punën 1-vjeçare për vitin 2019. (Zyra e kryetarit te Gjilanit, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës do të vizitojë kompaninë Hib Petrol. (Magjistralja Prishtinë-Lipjan, ora 11:30)

- Mbahet koncerti i kengëve të romëve, shqiptarëvë,turqve dhe boshnjakëve nga Okteti “Kujtim Pacçaku”, emëruar si “Këngët e vjetra qytetare”, I cili ështe financuar nga MKRS, dhe imlementuar nga OJQ” Romani Baxt”. (DokuKino, ora 17:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës së artistit Driant Zeneli "N' përpjekje për me u çue", kuruar nga Claudia Buizza & Alicia Knock. (Galeria Kombëtare të Kosovës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 18 dhjetor 2019

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën “Rruga drejt marrëveshjes finale Kosovë-Serbi”, në një diskutim rreth së ardhmes së dialogut Kosovë - Serbi. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon punëtorinë me titull “Angazhimi për ndryshim - Roli i shoqërisë civile dhe mediave në formësimin e ligjeve dhe iniciativave të Kuvendit". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet bledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Mitrovicës. (Salla e Mediave të Komunës, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës organizon takimin 'Kafja e mëngjesit me bizneset e Gjakovës'. (Hotel "La Villa" në Gjakovë, ora 10:00)

- ADMOVERE e të mbështetur nga KFOS publikojnë raportin "Gjendja në Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike". (Ndërtesa e Fakultetit te Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike, salla 440, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behën përgatitjet për seancën konstituive të Legjislaturës VII të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla C 301, ora 11:00)

- Kryetari i degës së PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj mban konferencën e radhës. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Drejtori i Administratës së Përgjithshme nga Komuna e Gjilanit, Bardhyl Syla do të mbajë konferencë për media në të cilën do të paraqet para publikut punën 1-vjeçare për vitin 2019. (Zyra e kryetarit te Gjilanit, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e vënies se Gurë themelit të Shkollës Fillore “Fan S. Noli” në Llukafc të Begut. (Llukafc i Begut, ora 12:00)

- Prokuroria Themelore  e Pejës organizon konferencën e jashtëzakonshme për media lidhur me arrestimin e disa personave në dy raste, që kanë të bëjnë me veprat penale “Detyrimi” dhe “Mashtrimi”. (Objekti i Prokurorisë Themelore të Pejës. ora 13:30)

- Mbahet mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm të Lidhjes Demokratike të Kosovës lidhur me ecurinë e bisedimeve me subjektin Lëvizja Vetëvendosje për koalicionin e mundshëm paszgjedhor. (Selia e LDK-së, ora 14:30 - pas takimit kryetari Mustafa mban konferencë për medie)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim përmes projektit “Dialogu ndërmjet komuniteteve përmes ruajtjes gjithëpërfshirëse të trashëgimisë kulturore”, i financuar nga Instrumenti i BE-së për Paqe dhe Stabilitet dhe komuna e Gjakovës do të shënojnë përfundimin e punimeve në rehabilitimin dhe rregullimin e Urës së Tabakut dhe hapësirës përreth. (Pranë Urës së Tabakut në Gjakovë, ora 15:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare organizon ceremoninë e dhënies së Çmimeve FIDES 2019, për të nderuar kontributin filantropik të individëve, organizatave, dhe bizneseve në Kosovë dhe Diasporë. (Muzeu Kombëtar, ora 18:30)

- CHwB Kosova shfaq premierën e animacionit dokumentarë “Kush mytet kapet për shkume". (Kafenenë Dit' e Nat', ora 18:30)

 

Ngjarjet e datës 17 dhjetor 2019

- Koalicioni “Demokracia në Veprim” organizon konferencën ‘Procesi Zgjedhor 2019: Mësimet e mësuara dhe rruga përpara’. (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e dymbëdhjetë te rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit të hapur për qytetarë. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Instituti i Prishtinës për Studime Politike dhe Konrad Adenauer Sttiftung do të publikojnë rezultatet e anketës Politika Ndërkombëtare dhe Dialogu Kosovë-Serbi: Perceptimet e Qytetarëve Kosovarë. (Shtëpia e Europe, ora 10:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin simbolik, ku do të zbulojë emrat e personave të përfshirë në një skemë mashtrimi përfshirë një zyrtar të lartë, të avancimeve akademike që janë në proces gjatë këtij muaji. (Para objektit të Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, ora 11:00)

- Drejtori i Shërbimeve Publike nga Komuna e Gjilanit Naser Korça do të mbajë konferencë për media në të cilën do të paraqet para publikut punën 1-vjeçare për vitin 2019. (Zyra e kryetarit te Gjilanit, ora 11:00)

-  Me rastin e përmbylljes së vitit kalendarik 2019, Avokati i Popullit organizon konferencë për media për të prezantuar rezultatet e Institucionit të Avokatit të Popullit gjatë vitit 2019. (Mensa Ramiz Sadiku ora 12:00)

- Bashkësisë Islame të Kosovës organizon promovimin e librit "Baladë Muhaxhire" të autorit Nimon Muçaj. (Salla e konferencave të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kompania ‘SOWI Kosovo’ organizon ceremoninë dhe koktejin e organizuar me rastin e nënshkrimit të marrëveshjeve për projektet e gjenerimit të energjisë elektrike nga era në fshatin Selac, Bajgorë, me kapacitet të përgjithshëm të instaluar prej 105 megavatësh. (Hotel Swiss Diamond, ora 15:00)

- OJQ Aksioni kundër dhunës dhe Ndërtimi i Paqes ka kënaqësinë t’ju ftojë në hapjen e ekspozitës “Fara e kujtesës”. Ekspozita është një përmbledhje e punimeve të realizuara në kuadër të projektit “Ballafaqimi me të kaluarën në Kosovë”. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 17.00)
 
 

Ngjarjet e datës 16 dhjetor 2019

- Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria e Policimit në Bashkësi dhe Preventivë dhe Komiteti Lokal për Siguri Publike nga komuna e Vushtrrisë organizon takimin e nëntëmbëdhjetë të Këshillit Ekzekutiv të Komiteteve Lokale për Siguri Publike. (Hotel Emerald, ora 10:00) 
 
- Komuna e Deçanit dhe Ministria e Arsimit vendosin gurthemelin për ndërtimin e objektit të ri të Shkollës Fillore të Mesme dhe të Ulët 'Lidhja e Prizerenit'. (Deçan, ora 12:00) 

 

- Mbahet ceremonia e dorëzimit të pajisjeve mjekësore për Klinikën e Neonatologjisë dhe Pediatrisë në Spitalin e Mitrovicës, pajisje keto të financuara nga partneri jonë Raiffeisen Bank në Kosovë.  (Spitali i Mitrovicës, Klinika e Neonatologjisë, ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019

- Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 13 dhjetor 2019

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizojnë hapjen e ekspozimit dhe promovimit të prodhimeve vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2019” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU? (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Organizata për Fëmijët pa Kujdes Prindëror organizon konferencë nacionale për të diskutuar për situatën e strehimit familjar në Kosovë, për të arriturat, sfidat dhe planet e ardhshme për të zhvilluar me tutje këtë shërbim për fëmijët pa përkujdesje prindërore. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale organizon takim vjetor informues për përfaqësuesit dhe personat përgjegjës të ndërmarrjeve që merren me shfrytëzimin dhe përpunimin e lëndëve minerare, përpiluesit e plan-programeve të hulumtimit, përpiluesit e projekteve gjeologjike dhe të shfrytëzimit. (Salla e madhe në ndërtesën e Ministrisë së Administratës Publike, ora 10:00)

- Instituti Columbus organizon tryezë diskutimi me temë "Efekti i korrupsionit tek qytetarët: Diskutimi i fondit për trjatimin e pacientëve jashtë institucioneve publike të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon konferencë informuese për zhvillimin e sektorit privat ku do të behet edhe ndarja e mirënjohjeve për “Ndërmarrjet me të suksesshme të vitit 2019”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Demokraci Plus në bashkëpunim me Fondacionin Konrad Adenauer organizon konferencën lidhur me Procesin e Berlinit dhe obligimet për Sundim të Ligjit dhe Mirëqeverisjen. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj zhvillon vizitë pune në Ministrinë e Mbrojtjes, për të shënuar  një vjetorin e miratimit të tri Ligjeve, Ligjin për Forcën e Sigurisë, Ligjin për Shërbimin në FSK dhe Ligjin për Ministrinë e Mbrojtjes. (Ministria e Mbrojtjes, ora 11:00)

- Komuna e Istogut organizon diskutim publik me qytetar për projekt rregulloren komunale për taksa, ngarekesa dhe gjoba. (Ndërtesa e Komunës së Istogut, ora 11:00)

- Ekipi i Kombëve të Bashkuara në Kosovë së bashku me Klubin Ndërkombëtarë të Prishtinës  organizon panairin e festave të fundvitit. (Ndërtesa e Termokiss në Dardani, ora 12:00)

- Nxënësit finalistë nga e gjithë Kosova të klasave 3-12 do të konkurrojnë në garën e katërtë vjetore Po-e-Zë. (Amfiteatri i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 12:00)

 - Muzeu Kombëtar i Kosovës organizon hapjen e ekspozitës me fotografi 'Bukuria e betonit' nga autori Etienne Rémond. (Muzeu Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri në detyrë Haradinaj, në përvjetorin e rënies së dëshmorit dhe heroit Mujë Krasniqi, bën homazhe dhe vendos kurora lulesh te shtatorja e heroit. (Klinë, ora 13:00​)

- Hapet panairi “Punimet artizanale përtej kufijve” i organizuar për nder të festave të fundvitit, në kuadër të projektit ndërkufitar Kosovë - Maqedoni Veriore, “Ndërtimi i konkurrencës përmes bashkëpunimit dhe inovacionit: Qasja në tregjet e eksportit për produktet artizanale’’. (Restorant ‘’Planet’’ në Gjilan, ora 14:00)

- Instituti Kosovar për Hulumtim dhe Zhvillim të Politikave organizon tryezë diskutimi me temë: “Ligjërisht (t’pa) diplomuar?” e cilan mbahet me qëllim të diskutimit rreth problemit të verifikimit të diplomave të studentëve të cilët kanë ndjekur studimet pranë Bartësve Privatë të Arsimit të Lartë. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Projekti Climate 4 Change, i cili mbështetet nga Ambasada Norvegjeze dhe nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizon një debat politik - publik në të cilën do të diskutotohet për klimën. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, ora 17:00)

- Ambasadorja e Francës në Kosovë, Marie-Christine Butel, organizon një pritje e cila si qëllim ka promovimin e djathit të Sharrit. (Rezidenca e Francës në Arbëri, ora 17:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon shfaqjen e dokumentarit “Java Kundër Korrupsionit 2018”.  (Modelarium i Fakultetit te Arkitekturës të Universitetit të Prishtinës, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 12 dhjetor 2019

- Zyrtarja për Demokraci dhe Qeverisje e USAID-it në Kosovë, Christina Davies, do të flasë në hapjen e konferencës së titulluar Rritja e Transparencës së Gjyqësorit. (Biblioteka Kombëtare, ora 9:30)

- Koalicioni i OJQ-ve për Javën Kundër Korrupsionit organizon tryezën e diskutimit me titull “Sinjalizuesit në luftën kundër korrupsionit në prokurim publik”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ojq ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojn hapjen e minibibliotekës në Sheshi “Adem Jashari” në Prihtinë. (Sheshi “Adem Jashari”, ora 10:00)

- UBT dhe Radio Deutsche Welle, në kuadër të projektit “Balkan Booster”, organizojnë debatin më temë diskutimi: “Degradimi i mjedisit dhe qasja e medias ndaj mjedisit”, debat në të cilin shfaqet kontributi dhe qasja e medias ndaj këtij problemi. (Kampusi Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 11:00)

- Drejtori i Bujqësisë në Gjilan, Ramiz Ramadani dhe drejtoresha e organizatës për zhvillim rural “Mëshqerra”, Florentina Kida-Gërguri mbajnë konferencë për media më qëllim sqarimin lidhur me keqinformimin e opinionit nga disa media, rreth shpërndarjen e lopëve qumështore. (Zyra e Kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- RIT Kosova dhe Instituti për Trajnime Zhvillimore organizon ceremoninë e ndarjes së çertifikatave për studentët që i kanë përfunduar me sukses kurset të Koslift. (Objekti i RIT Kosova AUK, ora 11:30)

- Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë organizon tryezën “Sigurimet Shëndetësore po fillojnë ?!” (Hotel AFA, ora 12:00)

- Ojq ETEA dhe Kuvendi i të Rinjve të Prishtinës organizojn hapjen e minibibliotekës në Kampusi Universitar. (Kampusi Universitar në Prishtinë, ora 12:00)

- Aksionari i institucionit jo-bankar Monego organizon konferencë për shtyp, rreth vendimit të Bankës Qëndrore dhe revokimit të licencës së Monego. (Shoqëria e Avokatëve “Koci & Vokshi”, Rr. Robert Doll Nr.19, ora 13:00)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it në Kosovë, Lisa Magno, do të flasë në ngjarjen e shënimit të sukseseve të aktivitetit të USAID-it Fuqizimi i Sektorit Privat, i cili filloi në vitin 2014. (Hoteli Emerald, ora 13:30)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media me temë “Lufta kundër pastrimit të parave dhe konfiskimit të aseteve të fituara në mënyrë të kundërligjshme: Ku qëndron Kosova?”. (Qendra e Konferencave Orion, ora 14:00)

- Kolegji Heimerer organizon tryezë diskutimi me temën “E tashmja dhe e ardhmja e Sistemit Informative Shëndetësor në Kosovë”. (Kolegji Heimerer, ora 14:00)

- Prezantohet shfaqja multidisiplinore Alter..."Një rrugetim në vete të parë" , e cila do të mbahet për herë të parë në Prishtinë. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 19:30)


Ngjarjet e datës 11 dhjetor 2019

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë lanson platformën "Forumi i Gruas për Siguri”, aktivitet ky që implementohet në kuadër të projektit “Ndërtimi i Qëndrueshmërisë: Komunitetet kundër Ekstremizmit të Dhunshëm". (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Aksion për Nëna dhe Fëmijë organizon konferencën për përmirësimin e cilësisë me temë "Mbështetja në të ushqyerit me gji nëpër QMF". (Hotel Sirius. ora 9:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Javën Kundër Korrupsionit organizon tryezë diskutimi lidhur reformën e sistemit të drejtësisë në Kosovë, si dhe sfidat e deritanishme me të cilat sistemi gjyqësor dhe prokurorial është ballafaquar vazhdimisht. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon 'Ditët e hapura me qytetarë të Pejës" ku do të takojë në mënyrë individuale secilin qytetarë që lajmërohet për takim, duke u respektuar parimi i konfidencialitetit, që të parashtrojnë ankesat e tyre për shkeljet eventuale apo t'i drejtohen për këshilla, në rast të shkeljes së të drejtave të njeriut nga autoritetet publike. (Zyra e Institucionit të Avokatit të Popullit në ndërtesën e Komunës së Pejës,, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit Të Kosovës organizon promovimin e librit për biznes "Nga zero në njëqind", të autorit Dritan Shpuza. (Salla e konferencave Orion përballë Kino ABC,  ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës do të mbaj konferencë për media, në të cilën Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj,  do të prezantoj rezultatet e aktiviteteve për mbledhjen e borxheve, me theks të veçantë aktivitetet për konfiskimin e pasurisë së tatimpaguesve borxhlinj. (Zyra Qendrore e ATK-së, ora 11:00)

- Bëhet promovimi i librit "Traumatologjia e sistemit osteomuskular" e autorit, Prof.dr. Cen Bytyqi. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

kryetari i degës së PDK-së në Prizren z.Shaqir Totaj, nesër mban konferencën e radhës. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe rrjeti i marketeve Viva Fresh Store organizojnë hapjen e Ekspozimit dhe Promovimit të Prodhimeve Vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2019” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU? (Objekti i Viva Fresh Store Adresa, Rruga e Tiranës -Prizren, ora 13:00)  

- Koalicioni i OJQ-ve për Javën Kundër Korrupsionit organizon tryezë diskutimi me temë "Lufta për meditje - politikat kundërthënëse të qeverisë për udhëtimet zyrtare. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Këshilli Drejtues i Sindikatës se Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës mban takim lidhur në të cilin do të diskutojë situatdn aktuale, nëse pagat nuk merren me Ligjin e ri të Pagave, se cilat do të jenë veprimet sindikale duke respektuar fuqishem zërin e andtaresisë të cilën përfaqësojnë. (Zyrat e SBASHK-ut, ora 15:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon bisedën hapur te titulluar “Metodologjia e re per zgjërim: pengesë apo inspirim”. (Swiss Diamond, ora 18:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës organizon koktejin e fundvitit me gazetarë. (Hotel “Venus” në afërsi të Lipjanit, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 10 dhjetor 2019

- Ambasada e Francës në Kosovë, në bashkëpunim me OJQ-në Grupi kosovar për  Avokim, organizon një konferencë me fokus dhunën në baza gjinore, kundër grave nga pakicat rome, ashkali dhe egjiptiane. (Aleanca Franceze në Prishtinë, ora 9:30)

- Open Data Kosovo së bashku me Zyrën e Bashkimit Evropian organizon sesionin me titull "Si mund teknologjia të promovoj qeverisje të mirë të institucioneve publike". (Shtëpia e Europes, ora 9:30)

- Ambasadori i Shteteve te Bashkuara të Amerikës, Philip S. Kosnett, do të flasë në hapjen e Konferencës mbi Dezinformimin. (Hoteli Emerald, ora 10:00)

- Këshillit Prokurorial do të bën lansimin e ndërlidhjes së sistemeve elektronike të Prokurorit të Shtetit, prokurorive dhe Policisë së Kosovës. (Salla e takimeve te Këshillit Prokurorial, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Javën Kundër Korrupsion organizon tryezë diskutimi lidhur me transparencen në financimin dhe në procesin e auditimit të partive politike, si qëndron Kosova në këtë aspekt?. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Avokati i Popullit do të publikoj udhërrëfyesin elektronik për të drejtat e njeriut. (Bibloteka Kombëtare, ora 10:00)

- Sindikata e Zjarrfikësve të Kosovës organizon konferencë për shtyp lidhur me situaten e krijuar dhe problemet qe ballafaqohet ky shërbim Emergjent, si dhe situata e krijuar e pa kjart dhe konfuze qe pritet ta percjell edhe ne vitin qe vjenë. (Lokalet e BSPK-es, ora 11-të) 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të bëjë homazhe në  Kompleksin Përkujtimor në Reçak. (Kompleksi Përkujtimor në Reçak, ora 11:30)

- Avokati i Popullit në bashkëpunim me shoqërinë civile në Kosovë për nder të shënimit të të Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut organizon marshin me moton “Çohu për të Drejtat e Njeriut”. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të mbajë konference për media. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 14:00)

- Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit nënshkruan kontratat e para në kuadër të projektit “Ndërtimi i rrugëve rajonale të Kosovës”, i financuar nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim. (Kabineti i Ministrit te Infrastrukturës dhe Transportit, ora 14:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Javën Kundër Korrupsion organizon tryezë diskutimi lidhur me amnistinë e korrupsinit të profilit të lartë - "sinjalizimet e padegjuara të korrupsionit nga drejtesia'. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Muzeu i Kosovës organizon hapjen e ekspozitës "Gjenocidi XX, ta kujtojmë të kaluarën, ta ndërtojmë të ardhmen" me autor Enver Hoxha. (Muzeu i Kosovës, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2019

- Qendra Burimore për Persona të Zhdukur, QBPZH me mbështetjen e Ambasadës Britanike dhe Ambasadës Amerikane organizon diskutimin e tryezës së rrumbullakët, në shenjë të shënimit të Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut. (Hotel Garden, ora 9:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë në bashkëpunim me Programin Aktiviteti për Drejtësi Komerciale të USAID, prezantojn te gjeturat e një studim të ri rreth Perceptimit të Korrupsionit sipas Bizneseve. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Javën Kundër Korrupsion 2019  mban konferencë për media për të publikuar Kalendarin e Aktiviteteve të JKK 2019 ku edhe do përqoj disa mesazhe kryesore për temat të cilat do diskutohen gjatë këtyre pesë ditëve. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi Komunali Gjilanit mban seancën e jashtezakonshme më pikënn e vetme te rendit të ditës është 'Diskutimi rreth lokaciont të ardhshëm të varrezave të qytetit'.(Objekti i Kuvendit Komunal te Gjilanit, ora 10:00)

- Universiteti i “Kadri Zeka” në Gjilan nënshkruan marrëveshje me  Agjencin Ekzekutive te Komisionit Evropian, për projektin milionësh në programin ERASMUS + Cooperation for Innovation and the exchange of good Practices. (Ambientet e Rektoratit, ora 10:30)

- Save the Childreb bën lansimin i instrumenteve për vlerësimin pedagogjik  të fëmijëve në Kosovë. (Qëndra Burimore Përparimi afër Don Bosko, ora 10:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizojnë ekspozitën dhe ceremoninë e ndarjes së çmimeve për garën për fotografinë më të mirë kundër korrupsionit 2019. (Parku Arkeologjik, përballë Muzeut Kombëtar, ora 11:00)

- Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj, do të bën promovimin e librit "Turizmi Ndërkombëtarë", nga Prof. As. Dr. Hysen Sogojeva. (Universiteti i Ferizatj, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon një tryezë me temë “Ligji për Mbrojtjen e Sinjalizuesve - Sfidat e zbatimit në praktikë”. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim përmes projektit Mbështetje Përpjekjeve Kundër Korrupsionit do të shënojë Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, duke ndarë shpërblimin për storjen më të mirë gazetareske kundër korrupsionit për vitin 2019. (Kino Armata, ora 18:00)

- Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në IHRC Elvana Shala sonte organizon pritjen solemne “Bashkë për të drejtat tona” në bashkëpunim me Ambasadorin e Norvegjisë në Kosovë Jens Erik Grondahl dhe Ambasadoren e Suedisë në Kosovë znj. Karin Hermarck Ahliny. (Swiss Diamond Hotel, ora 18:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe “Betimi për Drejtësi” shfaqin premierën e dokumentarit “Sinjalizuesit e korrupsionit”. (Hotelin Sirius, ora 19:45)

 

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e organizuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës me rastin e shënimit të 5 vjetorit të pranimit në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar. (Hotel Emerald, ora 20:00)
 

Ngjarjet e datës 8 dhjetor 2019

- Federata e pingpongut organizon 7 xhirot e TOP 8 për Senioret më të mira të Kosovës për vitin 2019. (Palestrae Sporteve në Prishtinë, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, mbanë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Mbahet koncert humanitar i Krishtlindjes me grupin muzikor amerikan "The Hall Sisters" ku fondet e mbledhura do të përdoren për familjarët nga Shqipëria që janë strehuar si pasojë e termetit. (Teatrin Kombëtar i Kosovës, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 7 dhjetor 2019

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës organizon Konferencën e Nëntë Gjyqësore në të cilën do të marrin pjesë tërë struktura e sistemit të drejtësisë në Kosovës për të diskutuar temën: “Të arriturat dhe sfidat e sistemit gjyqësor gjatë vitit 2019”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë turneun më të fortë të vitit 2019,  TOP 12 për Seniorët më të mirë, me të cilat edhe përmbyllen garat për vitin 2019. (Palestra e sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës organizon turneun final të projektit “Rekrutimi i vajzave të reja në futbollin e organizuar” nën moton “Ti mund ta bësh – You Can Do It”, ku do të marrin pjesë ekipet fituese të turneve të mbajtur në 13 komuna. (Kompleksi “Sopa Sport” në Lipjan, ora 10:15)

- Rrjeti i Grave të Kosovës mbledhë 158 organizatat anëtare, përkrahësit individual, partnerët, miqtë, dhe përfaqësuesit e mediave në Kuvendin e 17-të Vjetor të Anëtareve. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Misioni i OSBE-së organizon konferencë ku do të prezantojë aktivitetet që Misioni ka organizuar gjatë vitit 2019 me të rinj, siç janë Akademia e OSBE-së për Dialog, Deklarata Ndër-Komunale për Dialog ndërmjet Komuniteteve, si dhe Lojërat Mini-Olimpike për Njerëz me Nevoja të Veçanta, të cilat kanë sjellë së bashku të rinj nga komunitete të ndryshme. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:30)

- Gecjan Fashion Group sjellë për të 13-in Vit me radhë, ngjarjen më të madhe të modës në rajon “Kosova International Fashion Week 2019”. (Salla e panaireve në Shkabaj, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2019

 - Administrata Tatimore e Kosovës organizon tryezën e konsultimeve publike me përfaqësues të bizneseve, lidhur me hartimin dhe zbatimin e “Planit për përmirësimin e integritetit” të ATK-së. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Open Data Kosovo në bashkëpunim me fondacionin ePanstwo, organizatë kjo që operon në Poloni organizojnë konferencën ndërkombëtare mbi të dhënat e hapura dhe iniciativat teknologjike në Kosovë dhe Evropë, titulluar “GOT_Data”. (Prishtinë, 9:30)

- Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës do të prezantoj raportin  e punës për vitin 2019 ku edhe do të bëhet prezantimi i planit të punës për SHSKUK-në  për vitin 2020. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media, gjatë së cilës do të shpaloset analiza “Konsensusi i brendshëm si parakusht për vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi”. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)  

- Unioni i Gazetarëve Shqiptarë organizon ndarjen e çmimeve "Vangjush Gambeta 2019”, për raportimin më të mirë ekonomik të publikuar gjatë këtij viti, nga gazetarë ekonomikë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia. (Hotel Swiss Diamont, ora 11:00)

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës mban konferencë të jashtëzakonshme për media ku do të shpalosen vendimet e fundit nga mbledhja e Bordit Ekzekutiv. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:30)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë organizon panel diskutimin në temën: “Krimet e luftës – Sigurimi i provave, sfidat dhe përvojat me dëshmitarë”. (Hotel “Star Hill”, Rr. Prishtinë - Veternik, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e përvjetorit të 20-të të Radio K4. (Shtabi Qendror i KFOR-it në kampin “Film City”, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2019

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në bashkëpunim me Misionin në Kosovë të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon konferencën për gazetarët e zhdukur dhe të vrarë në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Shoqata nacionale e mjedrës “Mjedra e Kosoves” se bashku me donatorët e saj GIZ,  USAID, SWISS Caritas, organizojnë konferencën e nivelit kombëtar të mjedrës “Konferenca e 4-të e Mjedrës në Kosovë”. (Emerald Hotel, ora 9:30)

- Zyra e Vullnetarëve të Kombeve të Bashkuara dhe UNICEF do të shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarëve 2019 me moton 'Të Bëjmë Punë Vullnetare për një Ardhmëri Gjithëpërfshirëse'. (Qendra për Komunitete Termokiss në Prishtinë, ora 10:00)

- Me rastin e 5 Dhjetorit, Ditës Ndërkombëtare të Vullnetarizmit, Kolegji Heimerer organizon konferencën “Thuaj Po vullnetarizmit". (Kolegji Heimerer, ora 11:00)

- Qendra Kosovare për Studime Gjinore organizon konferencën “Fuqizimi i të drejtave të barabarta pronësore të grave në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe rrjeti i marketeve Viva Fresh Store organizojnë hapjen e Ekspozimit dhe Promovimit të Prodhimeve Vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2019” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU? (Objekti i Viva Fresh Store në Veternik, ora 13:00)

- Ministria e Kulturës, në bashkëpunim me Zyrën e Kryeministrit, OSBE-në, Zyrën e UNICEF-it, UN Volunteers dhe OJQ-në Lens, do të jenë nikoqirë të njërës nga ngjarjet më të mëdha të të rinjve për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit, me moton ndërkombëtare “Volunteer for an inclusive future”. (Hotel Emerald, ora 15:00)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës organizon hapjen e ekspozitës së titulluar "Albanian Village Life - Isniq, Kosovo 1976", të fotografes dhe shkrimtares suedeze, Ann Christine Eek e cila përbëhet nga fotografi bardh e zi të realizuar në vitet e 1970-ta gjatë qëndrimit të saj në rajonin e Dukagjinit në Kosovë. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës shfaq premierën e katërt për vitin 2019, shfaqjen “Exil”. (Teatri Kombëtar, ora 19:00)


 

Ngjarjet e datës 4 dhjetor 2019

- Zyra e Koordinatorit Nacional për Mbrojtjen nga dhuna në Familje  prezanton Bazën e  të dhënave të rasteve të dhunës në familje. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Serbisë i regjistruar në Kosovë organizon konferencën dyditore për Gazetarët e zhdukur dhe të vrarë në Kosovë. (Restorantin Etno Kuca në Graçanicë, ora 9:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa, do të mbajë takim me kryetarët e Komunave të Republikës së Kosovës me të cilët do të diskutojë sigurinë në trafikun rrugor në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit do të bëj shpërndarjen e motokultivatorëve për fermerët përfitues nga thirrja publike e Drejtorisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. (Parkingu i Komunës prapa Shtëpisë së Bardhë, ora 10:00)

- Demokracia Plus do të organizojë një tryezë për publikimin e raportit “Dy vite pas: Progresi në Qeverisje të Mirë Lokale” për shtatë komunat e mëdha. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa pret në takim kryetarin e Grupit të EPP-së në Parlamentin Evropian, Manfred Weber. (Selia e LDK-së, ora 10:15 - vetëm pamje në fillim të takimit)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Instituti GAP dhe Instituti i Prishtinës për Studime Politike organizojnë tryezën e diskutimit me temë “Cilat janë pasojat e Ligjit të ri për Paga për buxhetin e Kosovës, qëndrueshmërinë fiskale, sektorin privat dhe mirëqenien e përgjithshme të shoqërisë”. (Qendra e Konferencave Orion, ora 10:30) 

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të vizitojë Ujëvarën e Mirushës për të parë nga afër realizimit të projektit “ Pastrimi i ambientit dhe rregullimi i shtigjeve për këmbësor dhe biçikleta, me ndriqim dhe pushimore, nga rruga regjionale Klinë – Gjakovë deri tek Ujëvara e Mirushës”. (Ujëvara e Mirushës, ora  10:30)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e organizuar për ndarjen e dekoratave nga presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, për njësitet e kërkim shpëtimit të Kosovës që shërbyen në ndihmë Shqipërisë pas tërmetit tragjik. (Ministria e Mbrojtjes, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të shpaloset analiza, “Legjislacioni i porositur: A ka ardhur koha për Ligjin për Lobim në Kosovë?”. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit do të bëj përurimin e objektit shkollor në fshatin Lukinjë të Hasit. (Fshati Lukinjë e Hasit, ora 12:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të vizitojë Deçanin për të parë nga afër fillimin e punimeve në projektin “Pastrimi i shtratit të lumit në Prilep – Deçan”. (Prilep  – Deçan, ora 12:00)

- Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, kryeministri Ramush Haradinaj dhe kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri do tëqëndrojnë në familjen Abazi për vizitë ngushëlluese. (Shtëpia e familjes Abazi në Gjilan, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon konferencën për media me temë "Taksa 100% një vite pas" në të cilën do të publikojë një studim Hulumtues për Efektet e Taksës 100%  një vit pas si dhe ndikimi i saj në Ekonominë Vendore. (Zyret e AKB-së, ora 13:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim në zyrën e tij presidentin Meta dhe kryeministrin Haradinaj, e më pas do të ketë prononcim për media. (Zyra e Krytarit Haziri, ora 13:15)

- Në Kinema “Jusuf Gërvalla” shfaqen filmi “Zana”. (Kinema “Jusuf Gërvalla” në Pejë, ora 19:00)

- Shfaqet premiera “Unë jam vetë grua” nga Doug Wright, me regjisorin Kushtrim Koliqi dhe me aktorin Adrian Morina. (Teatrin Dodona, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 3 dhjetor 2019

- Këshilli Prokurorial i Kosovës dhe Këshilli Gjyqësor i Kosovës, së bashku me Ambasadën Britanike do të organizojnë një punëtori dyditore me temën “Pastrimi i parave - riparimi i aseteve”. (Hotelin Sirius, ora 9:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Pro Open” organizon panairin “Ekologji(k)a kosovare” ku edhe do të prezantohet një ekspozitë me një numër fotografish dhe disa filma të shkurtër dokumentar që e pasqyrojnë degradimin e mjedisit në vitet e fundit. (Modelariumi i Fakultetit të Arkitekturës të Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Zyra e BE-së në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës dhe Handikosin organizojnë konferencën vjetore me rastin e Ditës ndërkombëtare të personave me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Organizatat e shoqërisë civile Voice of Roma Ashkali and Eygptians, BSFK – Balkan Sunflowers Kosovo, Vizion-02, Terre Des Homes, Roma and Ashkali Documentation Center dhe Syri  i Vizionit organizojnë iniciativen avokuese për shtyrejen e implementimit të Udhëzimit Administrativ për regjistrimin dhe funksionalizimin e qendrave mësimore. (Para objektit të Ministrisë së Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, ora 10:00)

- Komiteti Konsultativ për Persona me Aftësi të Kufizuara i Komunës së Prishtinës me rastin e Ditës Ndërkombëtare të PAK organizon debat të hapur tematik lidhur me realizimin e të drejtave ligjore të PAK në nivelin local, si dhe për obligimet institucionale për zbatimin e atyre të drejtave. (Salla e Prokurorimit, kati II, në Komunën e Prishtinës, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi mban një konferencë për media në të cilën do të bëjë publik raportin e vlerësimit ndërkombëtar të nxënësve PISA 2018. (Ambientet e MASHT, ora 11:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, nënshkruan marrëveshje të partneritetit, tregtisë dhe bashkëpunimit me Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandën Veriore. (Kabineti i Ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të takohet me ambasadoren e Francës në Kosovë​, Marie-Christine Butel. (Ambasada e Republikës së Francës në Kosovë, ora 11:30)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë do të lansojë raportin me titull “Vlerësim i kthimit vullnetar në Kosovë” dhe filmin dokumentar mbi kthimin me titull “Të jesh në vendin tënd”. (Hotelin Swiss Diamond, ora 13:00)

- Handikos do ë të mbajë konferencën vjetore ‘’Promovimi i pjesëmarrjes dhe lidershipit të personave me aftësi të kufizuara’’. (Qendrën e Resurseve Handikos në Veternik, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 2 dhjetor 2019

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj vendos kurora me lule ta shtatorja e  ish-Presidentit Ibrahim Rugova, me rastin e ditëlindjes së tij. (Sheshi Ibrahim Rugova, ora 9:55)

- Demokracia Plus dhe Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese BIRN me përkrahje të Ambasadës së Britanisë së Madhe në Prishtinë, organizojnë tryezën për Integritetin në Administratën Tatimore të Kosovës ku edhe do të publikohet raporti për gjetjet nga monitorimi i drejtpërdrejtë i ATK-së. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në promovimin e dokumentit të historikut të Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa 2000-2017. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Instituti i Prishtinës për Studime Politike organizon ngjarjen e publikimit dhe diskutimit të titulluar “Përfshirja e Kuvendit në planifikimin e qëndrueshëm urban: Hartimi i politikave të favorshme për mobilitetin e qytetarëve, lehtësimin e trafikut dhe mjedis më të shëndetshëm”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të vizitojë Gjilanin ku do nis realizimi i projektit “Rregullimi i kanalizimit dhe shtratit të lumit në Dobërqan”. (Fshati Dobërqan në Gjilan, ora 10:30)

- Me rastin e ditëlindjes së Presidentit Historik të Kosovës Dr. Ibrahim Rugova, anëtarë të Kryesisë së LDK-së, bëjnë homazhe te varri i tij dhe vizitojnë familjen Rugova. (Të varri në Velani, ora 10:30 - ndërsa vizita të familja Rugova, ora 10:45)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) dhe Organizata ÇOHU! organizon konferencën për media me temë “Përpjekje apo reformë: Ligji i ri për Qasje në Dokumente Publike”. (Qendra e Konferencave Orion, ora 11:00)

- Foundaioni MUTE bashkë me Komunën e Prishtinës organizojnë forumin e I-rë në kuader të projektit “unë/ty dashuri në paketë”. (Ndërtesa e komunës se re të Prishtinës, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të merrë pjesë në fillimin e punimeve në projektin “Patrimi i shtratit të lumit Katushnicë - Karaqevë. (Katushnicë i Kamenicës, ora 11:30)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të vizitojë Kamenicën ku do të nisin punimet në projektin “Rregullimi i shtratit të lumit Kriva reka - Faza e parë. (Kamenicë, ora 12:45)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të takohet me ambasadoren e Republikës së Finlandës,  Znj. Pia Stjernvall.  (Ambasada e Finlandës, ora 14:00)

- Komuna e Istogut organizon promovimin e librit të 19-të "Libri gdhend fjalët me të bukura". (Salla e kuvendit të komunës së Istogut, ora 14:00)

- Asociacioni i Artistëve Vizual të Kosovës organizon ekspozitën vjetore e cila shpërfaq vepra nga fusha e pikturës, skulpturës, grafikës, dizajnit grafik, fotografisë artistike, vizatimit etj. (Galeria e Fakultetit të arteve në Prishtinë, ora 19:00)

- Lansohet “Arkivi Rilindja” të realizuar nga Ervina Halili dhe në diskutimin e hapur rreth arkivistikës, çështjes së të drejtave të njeriut në të gjitha përmasat e saj, veçanërisht në raport me harresën kulturore. (Kino Armata, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 1 dhjetor 2019

- Federata e pingpongut të Kosovës organizon turneun e seniorve për ditën e Flamurit, që përveç shpërblimeve të parapara për 3 vendet e para, do të jetë edhe mundësia e fundit për lojtarët që të rezervojnë një vend në TOP 12 / 8 turneun e Seniorëve. (Shkolla Tefik Qanga në Ferizaj, ora 10:00)

Ngjarjet e datës 30 nëntor 2019

- Federata e pingpongut të Kosovës në bashkëpunim me Klubin e pingpongut Ahmet Hoxha organizon turne për Ditën e Flamurit. (Shkolla ‘Tefik Çanga’ në Ferizaj, ora 10:00)

- Teatri Dodona jep premierën e shfaqjes me kukulla për fëmijë “Pantallonat e Kangusë” nga Vesa Qena e në regji të Melihate Qena. (Teatri Dodona, ora 12:00)
 

Ngjarjet e datës 29 nëntor 2019

- Vazhdojnë gërmimet në oborrin e Universitetit të Prishtinës, ku dyshohet për mbetje mortore. (Afër Fakultetit të Arteve, Kampusi i UP-së, ora 9:00)

- Instituti Kosovar i Medias dhe Komunikimit (IKMK) në bashkëpunim me WBF, organizon konferencën rajonale “Mediet dhe demokratizimi në Ballkanin Përendimor- A jemi afër qëllimit? (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën përmbyllëse të projektit “Zhvillimi i Ndërhyrjes në Fëmijërinë e Hershme në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme lidhur me lokacionin e ardhshem të varrezave të qyteti. (Salla e mbledhjeve të Kuvenit të Gjilanit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve bën publikimin e pjeses se pare te  “Hulumtimi Vlerësimi i Nevojave te tregut të Punës 2019” në mbështetje të  Programit  të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim. (Salla e konferencës në AKB, ora 10:30)

- Në të gjitha xhamitë e Kosovës, pas namazit të xhumasë, organizon aksionin për grumbullimin e mjeteve financiare për ndihmë të prekurve nga tërmeti i ditës në Shqipëri. (Pas namazit)

Ngjarjet e datës 28 nëntor 2019

- Mbahet ceremonia zyrtare të kalimit të të gjithë numrave ZMOBILE në platformën e VALA-së. (Ndërtesa kryesore e Telekomit të Kosovës, ora 00:00)

- Komuna e Rahovecit nis shënimin e ditës së 28 nëntorit me homazhe dhe nderime te varrezat dhe përmendoret e dëshmorëve. (Rahovec, ora 9:00)

- Ambasada e Republikës se Shqipërisë në Prishtinë hape një libër ngushëllimesh. (Selia e Ambasadës së Shqipërisë, ora 10:00 - 13:00)

- Komuna e Gjilanit nis shënimin e ditës së 28 nëntorit me homazhe tek varrezat e dëshmorëve. (Gjilan, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës, Nënkryetari, drejtorët e Komunës së Prizrenit do të bëjnë homazhe dhe do të vëjnë buqeta e kurora me lule në varrezat e dëshmorëve në Landovicë, të busti i Remzi Ademajt dhe busti i Sylejman Vokshit, Abdyl Frashërit dhe Ymer Prizrenit në kompleksin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. (Homazhet fillojn nga Varrezat në Landovicë, ora 10:00) 

- Komuna e Gjilanit bën zbulimin e shtatores së heroit Mulla Idriz Gjilanit. (Qendra e qytetit te Gjilanit, ora 10:30)

- shtyhet për me vonë - Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj nënshkruhet në librin e ngushëllimeve, në Ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Kosovë. (Ambasada e Republikës së Shqipërisë, qyteza Pejton, ora 11:00)

- Komuna e Istogut bën homazhe si dhe vendos lule të Lapidari i Dëshmorëve. (Qendra e qytetit në Istog, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës organizon nisjen e kontigjentit te parë  humanitar për në Shqipëri. (Parkingu i terminalit doganor afër ish fabrikës së amortizatorëve, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit organizon vënien e gurthemelit të shtatores së Skënderbeut. (Te rrethrrotullimi pranë stacionit të autobusëve në Prizren, ora 11:00) 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bën homazhe në kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Kompleksi memorial “Adem Jashari” në Prekaz, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit bën zbulimin e shtatores së heroit Agim Ramadani. (Sheshi 'Agim Ramadani' në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Istogut bën homazhe të varri i ish Kryetarit Fadil Ferati. (Istog, ora 11:30)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të nderon me titullin “Ambasador të Vullnetit të Mirë të Kosovës”, Trajnerin e Xhudos, Driton Kuka dhe kampionen Olimpike të Xhudos, Majlinda Kelmendi. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në përurimin e shtatoreve të heronjve Shaban, Hamëz dhe Adem Jashari. (Sheshi "Fehmi Lladrovci" në Drenas, ora 12:00)

 - Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të shtatoreve të Shaban, Hamëz e Adem Jashari. (Sheshi i qytetit, Drenas, ora 12:00)

- Komuna e Gjilanit organizon akademi përkujtimore kushtuar jetes dhe veprës së Mulla Idriz Gjilanit dhe Agim Ramadanit. (Salla e teatrit të qytetit në Gjilan, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka merr pjesë në nisjen e mjeteve me ndihmat e grumbulluara në Shqipëri për personat e prekur nga tërmeti. (Te kazerma e FSK-së në Prizren, ora 13:00) 

- Komuna e Fushë Kosovës organizon ceremoninë e zbulimit të shtatores së Komandantit Adem Jashari. (Sheshi i qytetit në Fushë Kosovë, ora 14:00)
 
- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në pritjen për nder të 28 Nëntorit për veteranë, invalidë, familje të dëshmorëve, të burgosur politik, e organizuar nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 16:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Qershor 2021 - Klubi Off Road Prizreni organizon ngjitje në Maje tek Liqenet. (Përball Qendrës Sportive ”Sezair Surroi” në Prizren, ora 10:00)
 
 - Me rastin e shënimit të 14 Qershorit, Ditës së Çlirimit të komunës së Rahovecit mbahet finalja në futboll të vogël. (Palestra Sportive“Mizahir Isma”, ora 18:00)