03 Gusht 2020

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 prill 2019

- Mbahet mbledhja e Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala në të cilën do të shqyrtohet dokumentacioni i pranuar nga Posta e Kosovës dhe Telekomi i Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Shefja i Zyrës së BE-së, Natalija Apostolova dhe Kryeministri Ramush Haradinaj do të marrin pjesë në konferencën për fillimin e Strategjisë së Qeverisë për Bashkëpunim me Shoqërinë Civile 2019-2023, e mbështetur nga Bashkimi Evropian. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P 38, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa do të vizitojë komunën e Prizrenit, me ç ‘rast do të takohet me Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi të kësaj komune. (Objekti komunal “Shtëpia e Bardhë” në Prizren, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Kryetari Albin Kurti. (Selia e Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore në Ditën e të Zhdukurve në Komunën e Klinës. (Shtëpia e Kulturës “Jehona e Dukagjinit” në Klinë, ora 12:00)

- Folk grupi nga SHBA-të do të interpretojë në qendër të Prizrenit. (Qendra e Prizrenit, “Sheshi i Lidhjes”, ora 13:30)

- Partia Socialdemokrate mbanë konferencë për media në të cilën flet nënkryetari dhe deputeti Visar Ymeri lidhur me gjendjen në PTK. (Selia e PSD-së në lagjen Arbëria, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Hardinaj pret në takim ministrin e mbrojtjes së Turqisë, Hulusi Akar. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00 - vetëm pamje)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të flasë në prezantimin Të Drejtat Pronësore në Kosovë –  Të Arriturat, Rezultatet dhe Leksionet e Mësuara. (Sheshi 21, ora 15:00)

- Qendra Koordinuese për Deminim e Ministrisë së Mbrojtjes e Republikës së Kosovë organizon shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Deminimit. (Hotel Swiss Diamond, ora  16:00)

- Kosovo 2.0 organizon edicionin e radhës të Hajde Folim për përvetësimin e kulturës rome. (Zyrët e Kosovo 2.0, ora 18:00)

- Banorët e lagjes 'Të banesat e Bardha' organizojnë tubim për të shqyrtuar peticionin ndaj Komunës së Prishtinës dhe Termokosit për lidhjen e banesave me ngrohtoren e qytetit Termokos. (Shkolla fillore 'Iliria', ora 19:00)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës organizon hapjen e ekspozitës “Password”, të autorit Artan Hasani. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 3 prill 2019

- Qendra e Trajnimeve dhe Burimeve për Avokim organizon konferencën me temë “Përtej margjinalizimit - Çfarë tani dhe çfarë më tutje?”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Përfaqësues të MASHT, SBASHK dhe Këshillit të Prindërve raportojnë para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me kompensimin e orëve të humbura nga greva e mësimdhënësve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të mbledhjes, ndërsa pas përfundimit të saj, do të ketë deklaratë për media)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të flasë në hapjen e ngjarjes e cila mbahet nën titullin Tejkalimi i margjinalizimit – Çka tani dhe çka më tutje?. (Hoteli Sirius, ora 10:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.45. (Hoteli Grand, ora 10:00)

- Instituti GAP në bashkëpunim me Institutin e Vienës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare organizon një tryezë të rrumbullakët ku do të prezantojë raportin: “Ndikimi i ndihmës shtetërore në tregun e energjisë elektrike në Ballkan”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:15)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të vizitojë Komitetin Olimpik të Kosovës, me ç‘rast do të nënshkruhet edhe memorandum bashkëpunimi. (Komitetin Olimpik, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët votimi i Raportit vjetor të shpenzimeve të Kuvendit të Kosovës për vitin 2018 si dhe votimi i Raportit Vjetor të Organit Shqyrtues të Prokurimit për vitin 2018.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Shoqata e të burgosurve politikë dhe Shoqëria Lëvizja organizojnë akademi përkujtimore në pesë vjetorin e vdekjes së veprimtarit dhe atdhetarit të përkushtuar shqiptar, Bali Derivishi. (Institutin Albanologjik, ora 12:00)

- Partia Socialdemokrate organizon tryezën për Amendamentin Kushtetutes në lidhje me Konventën e Këshillit të Europës për parandalimin dhe luftimin e dhunës kundër grave dhe dhunës në familje, i propozuar nga Nënkryetarja e Kuvendit tëRepublikës së Kosovës znj. Aida Dërguti, mbështetur nga 80 deputetë, dhe i konfirmuar nga Gjykata Kushtetuese për procedim të mëtutjeshëm në Kuvend. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-405, ora 13:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës, me iniciativën e Forumit për Transparencë Parlamentare, mban takim me banorë të qytetit e Fushë Kosovës. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Fushë Kosovë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 2 prill 2019

- Ministria e Punëve të Brendshme do të organizojë takimin e parë koordinues për planin e veprimit të udhërrëfyesit rreth AVL-ve. (Ndërtesa kryesore e MPB-së, ora 9:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon konferencën 'Gratë për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë'. (Swiss Diamond Hotel Prishtina , ora 9:30)

- Zyra e Bankës Botërore në Kosovë organizon konferencë shtypi  ku do të prezantojë edicionin më të ri të Raportit të rregullt ekonomik të Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala do ta vizitojë fabrikën e përpunimit të mishit “Meka” në Dragash. (Dragash, ora 12:00 - Nisja bëhet nga objekti i ministrisë dhe transporti për gazetare është i siguruar, ora 10:00)

- Nënkryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Xhavit Haliti, pret në takim Komisionerin e Lartë për Pakica Nacionale, Ambasadorin Lamberto Zannier dhe Kryesuesin e Misionit në Kosovë, Ambasadorin Jan Braathu. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 10:15)

- Ministri i MMPH dhe zyrtarët e Komisionit të pavarur për miniera e minerale raportojnë para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor lidhur me hidrocentralet dhe gurthyesit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti pret në takim Kryetarin e Komunës së Hanit të Elezit z. Refki Suma (Objekti i Kryeministrisë, kati VIII, zyra 806, ora 11:00)

- Grupi i Grave Deputete të Kuvendit të Republikës së Kosovës, në bashkëpunim me UNFPA, do të mbajë takim në Prizren, në të cilin do të bëhet shkëmbimi i përvojave në mes nivelit qendror dhe lokal. (Ndërtesa e Komunës së Prizrenit, Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, ora 11:00)

-  Ambasadori i Norvegjisë në Kosovë, Per Strand Sjaastad, organizon pritje për të gjithë Kryetarët e Komunave të Kosovës, përfaqësues të ministrive të linjës si dhe partnerë vendorë dhe ndërkombëtarë për të zhvilluar një diskutim për arritjet, sfidat dhe perspektivat në fushën e Qeverisjes Lokale në Kosovë. (Rezidenca Norvegjeze, Fshati Ndërkombëtar, Veternik, ora 12:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore të 6 vjetorit të ndarjes nga jeta të luftëtarit të UÇK-së, Ejup Runjeva. (Shtëpia e Kulturës “Xheladin Kurtaj”, Kaçanik, ora 12:00)

- Organizata "ETEA" dhe Biblioteka "Hivzi Sulejmani" organizojn manifestimin qendror me rastin e Ditës Botërore të Librit për Fëmijë dhe të Rinj.  (Hapësirat e Bibliotekës "Hivzi Sulejmani" në Lagjen Dardania, ora 12:00)

-  Kryeshefin Ekzekutiv të Telekomit të Kosovës, Bedri Istrefi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur me letrën drejtuar punonjësve të Telekomit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të marrë pjesë në konferencën e kuvendit të të Rinjve. (Administrata Qendrore e Universitetit të Prishtinës, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të diskutohet lidhur me ndarjen e granteve nga Ministria e zhvillimit rajonal, me theks të veçantë për bizneset e udhëhequra nga gratë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 13:00)

- Mbahet mbedhja e rregullt e Qeverisë së Republikë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Koordinatori  Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës z. Rexhep Hoti do të takohet me Kryetarin e Komunës së Kaçanikut, Besim Ilazi (Objekti i Komunës së Kaçanikut, ora 14:00)​

- Mbahet prezantimi i librit ‘Layers of Time in the Urban Landscape: Visions of Socialist Urbanity in Mitrovica’ nga Pieter Troch dhe Thomas Janssens si dhe mbahet debat publik 'Trashëgimia e urbanizimit socialist në Kosovë'. (Modelariumi i Fakultetit të Ndërtimtarisë dhe Arkitekturës, Universiteti i Prishtinës, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 1 prill 2019

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim deputetët e Bundestagut Gjerman, Peter Bauer dhe Christian Schmidt ku pas takimit do të ketë prononcim për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Me qëllim të shënimit të tre viteve që nga hyrja në fuqi të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, Instituti EPIK organizon tryezë në të cilën do të prezantoj studimin për detyrimet dhe përfitimet e Kosovës në kuadër të MSA-së.. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në konferencën e organizuar nga Isntituti EPIK me rastin e 3 vjetorit të MSA-së. (Ambientet e Qendrës Informative Kulturore të BE-së, 10:00)

- Drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Univeristar të Kosovës, dr. Basri Sejdiu, do të mbajë konferencë për medie. (Drejtoria e përgjithshme SHSKUK, ora 11:00)

- Oda Ekonomike Amerikane ne Kosove organizon nje tryeze diskutimi me titull "Rritja e perfitimeve nga MSA". (Qendra e Konferencave Orion, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës përuron  kopshti me bazë në komunitet "Milingonat" në Kodrën e Trimave. (Kodra e Trimave, ora 12:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, do ta vizitojë Komunën e Lipjanit. (Komuna e Lipjanit, ora 12:00)

- Mbahet mbledhje e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të diskutohet lidhur me planin e veprimit për monitorimin e zbatimit të ligjeve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore kushtuar masakrës së Lubeniqit. (Biblioteka Kombëtare " Pjetër Bogdani" Prishtinë, ora 17:00)

 Ambasada e Frances në Kosovë, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shoqata e profesoreve te gjuhës frënge të Kosovës, dhe Universiteti i Prishtinës organizojnë ceremoninen e hapjes se universitetit te parë pranveror ku do të marrin pjesë reth 60 mësimdhënës nga Kosova, Maqedonia Veriore  dhe Shqipëria. (Amfiteatri i Fakultetit Filologjik të Universitetit të Prishtinës, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 31 mars 2019

- Mbahet nata finale e Tech Heroes në të cilën do të prezantohen 10 projektet e realizuar nga nxënësit. (Kino Armata, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 30 mars 2019

- Dita e pestë e Javës së Gruas vazhdon me tryezën për edukimin qytetar dhe politik si mënyrë për të forcuar qëndrueshmërinë e demokracisë. (Ndërtesa e re e Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Drejtoria e Arsimit e Komunës së Prishtinës, në bashkëpunim me përfaqësuesit e  Kuvendit të Rinjëve të Prishtinës dhe drejtuesit e shkollës së mesme të lartë “Sami Frashëri”, me rastin e 20 vjetorit të djegies së shtëpi -shkollës “Sami Frashëri” do të organizon ekspozitë, ku  në këtë eveniment janë të ftuar  personalitet të kulturës dhe arsimit etj. (Shtëpia e djegur e Hertictëve në lagjen Kodra e Trimave, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje solemne e Kuvendit të Komunës së Deçanit ne te cilen do te merret vendim për shpalljen “Qytetar Nderi” i Komunës së Deçanit, .John C.Boyd,  Shef i stafit,  Gjeneral brigade, Ushtria e SHBA. (Salla e Asamblesë komunale të Deçanit, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e shpalljes “Qytetar Nderi i Deçanit”, të gjeneral brigade John C. Boyd, shef i stafit të KFOR-it. (Salla e Asamblesë komunale të Deçanit, ora 12:00)

 

Ngjarjet e datës 29 mars 2019

- Programi i dedikuar për fuqizimin e të rinjve në Kosovë, “Coca-Cola përkrah Rininë”, fillon implementimin në Fakultetin e Edukimit. (Fakulteti i Edukimit, ora 8:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare organizon tryezën e rrumbullakët ku do  të bëhet prezantimi i raportit vjetor mbi monitorimin e gjykimeve të lidhura me konfliktin në Kosovë gjatë  vitit 2018. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqytimi i Raportit të auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Kuvendit të Republikës së Kosovës, për vitin e përfunduar me 31 dhjetor 2017 dhe Raporti i shpenzimeve të Kuvendit të Kosovës për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Nxënës të  Shkollës Fillore “Faik Konica” vizitojn Banken Qendrore Kosoves. (Objekti i BQK-se, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të marrë pjesë në konferencën e parë zyrtare për medie, me temë mbi pjesëmarrjen e Republikës së Kosovës në Bienalen e Artit 2019, në Venedik, të organizuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Galerinë Kombëtare të Kosovës.  (Galerinë Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)  

- Mbahet ceremonia festive e shënimit të 9 vjetorit të Themelimit të Kolegjit Heimerer. (Kolegji Heimerer, ora 11:00)

- Agjencia kundërKorrupsion organizon konferencën për shtyp në të cilën do të bëhet prezantimi i raportit për vitin 2018 i punës së Agjencisë nga Drejtori Shaip Havolli. (Ndërtesa e Agjencisë kundër Korrupsion, ora 11:20)

- Mbahet ceremonia përmbyllese e Programit USAID TLP- ISPC si dhe promovimi i Librit “Parimet dhe Praktikat e Politikave Publike në Kosovë” dhe materialit “Problemet Reale, Zgjidhjet e Mundshme: Propozimi i Politikave të Përzgjedhura”. (RIT Kosovo -  A.U.K, ora 11:30)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala bashkë me kryetarin e Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahri do të marrin pjesë në nisjen e punimeve në Zonën Ekonomike në Lumadh të Vushtrrisë. (Lumadh-Vushtrri, ora 13:00)

- Me rastin e vazhdimit te projektit "Instituti Limak për Shërbime të Aeroportit", Limak Kosovo International Airport JSC dhe Universiteti i Prishtinës do të nënshkruajnë një Memorandum Mirekuptimi. (Rektorati i UP, 13:30)

- Partia Socialdemokrate mbanë konferencë për media. (Selia Qendrore e PSD-së, në lagjen Arbëria, ora 14:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi së bashku me Kryetarin e FFK-së, Agim Ademin dhe Kryetarin e Komunës së Vitisë, Sokol Haliti, do të bëjnë përurimin e stadiumit të futbollit në fshatin Sadovine të Jerlive të Vitisë. (Fshati Sadovine, ora 14:00)

- Manchester Aid Koosvo dhe Bibloteka Kombëtare e Kosovës organizojn prezantimin mbi Kujtesën 'Zërat e Kosovës në Mancheste. (Bibloteka Kombëtare, ora 14:00)

- Drejtoresha e misionit të USAID-it Lisa Magno do të flasë në ngjarjen përmbyllëse të programit të USAID-it Lidershipi Transformues - Trajnimi Intenziv dhe Zhvillimi i Politikave Publike dhe Udhëheqja. (Amfiteatri i Universitetit Amerikan të Kosovës - kampusi univesitar në Gërmi, ora 14:30)

- Fondi për të Drejtën Humanitare mban ligjëratën publike “Sot, 20 vite më parë: Rasti i Belegut” që do të mbahet në Qendrën e Dokumentimit Kosovë. (Biblioteka Hivzi Sulejmani, ora 16:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore kushtuar 20 vjetorit të rënies së 14 dëshmorëve në Shishman të Bokës. (Shkolla e Muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, ‪ora 18:00)

Ngjarjet e datës 28 mars 2019

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe dhe merr pjesë në tubimin përkujtimor me rastin e 20 vjetorit të masakrës së Izbicës. (Fshati Izbicë, Skenderaj, ora 9:00)

- Zëvendës Shefi i Zyrës së BE-së, Riccardo Serri, së bashku me Kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli dhe Ambasadorin e Italisë, Piero Cristoforo Sardi do të marrin pjesë në ceremoninë e mbylljes së projektit të financuar nga BE-ja për luftën kundër krimit të organizuar, korrupsionit dhe dhunës ekstremizmi. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet ledhja e komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media  në të cilën do të behët shqyrtimi i raporteve të komisioneve të përhershme për Projektligjin për Qasje në Dokumentet Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, për të shqyrtuar kërkesën e 42 deputetëve për seancë të jashtëzakonshme për kompensimin e orëve të humbura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 10:30)

- Federate e Sindikatave të Pavarura të Telekomit të Kosovës  mban konferencë për media. (Ndërtesa Kryesore të Telekomit të Kosovës në Dardani, ora 11:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës pritet të mblidhet në seancë të jashtëzakonshme. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban aktivitet simbolik. (Takimi me mediat bëhet pranë Terminalit Doganor në Fushë Kosovë ora 11:45)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të marrë pjesë në hapjen e ekspozitës “Hartografia europiane dhe territoret shqiptare” e cila është koleksion nga Afrim Ethemi. (Muzeun Kombëtar të Kosovës, ora 12:00)

- Bëhet promovimi i librit 'Djaloshi me zemer të madhe' i autorës Luljeta Selimi Berisha. (Bibloteka Kombëtare, ora 12:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në Akademinë përkujtimore për 20 vjetorin e masakrës së Izbicës. (Teatri Kombëtar, ora 12:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore kushtuar 20 vjetorit të masakrës së Izbicës. (Teatri Kombëtar në Prishtinë, ora 12:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Akademinë Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të Masakrës së Izbicës. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:30)

- Ministri i Punëve te Brendshme Ekrem Mustafa raporton para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhru me regrutimin e përfaqësuesve të komunitetit joshumicë, në bazë të konkursit të fundit të policisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Në kuadër të Javës se Gruas mbahet tryeza lidhur me rritjen e llogaridhënies së institucioneve publike përmes filtrimit të politikave publike nga këndvështrimi gjinor. (Hotel Emerald, ora 13:40)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli i shoqëruar nga Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj, viziton parkun e Inovacionit dhe Trajnimeve në Prizren. (Ish-baza e KFOR-it gjerman në Prizren, ora 14:00)

- Komuna e Gjilant bën homazhe në Kompleksin e varrezave të dëshmorëvë. (Gjilan, ora 15:00)

- Komuna e Gjilanit organizon akademi përkujtimore në ndërim të dëshmorit Agim Rashiti. (Teatri i qyteti të Gjilanit, ora 16:00)


Ngjarjet e datës 27 mars 2019

 - Misioni i OSBE-së organizon konferencë mbi parandalimin dhe luftimin e korrupsionit në nivel të lartë për përfaqësues të institucioneve, agjencive dhe shoqërisë civile të Kosovës që merren me luftimin e korrupsionit. (Hoteli Emerald, ora 9:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në konferencën "Korrupsioni i nivelit të lartë", e cila organizohet nga misioni i OSBE-së në Kosovë. (Hoteli Emerald, ora 9:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në konferencën "Dialogu publiko-privat në funksion të zhvillimit të sektorit privat". (Salla e mbledhjeve plenare të Kuvendit, ora 9:00)

- Didier Chabert, ambasador i Francës  në Kosovë dhe Jean-Louis Falconi, Përfaqësuesi i Përhershëm i Francës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara dhe Organizatat Ndërkombëtare në Vjenë, do të hapin një seminar trajnimi për luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore. (Akademia e Drejtësisë së Kosovës, ora 9:00)

- Drejtori i Përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj raporon para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës lidhur me raportin vjetor të punës për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Demokraci Plus ka kënaqësinë organizon tryezë diskutimi, ku do të prezantohet raporti i dytë “Matësi i Performancës në Prokurimin Publik”.  (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon takimin diskutues me temë ‘Tranzicioni i energjisë në Kosovë: rruga përpara - dialogu në mes të qeverisë dhe shoqërisë civile mbi tranzicionin drejt një të ardhme të qëndrueshme për sektorin e energjisë’. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës dhe Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsion organizon dëgjimin publik lidhur me procedurat për votim jashtë vendit. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Shpend Maxhuni raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prizrenit “Ukshin Hoti”, Akademia e Shkencave e Shqipërisë, si dhe Shoqata e Gjuhësisë Shqiptare organizojnë përurimin e 6-të veprave të Prof. Androkli Kostallarit, gjuhëtar i njohur i gjuhësisë shqiptare. (Amfiteatri i Fakultetit Ekonomik, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi organizon ceremonin e ndarjes së çmimeve për Teatër për vitin 2018. (Kabineti i Ministrit, ora 11:20)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën “Resurset ujore - planifikimi dhe menaxhimi”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-405, ora 12:00)

- Mbahet takimi i 164-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, kati i III, ora 13:30)

- Në ditën e dytë të Javës së Gruas, Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën me temë 'Rikthimi i besimit në demokraci përmes institucioneve të hapura, të qasshme dhe llogaridhënëse'. (Hotel Emerald, ora 13:40)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në aktivitetin “Java e Gruas”. (Hotel Emerald, ora 13:45) 

Ngjarjet e datës 26 mars 2019

- Mbahet ceremonia e hapjes se Javës së Gruas 2019. (Ndërtesa e re e Qeverisë në ish pallatin e shtypit, ora 9:30) 

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në hapjen e Javës së Gruas. (Ndërtesa e re e Qeverisë në ish pallatin e shtypit, ora 9:30)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon konferencën “Gratë në vendimmarrje”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën “Si të bëhet më efektive mbikëqyrja parlamentare ndaj dialogut Kosovë - Serbi?”, në një diskutim me deputetët e Kuvendit të Kosovës dhe përfaqësues nga shoqëria civile ku do të prezantojë edhe raportin analitik “Dialogu Kosovë-Serbi gjatë vitit 2018 në Kuvendin e Kosovës”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 405, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri pret në takim Ministren e Drejtësisë të Republikës së Shqipërisë, znj. Etilda Gjonaj. (Ndërtesa e Ministrisë së Drejtësisë, ora 10:30)

- Misionet diplomatike në Rumanisë, Finlandës dhe Kroacisë në Kosovë dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike ogranizojnë tryezën e diskutimit me temë “Rruga e Integrimit Evropian të Kosovës, një vision nga Trio e Presidencës së Këshillit të Evropës - Rumania, Findlanda dhe Kroacia”. (Qendra e konferencave Orion, ora 10:30) 

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe dhe merr pjesë në tubimin përkujtimor në Krushë të Madhe. (Kompleksi i varrezave në Krushë te Madhe, ora 11:00)

- Paqja Studentore e Universitetit të Prishtinës organizon konferencën "Perspektiva e analistëve për fazën e fundit të dialogut Kosovë - Serbi".  (Fakulteti Filozofik, ora 11:00)

- Klubi i Prodhuesve ogranizon ceremoninë e ndarjes së certifikatave për të rinjtë të cilët kanë përfunduar programin “Trajnimi në Punë”. (Ndërtesa e Komunës se Hanit të Elezit, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në Tubimin Përkujtimor për 113 martirë të Krushës së Vogël. (Krusha e Vogël, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe dhe merr pjesë në tubimin përkujtimor në Krushë të Vogël. (Kompleksi i varrezave në Krushë te Vogel, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe te pllaka përkujtimore për viktimat e familjes Berisha në qytetin e Suharekës. (Përballë ndërtesës së Komunës së Suharekës, ora 12:45)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin me amendamente në Projektligjin për ndryshim plotësimin e Ligjit për Hetim Parlamentar, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli do të vizitojnë fabrikën prodhuese “Bunjamini ” në Mitrovicë. (Objekti i fabrikës “Bunjamini” në Zonën Ekonomike në Frashër të Mitrovicës, ora 15:00 - nisja bëhet e organizuar para objektit të Qeverisë, ora 13:30)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim bashkë me Shoqatën e Kontabilistëve të Çertifikuar dhe Auditorëve do të ndajnë çertifikata për 43 zyrtarë që kanë përfunduar programin një vjeçar të trajnimit për forenzikë financiare që është përqëndruar në zhvillimin e teknikave të forenzikës financiare për të ndihmuar në gjurmimin e parave të paligjshme. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për mbrojtjen e fëmijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 25 mars 2019

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, organizon “Javen Ndërkombëtare të Parasë në funksion të Edukimit Financiar“. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:30)

- Fondacioni Westminster për Demokraci organizon punëtorinë “Procedurat e përzgjedhjes së kandidatëve të partive politike në Britani të Madhe”. (Swiss Diamond Hotel, 9:30)

- Mbahet ceremonia e parë hapëse e Unionit të Studentëve të Kosovës, e cila është e organizuar në bashkëpunim me OSBE, Misioni në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Save the Children në Kosovë dhe Syri i Vizionit në Bashkëpunim me Komisionin për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione  lanson fushatën e Ndalimit të Ndëshkimit Trupor dhe Dhunës ndaj Fëmijëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 405, ora 10:00)

- Mbahet akademia përkujtimore kushtuar profesor, Latif Berishës, në 20 vjetorin e vrasjes, që organizohet në Universitetin  e Mitrovicës “Isa Boletini”. (Salla e konferencave në rektoratin e Universitetit të Mitrovicës “Isa Boletini, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj viziton Shoqatën e të Verbërve, me rastin e miratimit të vendimit për përkthimin e një pjese të legjislacionit në alfabetin Braill. (Zyra e Shoqatës së të Verbërve, ndërtesa e Bashkësisë Lokale, Bregu i Diellit, ora ‪11:00)

- Nën udhëheqjen e Ministrit Besim Beqaj do të mbahet takimi i Këshillit Kombëtar për Inovacion dhe Nërmarrësi. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-31, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin e Këshillit Kombëtar për Inovacion dhe Nërmarrësi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Ambasada e Francës në Kosovë në bashkëpunim me Qendrën Universitare Frankofone organizon një bashkëbisedim me shkrimtarin dhe poetin e njohur Kosovar-frankofonë Eqrem Basha. (Qendra Universitare Frankofone në Fakultetin Filologjik të Prishtinës , ora 16:30)

Ngjarjet e datës 24 mars 2019

- Kryeministri Ramush Haradinaj në kuadër të manifestimit qendror “Epopeja e Dukagjinit”, bënë homazhe në Kompleksin Memorial në Gllogjan. (Gllogjan, ora 10:00)

- Në 20 vjetorin e rënies së atdhetarëve Prof. Latif Berisha dhe Agim Hajrizi, Kryesia e LDK-së bashkë me Kryetarin e Degës së LDK-së në Mitrovicë, Safet Kamberi dhe struktura të degës, bëjnë homazhe te varri i Prof. Latif Berisha. (Fshati Smrekonic, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në manifestimin shtetëror “Epopeja e UÇK-së në Dukagjin”. (Gllogjan, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në tubimin qendror në përkujtim të Betejës së Gllogjanit dhe të gjithë dëshmorëve dhe të rënëve për liri. (Gllogjan, ora 12:00) 

Ngjarjet e datës 23 mars 2019

- Federata e pingpongut të Kosovës në bashkëpunim me Kpp Vitia nën patronatin e Komunës së Vitisë do të organizoj Turneun për senior Flakadani i Karadakut. (Salla e Shkollës së Mesme Teknike 'Jonuz Zejnullahu' në Vitiora, ora 9:30)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta bëjë zëvendsimin e flamurit amerikan te shtatorja e Bill Clintonit në Prishtinë, me një të ri. (Shtatorja e Bill Clintonit, ora 11:00)

- Gjimnazi “Hasan Nahi”, në kuadër të Fondacionit për Arsim dhe Kulturë “Atmosfera”, organizon edicionin e gjashtë me radhë - Garën e Inteligjencës "Eureka 6". (Ambienti i Gjimnazit “Hasan Nahi” në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në shënimin e 30-vjetorit të demostratave të 23 marsit 1989 me nismëtare gratë dhe vajzat e Balajve. (Teatri “Adriana” - Ferizaj, ora 11:00)

- UBT dhe Raiffeisen Bank mbajnë garën më të madhe në vend “Data Science Hackathon”. (Kampusi i UBT-së në Lipjan, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe te Pllaka Memoriale e ushtarëve të KFOR-it, të rënë gjatë shërbimit në Kosovë. (Sheshi “Nëna Terezë”, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe te Pllaka Përkujtimore me emrat e ushtarëve britanikë, që humbën jetën në shërbim në Kosovë. (Sheshi “Edit Durham”, afër Hotelit Grand, ora 12:10)


Ngjarjet e datës 22 mars 2019

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë me mbështetje të GIZ - CDBE organizon konferencën e rishikimit vjetor të planit strategjik të arsimit të Kosovës 2018. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në bashkë organizim me MASHT,  komunën e Prishtinës, OJQ “Lets Do it Kosova”, “Green Art Center”, SHUKOS, CDI dhe shoqërinë civile do të shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Ujit dhe Ditës ndërkombëtare e Meteorologjisë. (Liqeni i Batllavës, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën me rastin e publikimit të “Raportit të Monitorimit të Punës së Kuvendit të Republikës së Kosovës 2018”, në një diskutim me shefat e grupeve parlamentare, përfaqësues të institucioneve dhe shoqërisë civile. (Orion Conference Center përballë Kino ABC, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon tryezën e rrumbullakët - Zëri i Popullit rreth 'Finales së Madhe' ndërmjet Kosovës dhe Serbisë - (Tek ABC Group, Gjilan, rr. Xhemajl Mustafa, nr. 99, ora 10:00)

- Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës mblidhet për të shqyrtuar kërkesën e 49 deputetëve për seancë të jashtëzakonshme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301 10:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban aktivitet simbolik. (Takimi me media bëhet te shtatorja e Zahir Pajazitit, ora 10:45)

- Ambasada e Francës në Kosovë, Klubi afarist, France Albanie Bussiness në bashkëpunim me Klubin afarist frankofon në Kosovë do të organizojë një simpozium lidhur me investimet në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:45)

- Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj raporton para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës për raportin vjetor të punës për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me diskriminimi i punëtorëve ne sektorin privat. (Selia e BSPK-së, ora 11:00)

- Kuvendi i Kosovës pritet të mblidhet në seancë të jashtëzakonshme, për të diskutuar lidhur me kërkesën e deputetëve nënshkrues. ​(Ndërtesa e Kuvendit,  ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj merr pjesë në fillimin e punimeve në segmentin e ri, Lum Madh-Gojbule, të rrugës Nacionale M2, Prishtinë - Mitrovicë, “Rruga e Tre Heronjve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha”. (Fshati Lum Madh i Vushtrrisë në drejtim të Mitrovicës, ora 12:00)

- Mbahet debatit lidhur me gjendjen e Mjedisit  dhe Ujrave në Kosovë. (Salla e Hotel Liqeni, Batllavë, në Orllan, ora 12:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Fushë Kosovë mban aktivitet. (Para objektit të Komunës së Fushë Kosovës, ora 13:00)

- Komuna e Prishtinës mban konferencë për media. (Ndërtesa e vjetër e Komunës në katin e parë, ora 13:30)

- Kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, njëherit Kryeministër i Republikës së Kosovës, do të jetë prezent në ngjarjen e organizuar nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës- Dega në Rahovec, ku me këtë rast do bëhen edhe aderime të reja të disa figurave të rëndësishme, njerëz të profileve dhe moshave të ndryshme. (Shtëpia e Kulturës ″Mensur Zyberaj″ në Rahovec, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 21 mars 2019

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, do të jetë nikoqir i homologut të tij nga Mali i Zi, Srdjan Darmanoviq. (Ambientet e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 8:50)

- Përurohem hapësirat e reja të Shoqatës Down Syndrome Kosova qendra në Prishtinë. (Qyteza Pejton Lokalet e NPB-së, ora 9:00)

- Institucioni i Avokatit të Popullit organizon tryezën me temë"Përgjegjësia juridike e shtetit për shkeljet e të drejtave të njeriut". (Institucioni i Avokatit të Popullit, ora 9:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim  organizon diskutim me rastin e publikimit të dokumentit të politikave “Matja dhe vlerësimi i politikave të riintegrimit”, (Hotel Sirius, ora 9:45)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ku do të diskutojë për hartat zonale, krijimin e zonave të gjelbra, veturat elektrike, policia mjedisore si dhe tema të tjera mes dy institucioneve. (Kabineti i Ministrit Matoshi, ora 10:00)

- Mbahet konferenca e përbashkët për media e Ministrit të Jashtëm, Behgjet Pacolli, dhe ministrit të jashtëm të Malit të Zi, Srdjan Darmanoviq. (Ambientet e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 10:00)

Shoqata Down Syndrome Kosova organizon konferencen “Aftësia e Kufizuar Intelektuale në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Qendra Mediale në Çagllavicë organizon debatin publik me temë "Platforma e Kosovës për dialog - realiteti apo fundi i dialogut?". (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 10:30)

- SHL-Kosova themelon Rjetin e Qendrave Rinore të Kosovës ku edhe mban Kuvendin për zgjedhjen e Bordeve të këtij Rjeti. (Zyra e KDI-së, ora 11:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës organizon konferencë për media për Ligjin e Punës.  (Zyret e OAK-së, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin deputetët Glauk Konjufca dhe Arbërie Nagavci. (Holli i Kuvendit, ora 12:00)

- Ministri Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të vizitoi Termocentralin Kosova B lidhur me prezantimin e fillimit të investimeve madhore mjedisore në Termocentralin Kosova B, nga ana e menaxhmentit të KEK-ut. (Termocentrali Kosova B në Obiliq, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate mbanë koferencë për media. (Selia Qendrore e PSD-së, në lagjen Arbëria.  ora 14:00)

Ngjarjet e datës 20 mars 2019

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë, do të organizojë konferencë informuese për lansimin e “Programi për Grantet e Përputhshme”, që është i financuar nga Banka Botërore. (Hotel Emerald, ora 8:30)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri raporton para komisionit për Integrime Evropiane për zbatimin e Programit Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit dhe Agjendës për Reforma Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë prezanton Programin për Mbështetjen e Konkurrueshmërisë së NVM-ve  bashkëfinancuar nga BE-ja dhe BERZH-i.  (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të diskutohet rreth organizimit të një konference rajonale me Kryetarët e Komisioneve homologe dhe Kryetarët e Gjykatave të Auditimit të Shteteve të rajonit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Jahjaga Foundation organizojnë tryezën e rrumbullakët me temë “Roli i medias në përmirësimin dhe raportimin e drejtë për gratë në qeverisje”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të vizitojë Federatën e Basketbollit të Kosovës me ç’rast do të nënshkruhet edhe një memorandum bashkëpunimi. (Federata e Basketbollit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal Publike në të cilën do të diskutohet lidhur me shqetësimet e bizneseve për furnizimin me energji elektrike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 405, ora 11:00)

- Qendra e Lëvizjes në Prishtinë mban konferencë për media në të cilën do të flasin Kryetari i Qendrës, Arben Vitia dhe deputetja, Fitore Pacolli. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Frankofonisë, dhe në kuadër të javëve të Frankofonisë në Kosovë, Ambasada e Francës feston ditën ndërkombëtare të frankofonis. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të diskutohet informata e drejtorti të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, lidhur me gripin sezonal në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Financa voton raportin vjetor të shpenzimeve të Kuvendit të Kosovës për vitin 2018, voton për Projektligjin për Qasje në Dokumente Publike dhe amendamentet e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Nën kryesimin e kryetarit Mustafa, mbahet mbledhja e kryesisë me kryetarët e degëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës, me iniciativën e Forumit për Transparencë Parlamentare, vazhdon aktivitetin "Ditët e Kuvendit" në Skenderaj. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Skenderaj, ora 14:00)

 - Kryeparlamentari Kadri Veseli, i shoqëruar nga Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, do të vizitojnë Agjencinë Kundër Korrupsionit, ku do të takohet me Drejtorin e kësaj Agjencie, Shaip Havolli. (Agjencia Kundër Korrupsionit, Rr. "Nazim Gafurri" Nr. 31, ora 14:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, u drejtohet gazetarëve në një konferencë për media pas mbledhjes së kryesisë. (Hotel Sirius, ora 16:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë mban ligjëratën publike “Sot, 20 vite më parë: Rasti ‘Te Pishat’ në Skënderaj”. (Qendra e Dokumentimit Kosovë në bibliotekën Hivzi Sulejmani, ora 16:30)

Ngjarjet e datës 19 mars 2019

- Ministria e Integrimit Evropian feston 10 vjetorin e bashkëpunimit Kosovë – JICA”. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë së cilës do të publikohen gjetjet e raportit nga monitorimi i Kontratave për furnizim me material shpenzues për Hemodializë për vitin 2018, në një diskutim me përfaqësues të institucioneve dhe shoqërisë civile. (Orion Conference Center, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit Ad-hoc për përpilimin e Kodit për rregullimin dhe menaxhimin e fushës së pensioneve dhe beneficioneve nga sigurimi social. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Rrjeti i Grave të Kosovës organizon mbledhjen e radhës së Koalicionit për Barazi “Fuqizimi i pjesëmarrjes së grave në politikë”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal në Kosovë dhe Ministria e Vetëqeverisjes Lokale në Maqedoninë Veriore në koordinim me Zyrën e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe me përkrahjen teknike të ofruar nga Sekretariati i Përbashkët Teknik organizojnë Forumin Konsultativ. (Hotel International Prishtina, ora 11:00)

- Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban konferencë për media. (Ndërtesa e Kuvendit, kati III, para sallës C301, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban aktivitet. (Takimi me mediat bëhet pranë QKMF-së, te Qafa, ora 12:00)

- Promovohet romani “Rrota e Ujit” i autores Resmije Kryeziu. (Kolegji AAB, objekti V, te këndi i Librarisë, ora 12:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës organizon konferencë për media lidhur me Udhëzimet Administrative të cilat janë në mospërputhje me Ligjin për Minierat dhe Mineralet që po pengojnë zhvillimin e bizneseve të këtij sektori. (Zyret e OAK-së, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Ambasadori Kosnett do të vizitojë Zyrën Kombëtare të Auditimit të Kosovës ku do të merr pjesë në nisjen zyrtare të Njësisë për Luftimin e Mashtrimeve, e cila do të veprojë në kuadër të ZKAK. (Lokalet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, rr. Ahmet Krasniqi, Arbëri, ora 15:10)

- Lidhja Demokratike e Kosovës dega në Podujevë organizon manifestim me rastin e 29 vjetorit të themelimit. (Restaurant Ora, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 18 mars 2019

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në konferencën e projektit të Ambasadës Britanike për Rekrutimin e Pozitave të Larta Drejtuese. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në konferencën e projektit të Ambasadës Britanike për Rekrutimin e Pozitave të Larta Drejtuese. (Swiss Diamond, ora 9:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, merr pjesë në takimin publik për koncept dokumentin për fushën e kompensimit të viktimave të krimit. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Ekipi i Kosovës së OKB-së organizon ngjarje inauguruese të shpalljes së, sportistes, bjeshkatares, zonjës Uta Ibrahimi për Kampione e Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm. (Hapësirat e përbashkëta të OKB-së në rrugën e Zagrebit nr. 58, Prishtinëpranë Ministrisë së Shëndetësisë, ora 10:00)

- Zyra e BE-së në Kosovë së bashku me Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor do të organizojë një konferencë të përbashkët për shtyp ku të dy institucionet do të shpallin lansimin e aplikacionit mobil për monitorimin e cilësisë së ajrit në shtatë rajonet kryesore të Kosovës. (Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Sa po implementohen objektivat e MSA-së në fushën e konkurrencës?". (Qendra e konferencave Orion në Prishtinë, ora 10:30)

- Ministri i  Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj  do ta vizitojë Gjakovën ku do te takohet me Kryetarin e Gjakovës, Ardian Gjini në Komunën e Gjakovës. (Objekti i Komunës së Gjakovës, ora 10:30)

- Lansohet projekti “Ruje, mos e gjuj” i cili ka për qëllimin ngritjen e vetëdijes mbi rëndësinë e sistemit të duhur për menaxhimin e mbeturinave dhe riciklimit në përgjithësi. (Oborri i qendrës  së studentëve në Prishtinë, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të marrë pjesë edhe në ceremoninë e lansimit të  projektit "Ruje, mos e gjuj". (Qendra e Studenteve në Prishtinë, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Mbahet mbledhje e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të diskutohet lidhur me gjendjen e Trashëgimisë Kulturore në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Ndihmëssekretarja e Shtetit e SHBA-ve për Çështje Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimin e Ligjit, Kirsten D. Madison, do të vizitojë Kosovën ku do të dorëzojë një donacion për Agjencinë Kosovare të Forenzikës. (Agjencinë Kosovare të Forenzikës, ora 13:40)

- Ushtruesi i detyrës së Drejtorit të misionit të USAID-it Paul Vaca, i shoqëruar nga Rektori i Universitetit të Prishtinës Marjan Dema dhe Ministri i Arsimit Shyqyri Bytyqi, do të flasë në ceremoninë e çertifikimit të Trajnuesve të Ri nga Qendra për Ekselencë në Mësimdhënie e Universitetit të Prishtinës. (Biblioteka e Universitetit të Prishtinës, ora 14:00)

- Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Philip S. Kosnett do të mbajë fjalim në ngjarjen 'Prano CV-në time' të Shoqatës së Alumnive Kosovë-SHBA. (Ambientet e KUSA-s në ish-hapësirat e ASK-së Prishtinë, afër Newborn-it ora 14:00)

- Qendra Kulturore e Fëmijëve e Komunës së Prishtinës, sjell premierën e shfaqjes së baletit për fëmijë “Një princeshë e vogël” në Teatrin Kombëtar të Kosovës. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 17:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli takon Kombëtaren e Kosovës në futboll. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 17 mars 2019

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në tubimin përkujtimor me rastin e 20 vjetorit të rënies së dëshmorëve Halim Ahmetaj, Rexhep Kukaj dhe Murat Kabashi. (Sheshi i Dëshmorëve pranë Lapidarit të UÇK-së, Korishë-Prizren, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje , ora 12:00)
 

Ngjarjet e datës 16 mars 2019

- Në  kuadër të Javëve të frankofonise mbahet maratona e leximit rreth librit Theo i lumenjve të J-M. Turine, Çmimi i pesë kontinenteve të frankofonisë (Qendra universitare frankofone ne Fakultetin Filologjik, ora 10:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës organizon kampionatin ekipor në pingpong më garat ekipore në superligën e femrave si dhe garat në ligën e juniorëve. (Shkolla Tefik Qanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetarja e Alternativës Mimoza Kusari – Lila dhe nënkryetari Reshat Nurboja mbajnë konferencë për media. (Selia e partisë, Kompleksi Qafa, rruga UÇK, kati nr. 67, ora 12:00)
 
- NISMA Socialdemokrate mban Kuvendin Zgjedhor të Rinisë. (Pallati i Rinisë, salla e Kuqe, ora 13:30 ) 
Ngjarjet e datës 15 mars 2019

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon diskutimin rreth rolit të BQK-së në fushën e Mbrojtjes së Konsumatorit. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:30)

- Mbahet bledhje e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të diskutojë lidhur me kompensimin e orëve të humbura nga greva e mësimdhënësve. (Ndërtesa e Kuvendit salla N 303, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton peticionet. (Ndërtesa e Kuvendit salla N 302, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! - Qendra Prishtinë mban konferencë për media në lidhje me punësimet partiake në Termokos. (Pranë Termokosit, ora 11:00)

- Fillojn punimet në segmentin e parë të rrugës nacionale Dollc – Gjakovë. (Hyrja e Gjakovës nga drejtimi i Prishtinës, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e fillimit të punimeve për zgjerimin e Rrugës Nacionale N9.1 Dollc - Gjakovë, segmenti i parë. (Hyrja e qytetit të Gjakovës afër rrethrrotullimit, ora 11:00)

- OJQ “Sundimi I Demokracisë në Kosovë” organizon tryezë diskutimi lidhur me implementimin e projektit të ujësjellësit dhe kanalizimit në Orllan me rrethin. (Restaurant “Liqeni” në Orllan të Podujevës, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në shënimin e Ditës së Shkollës "Yll Morina" në Gjakovë, me rastin e 20 vjetorit të vdekjes së Heroit Yll Morina. (Shkolla "Yll Morina" në Gjakovë, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje së bashku me Lidhjen Demokratike të Kosovës mbajnë konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 14:00)

- Nxënësit e shkollës fillore dhe te mesme Finlandeze do të organizojnë marsh kundër ndotjes se ajrit dhe ndryshimeve klimatike. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 15:00)

- Shënohet 29-vjetori i themelimit të Degës së Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan. (Teatri i qytetit te Gjilanit, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 14 mars 2019

- Promovohet libri ‘Orientimi në karrierë’ i parë i kësaj fushe, i autorit Gentian Jetishi, i rëndësishëm për përdorim shkollor me nxënës dhe student. (Amfiteatri i Universitetit të Shkencave të Aplikuara Teknike në Ferizaj ora 10:00)

- Ministria e Drejtësisë dhe Zyra e Koordinatorit Nacional kundër Dhunës në Familje, organizon ceremoninë e nënshkrimit të Memorandumit të Bashkëpunimit për Sistemin e Integruar për evidentimin e rasteve të Dhunës në Familje. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Projekti 'Forcimi i cilësisë dhe efikasitetit të drejtësisë në Kosovë'  prezanton raportin për vlerësimin krahasues të sistemit gjyqësor në Kosovë, nga viti 2014 deri në vitin 2017,  bazuar në metodologjinë e Komisionit Evropian për Efikasitetin e Drejtësisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Projekti i financuar nga BE "Mbështetje për Kodit Civil - faza 2" organizon debatin për Kodin Civil modern dhe ndikimin e tij në jetën e përditshme të njerëzve. (Restaurant Vapiano në Mitrovicë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë  në të cilën do të diskutohet lidhur me realizimin e Planit të Punës së Komisionit për tremujorin e parë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225 ora 10:00)

- Konsorciumi Kosovar i Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm organizon diskutimin publik me temën "Tërheqja e Bankës Botërore nga investimet në thëngjill në Kosovë dhe gjendja aktuale e sektorit të mjedisit dhe energjisë”! (Resource Center në Pejton, Rr. Pashko Vasa, ora 11:00)

- Ministrit të Ministrisë së Infrastrukturës dhe transportit, Pal Lekaj raporton para Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal lidhur me planifikimin e punëve dhe projekteve infrastrukturore për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i Kamenicës Qëndron Kastrati do të pres në Kamenicë ministrin e Ministrisë së Financave Bedri Hamza, për fillimin e punimeve të ujësjellësit në fshatin Roganë dhe rrethinë. (Objekti i Komunës së Kamenicës, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, pret në takim Kryetarin e Sindikatës së Bashkuar për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, Rrahman Jasharaj. (Objekti i Qeverisë së Kosovës, ora 11:00)

- Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje me mbështetjen e Sekretariatit të Gruas Aktiviste dhe në bashkëpunim me studiuese e pjesëtare të shoqërisë civile organizon tryezën “Përgjegjësitë për edukimin e hershëm të fëmijëve - Roli shtetëror vs roli prindëror” . (Salla N10, kati I, Kuvendi i Republikës së Kosovës, ora 12:00)

- Ministrija e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Živić raporton para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor lidhur me grantet e Ministrisë së bujqësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 302, ora 12:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës, Kujtim Gashi do presë në takim Ministren Elva Margariti, bashkë me një delegacion nga Ministria e Kulturës së Republikës së Shqipërisë. (Zyrat e MKRS-së në Prizren, ora 12:00)

- Kryetari i Kamenicës Qëndron Kastrati se bashku me ministrin e Ministrisë së Financave Bedri Hamza zhvillojnë një vizitë në Shipashnicë të Poshtme ku edhe do te takohen qytetarë. (Shkolla fillore “Sadri Misini” në Shipashnicë të Poshtme, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Klinës, Zenun Elezaj do të mbahet Akademi Përkujtimore për 28-vjetorin e rënies heroike të dëshmorit të kombit Ali Ahmet Berisha dhe 20-vjetorin e rënies të dëshmorëve: Ramiz J. Berisha, Musli A. Berisha, Agim B. Gashi, dhe Agron H. Gashi. (Qendra e Kulturës “Jehona e Dukagjinit”, ora 13:00)

- Zyra e BE-së në bashkëpunim me Ministrinë e Integrimit Evropian organizon ngjarje me rastin e Raundit XII të projektit të Skemës së të Rinjëve ku katërdhjetë studentë nga Kosova do të fillojnë studimet Master në universitetet e BE-së. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 13:30)
 

Ngjarjet e datës 13 mars 2019

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë në bashkëpunim me Ambasadën e Mbretërisë së Holandës në Prishtinë organizojn konferencën rajonale me titull “Kërcënimet nga ekstremizmi i dhunshëm në Kosovë dhe rajon- Çka tutje?”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Mbahet konferenca e Bordit Drejtues të Zyrës Rajonale të Bashkëpunimit Rinor.  (Kuvendi i Republikës së Kosovës, salla C 405, ora 9:30)
 
- Mbahet seanca jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të mbahet debat parlamentar në lidhje me bllokimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve nga Presidenti. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon tryezën e rrumbullakët - Zëri i Popullit rreth 'Finales së Madhe' ndërmjet Kosovës dhe Serbisë - (Restaurant Orchide në Ferizaj, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione dëgjim publik lidhur me mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit Nr.05/L-20 për Barazi Gjinore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation dhe Instituti për Politika Zhvillimore organizojnë konferencën për media për të prezantuar të gjeturat nga raporti “Hidrocentralet në Kosovë - Problemet dhe Potenicali i tyre real.”  (Zyrën e Balkan Green Foundation. Ndërtesa Avalla 1, Nr. 24 afër Librarisë Buzuku, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. (Ndërtesa e Qeverisë ora 12:00 - vetëm pamje)

- Në  kuadër të Javëve të filmave frankofon shfaqet filmi 'Quai d’Orsay', nga B. Tavernier. (Hotel Suisse Diamond, ora 17:00)
 
- Në  kuadër të Javëve të filmave frankofon shfaqet filmi 'Polina' nga A. Preljocaj, V. Müller. (Qendra Informative Kulturore e Be-së, ora 18:00) 

Ngjarjet e datës 12 mars 2019

- Punëtorët teknik të shkollave “Dardania”, “Eqrem Qabej”, “Gjergj Fishta”, “Hoxh Kadri Prishtna”, “Pjeter Pogdani”, “Asim Vokshi”, “Ismail Qemaili”, “Naim Frasheri”, si dhe punëtorët teknik te QMF-ve dhe Sigurimet Fizike, te Prishtinës, do bëjnë grevë një ditore dhe nëse gjerat nuk lëvizin, nga java tjetër do hyhet ne grevë të përgjithshme. (Objektet e shkollave dhe QMF-ve, nga oea 8:00)

- Zyra e BE-së dhe Kombet e Bashkuara në Kosovë bashkërisht organizojnë Ditën e Hapur Globale, duke njohur 20 vjetorin e ardhshëm të Rezolutës 1325 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Gratë, Paqen dhe Sigurinë. (Hotel Emerald, ora 8:30)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të mbahet debat parlamentar lidhur me vendimet e Qeverisë së Kosovës për ndarjen e mjeteve financiare nga shpenzimet e paparashikuara. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- British Council në Kosovë bën lansimin e programit 'Shkollat e Shekullit 21 në Ballkanin Perendimor', pjesë e të cilit është edhe Kosova. (Kino Armata, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim ambasadorët e Shqipërisë, Maqedonisë dhe Malit të Zi. (Zyra e kryetarit Haziri, ora 12:00)

- Përurohet libri për Lëvizjen Popullore të Kosovës dhe UÇK-në i autoreve Fazli Veliu dhe Sejdi Geg. (Instituti Albanologjik, ora 12:00)

- anulohet - Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:20 - vetëm pamje)
 
- Mbahet mbedhja e rregullt e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)
 
- Kryeministri Haradinaj pret në takim shefin ekzekutiv, njëherit president i Kongresit Botëror të Hebrenjve, Robert Singer. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30 - vetëm pamje)

- Në  kuadër të Javëve të  Frankofonisë në Kosovë Aleanca Franceze organizon bashkëbisedim dhe prezantim me artistin Alban Muja. (Aleanca Franceze në Prishtinë, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 11 mars 2019

 - Demokracia Plus dhe Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese BIRN me përkrahje të Ambasadës së Britanisë organizojnë tryezën për Integritetin në Administratën Tatimore të Kosovës ku do te publikohet edhe raporti për të gjeturat nga monitorimi i drejtpërdrejtë ATK, për periudhën kohore shtator 2018- shkurt 2019, marrin pjesë Ministri Bedri Hamza  Drejtori i ATK-së Ilir Murtezaj dhe zëvëndës ambasadori i Mbreterisë se Bashkuar Tomas Adams. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pres në takim, Ministren e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha, me të cilen do të bisedojnë për fondet e IPA-s në fushën e mjedisit dhe zbatimin e direktivave të BE-së që lidhen me fushat që mbulon MMPH. (Kabineti i Ministrit Matoshi, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencën e radhës për media lidhur me problemet dhe sfidat e sektorit privat në raport me energjinë elektrike. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Për nder të 20 vjetorit të Betejës, së Jeshkovës dhe rënies së 21 dëshmorëve te Kombit organizohet bëhën homazhe të varrezat e dëshmorëve. (Varrezat e dëshmorëve në Landovicë të Prizrenit, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim një delegacion të investitorëve amerikan. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Ambasadës Britanike dhe NED do të mbajë tryezën me temë “Pandëshkueshmëria e korrupsionit, rrezik për shoqërinë dhe shtetin” - “Zgjidhja: Integritet, transparencë, llogaridhënie?”, për të diskutuar performancën dhe rezultatet e institucioneve të drejtësisë në luftimin e korrupsionit në tri vitet e fundit. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Për nder të 20 vjetorit të Betejës, së Jeshkovës dhe rënies së 21 dëshmorëve te Kombit organizohet bëhën homazhe të varrezat e dëshmorëve në Jeshkovë. (Jeshkovë, ora 11:00)

- Zyra e BE-së në bashkëpunim me kompanine Agroproduct organizon ceremoninë e prezantimit për një strukturë të re nën projektin e financuar nga BE-ja "Përmirësimi i bimëve dhe bishtajave". (Fshati Sinaje, Istog, ora 12:00)

- Forumi i Gruas dhe Forumi i Rinisë në 29 vjetorin e themelimit mbajnë manifestim merr pjesë edhe Kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Përurohet libri “Fitorja Diplomatike - Kujtime nga Përfaqësimi Diplomatik i Ushtrisë Clirimtare të Kosovës“ i autorit Sabri Kiçmari. (Ambientet e Fakultetit Filozofik të Universitetit të Prishtinës, Salla Nr. 14, ora 12:00)

- Nën Patronatin e Ministrit të  Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, për nder të 20 vjetorit të Betejës, së Jeshkovës dhe rënies së 21 dëshmorëve te Kombit organizohet akademi përkujtimore. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajl  Berisha” në Prizren, ora 12:00)

- Mbahet mbledhje e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët një analizë e gjendjes në Arsim në gjysmëvjetorin e dytë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Kryeministri Haradinaj pret në takim këshilltarët politikë të Kancelares Gjermane, Angela Merkel, Matthias Leuttenberg dhe Jan Hecker. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30 - vetëm pamje)

- Lëvizja Vetëvendosje mban diskutimin me temë “Gratë në rezistencën kombëtare". (Salla e konferencave Orion përballë Kino ABC, ora 14:00)

- anulohet - Drejtorja e Misionit të USAID-it, Lisa Magno, dhe Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, do të flasin në koktejin pas mbledhjes së Komitetit Drejtues të Strategjisë Kombëtare për të Drejtat Pronësore. (Hotel Sirius, ora 15:00)

- Admovere në bashkepunim me Institutin Ndërkombëtar për Paqe, Institutin Austriak për Marrëdhënie Ndërkombëtare, Institutin Renner dhe Friedrich Ebert Stiftung organizojn panelin e diskutimit me temë "Gjeneratat e reja për Ballkanin 2030: drejt alternativave të reja".  (Libraria Dukagjini në Prishtinë, ora 18:00)

- Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi Inject në vazhdën e Muajit të Gruas shfaqë dokumentarin “Jo Prona Jote”. (Hapësira e Kino Armatës, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 10 mars 2019

- Federata e pingpongut të Kosovës organizon garat ekipore në Superligën e Meshkujve në pingpong. (Pallait i sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës organizon solemnitet në shenjë të respektit për punëtorët e arsimit të pensionuar në periudhën 1 prill 2018 deri më 31 mars 2019, me ç’rast do të iu ndahet nga një mirënjohje dhe nga një orë dore 675 punonjësve arsimor të pensionuar në këtë periudhë. (Salla '1 Tetori' në Prishtinë, ora 11:00)

- Termokiss organizon aksion pastrimi në oborrin e Shkollës Fillore "Dardania" për shkak të shumë intervenimeve që janë bo kohëve të fundit. (Takimi në Termokiss para ahkollës Fillore "Dardania" ora 13:00)

Ngjarjet e datës 9 mars 2019

 - Vazhdon kampionati ekipor në pingpong në garat ekipore në superligën e femrave si dhe do të vazhdojnë garat në ligën e juniorëve. (Shkolla "Tefik Qanga' në Ferizaj, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media ku do të prezantohen të gjeturat nga monitorimi mbi temën“Zbatimi i Planit Kombëtar për MSA-në: Cili është progresi i institucioneve gjatë vitit 2018?”. (Grupi për Studime Juridike dhe Politike, përballë Kino ABC, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 8 mars 2019

- Fondacioni për të Drejat e Kafshëve organizon ngjarjen inaguruese te Fondacionit për të Drejtat e Kafshëve". (Kafe bar Dit'e'Nat, ora 9:00)

- Mbahet punëtoria "Vajzat në inovacion për ndryshim" do të shënoj Ditën Ndërkombëtare të Gruas, dhe e cila organizohet nga Fondacioni IPKO, UN Women, UNICEF, UNKT si dhe Agjencia për Barazi Gjinore dhe SIDA. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Aleanca Franceze e Prishtinës organizon konferencë për emancipimin e grave të reja, veçanërisht nga minoritetet, në shoqëri dhe në skenën publike në partneritet me OJQ-në Grupii Avokimit të Kosovës. (Aleanca Franceze e Prishtinës, ora 9:30)

- Ministria e Punëve të Jashtme organizonon ceremoninë e nënshkrimit të Marrëveshjes Për Sigurime Sociale mes Republikës së Kosovës dhe Mbretërisë së Belgjikës. (Ambientet e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 10:00 - mediat duhet të jenë të pranishme para objektit të MPJ-së, ora 9:45)

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama raporton para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës lidhur me  raportin vjetor të punës për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në konferencën “Forumi Multietnik i Lidershipit të Grave të Reja në Kosovë”. (Zyrat e Aleancës Franceze Rr. UÇK, afër restorant De Rada, ora 10:00)

- Demokraci Plus dhe Konrad Adenauer Stiftung organizojnë konferencën "Jepja Shansën Gruas në Politikë përmes Pozitave Udhëheqëse”, me ç'rast do të publikohet edhe një hulumtim mbi nivelin e përfaqësimit të grave në pozita emëruese. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Rektorin e Universitetit "Isa Boletini" të Mitrovicës Alush Musaj. (Universiteti "Isa Boletini" në​ Mitrovicë, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës organizon takim me qëllim të adresimit të hapur të ankesave të komunitetit të biznesit lidhur me mekanizmin e vetkonsumit të energjisë elektrike, si alternativa e vetme e bizneseve për furnizim, si dhe kufizimeve të vëna në këtë drejtim nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë. (Objekti i Odes Ekonomike, ora 10:30)

- Ambasada e Republikës Federale të Gjermanisë në Prishtinë organizon konferencë ndërkombëtare "Zëri i të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë konfliktit në Kosovë". (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në konferencën ndërkombëtare “Zëri i të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë konfliktit në Kosovë”, organizuar nga Fondacioni Jahjaga. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Për nderë të Ditës së Gruas, Forumi i Gruas i LDK-së mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, Kompleksi Qafa, ora 11:00)

- Aktiviste e aktivistë të kolektivit ‘MarShojmë s’Festojmë’ organizojn marshin protestues për të kërkuar barazi më të plotë, e jete më të drejtë në këtë vend. (Sheshi ‘Zahir Pajaziti’, ora 12:00)

- Universiteti Publik ”Kadri Zeka ” në Gjilan organizon 6 vjetorin e themelimit. (Mjediset e universitetit në Gjilan, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me Komisionin me një delegacion nga Universiteti i Indianes SHBA. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në shënimin e 10 vjetorit të partisë, Nova Demokratska Stranka. (Restoranti Luxor në Prizren, ora 13:00)

- Paqja Studentore e Universitetit të Prishtinës organizon konferencën për nder të Ditës Ndërkombëtare të Gruas në të ciiën marrin pjesë Deputetja Blerta Deliu, deputetja Fatmire Mulhaxha Kollçaku, profesoresha dhe aktivistja për të drejtat e grave Iliriana Alloqi Tahirbegolli dhe profesoresha Remzie Shahini-Hoxhaj. (Fakulteti i Filologjisë, ora 14:00)

- Në kuadër të Javës së Frankofonisë në Kosovë organizoghet lexim teatral për gratë gazetare. (Qendra universitare frankofone në Fakultetin Filologjik, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban aksion simbolik me ç'rast do të ketë edhe prononcim për media. (Pranë Ministrisë së Kulturës, ora 15:00)

- Aksioni për Nëna dhe Fëmijë organizon koktej me rastin e lansimit të linjës për gra shtatzëna të dizajnuara nga kreatorja Besa Neziri Rugova nga New Yorku për dyqanin e bamirësisë Teshaveshë. (Studio Besë, Rr. Simon Shiroka Nr.15, Kati i I- rë afër Lulu’s Coffee and Wine, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 7 mars 2019

- Punëtorët teknik të Qendrës Studentore në Prishtinë do bëjnë grevë. (Qendrës Studentore në Prishtinë)

- Kryeministri Ramush Haradinaj për nder të 7 marsit - Ditës së Mësuesit, viziton shkollën fillore “Hasan Prishtina”, në Prishtinë. (Lagjja Ulpiana në Prishtinë, ora 8:00)

- Mbahet mbbledhje e komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit me rekomandime për Projektligjin për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e Delegacionit shtetëror të Republikës së Kosovës në procesin e dialogut me Republikën e Serbisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 8:40)

- Kuvendi mban seancë të jashtëzakonshme në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e Delegacionit shtetëror të Republikës së Kosovës në procesin e dialogut me Republikën e Serbisë si dhe shqyrtimi i Platformës për dialogun mbi Marrëveshjen përfundimtare, gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë.​ (Ndërtesa e Kuvendit, ora 9:00)

- Sindikata e Pavarur e Doganës së Kosovës në bashkëpunim me Fondacionin Friedrich Ebert, organizojnë tryezën “Rritja e pjesëmarrjes së gruas në vendim-marrje”. (Hotel Sirius, Prishtinë, ora 9:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizojnë tryezën “Si e sheh Delegacioni Shtetëror të ardhmen e dialogut Kosovë-Serbi?”, në një diskutim me bashkëkryesuesit e Delegacionit Shtetëror për dialogun Kosovë-Serbi, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, me përfaqësuesit e shoqërisë civile, medias dhe korit diplomatik. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala do ta pres në takim ministrin e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë të Maltës, Carmelo Abela ku pas takimit do të ketë deklarim për media. (Ndërtesa e MTI-së, ora 10:00)

- Për nderë të ditëve të Epopesë të UÇK-së, Kryesia e Lidhjes Demokratike te Kosovës me strukturat e saj bëjnë homazhe te Kompleksi Memorial në Prekaz dhe vazhdojnë për vizitë në Familjen Jashari. (Prekaz, ora 11:00)

- Drejtoria Komunale e Arsimit në Gjilan organizon aktivitet për shënimin e Ditës së Mësuesit, 7 Marsi. (Kompleksin e Shkollave te Mesme në Gjilan, ora 11:00)

- Mbahet takimi i Kuvendit të Shoqatës të ndërmarrjeve që merren me qarkullim të naftës, derivate të naftës, gazrave dhe lubrifikanteve, “SHQNGL”. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të pres në takim një delegacion nga Republika e Maltës, të kryesuar nga Carmelo Abela, Ministër i Punëve të Jashtme dhe i Tregtisë. (Zyra e Ministrisë së Kulturës në Prizren, ora 11:20 - vetëm pamje)

- Për nderë të 29 vjetorit të themelimit të Forumit të Gruas të LDK-së, Forumi bën homazhe te Shtatorja e Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova. (Sheshi Ibrahim Rugova, ora 12:30)

- Forumi i Gruas i Lidhjes Demokratike e Kosovës bën homazhe te Memoriali Heroinat. (Memoriali Heroinat, ora 12:45)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Mitrovicë mban konferencë për media në lidhje me tunelin e bllokuar. (Zyret e LV-së në Mitrovicë pranë Hotel Adriatikut, ora 13:00)

- Anulohet - Partia Socialdemokrate mbanë koferencë për media, ku flasin nënkryetari Visar Ymeri dhe sekretarja e pëgjithshme, Aida Dërguti. (Selia Qendrore e PSD-së, në lagjen Arbëria, ora 13:00)

-  Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj do të takohet me Ministrin e Shoqerisë Informative dhe Administratës së Maqedonisë, Damian Manchevski dhe Drejtoreshën e Përgjithshme të  Agjencisë së Përgjithshme të Shoqerisë së Informacionit të Shqipërisë, znj. Mirlinda Karcanaj. (Zyret e Ministrisë së Inovacionit,  objekti i MPJ-së, ora 13:00)

- Me rastin e 7 Marsit - Ditës së Mësuesit, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të ndajë çmimin tradicional “Shaban Jashari”, për mësimdhënësin e dalluar të vitit. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Në kuadër të Javës se Frankofonisë në Kosovë mbaht diskutim me studentët për punën e Nicolas Bouvier, shkrimtar zvicerian I literaturës së udhëtimit. (Qendra universitare frankofone Fakulteti Filologjik, ora 14:00)

- Për të shënuar 7 Marsin, Drejtoria e Arsimit në Komunën e Prishtinës organizon program artistik. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Natën e Zjarreve e cila mbahet në Prekaz për nder të “Epopesë së UÇK-së”. (Prekaz, ora 17:45)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në koncertin i cili mbahet në Skenderaj. (Sheshi “Adem Jashari” në Skenderaj, ora 18:00)

- Hapet ekspozita fotografike e shkrimtarit zvicerian, Nicolas Bouvier (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 18:30)

- Hapet ekpozita personale e skulptorit Luan Mulliqi e titulluar “Hasjania”. (Galeria e Hamamit të Prizrenit, ora 19:00)

 

- Zyra e BE-së organizon një ngjarje për të shënuar Ditën e Gruas ku fotografitë e "Selfie në Instagram: Kush është modeli i gruas tuaj" do të shfaqen gjatë ngjarjes. (Qendra Kulturore dhe Informative e BE-se, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 6 mars 2019

- Një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje i prirë nga nënkryetari Besnik Bislimi bëjnë homazhe te kompleksi memorial në Prekaz. (Prekaz, ora 8:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, pret në vizitë zyrtare homologun e tij ga Republika e Maltës, Ministrit të Punëve të Jashtme dhe Promovimit të Tregtisë, Carmelo Abela. (Para objektit të Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 8:30 - vetëm pamje)

- Instituti për Hulumtime Zhvillimore Riinvest dhe Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave me mbështetjen e Zyrës së Fondacionit Friedrich Ebert organizojnë konferencën ndërkombëtare “Dialogu Kosovë-Serbi: Normalizim ose Status-Quo e Përkeqësuar” në të cilën marrin pjesë ekspertë dhe studiues të ndryshëm nga Gjermania, Britania e Madhe, Kosova, Maqedonia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë do të organizojë një tryezë të rrumbullakët për arsimin cilësor në Kosovë ku anëtarët e akademisë, studentët, sindikatat e mësuesve, përfaqësuesit e organizatave civile dhe partitë politike do të kenë mundësinë të shkëmbejnë pikëpamjet e tyre mbi sfidat kryesore në sektorin e arsimit dhe mënyrat për të adresuar adresën në të gjitha nivelet. (Biblioteka Kombëtare, ora 9:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli bën homazhe te varri i Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe Familjes Jashari në Prekaz, për nder të “Epopesë së UÇK-së”. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, ora 9:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli dhe Ministri i Punëve të Jashtme dhe Promovimit të Tregtisë i Maltës, Carmelo Abela mbajnë konferencë të përbashkët për media. (Ambientet e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 9:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe te varri i Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe Familjes Jashari në Prekaz, për nder të “Epopesë së UÇK-së”.(Kompleksi Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, ora 10:00)

- Mbahet tryezë diskutimi më temën “Përfshirja e Logopedëve nëpër institucione shkollore” ku pjesë e panelit do të jenë ekspertë të fushës, institucionet shkollore, përfaqësues nga politika dhe prindër. (Kolegjin Heimerer, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës organizon konferencë për media, me propozimet e OAK-së për Pushimin e Lehonisë drejtuar institucioneve të vendit, duke marrë parasysh gjendjen e femrave të punësuara në vend. (Zyret e OAK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokratik Kombëtar në bashkëpunim me Drejtorinë për Hulumtime, Bibliotekë dhe Arkiv të Kuvendit dhe deputetin Visar Ymeri, të mërkurën, më 6 mars, organizon tryezën e diskutimit me temën: “Paga minimale në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-405, ora 11:00)

- Ambasada Norvegjeze, Këshillit Gjyqësor dhe Këshillit Prokurorial i Kosovës organizojnë koktejin për Projektin e Sistemit për Menaxhimin e Lëndëve, Projekt ky i mbështetur nga Ministria e Punëve të Jashtme të Norvegjisë. (RezidencaNorvegjeze në fshatin ndërkombëtarë në Veternik, ora 11:00)

- Qendra Mediale në Çagllavicë me mbështetjen e Fondacionit Kosovar për Shoqëri të Hapur organizon debat publik me temën "Transparenca e punës së komunës së Leposaviqit‘’. (Qenda Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme dhe Tregtisë, të Maltës, Carmelo Abela (Ndërtesa e Qeverisë, ora‪ 11:10 - vetëm pamje)

- Ministri i Financave Bedri Hamza do të pres në takim Ministrin për Punë të Jashtme dhe Promovim të Tregtisë të Maltës Carmelo Abela, ku me këtë rast do të nënshkruajnë edhe Marrëveshjen për eliminim të tatimit të dyfishët dhe parandalim të evazionit fiskal lidhur me tatimin në të ardhura,  ndërmjet Kosovës dhe Maltës. (Ndërtesa e Qeverisë, Qendra për Media, Salla P-32, ora 11:45)

- Let’s Do It Kosova në bashkëpunim me një grup studentësh nga Shkolla e Mesme Internacionale “UWC Adriatic”, të Italisë organizon aksion pastrimi në Gërmi. (Gërmi, ora 12:00)

- ‘New Perspektiva’ organizon lansimin e uebfaqes së re ‘Historia e Kosovës nga Qasja Shumëperspektivëshe’ e cila është zhvilluar për t'i ndihmuar arsimtarët dhe nxënësit që t’i kuptojnë më mirë dhe t’i zbatojnë njohuritë historike dhe narrativat shumë-perspektivëshe. (Qendra e konferencave Orion, përballë Kinemasë ABC, ora 14:00  )

- Kuvendi i Republikës së Kosovës, me iniciativën e Forumit për Transparencë Parlamentare, vazhdon aktivitetin “Ditët e Kuvendit” në Vushtrri. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Vushtrri, ora 14:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune kompanisë “Viva Fresh”, në Lipjan. (Qendra Logjistike e “Viva Fresh”, rruga për Lipjan, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e kryeministrit për seancë të jashtëzakonshme. (Ndertesa e Kuendit, salla  C-301, ora 15:00)

-Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën e veçantë për shënimin e 21-Vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:30)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës, kushtuar “Epopesë së UÇK-së”. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore kushtuar “Epopesë së UÇK-së”. (Teatri Kombëtar, ora 18:00)

- Qendra për Art dhe Komunitet - Artpolis organizon mbrëmjen e poezisë “Poezi për Fuqi – Çdo ditë është 8 mars”. (Libraria Dukagjini në Sheshi Nëna Terezë, ora 19:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes te edicionit te 19-të te “Javëve të Frankofonisë në Kosovë”. (Teatrin ODA, ora 20:00)
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Gusht 2020 - Sindikata e Infermierëve, mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor, mbajnë porotestë simbolike (Para objektit të Qeverisë, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, sot do të vizitojë Inspektoratin Policor të Kosovës, ku do të pritet nga u.d Kryeshefi, Kushtrim Hodaj. (Ambientet e IPK-së në Hajvali.  ora 10:00)

- Pronarët e pishinave do ta mbajnë një protestë në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, për t’i shprehur pakënaqësitë për mbylljen e pishinave nga ana e Qeverisë. (Sheshi “Skëndërbeu”, ora 14:00)