01 Dhjetor 2022

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 dhjetor 2021

 - Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) dhe OJQ Të Drejtat e Grave organizojnë diskutimin për manipulimin mendor dhe keqtrajtimin psikologjik si elemente të dhunës në familje. (Hoteli Emerald, ora 9:45)
    
- Bëhet betimi i kryetarit të komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj dhe nënshkruhen deklaratat  solemne për marrjen e detyrës nga anëtarët e Kuvendit të komunës. (Salla e Kuvendit të komunës në Deçan, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja inauguruese e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës së Jugut. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja inauguruese e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ku do të bëjnë betimin anëtarët e Kuvendit dhe Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 10:00)
    
- Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës mban konferencë të jashtëzakonshme për shkak të mos aprovimit të kërkesave për lirim të masave. (Te ish-Rilindja, kompleksi III nr. 42, ora 12:00)
    
- Grupi Parlamentar i AAK-së, në Kuvendin e Kosovës mban tryezën me temën: Ngritja enorme e çmimeve dhe jostabiliteti ekononomik. (Salla N – 506, ora 13:00)

- Admovere bën promovimin e raportit «Strategjitë në fushën e arsimit të lartë në Kosovë», të botuar nga Admovere e të mbështetur nga KFOS. (Hapësirat e KultPlus Caffe te Fontana në Ulpianë, ora 13:00)
    
- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale, dhe Hulumtime (SIT), bën lansimin e platformës: Ofrimi i shërbimeve online dhe fizikisht për kryerësit e veprave të dhunës në familje dhe dhunës në baza gjinore. (Hotel “Prishtina”, Prishtinë, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës ku në rend të ditës është certifikimi i rezultateve përfundimtare të raundit të dytë të Zgjedhjeve për Kryetar të Komunës së Prizrenit dhe Kllokotit. (Objekti i KQZ-së, ora 15:00)

- Galeria 17 me mbështetjen nga Swiss Cooperation Office në Kosovë, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Komuna e Prishtinës organizojnë ngjarjen Dinner party/ Make me coffee make me a sandwich, në kuadër të ekspozitës së kuruar nga Natalija Vujošević. (Galeria 17 rruga Henrik Bariç, nr.10, ora 18:00)

- Mbahet hapja zyrtare e edicionit të dytë të Festivalit “Art Without Limit International Film Festival”. (Kino Armata, ora 18:00)

- Asociacioni i Artistëve Vizual të Kosovës organizojnë hapjen e ekspozitës vjetore të anëtarëve të Asociacionit të artistëve vizual të Kosovës. (Galeria e Artëve të Kosovës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 30 Nëntor 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin me Amendamente te Komisionit Funksional për Çështjet e Sigurisë dhe Mbrojtjes, për Projektligjin për dërgimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës jashtë vendit, shqyrton Projektligjin për Tregtinë me Produkte të Naftës dhe Karburante të Ripërtrishme, etj. (Ndëretesa e Kuvendit, salla C203, ora 9:00)

- Akademia Diplomatike në bashkëpunim me Akademinë Kosovare për Siguri Publike, organizon ceremoninë hapëse të kursit dy​javor të sigurisë publike me pjesëmarrës nga 12 shtete të botës e cila do të hapet nga kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti. (Akademia Kosovare për Siguri Publike në Vushtrri, ora 9:00)

- Ministrja e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës znj. Donika Gërvalla raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me përmbushjen e obligimeve të MPJD. (Ndëretesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Kryeshefit Ekzekutiv të Inspektoratit Policor të Kosovës Kushtrim Hodaj raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndëretesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Organizohet ceremonia e inaugurimit mbi zgjerimin e kapaciteteve përpunuese dhe ambalazhuese të Grasep. (Objekti i agrobiznesit “Grasep” në Sllatinë të Epërme të Komunës së Vitisë, ora 10:00)

- Mhahet mbledhja e Kryesisë se Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

- Komisioni për Integrime Evropiane shqyrton Projektligjin për ratifikimin e “Amendamentit nr.1 të Marrëveshjes Financiare për IPA 2016, ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian” - i ftuar për të prezantuar këtë Marrëveshje Besnik Bislimi - Zëvendëskryeministër për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog. (Ndëretesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin me amendamente të Projektligjit për tregti me jashtë. (Ndëretesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, në kuadër të kampanjës "16 ditët e aktizmit kundër dhunës me bazë gjinore" do të zhvillojë vizitë në strehimoren e Ferizajt. (Ferzaj, ora 13:00)

 - Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, në kuadër të kampanjës "16 ditët e aktizmit kundër dhunës me bazë gjinore" do të zhvillojë vizitë në strehimoren e Gjilanit. (Gjilan, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 29 Nëntor 2021

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, pret në takim Presidentin e Republikës së Sllovenisë, Borut Pahor. (Kabineti i Presidentes Osmani, ora 10:00 - Mediat e interesuara për përcjelljen e takimit dhe të konferencës, luten të jenë në Presidencë në orën 9:25)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të UN Women Kosovo dhe me financim të Bashkimit Evropian do të lansojë Platformën Online për Ndihmë Juridike Falas. (Hotel Nartel, ora 13:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike dhe organizata GAIA Kosovo mban në konferencë për medie pas vendimit të Gjykatës Supreme për rastin e Hidrocentraleve në Shtërpcë. (Zyret e GLPS-së, ora 11:00)

- Prishtina International Theater Festival bën hapjen e edicionit të pestë. (Teatri “Faruk Begolli”, Fushë-Kosovë, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 28 Nëntor 2021

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule te varrezat e dëshmorëve në Kompleksin Memorial "Adem Jashari". (Prekaz, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt bën nderime tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon ngritjen e flamurit kombëtar te Kompleksi memorial në Gradish. (Gradish, ora 9:00 - Kompleksi përkujtimor “Maja e Shkodranit”, ora 9:40 - Kulla e Heronjve në Opterushë, ora 10:20)

- Me rastin e Festave të Nëntorit, një grup i të rinjve dhe ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të vendosin një Flamur me imazhet e udhëheqësve të luftës së UCK-së të cilët po mbahen në Hagë. (Rruga "Fehmi Lladrovci", tek rrethi afër hyrjes kryesore të QKUK-së, ora 9:00)

- Komuna e Skenderajt homazhe tek Kompleksi Memorali Adem Jashari. (Prekaz, ora 9:15)

- Me rastin e Festave të Nëntorit Komuna e Skenderajt organiyon maratonën Vrapimi i Nëntorit. (Kompleksi Memorial Adem Jashari në Prekaz, ora 9:30)

- Për nder të Ditës së Flamurit, Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të Shtatorja e Ismail Qemalit. (Prishtinë, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti së bashku me Presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe dhe vendosin lule të shtatorja e Zahir Pajazitit. (Prishtinë, ora 10:20)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës bën homazhe  te varrezat e Dëshmorëve. (Rahovec, ora 10:40)

- Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizojnë programin festiv për nder të 28 Nëntorit. (Shkolla e muzikës “Vihuela” në Rahovec, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe te varrezat e dëshmorëve. (Kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të galerisë së qytetit. (Gjilan, ora 11:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar. (Sheshi "Skënderbeu", ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon inagurimin e projektit të tregut dhe parkut në Zheger. (Fshati Zhegër, ora 13:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës z. Smajl Latifi në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së organizon turnir në futboll të vogël. (Palestra Sportive “Mizahir Isma”në Rahovec, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt organizon natën finalen e festivalit tradicional Rapsodia Shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit organizon koncert festiv nga ansambli i këngëve dhe valleve për nder të Ditës së Flamurit . (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2021

- Forca e Sigurisë së Kosovës organizon manifestimin qendror të Ditës së Forcës ku do të marrin pjesë udhëheqësit më të lartë shtetërorë. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Burojë. (Tek shkolla fillore Abedin Rexha,ora 10:00)

- Komuna e Malishevës vendos buqeta me lule të shtatorja e Adem Jasharit. (Malishevë, ora 10:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt përuron poligonin sportiv në fshatin Kuqicë. (Kuqicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e përbashkët e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Kulturës së Republikës së Shqipërisë. (Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit në Tiranë, ora 11:00)

- Forca e Sigurisë së Kosovës, me rastin e Ditës së Forcës organizon “Ditën e Hapur’’. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 11:00)

- Komuna e Malishevës viziton varrezat e dëshmorëve në qytet, Kleçkë dhe Prekz. (Malishevë, ora 11:00)

- Komuna e Skenderajt përuron shtegun për çiklistë. (Rruga Merita Murtezi në Skenderaj, ora 12:00)

- Komuna e Skenderajt  organizon natën e dytë të festivalit Rapsodia shqiptare. (Qendra e Kulturës Hasan Prishtina, ora 16:00)
 

Ngjarjet e datës 26 Nëntor 2021

- Zhvillohet mbledhja e përbashkët e Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë. (Elbasan - Transporti organizohet nga Qeveria Kosovës dhe nisja bëhet nga hyrja tek Kuvendi i Kosovës, ora 4:00)

- Ministria e Shëndetësisë organizon vaksinimin me ekip mobil të nxënësve të shkollës së mesme “Eqrem Çabej”. (Shkolla “Eqrem Çabej”, ora 8:00)

- Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizojnë diskutimin për lidhjen ndërmjet të drejtave pronësore dhe dhunës në familje, si dhe fillimin e fushatës për rritjen e ndërgjegjësimit “Mos vazhdo të jesh viktimë e dhunës në familje vetëm pse nuk ke nga të shkosh. Kërko të drejtën tënde në pronë.” (Hoteli Emerald,  ora 9:45)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja inauguruese e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës me këtë rast do të bëhet edhe betimi dhe nënshkrimi i deklaratës solemne për marrjen e detyrës së anëtarit të Kuvendit të Komunës së Mitrovicës së Jugut. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione shqyrton nismën ligjore për Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban tryezën e diskutimit me temën “Raportet e audituara të partive politike në Kosovë: Çfarë shpërfaqën ato në lidhje me transparencën financiare të tyre?”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- EULEX dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci organizojnë diskutimin për të drejtat pronësore dhe dhunës në familje, si dhe për fillimin e fushatës për rritjen e ndërgjegjësimit “Mos vazhdo të jesh viktimë e dhunës në familje vetëm pse nuk ke nga të shkosh. Kërko të drejtën tënde në pronë.” (hotel Emerald, ora 10:00)

- Open Data Kosovo (ODK) mban takim me medie në kuadër të aktiviteteve të ICEDA, me përkrahje nga DEMOS. (Zyra e ODK, Rr. Ganimete Tërbeshi në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit bën intervistimin e kandidatëve për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës nga radhët e komunitetit serb dhe komunitetet e tjera. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Sindikata e Shërbimit Civil e Kosovës si dhe Sindikata e Pavarur e Administratës e Kosovës protestojnë lidhur me injorimin nga ana e Qeverisë së Kosovës në realizimin e kërkesave të tyr. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 11:00)

- Mbahet diskutim publik me konsumatorët e Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Gjakova”. (Objekti i KRU “Gjakova” në Gjakovë, ora 11:00) 

Ngjarjet e datës 25 Nëntor 2021

- Këshilli Qendror Grevist i Federatës Sindikale të Shëndetësisë organizon grevën e përgjihshme për punëtorët shëndetësor. (Në të gjitha institucionet shëndetësore publike të Republikës së Kosovës, ora 7:00 deri në ora 15:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. (Kabineti i kryetarit, ora 9:15 - vetëm pamje)

- Institutit për Politika Zhvillimore dhe Asociacionit të Komunave organizojnë ditën e dytë të forumit të lartë politik me titull ‘Integrimi i Agjendës 2030 në kuadrin e planifikimit strategjik në Kosovë’. (Hotel Emerald, ora 9:15)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës"  fillon me ciklin e ligjeratave “Faleminderit Ambasador Willams”. (Gjimnazin "Hivzi Sulejmani", komuna e Fushë Kosovë, ora 9:30)

- Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë në bashkëpunim me Këshillin e Mediave të Shkruara të Kosovës organzon tryezën e rrumbullakët me temë "Lajmet e rreme dhe verifikimi i fakteve në mediat onlajn". (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Terre des hommes në bashkëpunim me organizatat partnere Voice of Roma dhe HEKS fundation organizojnë ditën e dytë të samitit te dytë vjetor mbi Antigjipsizmin. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)  

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin me amendamente për Projektligjin për tregtinë me produkte të naftës dhe karburante të ripërtërishme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:45)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti, hap fushatën globale 16 Ditë të aktivizmit kundër dhunës në baza gjinore ndaj grave dhe vajzave. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Instituti Demokratik I Kosovës / Transparency International Kosova organizon tryezën “Transparenca financiare e kandidatëve për kryetarë të komunave në zgjedhjet lokale 2021” në një diskutim të hapur me përfaqësues të subjekteve politike, KQZ-së dhe shoqërisë civile. (Salla e konferencave “Orion” përballë kinemasë ABC, ora 10:00)  

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, pret në takim Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. (Selia qendrore e PDK-së, ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin "Transparenca dhe llogaridhënia në universitetet publike në Kosovë - Menaxhimi i Financave". (Zyret e ORCA-s, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministrja për Çështje të Pakicave dhe Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi mbajnë konferencë pas takimit të Grupit Teknik për Mbrojtjen nga Diskriminimi të Komuniteteve Rom, Ashkali dhe Egjiptian. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës dhe Fondi i Ballkanit Perëndimor do të organizojnë Sesionin Informativ lidhur me thirrjen e IV-të për propozim projekte, që do të jetë e hapur deri më 23 dhjetor 2021. (Ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 11:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve për Grantin e Performancës Komunale për Mjedis të Pastër. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Shënohet pervjetori i 50-të e veprimtarisë se Halit Baranit. (Qendra e Kulturës "Rexhep Mitrovica" në Mitrovicë, ora 13:00)

- Federata e Sindikatave te Shëndetësisë së Kosovës mban konferenë për media lidhur me ecurinë e Grevave të Punetoreve shëndetësorë. (Sheshi Skenderbeu, ora 13:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës,  Albin Kurti, pret në takim Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani – Sadriu, pret në takim Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. (Kabineti i Presidentes, ora 16:00 -vetëm pamje)

- Në kuadër të Festivalit ”Hasi Jehon 2021” hapet ekspozita e prodhimeve të bukës. (Fshati Gjonaj i Hasit, ora 17:00)

- Presidentja Vjosa Osmani pret në takim të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajčák.  (Kabineti i Presidentes, ora 17:00)

- Nis edicioni i 31-të i Festivali Folklorik “Hasi Jehon 2021”. (Shtëpia e Kulturës në Gjonaj të Hasit, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 24 Nëntor 2021

- Balkan Green Foundation, në kuadër të projektit "Bashkëpunimi shumëpalësh për aksionin e transformimit të mjedisit" organizon tryezën e diskutimit me temë "Dekarbonizimi i sektorit të ngrohjes në Kosovë". (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Institutit për Politika Zhvillimore dhe Asociacionit të Komunave organizojnë forumin e lartë politik me titull ‘Integrimi i Agjendës 2030 në kuadrin e planifikimit strategjik në Kosovë’. (Hotel Emerald, ora 9:15)

- Terre des hommes në bashkëpunim me organizatat partnere Voice of Roma dhe HEKS fundation organizojnë samitin e dytë vjetor mbi Antigjipsizmin. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)  

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raporti Financiar te Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, raportin Financiar te Komisionit për Ndihmë Shtetërore, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë së bashku me Programin për Drejtësi Komerciale të USAID organizojnë forumin 'Gratë në Drejtësi Komerciale' me Kryetaren e Gjykatës Kushtetuese, Gresa Caka Nimani dhe Zeinah Salahi Udhëheqëse e Misionit të USAID. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- USAID prezanton rezultatet e gradimit të Komunës së Gjilanit janar - shtator 2021, në kuadër të programit “Komuna transparente, Efektive dhe Llogaridhënëse”. (Zyra e Kryetarit Lutfit Haziri, ora 10:00)

- Qeveria e Repiblikës së Kosovës mban mbledhjen e rregullt. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon një aksion lidhur me denoncimin publik të korrupsionit në Agjencinë Kundër Korrupsion për emërime me konflikt interesi në Universitetin e Prishtinës. (Përballë Agjencisë Kundër Korrupsion, rr. Nazim Gafurri, ora 11:00)

- Kryetarët e shoqatave sindikale te punëtorëve teknik të spitalëve, qendrave të mjekësisë familjare dhe ambulantëve do të protestojnë në shenjë revolte për mos përfshirjen e kësaj kategorie në stimulimin me nga 60 euro të berë tek mjekët dhe infermierët nga qeveria për shkak të rrezikshmërisë të COVID 19. (Para Ministrisë se Shëndetësisë, ora 11:00)

- Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, Bashkimi Evropian dhe Ministria Federale e Financave të Austrisë shënojnë rezultatet e programit WB GEFF duke mbjellur 1.000 pemë në Kosovë. (Parku Memorial në Velani, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe ETC- Elkos Group bejnë promovimin e prodhimeve Vendore në kuadër të aktivitetit tradicional 19 vjeçar “Javët e Biznesit  Kosovar “. (ETC – Elkos Group në Fushë Kosovë, ora 11:30)

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Mbahet ligjërata e Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, për studentët e Kolegjit AAB, në temën “Shqiptarët si faktor stabiliteti në Ballkan”. (Teatri AAB “Faruk Begolli”, ora 14.00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Polonisë për femrat. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 16:00)

- Mbahet konferenca e Kombëtares së Kosovës për femra. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30) 

Ngjarjet e datës 23 Nëntor 2021

- OJQ Albanian Cyber Association me financimin dhe përkrahjen e plotë të Ambasades Amerikane organizon edicioni e dytë te konferencës me te madhe për Siguri Kibernetike ne rajon me fokus siguria kibernetike dhe lajmet e rrejshme nga mediat në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 9:55)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione se bashku me përfaqësues të OSBE-së shqyrton nismën ligjore për Projektligjin për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë Ndërkombëtare për Çështje të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit dhe NED-it mbanë konferencë për media, në të cilën do të prezantohet raporti me titull “Llogaridhënia pa progres”, i cili është rezultat i monitorimit të drejtpërdrejtë që IKD i ka bërë zbatimit në praktikë të Ligjit për Përgjegjësinë Disiplinore të Gjyqtarëve dhe Prokurorëve. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar, Nicholas Abbott, lidhur me raportet Kosovë - Mbretëri e Bashkuar pas largimit të MB nga BE. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton projektligjet në procedur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Demokraci Plus organizon tryezën e diskutimit me temë 'Cila është situata me ambientin dhe cili është roli i të rinjëve në Kosovë'. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Bordi dhe menaxhmenti i KOSTT raporton para Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me pagesën e energjisë elektrike për pjesën veriore të vendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- ORCA organizon një aksion për denoncimin publik të korrupsionit në Agjencinë Kundër Korrupsion të Kosovës për emërime me konflikt interesi në Universitetin e Prishtinës. (Para zyrave të AKK-së, rruga “Nazim Gafurri”, ora 11:00)

- UNDP dhe USAID lansojnë Analizën e Pulsit Publik 'Ndërveprimi banorë-komunë në kohë krize: Një rast studimor për COVID-19'. (https://undp.zoom.us/j/86733878490#, ora 11:00)

- Punëtorët e Ferronikelit protestojnë para objektit të Qeverisë së Kosovës. (Para qeverisë, ora 12:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton në parim Projektligjin për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, Projektligjin për pijet e forta alkoolike, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. Në rend të ditës është certifikimi i rezultateve përfundimtare të raundit të dytë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)

- Organizata për Arsim, Kulturë dhe Demokratizim “Plus” në bashkëpunim me Shoqatën Doën Syndrome Kosova organizon ekspozitën shitëse 'Bota përmes syve të mi”. (Vendum, afër Sëiss Diamond, ora 16:30)

- Shfaqet dokumentari “Run for Sharr” i xhiruar gjatë maratonës 4-ditore të organizuar nga Fondacioni Utalaya dhe ëëF Adria me qëllim promovimin e rëndësisë së Parkut Kombëtar Sharri në Kosovë. (Kino Armata, ora 19:00)


 

Ngjarjet e datës 22 Nëntor 2021

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësidhe Tregti organizon diskutimin publik me temën “Barrierat tregtare mes Kosovës dhe Serbisë”, një bashkëbisedim mes ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, anëtarëve të Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, drejtorin e Doganës së Kosovës Agron Llugaliu, kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi dhe shoqërinë civile. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e njëmbëdhjetë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione shqyrton çështjet e mbetura në sesionin vjeshtor sipas planit të punës së Komisionit Funksional. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Bashkimi Evropian përuron ngrohtoren e re me biomasë në Gjakovë. (Ngrohtorja me Biomasë në Rezinë te Gjakovës, ora 10:30)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton raportin me amandamente të Komisionit funksional për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, për Projektligjin për punimet nga metalet e çmuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media në hapjen zyrtare të Projektit tradicional 19 vjeçar “Javët e Biznesit Kosovar“. (Zyret e AKB-së, ora 13:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 21 Nëntor 2021

- Federata e pingpongut në bashkëpunim me komitetin e gjyqtarëve do të organizojë seminar për gjyqtarët aktual si dhe testimin teorik e praktik për licencim të gjyqtarëve të rinj për vitin 2021. (Shkolla e mesme e ulët Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Marie-Christine Butel, Ambasadore e Francës, Hajrulla Çeku, Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, znj. Donika Gervalla, Ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj. Arbërie Nagavci, Ministre e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit marrin pjesë në mbrëmjen e mbylljes së  edicionit të njëzetë të Festivalit të Filmit Frankofon. (Kino Armata, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 20 Nëntor 2021

 - Forumi i Gruas i LDK-së në bashkëpunim me Fondacionin Jarl Hjalmarson nga Stokholmi organizojnë Konferencën "Fushatat Politike dhe Qëllimet e Organizatave të Grave". (Sheraton Hotel në Marigona Rezidencë, ora 9:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilën në rend të ditës është shpallja e rezultateve përfundimtare të raundit të dytë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) mban Konferencë për Media me temën “Zbatimi i parimeve të sundimit të ligjit bazuar në Listën e Kontrollit të Këshillit Evropian: Rezultatet dhe sfidat në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Organizata Syri i Vizionit në partneritet me Save the Children dhe në bashkëpunim me Zyren për Qeversije të mirë - Zyra e Kryeministrit organizojnë një takim bashkëbisedimi të fëmijeve nga të gjitha komunat e Republikës së Kosovës me drejtorin e Zyres për Qeverisje të Mirë,  ku pritet të jetë edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti. (Objekti i Qeverisë. zyra P38, ora 12:00)  

Ngjarjet e datës 19 Nëntor 2021

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik me mbështetjen e Agjencisë së Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar dhe Ambasadës se Kanadasë në Kroaci dhe Kosovë do të bëjë organizimin e konferenës përmbyllëse të Javës së Gruas 20/21 si dhe ceremoninë e Certifikimit. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Institucioni i Avokatit të Popullit organizon ditë të hapur për fëmijët për nder të Ditës Universale të Fëmijëve. (Zyra qendrore e Avokatit, ora 10:00)

- Mbahet takimi i Komitetit Ndërministror për të Drejtat e Fëmijëve që funksionon në kuadër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, të themeluar me Ligjin Nr. 06/L-084 për Mbrojtjen e Fëmijës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 13:00)

-  Organizata Humanitare Islamic Relief Kosova organizon aktivitet rekreativ për fëmijët jetimë në kushte të vështira jetësore ku 70 fëmijë jetimë përveç dëfrimit tek lodrat do të pranojnë edhe dhurata të ndryshme. (Qendra Tregtare ‘Herta’ në Fushë Kosovë, ora 13:00)

 

- Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 15:30)

Ngjarjet e datës 18 Nëntor 2021

- Prezantohet Grupi Punues i Strategjisë të Energjisë 2022-2031. (Ndërtesa e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Salla P38, ora 9:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë shqyrton kërkesën për shtim të mjeteve buxhetore për Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të laboratorit të rinovuar të Patologjisë në QKUK, donacion nga Care for Kosova Kids, ku do të jetë prezent edhe Ambasadorja e Holandës në Kosovë. (Qendra Klinike Universitare, ora 10:00)
 
- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të dorëzojnë dy klinika mobile të cilat do të përdoren për ofrimin e shërbimeve bazë që janë e drejtë e të gjithëve por vështirë të qasshme për personat me aftësi të kufizuar dhe të moshuarit në mbarë Kosovën. (Sheshi Skenderbeu, ora 11:00)

- Mbahet takim lidhur me veprimet e mëtutjeshme të sindikatave për kërkesën për stimulim të stafit shëndetësor. (Objekti i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, ora 11:00)

- Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë do të mbajë konferencë për medie për të informuar rreth zhvillimeve dhe aktiviteteve të fundit të ndërmarra nga MINT për mbrojtjen e tregut vendor, në veçanti të prodhuesve vendorë nga importet. (Ndërtesa e MINT, ora 11:00)

- Ndërmarrja Publik Banesore do të mbajë konferencë për media. (Zyret qendrore të Ndërmarrjes Publike Banesore në lagjen Ulpiana, përballë objektit të Beni Donës, ora 14:00)

- Prokuroria Themelore në Prizren mbanë konferencë për media lidhur e rastin e tentim grabitjes dhe plagosjes në njërën prej argjendarive në Prizren. (Zyra e Kryeprokurorit, rruga William Walker pn, ora 15:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë organizon hapjen e ekspozitës “Më i mirë është varri ise sa mos me ditë”. (Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, Salla e Atelesë, ora 17:00)

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh studiues i filozofisë, Glauk Konjufca, ligjëron mbi filozofinë, duke vënë fokusin tek libri i tij, “Huti i Minervës Fluturon në Muzg: G. W. F. Hegel”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani”, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 17 Nëntor 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton, raportin Financiar të Agjencisë së Statistikave, shqyrton në parim i Projektligjin mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 9:00)
    
- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton raportin për dërgimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës jashtë vendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)
    
- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë shqyrton kërkesën për shtim të mjeteve buxhetore për Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
    
- Fondacioni Care for Kosovo Kids dhe Klubi Alpin Prishtina ribashkohen në eventin për t’i gëzuar fëmijët të veshur si super-heronjtë e tyre të preferuar. (Klinika Pediatrike, QKUK, ora 11:00)

- KFOR Turk përuron projektin për Renovimin e Sallës së Sporteve të Shkollës së Mesme Shkencore “Kuvendi Arbërit” Ferizaj. (Gjimnazi Kuvendi i Arberit në Ferizaj, ora 12:00)

- Promovohet libri “Kosova dhe Shqipëria në të ardhmën më afër apo më larg njëra-tjetrës” e autorit Nexhmedin Spahiu. (Instituti Albanologjik, ora 12:00)

 

- U.D. Kryshefes Ekzekutive të Postës së Kosovës, znj. Fakete Kadiu mban konferencë për media pas raportimit të  sotëm të saj pran aksionarit, Ministrisë së Ekonomisë, për gjendjen e përgjithshme të ndërmarrjes publike Posta e Kosovës Sh.A. ( Ndërtesa kryesore të Postës, ora 13:00)
    
- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh studiues i filozofisë – Glauk Konjufca, ligjëron mbi filozofinë, duke vënë fokusin tek libri i tij, “Huti i Minervës Fluturon në Muzg: G. W. F. Hegel”. (Objektit të bibliotekës “Hivzi Sulejmani”, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 16 Nëntor 2021

- Mbahet seancë dëgjimore publike për rastin e gazetarit Vedat Xhymshiti kundër Ministrisë se Punëve të Brendshme për shkeljen e të drejtave dhe lirive njerëzore dhe profesionale. (Gjykata e Apelit në Prishtinë, ora 9:00)

- Auditorja e Përgjithshme znj.Vlora Spanca raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e Planit vjetor të auditimit, për sezonin e 2021/2022, të Zyrës Kombëtare të Auditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore raporton para Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport për punën tre mujore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Me rastin e përvjetorit të miratimit të Rezolutës 1325 e OKB-së për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, Ministria e Mbrojtjes, në bashkëpunim me UN-Women, organizojnë konferencën, me temën “Roli i grave në sektorin e mbrojtjes dhe sigurisë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë shqyrton shkresën nga Ambasada e Republikës së Turqisë në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën rezultatet dhe të gjeturat e Indeksittë Integritetit në sektorin e Mbrojtjes të realizuar nga Transparency International Defense and Security, ku 86 shtete janë matur në fuqinë e masave të tyre mbrojtëse kundër #korrupsionit në sektorin e mbrojtjes dhe sigurisë, dhe Kosova për herë të parë është pjesë e këtij vlerësimi. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)  

- Shefi i Misionit për Vëzhgimin e Zgjedhjeve të BE-së, Lukas Mandl mban konferencë për shtyp lidhur me zgjedhjet lokale në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 12:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton raportin me amendamente i Komisionit Funksional në Projektligjin nr. 08/L-029 për punimet nga metalet e çmuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton Projektligjin për Produktet biocide, shqyrton kërkesat të banorëve, të arritura në Komision, etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (selia e KQZ-së, ora 14:00) 

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin e Panelit për zgjedhjen e Zëvendësdrejtorit në Autoritetin Rregullator për Shërbimet e Ujit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 15:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares U21 të Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:00)

- Hapet Galeria 17 me ekspozitën e parë “Make me coffee make me a sandwich”, kuruar nga Natalija Vujošević. (Galeria 17 Henrik Bariç, nr. 10 në Prishtinë, ora 19:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares U21 të Shqipërisë. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 15 Nëntor 2021

- Shoqata Down Syndrome Kosova, do të jetë nikoqire e kurs-trajnimit “Të ndërtojmë një shkollë gjithëpërfshirëse”, ofruar nga Shoqata Evropiane e Ofruesve të Shërbimeve për Personat me Aftësi të Kufizuara. (Qendra Burimore “Përparimi”, ora 8:50)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti me një ceremoni mirëseardhje pret në vizitë zyrtare Kryeministrin e Republikës së Kroacisë, Andrej Plenkoviq. (Hyrja VIP e ndërtesesë së Qeverisë, ora 10:00 - Mundësi për fotografi dhe pamje)

- Rektori i UP-së, Naser Sahiti dhe ministrja e Drejtësisë, znj. Albulena Haxhiu organizojnë  ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet ndërmjet Departamentit të Punës Sociale në Fakultetin Filozofik të UP-së dhe Shërbimit Korrektues të Kosovës. (Rektorati i UP-së, ora 10:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti takohen Kryeministër i Republikës së Kroacisë, Andrej Plenkoviq takohen me praninë e delegacioneve shtetërore. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:25)
 
 - Mbahet takimi i përbashkët me komunitetin e biznesit të Kosovës dhe Kroacisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:50)

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti takohen Kryeministër i Republikës së Kroacisë, Andrej Plenkoviq mbajnë konferencën e përbashkët për shtyp. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:35)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani pret në takim Kryeministrin e Kroacisë, z. Andrej Plenković. (Kabineti i Presidentes, ora 12:05)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim kryeministrin e Republikës së Kroacisë, Andrej Plenković. (Kabineti i kryetarit, ora 12:55)

- Aleanca Franceze në Prishtinë organizon përurimin e "Bistro Montmartre". (Kolegji AAB, ora 17:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gëvalla dhe Ambasadorja e Francës hapin edicionin e XX-të të Festivalit të Filmit Frankofon. (Kino Armatë, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 14 Nëntor 2021

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e vendvotimeve. (Qendra Mediale e KQZ-së, ora 8:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Fushë Kosovës, Burim Berisha voton në fshatin Sllatinë e Madhe. (Shkolla fillore "Bajram Curri", ora 8:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Kryetar të Prishtinës Arben Vitia voton në kryeqytet. (Shkolla "Ali Sokoli", ora 9:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Gjilanit, Alban Hyseni voton në Gjilan. (Shkolla fillore "Abaz Ajeti", 9:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama voton në Fakultetin Ekonomik. (Qendra 1913E në kryeqytet, ora 9:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Vitisë, Arsim Ademi voton në fshatin Verban. (Shkolla Fillore"28 nentori", ora 9:30)

- Kandidatja i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Gjakovës, Mimoza Kusari – Lila voton në qytetin e Gjakovës. (Shkolla fillore "Yll Morina", ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj voton në në Prizren. (Qendra e Votimit në Shkollën e Mesme "Remzi Ademaj", ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Fushë Kosovës, Enver Bajçinca voton në në fshatin Bardh i Madh. (Shkolla "Zejnel Salihu", ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku i shoqëruar nga bashkëshortja Albina voton në Prishtinë. (Shkolla fillore, "Faik Konica", ora 10:00)

- Kandidati i Nismës Socialdemokrate për kryetar të Malishevës, Ekrem Kastrati do të votojë në fshatin Turjakë. (Shkolla “Fehmi Agani”, ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri voton në Gjilan. (Shkolla fillore "Abaz Ajeti", ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryetar të Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci voton në Gllanasellë. (Shkolla "Xhevë Lladrovci", ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka voton në qytetin e Prizrenit. (Shkolla e mesme te larte teknike “11 Marsi”, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryetar të Komunës së Shtimes, Naim Ismajli, voton nëShtime. (Shkolla e Mesme "Naim Frashëri", ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Istogut, Ilir Ferati voton në Gurrakoc. (Shkolla fillore “Martin Camaj”, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryetar të Komunës së Vushtrrisë, Ferit Idrizi, voton nënë Vushtrri. (Shkolla “Mustafë Venhari”, ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Rahovecit, Visar Korenica voton në qytetin e Rahovecit. (Shkolla Xhelal Hajda, ora 10:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryetar të Komunës së Klinës, Esat Raci voton në Klinë. (Fshatin Jashanicë e Ulët, ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Shtimes, Qemajl Aliu voton në fshatin Godanc i poshtëm. (Shkolla fillore Hasan Prishtina, ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Kamenicës, Kadri Rahimaj voton në Kopernice. (Shkolla Fillore Skenderbeu, ora 10:00)

- Kryeministri i Kosovës dhe njëherit kryetari i LV-së, Albin Kurti voton në kryeqytet. (Fakulteti Juridik, ora 10:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Vitisë, Sokol Haliti voton në fshatin Begunc. (Shkolla Fillore "Ahmet Hajdari", ora 10:30)

- Kandidati i PDK-së për Kryetar të Kaçanikut, Besim Ilazi, voton në Kaçanik të Vjetër. (Kaçanik, ora 10:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Vushtrrisë,  Xhafer Tahiri voton në fshatin Stanoc i Poshtëm. (Shkolla “Nazmi Zhegrova”, ora 10:30)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Podujevës, Shpetim Bulliqi voton në fshatin Llugë. (Shkolla Fillore "Ilir Konushefci", ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Podujevës Ekrem Hyseni voton në fshatin Batllavë. (Shkolla Fillore "Luigj Gurakuqi”, ora 11:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, voton në Prishtinë. (Shkolla Fillore "Hasan Prishtina", ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Komunës së Junikut, Ruzhdi Shehu voton në Junik. (Shkolla fillore “Edmond Hoxha”, ora 11:00)

-  Kandidati i PDK-së për Kryetar të Komunës së Malishevës, Isni Kilaj, voton në Malishevë. (Fashti Lubizhdë, ora 11:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Obiliqit, Halil Thaçi voton në fshatin Milloshevë. (Shkolla "Hasan Prishtina", ora 11:00)

- Kandidati i PDK-së për Kryetar të Dragashit, Shaban Shabani voton në Brodosanë. (Shkolla "28 Nëntori, ora 11:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Kaçanikut voton Fshatin Bob. (Shkolla "Idriz Seferi", ora 11:44)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë për media lidhur me procesin zgjedhor. (Qendra Mediale e KQZ-së, ora 11:30)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani voton në Prishtinë. (Fakulteti Teknik, ora 12:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencën për media, ku do të prezantohet vlerësimi i ecurisë së procesit të votimit deri në mesditë. (Zyret e KDI-së, ora 12:00)

- Kryetari i NISMA Socialdemokrate, Fatmir Limaj do të votojë në Prishtinë. (Shkolla fillore “Faik Konica”, ora 12:00)

- Shtabi i Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan mban konferencë për media. (Selia e LDK-së në Gjilan, ora 12:00 - shtyhet, ora 13:00)

- Kryeparlamentari Glauk Konjufca voton në Prishtinë. (Fakulteti i Edukimit, ora 13:00)

- Shtabi i Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan mban konferencë për media. (Selia e LDK-së në Gjilan, ora 15:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë për media lidhur me procesin zgjedhor. (Qendra Mediale e KQZ-së, ora 15:30)

- Shtabi i Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan mban konferencë për media. (Selia e LDK-së në Gjilan, ora 17:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media lidhur me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor. (Selia qendrore të PDK-së, ora 17:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë për media lidhur me mbylljen e vendvotimeve. (Qendra Mediale e KQZ-së, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 13 Nëntor 2021

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të bejë shpërndarjen e materialit zgjedhor, ku bëjnë pjesë edhe fletëvotimet, për raundin e dytë të Zgjedhjeve për Kryetarë të 21 Komunave. (Depoja qendrore e KQZ-së, përballë QNR-së, ora 9:00)

- Federata e Pingpongut të Kosovës organizon turneu i TOP 8 Juniorëve më të mirë të Kosovës për vitin 2021. (Ferizaj, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për vëzhgimin e zgjedhjeve Demokracia në Veprim organizon konferencën për media lidhur me ecurinë e fushatës zgjedhiore në kuadër të raundit të dytë të zgjedhjeve për kryetarë të komunave. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)  

- Platforma bashkëkrijuese GërrGërr organizon ngjarjen ‘Mahallë e hapun: Playlista kolektive’, me qëllim që t’i mbledhë banorët e lagjes, qytetarët dhe vizitorët për ta kremtuar hapësirën e re publike që lidhi kopshtin e shtëpisë historike të Shani Efendiut me Kino Lumbardhin dhe Lagjen e Farkëtarëve. (Prizren, ora 12:00)

- Art Clubi organizon edicionin e VIII të manifestimit letrar "Vjeshta dhe Vargjet". (Biblioteka Kombëtare të Kosovës "Pjetër Bogdani", ora 12:00)
 
- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KQZ-së, kati 4, ora 13:00)

 

 

Ngjarjet e datës 12 Nëntor 2021

- Zëvendëskryeministëri për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisioni për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton Projektligjin për tregtinë me produkte të naftës dhe karburante të ripërtërishme. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Republikës Federale të Gjermanisë Jörn Rohde, lidhur me liberalizimin e vizave. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

- Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Dukagjin Pupovci, do të mbajë konferencën e rregullt për media. (Ndërtesa e MAShTI, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministri i Parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi mban takim me Organizatat e Shoqërisë Civile. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 13:00)

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës organizon takimin e jashtëzakonshëm me kryetarët  e nivelit komunal dhe të Universiteteve e në të cilin do të bisedohet dhe do të merret vendimi për veprimet sindikale nëse nuk  ndodhin takime me Qeverinë apo nëse nuk merren vendime të pranueshme lidhur me Ligjin e pagave dhe Implementimin  në tërësi të Kontratës Kolektive. (Salla e takimeve të Qendrës së Studentëve, te selia e SBASHK-ut, ora 14:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me Zyrën e Kryeministrit do të projektojnë një siluetë dinosauri në ndërtesën e Qeverisë për të shënuar mbylljen e samitit global të klimës COP26 dhe promovuar fushatën globale për ndryshimet klimatike të titulluar Mos Zgjidh Shfarosjen. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:00)

- Kryetari i Degës së LDK-së dhe i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, mban takimin përmbylles elektoral. (Sheshi “Rexhep Mala e Nuhi Berisha”, ora 18:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren mban tubim përmbyllës. (Sheshi i Lidhjes në Prizren, ora 18:00)

- Zhvillohet stërvitja e radhës e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:00)

 

Ngjarjet e datës 11 Nëntor 2021

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e njëmbëdhjetë te Komiteti për Politik dhe Financa. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Kolegji Universum organizon tryezën e diskutimit me temen "Mbështetja e Grave të Margjinalizuara përmes Edukimit Formal". (Kampusi i Kolegjit Universum në Lipjan, ora 11:00)  

- Franca dhe Gjermania përkujtojnë së bashku me një ceremoni ushtarake përvjetorin e Armëpushimit të datës 11 nëntor 1918 që i dha fund luftimeve të Luftës së Parë Botërore. (Brenda varrezave të krishtere në afërsi të kampit të KFOR-it, Film City, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, Mytaher Haskuka mban konferencë për media ku do të shpalosë programin për projektet në trashëgimi dhe kulturë. (Hotel City - në afërsi të Zyreve të Lëvizjes në Prizren, ora 12:00)

- Fakulteti Ekonomik në Universitetin Publik "Kadri Zeka' në Gjilan prezanton hulumtimin e nevojave të tregut të punës për profilet nga fusha e ekonomisë. (Amfiteatri i Universitetit të Gjilanit, ora 13:00)

- Policia e Kosovës në bashkëpunim me Prokurorinë e Shtetit organizojnë konferencë për media e cila i dedikohet një operacioni të suksesshëm policor në luftën kundër trafikimit me narkotikë me ç’rast janë arrestuar disa persona dhe është konfiskuar një sasi e narkotikëve. (Salla e Stacionit policor "Qendra" në Prishtinë, ora 14:00)

- Kandidati i Nismës Socialdemokrate për kryetar të Malishevës, Ekrem Kastrati do të bëj mbylljen e fushatës elektorale për raundin e dytë të zgjedhjeve lokale 2021. (Restaurant Bimi 3 në Malishevë, ora 17:00)

- Prishtina REA organizon kremtimin e 20 - vjetorit të themelimit. (Emerald Hotel, ora 18:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, Mytaher Haskuka mban tubim në Gjonaj. (Shtëpia e Kulturës në Gjonaj, ora 18:00)

 - Kandidati i PDK-së për Kryetar, Shaqir Totaj mban takim me qytetarë të Lagjes Tusuz. (Shkolla fillore "Xhevat Berisha", ora 18:00)

 

Ngjarjet e datës 10 Nëntor 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin Vjetor Financiar i Qeverisë për Buxhetin e Republikës së Kosovës, raportin  Shpenzimeve të Kuvendit të Republikës së Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:00)

- Programi i USAID-it Përkrahje Adoleshentëve pas Mësimit të Rregullt organizon aktivitetin “Zhvillimi i shkathtësive ndërmarrëse tek adoleshentët” në të cilin merr pjesë Ministrja për Arsim, Shkencë, Teknologji dhe Inovacion, znj. Arbërie Nagavci dhe Zyrtari për sektorin privat nga Agjencioni i Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar Methju Kulinane. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, mban mbledhje me kryetarët e komisioneve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 506, ora 11:00)

- Organizata Syri i Vizionit në partneritet me organizatën Save the Children në Kosovë dhe në bashkëpunim me Zyren për Qeverisje të Mirë- Zyra e Kryeministrit, do të realizojnë fushatën sensibilizuese dy javore në shtatë qendrat me të medha të Kosovës me moton “Dhuna nuk ka Justifikim” si pjesë e fushatës së promovimit të Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës me theks të veçant ndalimin e Ndëshkimit Trupor dhe Dhunës ndaj Fëmijëve në kuadër të fushtës #RriteMeDashni.(Sheshi “Skenderbeu” në Prishtinë, ora 11:00)

- Kandidatit i PDK-së për Kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj mban konferencë për media. (Përballë Shtëpisë së Bardhë, tek Përmendorja e Komandant Drinit, ora 11:00)

- Promovohet romani “Kohë përtej dhimbjeve” dhe përmbledhjeve poetike: “Lëkundje lavjerrësish” dhe “Metaforë ligjore” të shkrimtarit Mehdi Krasniqi. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 14:00)

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci dhe i Ngarkuari me Punë në Ambasadën Amerikane në Kosovë, Nicholas J. Giacobbe, do të nënshkruajnë Marrëveshjen e Mirëkuptimit për Programin Fulbright të Shkëmbimit Akademik ShBA - Kosovë. (Kabinetin e Ministres, ora 14:10)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti  së bashku me kandidatin për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje! Mytaher Haskuka, do të mbajnë tubimi elektoral. (Sheshi "Komandant Drini" në afërsi të Shtëpisë së Bardhë, ora 16:00)

- LDK e Gjilanit organizon tubimin e fushatës zgjedhore për kryetarin, Lutfi Haziri në të cilin do të marrë pjesë edhe kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku. (Parku Dardania në Gjilan, ora 16:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti  së bashku me kandidatin për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje! Mytaher Haskuka, do të mbajnë tubimi elektoral. (tek Fusha e Basketbollit në lagjen Ortakoll, ora 17:00)  

- Ministria e Kulturës nis serinë e diskutimeve të hapura mbi kulturën, përmes bashkëbisedimit në mes të ministrit, Hajrulla Çeku dhe komuniteteve artistike. (Kino “Armata”, ora 17:00)

- Kandidatit i PDK-së për Kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj mban takim me Gruan Demokratike, ku do të jetë pjesëmarrës dhe Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi. (Parku i Qytetit, ora 17:00)

 
- Kanidati për kryetar të Drenasit, Driton Ajazi mban tubim elektoral. (Restaurant "Nobel", Poklek i ri, ora 19:00)
 

Ngjarjet e datës 9 Nëntor 2021

 - Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për uljen e kostos së shtrirjes së rrjeteve të komunikimeve elektronike të shpejtësisë së lartë si dhe për identifikimin elektronik dhe shërbimet e besuara në transaksionet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe prezanton hulumtimin “Reforma ligjore e planifikimit hapësinor të Kosovës në qorrsokak?!”. (Hotel Afa, ora 10:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares U21 të Kosovës. (Stadiumi i Feronikelit në Drenas, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin me amendamente për Projektligjin për punimet nga metalet e çmuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia solemne e inaugurimit të Qendrës së Teknologjisë 5G, të njohur ndryshe si 5G Testbed, e para e këtij lloji në rajonin e Ballkanit Perëndimor. (Parku Shkencor dhe Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim organizatat partnere të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 506, ora 11:00)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Jordanisë. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremonin e ndarjes së çmimeve për Dramë Origjinale Shqipe “Katarina Josipi”. (Kabineti i Ministrit Çeku, ora 13:00)  

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për shitjen e banesave për të cilat ekziston e drejta banesore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Komisioni për Integrim Evropian në bashkëpunim me Institutin EPIK dhe me mbështetje të GIZ-it organizon tryezën “Raporti i BE-së për Kosovën”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 14:30)

 - Kombëtarja e Kosovës mban konferenca për media. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 17:30)

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:00)

- Vetëvendosje mbanë tubim zgjedhor. (shkolla e fshatit Gërnçar, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 8 Nëntor 2021

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së diskuton lidhur me caktimin e datave për intervistimin e kandidatëve për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)

- Ministrja e Drejtësisë, znj. Albulena Haxhiu dhe rektori i UP-së, Naser Sahiti nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi për angazhim të studentëve si praktikantë  në Shërbimin Korrektues të Kosovës si dhe mbështetjen reciproke në ngritjen e kapaciteteve profesionale, përmes trajnimeve dhe aktiviteteve të tjera. (Rektorati i UP-së, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon tryezën e rrumbullakët me rastin e shënimit të 8 Nëntorit “Ditës Botërore të Planifikimit të Qyteteve”. (Hotel Prishtina, ora 10:00)

- Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës proteston për senzibilizimin e opinionit dhe udhëheqjes vendore lidhur me gjendjen e rëndë sociale të punëtorëve shëndetësor. (Para Kryeministrisë, ora 10:00)

- Kryetari komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, pret në takim Komandantin e Komandës Regjionale Perëndim (RCW),Kol.Andrea Bertazzo ku do të pranoj një donacion me 102 laptop nga KFORI. (Salla e Asamblesë Komunale, ora 10:30)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, së bashku me Kryetarin e Odës së Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës, Hysen Sogojeva, do të nënshkruajnë marrëveshje të bashkëpunimit mes dyja palëve. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)  

-  Kandidatit i PDK-së për Kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj prezantom projektin "Transformimi i parkut të qytetit me infrastrukturë moderne dhe parkingu nëntokësor". (Parku i Qytetit në Prizren, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje! Mytaher Haskuka, do të mbajë konferencë për media, ku do të shpalosë programin për projektet infrastrukturore. (Hotel City në afërsi të Zyreve të Lëvizjes në Prizren, ora 12:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon hapjen e Ekspozitës të foto konkursit “Fshati im”, dhe ndarja e çmimeve fituese. (Holli i ndërtesës së Qeverisë “Ish Rilindja”, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Ish-ndërtesa e Ombuspersonit, ora 13:00)

- Klubi i Prodhuesve të Kosovës organizon një sesion informues rreth implementimit të masave të fundit  të ndërmarra nga Qeveria e Kosovës për zhvillimin ekonomik të vendit. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (selia e KQZ-së, ora 14:30) 
 
- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje! Mytaher Haskuka mban tubim në sallën e edukatës fizike të gjimnazit “Gjon Buzuku”, ku do të ketë pjesëmarrje nga ministra e deputetë të ndryshëm. (Gjimnazi “Gjon Buzuku”, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 6 Nëntor 2021

- Me rastin e 23-vjetorit të rënies së dëshmorëve të kombit Xhelal Hajda - Toni, Selajdin Mullabazi-Mici, Hamdi Hajrizi, Nezir Ymeri e Bektesh Haliti, tek vendi i rënies së tyre në Apterushë bëhet përurimi i Kullës së Heronjve. (Apterushë, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri mban konferencë për media. (Zyra e Kryetarit, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Shtabi i Prishtinës, në ish-ndërtesen e Ombuspersonit, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në fillimin e punimeve të projektit Regjenerimi i Brigjeve të Lumbardhit. (Tek “Ura e Gani Tadës”, ora 14:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në përurimin e funksionalizimit të kontinierëve nëntoksore. (Lagja Ortakoll, ora 15:00)

- Komuna e Prizrenit organizon koncert humanitar për vogëlushen 10 muajshe, Stina Laçi, e cila vuan nga një sëmundje e rallë gjenetike, Atrofi Muskulare Kurrizore. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 5 Nëntor 2021

- Mbahet sesioni i dytë i punës i takimit VII i Komisionit Parlamentar për Stabilizim - Asociim BE – Kosovë. (Salla plenare e Kuvendit të Kosovës, ora 9:00)

- Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Qendra për Shërbime Humane dhe Zhvillim organizon hapjen e Qendrës me Bazë në Komunitet në fshatin Magure të Komunës së Lipjanit. (SHFMU "Haradin Bajrami" në Magure të Lipjanit, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportet e auditimit të raporteve vjetore financiare dhe raportet e deklarimit financiar të fushatës, së subjekteve politike, për vitet 2018, 2019 dhe 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në bashkëpunim me agjencitë, fondet e OKB-së dhe nën koordinimin e Zyrës e Koordinatores për Zhvillim me moton "Portretizimi i përgjegjshëm i varfërisë", do të mbajnë edicionin e 16-të të ceremonisë “Çmimi për raportimin më të mirë mbi Çrrënjosjen e Varfërisë”. (Libraria Dukagjini, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet pranë Teatrit Kombëtar në sheshin "Skënderbeu". (Pranë Teatrit Kombëtar, ora 11:00)

- Mbahet protestë nga punëtorët e Lotarisë së  Kosovës në të cilën do të kërkohet miratimi i ligjit për Lotarinë e Kosovës. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Pas takimit VII i Komisionit Parlamentar për Stabilizim - Asociim BE – Kosovë mbahet konferenca për shtyp e të dy bashkëkryesuesve Mimoza Kusari - Lila dhe Romeo Franz. (Holli i Kuvendit, ora 12:30)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit formon grupin punues për shqyrtimin e aplikacioneve për anëtarë të KGJK-së dhe KPK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Shtabi i Prishtinës, në ish-ndërtesen e Ombuspersonit, ora 13:00)

-  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (objekti i KQZ-së, ora 14:00) 


 

Ngjarjet e datës 4 Nëntor 2021

- Demokravi Plus organizon konferencën për media në të cilë do të prezantojë raportin e monitorimit të Organit Shqyrtues të Prokurimit.

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon tryezën 'Ngritja e çmimeve në treg dhe mbrojtja e konsumatorit’. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ekipi Opre Roma Kosova organizon aktivitetin “Media Breakfast”. (Restaurantin Rings, në shesh, ora 10:00)

- Prof.Dr. Teuta Danuza bënë promovimin e librit  “Bullizimi në shkollë”. (Biblioteka Kombëtare, Prishtinë, ora 12:00)

- Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë do të organizojë konferencën e parë me bizneset e Prishtinës, në kuadër të fushatës informuese “Ditët e Biznesit Kosovar” dhe dialogut me sektorin privat. (Hotel Venus, magjistralja Prishtinë - Lipjan, afër QMI-së, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj do të vizitojë QMF-në në Zhur, ku do të fillojë shërbimi i ri laboratorik. (Fshati Zhur, ora 13:00)  

-  Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti voton vendimin e Qeverisë për aprovimin e rekomandimit të Komisionit Ndërministror për Investime Strategjike për dhënien e statusit Investitor Strategjik për subjektin investues “Kosmonte Foods”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:30)

- Mbahet takimi VII i Komisionit Parlamentar për Stabilizim-Asociim BE - Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 3 Nëntor 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton raportin e Fondit të Kursimeve Pensionale, shqyrton listën e kandidatëve për anëtarë të Bordit të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare të projektit të Parkut Teknologjik të Integruar Bujqësor. (Fshati Vragoli i Fushë Kosovës përballë pompës SHELL, ora 10:30)

- Kryeministri Kurti merr pjesë në takimin e parë të grupit punues për hartimin dhe finalizimin e legjislacionit për procesin e Vetingut në sistemin e drejtësisë. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P-38, ora 11:00

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtorin e Drejtorisë për Punë dhe Mirëqenie Sociale, Islam Thaqi do të bëjnë përurimin e objektit të Qëndrimit Ditor për Pensionistë. (Prizren, ora 11:00)

- Ministrja e Drejtësisë znj. Albulena Haxhiu është e ftuar në Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur me shqyrtimin e projektligjit për Provimin e Jurisprudencës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Shtabi i Prishtinës në ish-ndërtesën e Ombuspersonit, hyrja nga Restaurant Simphony, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. Në rend të ditës është certifikimi i rezultateve përfundimtare të Zgjedhjeve Lokale për Kryetarë të Komunave dhe shpallja e rezultateve përfundimtare të Zgjedhjeve Lokale për Kuvendet Komunale, të cilat u mbajtën më 17 tetor 2021. (selia e KQZ-së, ora 14:00) 

 - Mbahet ceremonia e inaugurimit të impiantit të parë urban të ujërave të zeza të Kosovës me mbështetje të Gjermanisë. (Ndërtesa e impiantit, Fshati Vlashnje, Prizren, dalja nga autostrada Prizren-JUG, ora 14:00)

- Kandidati i PDK-së për kryter të Prizrenit, Shaqir Totaj mban takim me biznese, ku do të prezantohet programi për ekonomi. (Parku i qytetit, Restaurant "Andrra", ora 16:00)   

 

 

Ngjarjet e datës 2 Nëntor 2021

- Kryeministri Albin Kurti, Ministri, Hekuran Murati, Ministrjam Artane Rizvanolli, dhe Drejtori i Përgjithshëm i Doganës, Agron Llugaliu marrin pjesë ceremoninë e rihapjes së Terminalit Doganor në kompleksin e Trepçës. (Kompleksi i Trepçës, hyrja nga qyteti, ora 9:00)   

- Ministri i Ministrisë së Mbrojtjes,  Armend Mehaj raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me anëtarësimin e Kosovës në NATO. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon konferencën për prezantimin e punimit “Bashkimi energjetik Kosovë-Shqipëri - Sfidat dhe Mundësitë“. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 205-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

-Komisioni i Pavarur i Mediave mban konferencë për medie në lidhje me prezantimin e “Raportit të monitorimit të Ofrueseve të Shërbimeve Mediale Audio-vizuele gjatë fushatës për zgjedhjet lokale 2021”. (Zyra e KPM-së, ora 10:00)

 - Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla raporton Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Kandidatit për Kryetar, Shaqir Totaj, ku do të bëhet prezantimi i projekteve "Nënkalimi ish BVI - Bazhdërhane" dhe "Parku i ri i qytetit tek Shtëpia e Bardhë dhe parkimi nëntokësor me 690 vendparkingje". (Prapa Shtëpisë së Bardhë në Bazhdërhane, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Shtabi i Prishtinës në ish-ndërtesen e Ombuspersonit, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për mbrojtjen e konkurrencës, shqyrton vendimin e Qeverisë për zgjedhjen e Bordit të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)
 

Ngjarjet e datës 1 Nëntor 2021

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë vënien e gurthemelit të shkollës në Krushë të Vogël, ora 10:00. (Nisja nga Shtëpia e Bardhë me transport të organizuar nga Komuna, ora 9:30)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e 269-të. (Platforma Zoom, ora 9:00)

 - Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton kërkesën e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Kosovës për informatë dhe përgjigje në lidhje me rastin nr. KO93/21. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka zhvillon vizitë në shtëpitë historike të familjes Arapi dhe Gjonaj, si dhe Jazi në afërsi të Kompleksit të Lidhjes së Prizrenit  ku kanë filluar punimet për restaurim nga Drejtoria e Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor. (Prizren, ora 10:40)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik lidhur me projektligjin për tregti me jashtë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media. (Selia qendrore e PSD-së saj, tek lagjia "4 Llullat". ora 13:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Shtabi e Prishtinës, ish-ndërtesa e Ombuspersonit, hyrja nga Restaurant Simphony, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka zhvillon vizitë në QMF në Lakuriq ku është bartur procesi i vaksinimit kundër Covid-19 dhe QKMF për promovim të Check-up’it që po realizohet në kuadër të Javës së Kancerit të Gjirit. (Prizren, ora 13:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 dhjetor 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023, për fushat që janë në fushëveprim të Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Ne kuadër të Ditës botërore të luftës kundër sëmundjes së HIV/AIDS, Drejtoria e Shëndetësisë organizon hapjen e Qendrës Mobile për testim me ç’ rast Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama bashkë me Drejtorin e Shëndetësisë Izet Sadiku do të vizitojnë këtë qendë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton kërkesat buxhetore të institucioneve që i raportojnë Komisionit, lidhur me Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Drejtoria e Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës organizon një panel diskutimi me temë “Barazia - Dita Botërore e HIV/AIDS” me akterët relevant të kësaj teme. (Salla e amfiteatrit në objektin e Qendrës së Studenteve, ora 12:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston dëshmitare nga ZRRE për periudhën 2013-2017 dhenga KEK për periudhën 2018-2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Kolegji AAB organizon ceremoninë e ndarjes së Çmimit Ndërkombëtar për Demokraci dhe Integrime, politikanes së njohur gjermane, ish deputete në Parlamentin Evropian, zonjës Doris Pack. (Teatrin AAB “Faruk Begolli”, ora 15:00)

- Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist organizon protestë për të kërkuar që vrasjet e grave nga burrat të trajtohen si urgjencë kombëtare. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 16:00)

- Galeria 17 organizon hapjen e ekspozitës "In the making", nga Yll Xhaferi dhe DYVO. (Galeria 17, ora 18:00)

- Mbahet hapja solemne e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Art Without Limit International Film Festival” edicioni i 3 -të. (Kino Armata, ora 19:00)