25 Janar 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Maj 2020

- Mbahet mbledhja Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes në të cilën do të diskutohet lidhur me menaxhimin e situatës se sigurisë në Kosovë gjatë pandemisë globale COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00 - mbledhja mbahet pa prezencën e mediave)

- Mblidhet Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit ku do të shqyrohet  shkresa e Kryetares së Kuvendit që ka të bëjë me mandatin e deputetit Etem Arifi, si dhe shqyrtimi i kërkesës së deputetit Behgjet Pacolli për interpretim të detyrave dhe funksionit të deputetit si dhe pengimit në kryerjen e detyrave kushtetuese. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)
   
- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me drejtorin e SHSKUK,  Basri Sejdiu, me drejtorin e IKSHP Naser Ramadani, menaxherin e Qendere së Karantinës Valdet Hashani dhe menaxherin e Qendres Operative Pashk Buzhala. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së mbanë konferencë për media. (Zyret e Organizatës, selia qendrore në Prishtinë, ora 13:00)
   
-  Shfaqet ekspozita virtuale “ART VIZUEL”, për nder të “Javës së Dëshmorëve”në webfaqen zyrtare të Komunës së Rahovecit. 19:00

Ngjarjet e datës 9 Maj 2020

- Drejtori per Mireqenje Sociale, Dren Kukaj do të mbajë konferencë për media lidhur me informimin për shpërndarjen e pakove ushqimore në Prishtinë. (Qendra e Numërimit të KQZ-se, ora 10:00)

- Instituti i Medies në Kosovë në bashkëpunim me kompaninë “D@D”, mbajnë  konferencë për medie, me ç’rast do të prezantohet hulumtimi “Efekti i pandemisë Covid-19 në mediet e Kosovës”. (Hotel Sirius, ora 11:00) 
 

Ngjarjet e datës 8 Maj 2020

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës mban konferencë për medie, ku do ta shpalosë​ vendimin lidhur me dyshimet për manipulime me çmime nga kompanitë e derivateve të naftës. (Objekti i AKK-së, ish-objekti i Bankës së Lubjanës, ora 10:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbajë një aktivitet medial. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 10:40)

- Komisioni per Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale i Kuvendit të Kosovës, do të vizitojë Qendrën e Studentëve, që shërben si karantinë. (Qendra e Studentëve,​ ora 11:00)

- Kompanitë e grumbullimit të mbeturinave protestojnë për mospërfshirjen e tyre në Pakon Emergjente të Qeverisë. (Te kompania “Pastrimi”, ora 11:00)

- Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist, Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim – ORCA, Organizata ADMOVERE dhe një grup aktivistësh organizojn aksionin simbolik mbi ushtrimin e të drejtave demokratike. (Përballë Teatrit Kombëtar, ora 15:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e PDK-së, Prishtinë, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 7 Maj 2020

- Presidenti Hashim Thaçi, mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi bën homazhe te varri i heroit Bahri Fazliu. (Varrezat e dëshmorëve në Velani, ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon homazhe për të nderuar figurën e të ndjerit Ahmet Brahimaj, ish-balerinit dhe ish-drejtorit të Baletit të Kosovës. (Hyrja e Teatrit Kombëtar të Kosovës, ora 12:30) 

 

Ngjarjet e datës 6 Maj 2020

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat te Kosovës mban konferencë për shtyp. (Zyrënt e sindikatës, tek ish objekti i Gërmisë,  te administrata tatimore, hyrja nga mbrapa, ora 12:00)
 
- Ambasadori Philip T. Reeker nga Byroja e Europeanështjeve Evropiane dhe Euroaziane dhe Lea Gabrielle e Dërguari Special i SHBA dhe Koordinatori i Qendrës Global Angazhimi mbajn konferencë telefonike shtypi ku do të diskutojnë mbi bashkëpunimin transatlantik, veprimet negative të Rusisë në Euroazi, mësimet e mësuara për luftimin e dezinformatave nga Rusia dhe Kina, dhe çfarë do të vij më pas në luftën kundër COVID-19 ku do të marrin pyetje nga gazetarët pjesëmarrës.  (https://www.eventbrite.com/e/telephonic-press-briefing-with-ambassador-philip-reeker-and-special-envoy-lea-gabrielle-tickets-104017097940, ora 14:00)

- Resource Center Kosovo së bashku me KOMS-Kosova’s organization of Medical Students do të organizojë webinar-in 'Një realitet i ri me COVID 19' me Lul Raka dhe Fitim Uka për trendin e përhapjes së infeksionit Sars-Cov-2 në Kosovë, masat e reja të kufizimit të lëvizjes, si dhe bashkëjetesa me COVID 19 dhe efektet psikologjike të izolimit. (Livestream në vegzën e mëposhtme https://www.facebook.com/koms.kosova, ora 16:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e PDK-së, Prishtinë, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 5 Maj 2020

-  Shoqata "Miqtë e Amerikës" se bashku me zjarrfikësat e Prishtinës do ta pastrojnë platonë përreth shtatores dhe do ta ndrrojnë flamurin e SHBA-ve. (Tek shtatorja e Presidentit Bill Clinton, ora 11:00)

- Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Eliza Hoxha, mban konferencë për media. (Oborri i Kuvendit, hyrja nga Sheshi, ora 11:00)

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, bën homazhe tek Kompleksi Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan të Deçanit. (Gllogjan, ora 12:00)

- Partia Socialdemokrate mban një aktivitet në sheshin "Skënderbeu". (Afër bustit të Skënderbeut, ora 12:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës do të mbajë konferencë virtuale për media, në të cilën do të prezantohen rezultatet e anketës me tatimpagues për vitin 2019. (Përmes facebook-ut www.facebook.com/rks.atk/https://www.facebook.com/rks.atk, ora 13:00)

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, bën homazhe tek Obelisku i Dëshmorëve në Pejë. (Obelisku i Dëshmorëve në Pejë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 4 Maj 2020

- Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami do të pranojë donacionin prej 460 laptopëve nga Elkos Grup, të cilët do t’iu shpërndahen fëmijëve në nevojë të shkollave nëpër të gjitha komunat e Kosovës për realizimin e mësimit në distancë. (Depot e Elkos Grup, Zona industriale, prapa objektit të ETC-së, ora 13:00)

 

- Shoqata e Gastronomëve te Kosovës mban konferencë për medie lidhur me sfidat e hapjes të sektorit të Gastronomisë. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 16:00) 

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban sot konferencë për media. (Selia e PDK-së, ora 17:00) 

Ngjarjet e datës 1 Maj 2020

- Për shkak të pamundësisë së mbajtjes te protestës me rastin e 1 Majit ditës së punëtorëve, Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës mbanë konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve ne sektorin privat te Kosovës. (Tek përmendorja e Skënderbeut në Prishtinë, ora 11:00)

- shtyhet - Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani, të premten, më 1 maj 2020, mbanë konferencë për media. (Oborri i Kuvendit, hyrja e i Kuvendit, ora 12:00)

- Ministrja e MEPTINIS, Rozeta Hajdari se bashku me zëvendësministrin Edison Jakurti do të mbajnë konferencë për media, me rastin e 1 Majit - Dita ndërkombëtare e punëtorëve. (MEPTINIS, ora 14:00)
 

Ngjarjet e datës 30 Prill 2020

 - Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia, mban konferencë për medie rreth masave të reja me menaxhimin e përhapjes së Coronavirusit. (Ministria e Shëndetësisë, ora 15:30)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e PDK-së, ora
 16:00 - shtyhet ora 17:00)
 
- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Para hyrjes së Presidencës, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 29 Prill 2020

- Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve të Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit “Prishtina” mban mbledhje e rregullt ku do të shqyrtohet Raporti vjetor për vitin 2019, pagat e Zyrtarëve të Ndërmarrjes etj. (Zyrat e drejtorisë së KRU ”Prishtina”, ora 12:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia e PDK-së, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 28 Prill 2020

- Kryetari i Komunes se Gjilanit, Lutfi Haziri, do ta pres ne takim pune ministrin ne detyre te Bujqesise, Besian Mustafa. (Kampusi i Shkollave të Mesme, Gjilan, ora 11:00)   

- Drejtoria e Arsimit në Gjilan prezanton  rezultatin e sondazhit të mësimit online, përmes konferencës për medie.  (Kampusi i shkollave të mesme, Gjilan, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 27 Prill 2020

- “Besa për Kosovën: Diaspora në ndihmë të atdheut gjatë COVID-19”,  nisin 200 pako me produkte ushqimore dhe higjienike në Komunën e Gjakovës. (Palestra Sportive, Gjakovë, ora ora 11:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban sot (e hënë, 27 Prill 2020), konferencë për media. (Selia e PDK-së, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 24 Prill 2020

- Kryeministri në detyrë Albin Kurti, bashkë me Shkëlzen Gashi, Këshilltar Politik i Kryeministrit, do të mbajnë konferencë për medie. (Oborri i Qeverisë, ora 10:30)

Ngjarjet e datës 23 Prill 2020

- Myftiu NaimTërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë Albin Kurti, bashkë me Nenad Rašić, Këshilltar Politik i Kryeministrit në detyrë dhe njëkohësisht udhëheqës i Zyrës për Çështje të Komuniteteve, do të mbajnë konferencë për medie. (Oborri i Qeverisë, ora 13:30)
 

Ngjarjet e datës 22 Prill 2020

- Instituti për Siguri, Integrim dhe De-radikalizim mban forumin në lidhje me sfidat e të kthyerve nga Siria; të akuzuarve të burgosur për terrorizëm dhe kërcënimet nga radikalizmi i dhunshëm ekstremist në të cilin marrin pjesë ambasadori amerikan, Philip Kosnett; kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti etj. (Qendra e Telemjekësisë e Kosovës në QKUK, ora 9:30) 

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim zëvendësministrin e Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Bajram Gecaj, zëvendësministren e MAPL, Fatbardha Emini dhe shefin e operacioneve të Policisë së Kosovës. (Komiteti për Emergjenca, Qendra e Studentëve, Gjilan, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës shënon Ditën e Tokës, duke mbjellë fidane të reja ne lagjen Lakrishtë. (Hapësira në mes të objektit të Ndërmarrjes Publike Banesore dhe banesave kolektive në lagje, ora 12:00) 

- Klinika Infektive mban konferencë në lidhje me gjendjen e pacientëve të infektuar me Covid-19. (Para Klinikës Infektive, ora 12:30) 

 

- Kryeministri në detyrë Albin Kurti, do të mbajë konferencë për medie. (Oborri i Qeverisë, ora 20:30)

Ngjarjet e datës 21 Prill 2020

- Mbahet mbledhja e katërt e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi pret në takim të gjithë ish-ministrat e Financave dhe Guvernatorin e BQK-së, për tu konsultuar rreth pakos për rimbëkëmbien e ekonomisë, pas Coronavirusit. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P 38,  ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti në bashkëpuim me Odën Ekonomike të Kosovës do të shpërndajnë pako ushqimore. (Ndërtesa e re e Komunës, ora 11:00)

- Ministri në detyrë i Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku mban konferencë për medie. (Ish objekti i Rilindjes, kati përdhesë, holli kryesor, ora 12:00)
 

Ngjarjet e datës 20 Prill 2020

- Komuna e Drenasit shpërndan 210 pako ushqimore higjienike, donacion nga Newco Ferronikeli, për familje në nevojë. (Fshatrat Tërstenik, Vërboc e Shtuticë, ora 8:30)

- Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thirrur në takim liderët e partive politike për të diskutuar rreth situatës me pandeminë Covid-19. (Ndërtrsa e Qeverisë së Kosovës, ora 10:00)

- “Besa për Kosovën: Diaspora në ndihmë atdheut gjatë Covid-19”, shpërndan 200 pako me produkte ushqimore dhe higjienike në komunën e Vushtrrisë. (Palestra Sportive, Vushtrri, ora 11:00)

- Klinika Infektive mban konferencë në lidhje me gjendjen e pacientëve të infektuar me Covid-19. (Para Klinikës Infektive, ora 12:30)  

 

- Kryeministri në detyrë Albin Kurti, bashkë me shefin e Zyrës së UNICEF, Murat Sahin dhe zëvendësministrin e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Xhavit Rexhaj, do të mbajnë konferencë për medie. (Oborri i Qeverisë, ora 12:30)

Ngjarjet e datës 18 Prill 2020

- “Besa për Kosovën: Diaspora në ndihmë atdheut gjatë COVID-19”, nisin 400 pako me produkte ushqimore dhe higjienike në Komunën e Kamenicës. (Nisja nga Veterniku në Prishtinë, ora 9:00 - arritja në Palestrën e Sportive në Kamenicë, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të mbajë konfrencë për shtyp lidhur me zhvillimet e fundit rreth pandemisë COVID-19 në Prizren dhe aktivitetet e Komunës së Prizrenit në këtë drejtim. (Shtëpia e Bardhë në Prizren , ora 11:00)

 

Ngjarjet e datës 16 Prill 2020

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim një delegacion nga niveli qendror të Policisë së Kosovës, Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe Agjencisë për Menaxhimin e Emergjencave. (Qendra e studentëve, tek kampusi i shkollave të mesme, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti bashkë me Ambasadorin e Republikës së Turqisë Z Cagri Sakar dhe përfaqësuesit e TIKA-s, do të shpërndajnë pako ushqimore për familjet në nevojë. (Ndërtesa e re e Komunës, ora 11:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit lidhur me Projektligjin për parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës.   Salla  C-301, ora 14:00 -  mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

Ngjarjet e datës 14 Prill 2020

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00 - prezenca mediave në seancë do të jetë e pamundur)

 

- Kryeministri në detyrë Albin Kurti, bashkë me ministrin në detyrë të Ministrisë së Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi do të mbajnë konferencë për medie. (Oborri i Qeverisë, ora 11:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media.  (Selia qendrore e PDK-së, ora 15:30)

Ngjarjet e datës 13 Prill 2020

- Studentët e Kolegjit AAB dhe të Universitetit të Tiranës do të mbajnë konferencën e parë online me temë “Komunikimi në kohën e pandemisë Covid-19”, ora 14:00

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e PDK-së në Prishtinë, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 10 Prill 2020

- Kuvendi i Komunës së Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme. (Shtëpia e kulturës "Xhemajli Berisha", ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e Grupit Parlamentar të PDK-së për seancë të jashtëzakonshme lidhur me ndërmarrjen e veprimeve sipas Aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00 - nuk do të ketë prezencë të mediave shkaku i virusit Covid 19)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri mban konferencë të jashtëzakonshme për mediat. (Qendra Operative Emergjente, tek kampusi i shkollave të mesme, ora 11:15)

- Kryeministri në detyrë, Albin Kurti sa bashku me ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia ministrin e Bujqësisë, Besian Mustafa dhe ministren e Pushtetit Lokal, Emilia Rexhepi viziton Komunën e Ferizajt, për t’u njohur me veprimet e ndërmarra si dhe nevojat e Komunës për menaxhimin e situatës me virusin COVID-19. (Ndërtesa e Re e Komunës se Ferizajt, ora  11:20)

- Mbahet takimi i Këshillit të Kryetarëve të Komunave të Republikës së Kosovës lidhur me nevojat e komunave në luftën për parandalimin e përhapjes së COVID 19. (Shtëpia e Kultures në Komunën e Drenasit, ora 13:00)- Ministrja e MEPTINIS, Rozeta Hajdari do te mbaje konferencë për media. (Ndërtesa e MEPTINIS. ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 9 Prill 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do ta pret në takim Kryeministrin në detyrë të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar lidhur me situatën aktuale të krijuar nga pandemia COVID-19. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Shkolla Finlandeze organizon Konferencën Virtuale “Si të regjistroheni në universitetet më të mira në botë” e hapur për të gjithë nxënësit në Kosovë. (Google Meet, ora 14:00)

- Komuna e Prishtinës promovon tunelin dezinfektues, i vendosur si masë shtesë për parandalimin e përhapjes së COVID 19. (Oborri i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 14:30)

- Studentët e arteve të AAB-së, sjellin ekspozitën e parë virtuale të studentëve në Kosovë. (Transmetim live në faqen e Kolegjit AAB në facebook, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 8 Prill 2020

- Ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Klinikës Infektive, dr. Lindita Ajazaj- Berisha dhe prof.Sali Ahmeti, do të  prononcohen për medie ku do të  jepen informatat e fundit lidhur me trajtimin e pacientëve me Covid-19. (Para Klinikës Infektive, ora 11:00)

- Ministri i Financave dhe Transfereve Besnik Bislimi dhe drejtori i Zyrës së KfW-së për Kosovë Rene Escheman me pjesëmarrës ambasadorin gjerman në Kosovë Christian Held nënshkruajnë dy marrëveshje grant “Rritja e Kapitalit Garantues për Fondin Kosovar për Garanci Kreditore” dhe “Fondi i Sfidave të Kosovës - Arsimi Profesional dhe Trajnimi”. (Ndërtesën e Qeverisë së Kosovës, ora 11:45)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli viziton mulirin "NTP Vali" në Sllatinë të Fushë Kosovës, për t'u informuar për kapacitet prodhuese të miellit në kohë pandemie. (Sllatinë, ora 13:40)

- Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, mban takim me kryetarin e Komunës së Fushë Kosovës. (Ndërtesa e komunës, ora 14:00)

- ANP 'Adem Jashari' së bashku me Minsitrin e Shëndetësisë Arben Vitia, organizojnë konferencën për shtyp në lidhje me donacionin që do të dhurojë Aeroporti në luftimin e pandemisë!  (Ministria e Shëndetësisë,  ora 14:30)

- Mbërrin kontingjenti i parë i masave mbrojtëse dhe pajisjeve mjekësore, donacion i Republikës së Turqisë, për institucionet e Kosovës për menaxhimin e situatës epidemiologjike me Covid-19. (ANP “Adem Jashari”, ora 15:45)


Ngjarjet e datës 7 Prill 2020

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret kryeministrin në detyrë, Albin Kurti. (Qendra Operative Emergjente tek kampusi i shkollave të mesme, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli viziton Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në komunën e Ferizajt. (Ferizaj, ora 11:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli takohet me një grup biznesmenësh nga Ferizaj. (Ndërtesa e re e Komunës se Ferizajt, ora 12:00)

- Sindikata e Pavaur e Sektorit Privat të Kosovës mban takimi me ministrin e financave Besnik Bislimi. (Ndërtesa e Ministrisë së Financave, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e PDK-së, ora 16:00)

 

- Kryeministri në detyrë Albin Kurti, bashkë me Ministren në detyrë të MEPTINIS, znj. Rozeta Hajdari, do të mbajnë konferencë për medie. (Oborri i Qeverisë, ora 17:00) 

Ngjarjet e datës 6 Prill 2020

- Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRrE) mban seancën e dytë me radhë. (Zyrat e ZRrE-së, ora 10:00)

- Përfaqësues të AAK-së mbajnë konferencë për medie rreth situatës emergjente në ekonomi si pasojë e pandemisë së Coronavirusit. (Selia e AAK-së, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 4 Prill 2020

- Me iniciativë të kryetarit Lutfi Haziri mbahet takimi i kryetarëve të komunave të Agjencionit për Zhvillim Rajonal - Lindje më qëllim ndarjen e përvojave me qëllim të parandalimit të përhapjes së Covid-19. (Qendra Operative Emergjente e cila ndodhet në qendrën e studentëve, përkatësisht te kampusi i shkollave të mesme, ora 11:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Dhjetor 2020 - Punëtorët teknik  te cilët punojnë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” do të  protestojnë për pagën e tyre të muajit dhjetor 2020 të cilën ende nuk e kanë marr dhe për  mos  pajisje me kontratës së punës. (Para Rektoratit të UP-së”, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti pret në takim përfaqësuesit e shoqatës “Down Syndrome Kosova”, SOS Fshatrave të Kosovës, OJQ “Handikos” dhe përfaqësuesit e strehimoreve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Meliza Haradinaj-Stublla dhe Ambasadorja e Francës në Kosovë, znj.Marie-Christine Butel do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 9:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutim virtual me temë "Rekrutimet jo meritore në sektorin publik: a do ta ndryshojnë institucionet e reja rrethin vicioz në rreth të virtytshëm?”. (https://zoom.us/j/93876352348, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Këshillit Gjyqësor të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Mbledhja mbahet përmes aplikacionit ZOOM, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Reforma zgjedhore në Kosovë: Sa është prioritet në programet e partive politike?”. (https://zoom.us/j/92385065303, ora 10:30)

- Promovohet libri i autorit Faton Mehmetaj ''Deçani Nëpër Shekuj'' - Promovimi i Trashëgimisë  Kulturore. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër teatrit kombëtar. (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në Inaugurimin e Qendrës Kulturore në Vushtrri. (Shtëpia e Kulturës në Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti takon menaxhmentin e Trepçës dhe viziton flotacionin e mineraleve. (Miniera e Trepçës- Stantërg, ora 15:00)