17 Gusht 2022

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Shtator 2015

- Mbahet dita e dytë e Panairit Financiar më ç'rast organizohet konferenca vjetore me temen “Financimi i Progresit në Kosovë”,  ku ndër të tjera do të diskutohet për financimin e agrobiznesit në Kosovë,  Fondin për Garancion të Kredive në Kosovë si dhe barrierat e përgjithshme në çasje në financa për bizneset e vogla dhe të mesme. (Swiss Diamond Hotel,  ora 9:00)

- Oda e Infermierëve,  Mamive dhe Profesionistëve tjerë Shëndetësor mban Kuvendin e V-të të punës,  ku do të zgjedhën anëtarët për  Komisionin për Çështje Etike. (Hotel Emerald,  ora 9:30)

-  Zyra Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar – GIZ bën lancimit të projektit "Promovimi i Punësimit të të Rinjëve në Kosovë". ( Hotel Swiss Diamond,  ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim ku do të diskutohen procedurat e pranimit të kandidatëve të komuniutetit jo shumicë për regjistrim në nivel Univerzitar për vitin 2015/16, i ftuar Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës,  Drejtoria për Kulturë,  Rini dhe Sport,  organizon “Ditët e Rinisë 2015”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”,  ora 10:30)

- Kryetari i Kuvendit,  Kadri Veseli,  do të vizitojë Komunën e Obiliqit,  me ç’rast do të zhvillojë takime me strukturat e pushtetit lokal dhe qytetarë për të diskutuar për Projektligjin për Zonën e Rrezikuar mjedisore të Obiliqit dhe rreth tij,  i cili të premten do të shqyrtohet për herë të parë në mbledhjen plenare të Kuvendit. (Kuvendi Komunal,  Obiliq,  ora 11:00)

- Mbledhja e komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të bëhët shqyrtimi i raportit përfundimtar të projektligjit për mbrojtjen e të ushqyerit me qumësht gjiri dhe shqyrtimi i raportit përfundimtar të projektligjit për shëndetin mendor.(Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

 . Mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa ku do të behët shqyrtimi i Raportit të shpenzimeve të Kuvendit të Kosovës për gjashtëmujorin e parë të vitit 2015, shqyrtimi i Raportit vjetor financiar të Zyrës së Auditorit të Përgjithshëm për vitin 2014, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Ministri i Bujqësisë,  Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural,  Memli Krasniqi do të pres në një takim Ministrin e Bujqësisë,  Zhvillimit Rural dhe Administrimit te Ujërave të Republikës së Shqipërisë,  Edmond Panariti ku edhe do të zhvillojnë një konferencë për shtyp. (Objekti i MBPZhR-së,  ora 11:15)

- Mbahet ceremonia e hapjes se Panairit të produkteve bujqerore - agroindustriale. (Qendra e Panaireve,  Fshati Orlloviq,  Magjistralja Prishtinë – Mitrovicë,  ora 12:00)

- Zëvendësministri i Kulturës,  Rinisë dhe Sportit,  Rexhep Hoti do të vizitojë Komunën e Junikut ku do të pritet në takim nga kryetari i Junikut,  Agron Kuçi. (Objekti i komunës,  ora 12:00)

- Ministri i Arsimit,  Arsim Bajrami,  i shoqëruar nga kryetari i Kuvendit të Kosovës,  Kadri Veseli dhe kryetari i Mitrovicës,  Agim Bahtiri do të marrë pjesë në ceremoninë e fillimit të ndërtimit të shkollës “model” për nivelin parafillor,  fillor dhe të mesëm të ulët,  në lagjen Bair në Mitrovicë. (Lagjja Bair,  Mitrovicë,  ora 13:00)

- Ministri i Infrastruktures,  Lutfi Zharku bashkë me Kryetarin e Komunës së Ferizajt Muharrem Svarqa do të inaugurojnë  fazën e dytë të punimeve në rrugen “Brahim Ademi & Driton Islami” në Ferizaj. (Ferizaj,  ora 13:00)
 
- Komuna e Gjakovës në mbështetje të projektit DEMOS organizon Debatin Publik me qytetarë,  me qëllim të diskutimit të Draft Planit Lokal për Menaxhim të Mbeturinave 2015-2020. (Rajoni i Rekes së Mirë,  fshati Skivjan në restaurantin “Endriti”,  ora 19:00)

Ngjarjet e datës 29 Shtator 2015

- Fakulteti i Edukimit i Universitetit te Prishtinës organizon konferencën “Reformimi i mësimdhënies për të plotësuar kërkesat e shekullit 21" organizuar në kuadër të projektit TEMPUS “Modernizimi i Shkollimit të Mësimdhënësve në Universitetin e Prishtinës”. (Objekti i Fakultetit te Edukimit, ora 9:00)

- Mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë në të cilën do të diskutohet mbikëqyrja e zbatimit të Ligjit për Klasifkimin e Informacioneve dhe Verifikimin e Sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon hapjen solemne të Panairit Financiar 2015 ku do të prezentohen kompani/institucione të ndryshme si institucionet bankare, institucionet financiare jo-bankare, institucionet mikrofinanciare, kompanite e sigurimeve, kompanitë e auditimit dhe kontabilitetit, institucionet edukativo-arsimore, agjenci dhe programe të ndryshme. (Pallatin e Rinisë, ora 10:00)

- Shoqata e Kardiologeve te Kosoves, në mbeshtetje edhe të Ministrisë së Shëndetësisë, SHSKUK dhe Komunës së Prishtinës, do të shenojë Diten Botërore të Zemres, duke filluar me ligjerata te mjekeve te Klinikes se Kardiologjise përpara nxënësve të shkollës fillore "Faik Konica". (Objekti i shkollës, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme dhe Programi për Zhvillim i Kombeve të Bashkuara do të shkatërrojnë më shumë se 105.000 copë municioni të konfiskuara nga Policia e Kosovës. (Mali Golesh- Sllatinë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e VII e Kuvendit Komunal të Prishtinës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në bashkëpunim me komunën e Rahovecit, organizon “Konferencë Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat” në Rahovec, ku do të diskutohen çështje që kanë të bëjnë me zhvillimin e këtij sektori. (Restorantin “Ura e Shenjtë” që gjendet në rrugën magjistrale Xërxë-Gjakovë, ora 10:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope do të flasë me rastin e evenimentit Biznesi Biznesit (B2B). (Restauranti Mansion, ora 10:30)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon konferencën për media me temë "AKB dhe Komuniteti i Biznesit kërkon Riaktivizimin e Bordit të Pavarur të Ankesave". (Zyret e AKB-së, ora 10:30)

- Me rastin e  Ditës Botërore të Zemres bëhët performim sensibilizues i nxenesve te shkolles fillore lidhur me mbrojtjen nga semundjet e zemres. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla S-1, ora 11:00)

- Përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje!, AAK-së dhe Nismës për Kosovën do të mbajnë konferencë për media ku do të njoftoheni edhe për shifrën e deritashme të nënshkrimeve në peticion. (Tek tenda e peticionit në sheshin “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Qendra për Hulumtime Strategjike dhe Sociale - Stras organizon tryezë për marredheniet ekonomike Kosove-Serbi me temë "Ekonomia - rruga e paqes dhe e mirëqenies". (Ndërtesa e KosovaLive, Pallati I Mediave, ora 12:00)

- Me rastin e  Ditës Botërore të Zemres mbahet aktiviteti - ngasje me bicikleta e mjekeve në Parkun Germia, si shenje sensibilimi per opinion per parandalimin e semundjeve te zemres. (Parkun Germia, ora 12:00)

- Mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike  në të cilën do të shqyrtimi i raporteve të auditimit për disa institucione. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilin do të bëhë shqyrtimi i Raportit për gjendjen e mjedisit në Kosovë për vitin 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Instituti GAP organizon konferencë për media “Keqpërdorimi i Fondit për Kuadro”. (Zyrat e Institutit GAP, ora 14:00)

- Komuna e Gjakovës në mbështetje të projektit DEMOS organizon Debatin Publik me qytetarë, me qëllim të diskutimit të Draft Planit Lokal për Menaxhim të Mbeturinave 2015-2020. (Rajoni i Rekes se Keqe, fshati Shishmon në restaurantin “Fetaj”, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 28 Shtator 2015

- Kryetari i komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti dhe drejtoresha e Drejtorisë së Arsimit, Arbërie Nagavci do të vizitojnë shkollën “Naim Frashëri” me rastin e fillimit të shpërndarjes së kifleve për nxënësit e klasave I – V. (Shkolla “Naim Frashëri”, ora 9:15)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të diskutohen çështjet aktuale të pozitës së prodhuesve dhe përpunuesve në industrinë e qumështit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë përkatësisht  Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë, me rastin e Ditës Botërore të Turizmit, organizon Tryezën e rrumbullakët në të cilën do të diskutohet rreth zhvillimit dhe promovimit të turizmit në Kosovë. (Hotel "Gracanica" në Graçanicë, ora 10:00)

- Zyra Erasmus+ në Kosovë organizon seminarin “Gradat e përbashkëta dhe të dyfishta”. (Ndërtesa e Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ora 10:00)

- Mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Provimin e Maturës Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi, drejtori i USAID për Kosovë, James Hope, kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova, si dhe Shoqata e pemëtarëve “Pema" në Kovragë të oraganizojnë Diten tradicionale te Vjeljes se Molles. (Fshati Kovragë në Istog, ora 11:00)

 

- Përfaqësues të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sporteve të Kosovës dhe ata të Ministrisë së Mirëqenies Sociale dhe Rinisë së Republikës së Shqipërisë bëjn hapjen zyrtare te Panairit te Organizatave Rinore. (Sheshi “Nëna Terezë”, Prishtinë, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! organizon tryezën, “Kosova pas marrëveshjeve me Serbinë - fuqizimi i Serbisë brenda Kosovës e shpërbën Republikën e Kosovës". (Hotel Tirana International, salla "Metropol", ora 11:00)

- Zyra e Bankës Botërore në Kosovë do të organizojë një konferencë për gazetarë për të prezentuar numrin më të ri të Raportit të Rregullt Ekonomik për Evropën Juglindore. (Zyra e Bankës Botërore, ora 11:30)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Kompanisë Wittmann Battenfeld GmbH- Austria mbajn konferencën prezantuese. (Hotel Swiss Diamond, ora 12:30)

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2015

- Me rastin e Ditës Botërore te Turizmit Shoqata e Turizmit Alternativ e Kosoves organizon  nje aktivitet  duke promovuar një shteg Qiklizmi prej 32 km. (Sheshi i qytetit të Podujevës, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Junikut, Agron Kuqi mban një konferënce shtypi më tëmë "Pse qeveria qendrore në Prishtinë, po don me e falimentu Komunën e Junikut. Cili është buxheti që kjo qeveri ka ndarë për këtë komunë? Pse ky buxhet është më i vogli për kokë banori në Kosovë?". (Selia qendrore e AAK-së në Prishtinë, ora 12:00)

- ECOciety, në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës dhe Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, po organizon edicionin e dytë të ECOWEEK Prishtina 2015 Konferencë Ndërkombëtare & Punëtori të Dizajnit të Qëndrueshëm. (Fakulteti i Ndërtimtarisë dhe Arkitekturës)

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2015

- Të gjithë kandidatët të cilët e kanë kaluar provimin me shkrim si dhe kandidatet të cilët kane mbetur në riprovim nga afati i kaluar, do t`i nënshtrohen provimit me gojë. (Amfiteatri i madh në Ministrinë e Drejtësisë, ndërtesa e ish Rilindjes, ora 9:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit te sheshit “Ali Podrimja” në Gjakovë me ç\'rast do të mbahet edhe një koncert nga shkolla e muzikës “Prenk Jakova”. (Qyteti i Gjakovës, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 25 Shtator 2015


- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga pret në takim një delegacion nga Komisioni për Punë të Jashtme i Parlamentit Evropian. (Kabineti i Presidentes, C-101, ora 8:15 - vetëm pamje)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim një delegacion të Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian (AFET), i cili do të vizitojë Kosovën.  (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:15 - vetëm pamje)

- Nën drejtimin e Presidentes së Republikës së Kosovës, zonjës Atifete Jahjaga, mbahet takimi i radhës i Këshillit Kombëtar Kundër Korrupsionit me temë “Sfidat në parandalimin dhe luftimin e korrupsionit”. (Ndërtesa e Qeverisë së Republikës së Kosovës, salla P-38, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në takimin e radhës të Këshillit Kombëtar Kundër Korrupsionit. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P - 38, ora 10:00) 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli pret në takim një delegacion të Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian. (Kabineti i Kryetarit, ora 10:30)

- Delegaconi i Parlamentit Evropian do të takohet edhe me kryetarin e Komisionit për Punë të Jashtme të Kuvendit të Kosovës, Enver Hoxhaj, nënkryetarin e Komisionit për Integrime Evropiane, Xhavit Haliti, si dhe kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e kuvendit, salla S I, ora 10:45 - vetëm pamje)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora  11:30)

- Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila, organizon prezantimin publik për revidimin e planit rregullues për pjesën e ish kazermës me ç’rast do prezantohet plani për të gjithë të interesuarit dhe ndryshimet e propozuara nga plani i miratuar ne vitin 2012. (Salla e Asamblesë Komunale në Gjakovë, ora 12:00)

- Skulptorja Rrezelinda Begaj  ben hapjen e ekspozites se saj te pare personale. (Shtëpia  e Kulturës në Fushë Kosovë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2015

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga viziton Bashkësinë Islame të Kosovës. (Selia e Bashkësisë Islame të Kosovës, ora 10:00) 

Ngjarjet e datës 23 Shtator 2015

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:00)  

- Shoqata e Grave të Policisë së Kosovës dhe departamenti për siguri dhe rend publik, misioni i OSBE-së në Kosovë, organizojnë diten e dytë të konferencës dyditore me temën “Konferencë rajonale mbi integrimin e perspektivës gjinore në sektorin e sigurisë”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilen do të shqyrtohen raporte te auditimit për disa ministri dhe institucione tjera. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport mban dëgjim publik i Komisionit lidhur me Projektligjin për Kinematografinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti do të vizitojë Komunën e Klinës ku do të takohet me kryetarin e Komunës, Sokol Bashota.  (Objekti i komunës së Klinës, ora 11:00)

- Përfaqësuesit e Komunës së Zveçanit dhe Zyrës së BE-së në Kosovë do të marrin pjesë në ceremoninë e hapjes së Kooperativës Bujqësore në fshatin Zhitkovc. (Objekti i Kooperativës Bujqësore në fshatin Zhitkovc, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti do ta vizitojë ndërmarrjen publike "Termokos", për t'u informuar rreth përgatitjeve për sezonin dimëror. (Obkekti i Termokosit, ora 12:00)

- Kryetari i Listës Serbe, Aleksandër Jablanoviqit organizon konferencën për media me temë ”Thirrje popullit serb nga përfaqësuesit e dalluar të Listës Serbe me të cilën kërkohet tërheqja e Aleksandër Jablanoviqit nga të gjitha funksionet në këtë Listë”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 12:00)

- Komuna e Graçanicës dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të nënshkruajnë marrëveshje për zbatimin e aktiviteteve kundër korrupsionit. (Ambientet e komunës së Graçanicës, ora 12:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Arsim Bajrami raporton në mbledhjen e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Mbledhja e komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën . do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Procedurën e Përgjithshme Administrative dhe shqyrtimi i agjendës lidhur me monitorimin e ligjeve në procedurë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti do ta vizitojë do ta vizitojë fermën e mjedrave në lagjen Shëndija në Hajvali. (Hajvali, ora 1​3​:​3​0)  

- E mundësuar nga TrePharm fillon lansimi i fushatës së bamirësisë "Kujdesem për ty" e cila ka për qëllim mbështetjen financiare të Shoqatës së Pensionerëve të Kosovës. (Zyrët e Shoqatës së Pensionerëve të Kosovës afër Swis Diamond Hotel, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 22 Shtator 2015

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, me rastin e 17-vjetorit të rënies heroike të Fehmi dhe Xhevë Lladrovcit, bën homazhe dhe vendos kurorë me lule te vendi i prehjes së tyre. (Fshati Gllanasellë në Drenas, ora 9:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë së Republikës së Shqipërisë organizojnë sesionin informues "Programi Erasmus+ (Youth)”. (Hotel Sirius, ora 9:15)

- Shoqata e Grave të Policisë së Kosovës dhe departamenti për siguri dhe rend publik, misioni i OSBE-së në Kosovë, organizojnë konferencën dyditore me temën “Konferencë rajonale mbi integrimin e perspektivës gjinore në sektorin e sigurisë”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Ministri të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Arsim Bajrami raporton në mbledhjen e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në ceremoninë e projektit të “e-Edukimit” me temën: “Modernizimi i sistemit kosovar të arsimit përmes e-Edukimit”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe Zyra Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë kanë kënaqësinë që t’ju ftojnë në Ceremoninë e Ndarjes së Shpërblimeve për komunat partnere të projektit DEMOS. (Amfiteatri i Ndërtesës së re të Qeverisë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilen do të shqyrtohen raporte te auditimit për disa ministri dhe institucione tjera. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Vazhdimi i mbledhjes plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, ora 11:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë mbështetur nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon debatin me nxënësit e shkollës së mesme teknike: “Lutfi Musiçi” në Vushtrri, me temën “Ngritja e vetëdijësimit tek të rinjtë, kundër ekstremizmit dhe radikalizmit të dhunshëm”. (Shkolla e Mesme teknike "Lutfi Musiçi" në Vushtrri, ora 10:30)

- Në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë behët nënshkrimi i projektit "After Care" ndermjetë Ambasadës Britaneze në Prishtinë, Odes Ekonomike të Kosovës dhe KIESA-së. (Ndërtesa e Ministrinë së Tregtisë dhe Industrisë, salla Nr. 124, ora 14:00)

- Kuvendi i Komunës së Mitrovicës mban debat publik  për draft-rregulloren për Tatimin në Pronë. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja solemne e Kuvendit të Komunës së Hanit të Elezit me rastin e shënimit të 10-vjetorit të themelimit të komunës (Salla e Kuvendit të Komunës, Hani i Elezit, ora 14:00)

- Qendra për Avokim dhe Zhvillim të Demokracisë organizon debat me temë “Shpallja e Asociacionit në Luginë të Preshevës”. (Kafiteria “XL – pub”, Rr. Mare Llonçar – Preshevë, ora 17.00)

Ngjarjet e datës 21 Shtator 2015

- Fillon trajnimi bazik i gjeneratës së 53-të të  Policisë së Kosovës. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike në Vushtrri, ora 8:00)

- Ambasadori i Sh.B.A.-ve në Kosovë, Greg Delawie, do të vizitojë Gjilanin për të përuruar ndërtesën e re të Zyrës së Prokurorisë Themelore. (Ndërtesa e Prokurorisë në Gjilan, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në ceremoninë e inaugurimit të objektit të Prokurorisë Themelore në Gjilan. (Objekti i ri i Prokurorisë Themelore në Gjilan, ora 10:00)

-  Qendra Kosovare për Avokim dhe Zhvillim në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë, Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinës dhe Zyrën e OBSH-së në Kosovë organizojnë punëtorinë " Fuqizimi i mjediseve pa tym duhani: Zbatimi i UA  dhe procedimi efektiv i lëndëve në Divizionin për Kundërvajtje". (Hotel Victory, ora 10:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione në të cilin do të behët caktimi i përmbajtjes dhe formatit të tryezës së rrumbullakët për barazinë gjinore në Kosovë. (Kuvendi i Kosovës, salla C 203, ora 10:00)
 

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovë, salla S-1, ora 11:30)

- Departamenti i Administrates nga Partia Demokratike e Kosovës dega Ferizaj mbanë konferencë për medie me temë " Më i "forti" i Ferizajt para ligjit". (Zyret e PDK-së dega në Ferizaj, ora 12:00)

-  Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Akademinë Përkujtimore me rastin e 17 vjetorit të vrasjes së ish-Ministrit të Mbrojtjes të Republikës së Kosovës, Kolonel Ahmet Krasniqi. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, Prishtinë, ora 12:00)

- Kyetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu dhe përfaqësuesi  i Forumit Biznesor Gjermani Kosovë do të mbajnë konferencë për media me ç rast do të ju informojnë lidhur me mbajtjen e forumit të madh dhe të parë Gjermano Kosovar i cili organizohet në Berlin. (Ndërtesa e  OEK-ut, ora 11:00)

- Mbahet Mbeldhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilin do të behët revidetntimi i Planit të Punës për vitin 2015 dhe shqyrtimi i situatës lidhur me rektoratin. (Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora 13:00)

- Vizioni Rinor i Partisë së Drejtësisë organizon tryezën e rrumbullakët me temë “Rinia Kosovare dhe Puna Vullnetare’’. (Byfeja në katin e V-të të ndërteses se Kuvendit, ora 14:00)

- Misioni i OSBE-së organizon forum të nivelit të lartë për zgjidhje të qëndrueshme për personat e zhvendosur nga Kosova. (Hotel Avala në Budvë, Mal i Zi, ora 15:00)

                             

Ngjarjet e datës 20 Shtator 2015

- Forumi i Rinisë i Lidhjes Demokratike të Kosovës në bashkëpunim të ngushtë me Fondacionin suedez Jarl Hjalmarson Foundation organizon konferencën e dytë përcjellëse me temë “Principet e shoqërisë së lirë” për të trajtuar temën “Sfidat e ardhshme të politikës në Kosovë”. (Hotel Prishtina, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 19 Shtator 2015

- Mbahet konferenca e parë Shkencore Ndërkombëtare me temw ”Sfidat e shkencave organizative dhe menaxhimi modern”, fokusi tematik: Shanset dhe mundësitë për një zhvillim të qëndrueshëm ekonomik në Evropën Juglindore(Kolegji Fama-ora 10:00)

- Përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje në Ferizaj, si dhe ata nga degët e AAK-së dhe NISMA-s nga kjo Komunë, në rrugën kryesore pranë Hotel Lybetenit do të deklarohen për media lidhur me peticionin që po nënshkruhet nga qytetarët në kundërshtim të marrëveshjeve të 25 gushtit, si dhe demarkacionit me Malin e Zi. 

Ngjarjet e datës 18 Shtator 2015

- Ministri i Punës, Arban Abrashi merr pjesë në ceremoninë gurthemelit të ndërtimit te objektit të administratës në Instituti Special në Shtime. (Instituti Special në Shtime, ora 9:30)

- Me ftesë të kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veselit mbahet mbledhja e  Komisionit për  fillimin e procedurës për  emërimin e dy gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese. (Ndërtesa e Kuvendi të Kosovës, salla N- 303, ora 10:00 - shtyhet per ora 12:00) 

- Agjencia për Investime dhe Përkrahje të Ndërmarrjeve në Kosovë në bashkëpunim me Komunën e Istogut, në kuadër të  aktiviteteve “Ditët e Biznesit të Vogël 2015” organizon “Konferencë Informative për Zhvillimin e Sektorit Privat”. (Hotel “Trofta” në Istog, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot, më 18 shtator, pret në takim një delegacion të senatorëve italianë nga Komisioni për Politika të Bashkimit Evropian. (Kabineti i Kryetarit të Kuvendit, ora 10:30)
 
- Lëvizja Vetëvendosje!, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën fillojnë nënshkrimin e peticionit kundër marrëveshjes për Asociacionin e komunave me shumicë serbe i cili është i organizuar në të gjitha qytetet e Kosovës. (Tenda afër Ministrisë së Kulturës, ora 11:00)

- Inspektorati Policor i Kosovës organizon ceremoninë e hapjes së zyrës rajonale të IPK-së në Gjilan. (Ndërtesa e Gjykatës Themelore në Gjilan, ora 11:00)

- Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇPMB-së në Preshevë, në koordinim me shoqërinë civile, do të mbajnë protestë gjithëpopullore, në formën e marshit të protestës, ku do të kërkohet ndalimi i dëbimit të shqiptarëve nga Lugina e Preshevës. (Nisja nga Shkolla e mesme, ora 11:00) 

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës me Kryetar Jusuf Azemi, mban konferencë për media lidhur me gjendjen e rend të punëtorëve në sektorin privat. (Grand Hotel, ora 11:00)

- Komisioni për Integrime Evropiane, pret në një takim një delegacion të senatorëve italianë nga Komisioni për Politika të Bashkimit Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I të, ora 11:10 - vetëm pamje)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim një delegacion të senatorëve italianë nga Komisioni për Politika të Bashkimit Evropian. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:25 - vetëm pamje)

- Mbahet ceremonia solemne e betimit të kadetëve të rinj të Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma "Adem Jashari’’ , në Prishtinë, ora 13:30)

- Mbahet ceremonia e  përurimit të objektit të ri të Qendrës për Studime Universitare si  dhe shënimin e 10 vjetorit të themelimit të QSU-së. (Kazerma "Adem Jashari’’ , në Prishtinë, ora 14:45)

- Mbahet Konferencë me rastin e vizitës zyrtare të një delegacioni të senatorëve italianë, ku do të jenë të pranishëm edhe zyrtarë të EULEX-it dhe do të bëhet një prezantim i aktiviteteve EULEX-it dhe situatës së sigurisë në Kosovë. (Ambasada e Italisë, ora 17:00)

- Fillon festival i muzikës elektronike "The Summit, që do te mbahet me performnacë te 12 DJ-ve per dy dite me radhë”. (Parku Gërmia të koshat, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 17 Shtator 2015

- Agjencia për Administrimin e Pasurisë së Sekuestruar ose të Konfiskuar mban një mbledhje të përbashkët me palët kryesore të interesit për të shqyrtuar përparimin institucional të Agjencisë, si dhe modalitetet e Qeverisë për mbajtjen e pasurive të konfiskuara për ri-përdorim nga ana e shtetit.(Hotel Sirius, ora 9:30)

-  Shoqata Austriake-Kosovare, me mbështetjen e projektit PPSE, Odës Ekonomike të Austrisë dhe UBT-së organizon diten e dytë të konferencës “Ditët Austriake-Kosovare të Turizmit 2015”. (Hotel “Magra”, Bogë, Rugovë, ora 9:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ambasadori i Sh.B.A.-ve në Kosovë Greg Delawie, i shoqëruar nga drejtori i misionit të USAID-it James Hope, do t’i vizitojë bujqit në Panairin e Bujqësisë që njëkohësisht shënon edhe fundin e aktivitetit të USAID-it EMPOWER Veri. (Restaurant Çamac, Sllatinë e Ibrit, në Zveçan, ora 11:00)

-  Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së  organizon konferencë për media lidhur me panelin diskutues mbi transparencën dhe llogaridhënien e fondeve publike për organizatat e shoqërisë civile . (Lokalet e Qendrës, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli do të vizitojë Universitetin e Gjilanit “Kadri Zeka” ku do të mbajë një ligjëratë para studentëve të këtij Institucioni. (Universiteti “Kadri Zeka”, salla e Konferencave A34, Kati III-të,ora 11:00)

- Përfaqësues të Qeverisë së Kosovës dhe Zyrës së BE në Kosovë do të marrin pjesë në ceremoninë e hapjes së Objektit Përshpejtues të Bizneseve në Mitrovicën Veriore i cili është projektuar për të mbështetur zhvillimin e potencialeve sipërmarrëse të rajonit të Veriut, dhe për të rritur punësimin e grave dhe të rinjve. (Objektit Përshpejtues të Bizneseve në Mitrovicën Veriore, rr. Rudarske CETE 83, ora 11:00)
 
- Ambasadori i Sh.B.A.-ve në Kosovë Greg Delawie, do të vizitojë Këndin Amerikan në Mitrovicë Veriore. (Këndi Amerikan në Mitrovicë Veriore, ora 15:30)

- Shfaqet premiera botërore e filmit “Everest”, do të përfshijë edhe Kosovën pasi që ky film do të prezantohet në të njëjtën kohë edhe në Kinemanë ABC.  (Kinema ABC, ora 22:00)

Ngjarjet e datës 16 Shtator 2015

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:00)

- Universiteti për Biznes dhe Tekonologji organizon konferencën dyditore “Ditët Austriake-Kosovare të Turizmit 2015”. (Objekti i UBT-së në Lagjjen Emshir, ora 9:00)

- Pjesëmarrësit e ngjarjes "Hartëzimi i Kujtesës në Kosovë: Rigjetja e së Kaluarës" do mbledhen për të konceptualizuar një botim për kujtesën kolektive në Kosovë. (Fakulteti Filozofik në Universitetin e Prishtinës, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të diskutohet lidhur me planin e punës së Komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se Forumit ekonomik Kosovë - Kroaci. (Hotel Grand, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ceremoninë e nënshkrimit të Deklaratës për rritjen e përfshirjes së grave në proceset zgjedhore. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje!, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S1, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të diskutohet rreth realizimit të planit të punës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Nën organizimin e kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli mbahet tryezë diskutimi me partnerët dhe organizatat e shoqërisë civile për Projektligjin për Kuvendin e Republikës së Kosovës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Bëhet Promovimi i Doracakut për përgatitjen e provimit të jurisprudencës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa ku do të shqyrtohet Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Dukatës së madhe të Luksemburgut për Projektin e bashkëpunimit për zhvillim: "KSV/018 Mbështetje Institucionale dhe Teknike për sistemin e Furnizimit me Ujë në rajonin e Mitrovicës" dhe shqyrtimi i Raportit të shpenzimeve të Kuvendit të Kosovës për gjashtëmujorin e parë të vitit 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Promovohet monografia "Miftar Hasani 1900-1926 i autoreve Habib Zogaj e Ahmet Rexha.(Amfiteatri i Bibliotekes Kombtare "Pjeter Bogdani" ne Prishtine, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Ministria e Drejtësisë organizon takimin e radhës të Bordit të Përbashkët Bashkërendues për Sundim të Ligjit ku edhe të nënshkruajnë marrëveshjen për të promovuar sundimin e ligjit në Kosovë. (Nërtesa e re të Qeverisë - ish Rilindja, salla 931, ora 13:30)

- Në kuader të projektit “Implementimi dhe Fuqizimi i Projektit për Planifikimin Hapësinor Rural”, organizohet konferencë me përfaqësues të nivelit të lartë, për të shënuar një të arritur të rëndësishme – lansimin e fazës së legalizimit të ndërtimeve pa leje. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Instituti Kosovar për Qeverisje Lokale organizon Konferencën vjetore, ku do të prezantohen gjetjet kryesore në fushën e qeverisjes lokale në Republikën e Kosovës për 2015. (Sheshi 21, ora 17:00)

- Festivali Ndërkombëtar i Filmit "Bridge Film Fest", që do të mbahet në qytetin e Mitrovicës nga 16 deri më 22 shtator, do të mbajë konferencë për media, ku do të nderohet aktori holivudian Marko Cakaj, i cili edhe do ta hapë festivalin. (Afër urës mbi lumin Ibër, ora 17:00)

- Iniciativa e Historise Gojore organizon ligjeratë të hapur me profesorin Alessandro Portelli, një akademik i historisë gojore me nam botëror :"Badlands: Springsteen dhe Amerika, punë dhe ëndrra" (Kafiteri "Dit’ e Nat", ora 19:00)

Ngjarjet e datës 15 Shtator 2015

- Udhëheqës të Aleancës Kosovare të Bizneseve takohen me Ministren e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, dhe Avdullah Hoti, Ministër i Financave ku do të diskutohet për Pakon Fiskale dhe Objektivat tjera te Qeverisë. (Zyret e AKB-se, ora 9:55) 

- Me rastin e Dites Ndërkombëtare te Demokracisë”, me moton“Institucione të hapura – pjesëmarrje qytetare!”, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, para të pranishmëve do të mbajë fjalën e hapjes. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Lëvizja FOL në bashkëpunim me Ambasadën Britanike në Prishtinë me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë, zhvillojnë konferencën Vlerësimi i Nivelit të Korrupsionit dhe Shërbimeve Publike në Kosovë, në të cilën do të bëhet prezantimi i të gjeturave të hulumtimit të opinionit publik në lidhje me nivelin të korrupsionit dhe shërbimeve publike në vend. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- ForumZFD Programi në Kosovë, Alter Habitus – Instituti për Studime në Shoqëri dhe Kulturë, Iniciativa e HIstorisë Gojore, dhe Programi për Studime dhe Hulumtime Gjinore, Universitetii Prishtinës do të organizojnë një ngjarje dy-ditore, një iniciativë ndër-displinore, kritike dhe bashkëpunuese të quajtur “Hartëzimi i Kujtesës në Kosovë: Rigjetja e së Kaluarës”. (Bibliotekën Kombëtare, ora 10:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë, Shoqatën e të Drejtave të Pacientëve të Kosovës dhe Shërbimin Spitalor Universitar të Kosovës do të inaugurojë dy zyre për të drejtat e pacientëve. (Qendra e Telemjekësisë, Shërbimi Spitalor Universitar i Kosovës, kati i 5-të, ora 10:00)

- Grupi i Grave Deputete do të bëjë një vizitë në Klinikën  Gjinekologjike dhe atë të Onkologjisë në Prishtinë ku do të njihen me punën e këtyre klinikave dhe të Mamografit mobil. (Klinika  Gjinekologjike, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë e mbështetur nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon tryezë diskutimi me temën: “Ekstremizmi i dhunshëm në Kosovë- Gratë pjesëmarrëse apo viktima”. (Restaurant “Vapiano” – Mitrovicë, ora 10:30)

- Qendra për Hulumtim, Dokumentim dhe Publikim bënë lansimin e hulumtimit “Mbrojtja e dëshmitarëve në Republikën e Kosovës”. (Qendra Informative dhe Kulturore e Bashkimit Evropian, ora 10:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës organizojn vazhdon mbajtjen e seminareve me tatimpagues në zyrat regjionale të ATK-së. (Salla e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri ku do të behët shqyrtimi për Dizajnin Industrial, shqyrtimi në parim i Projektligjit për Energjinë Termike, shqyrtimi i nismës legjislative "Projektligji për siguri në punë në miniera", etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Rektori i Kolegjit AAB, Lulzim Tafa, nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me drejtorin Menaxhues të Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa. (Ambientet e Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të shqyrtohet në parim i Projektligji për Zonën e rrezikuar mjedisore të Obiliqit dhe rreth tij. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  sallën S-I, ora 12:00)

- Drejtori i Drejtorisë për Urbanizëm, Liburn Aliu dhe Udhëheqësi i Sektorit të Planifikimit nga kjo drejtori, Florim Krasniqi do të mbajnë Konferencë për Media. (Salla nr. 37 në ndërtesën e vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Fondacioni i Kosovës dhe partnerët e tij bëjnë dorëzimin e 54, 829 nënshkrimeve të mbledhuara për fushatën për liberalizim të vizave tek përfaqësuesit e zyres së Bashkimit Evropian, Samuel Zbogar.  (Zyret e EU Info Center, ora 14:00)

- Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të nënshkruajnë kontratat e para me kompanitë vendore nga Prizreni të cilat janë përzgjedhur nga Programi për Subvencionimin e Pagës. (Hotel Theranda, ora 14:00)

- Akademikë, artistë, studentë dhe pjesëtarë të tjerë të shoqërisë civile do të mbledhen për sesionin e mbyllur “Seminari Hartëzimi i Kujtesës në Kosovë”. (Fakulteti Filozofik, Universiteti i Prishtinës, ora 14:30)

- Fondacioni i Kosovës dhe partnerët e tij bëjnë dorëzimin e 54, 829 nënshkrimeve të mbledhuara për fushatën për liberalizim të vizave tek ministrit për Integrim Evropian, Bekim Ҫollaku. (Ndërtesa e Ministrisë, salla P 37, ora 15:00)


Ngjarjet e datës 14 Shtator 2015

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme në të cilën do të behët formimi i grupeve të miqësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, do të vizitojë punëtorinë Bllok pas Bllokut, të iniciativës Maincraft, projekt ky i përbashkët i UN Habitat dhe Komunës së Prishtinës për rregullimin e hapësirave publike. (Kolegji "Iliria", ​ora 10:00)

- Ambasadori i ShBA-ve, Greg Delawie, do të mbajë fjalim në ceremoninë hapëse të seminarit “Aspektet Ligjore të Luftës Kundër Korrupsionit” që organizohet nga Zyra për Bashkëpunim Mbrojtës e Ambasadës së SHBA-ve në Prishtinë. (Hoteli Garden, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës organizojn mbajtjen e seminareve me tatimpagues në zyrat regjionale të ATK-së. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjilan, ora 10:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës me kryetarët e grupeve parlamentare ku në rendi dite është interpelanca e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi dhe diskutime tjera. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i planit të punës së komisionit për sesionin vjeshtor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës do të mbajë konferencë shtypi me temë "Transformimi i FSK-së". (Selia e AAK-së, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Biznesve nenshkruan Memorandum Bashkëpunimi dhe anëtarsimi te Kolegjit Evropian në Kosove. (Zyret e AKB-se, ora 13:00)

- Pas vrasjes së Hekuran Morinës dhe plagosjes së disa qytetarëve të Prizrenit nga bandat kriminale të qytetit, si pasoj e mos funksionimit të organeve të drejtësisë, organizohet një protestë për të shfaqur pakënaqësinë karshi dështimit të organeve të drejtësisë për mbrojtjen e jetës së qytetarëve . (Para Gjykatës Themelore në Prizren, ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 13 Shtator 2015

- Vazhdon dita e tretë e punëtorisë “Bllok pas Blloku Prishtinë”. (Kolegji "Iliria", lagjja Bregu i Diellit, ora 9:00)

- Mbahet dita e dyte e provimit te Jurisprudencës me shkrim në Universiteti i Prishtinës. (Amfiteatri i madh i Fakultetit Juridik, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon konferencën për media ku do të prezantoj raportin “Qeverisjen në katër komunat e veriut të Kosovës”. (Zyrat e Institutit GAP - Qyteza Pejton, tek Ambasada Norvegjeze, ora 11:00)

- Ambasadori  i Kroacisë në Kosovë Zoran Vedopia me bashkëpunetorë viziton Oden Ekonomike të Kosovës ku  takohet me Kryetarin Safet Gerxhaliu lidhur me Forumin e Biznesit Ekonomik Kosove – Kroaci  i cili do te mbahet ne Prishtine me daten 15 dhe 16 Shtator. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:00) 

- Mbahet faza e pestë dhe e fundit e dezisektimit hapësinor të Prishtinës njëkohësisht edhe me fazën e fundit për vitin 2015. (Lagjja Arbëria, Tophane, Kodra e Trimave, Vreshtat dhe Kolovica,  ora 19:30)

Ngjarjet e datës 12 Shtator 2015

- Vazhdon dita e dytë e punëtorisë “Bllok pas Blloku Prishtinë”. (Kolegji "Iliria", lagjja Bregu i Diellit, ora 9:00)

- Ministri i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi do të vizitoj pishinën "Zenit", ku është duke zhvilluar përgatitjet intensive, notarja me Down Syndrom, Medina Surdulli, e cila do ta përfaqësoj Republikën e Kosovës në Kampionatin Evropian në Loano të Italisë. (Pishina "Zenit" ndodhet në kilometrin e 10-të të magjistrales Prishtinë-Podujevë, ora 09:40)

- Mbahet provimi i Jurisprudencës me shkrim në Universiteti i Prishtinës ku do të merr pjesë edhe Ministri i Drejtësisë, Prof. Dr. Hajredin Kuçi si dhe kryetari i komisionit për dhënien e provimit të Jurisprudencës, Fejzullah Hasani. (Amfiteatri i madh i Fakultetit Juridik, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit të Fabrikës  Arkos  LLC e cila gjendët  në Pakrun e Biznesit Zona Industriale Drenas. (Pakru i Biznesit, ora 10:30)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës, Administratën Tatimore të Kosovës dhe Doganat e Kosovës, organizon ceremoninë tradicionale të shpërblimit të tatimpaguesve të vitit, këtë radhë për vitin 2014. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 11:00)

- Ministria e Punëve të Jashtme do të mbajë një konferencë të jashtëzakonshme për medie ku do të shpalosen detaje të reja rreth procesit të anëtarësimit të Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën, pas futjes se kërkesës së Kosovës për anëtarësim në agjendë të Bordit Ekzekutiv, të nënshkruar nga një numër rekord i shteteve anëtare. (Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës, salla P32, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, dega në Ferizaj mban konferencë për media. (Selia e degës në Ferizaj, ora 13:00)

- Ambasadori i ShBA-ve, Greg Delawie, do të mbajë fjalim në ceremoninë përmbyllëse të Festivalit të Filmit të të Rinjve që organizohet nga Këshilli Rinor i Ambasadës së SHBA-ve në Kosovë. (Salla e Modelariumit të Fakultetit të Arkitekturës, ora 19:00) 

Ngjarjet e datës 11 Shtator 2015

- Drejtori i Drejtorisë së Urbanizmit, Ndërtimit dhe Mbrojtjes së Mjedisit, Liburn Aliu, do të vizitojë punëtorinë “Bllok pas Blloku Prishtinë”, e cila do të mbahet nga data 11 – 14 shtator. (Kolegji "Iliria", lagjja Bregu i Diellit, ora 9:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Ferizaj mban konferencë për media, ku do të flitet për situatën e krijuar pas mashtrimit që Komuna u ka bërë anëtarëve të Kuvendit Komunal. (Zyra e Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje! në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 105-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, kati i III, salla e takimeve e Këshillit Prokurorial, në objektin e ri, ish-objekti i Inspektoratit Komunal, rruga Enver Zymberi, Prishtinëm, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës organizojn mbajtjen e seminareve me tatimpagues në zyrat regjionale të ATK-së. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 10:00)

- Garda e Nderit e Policisë së Kosovës do ta ulë në gjysëm shtizë flamurin e SHBA tek shtatorja e Presidentit Bill Klinton. (Sheshi Bill Klinton në Prishtinë, ora 11:00)

-  Me rastin e 11 shtatorit shoqata "Miqtë e Amerikës" në bashkëpunim me Policinë e Kosovës organizojnë ligjeratë në Gjimnazin "Hajdar Dushi", Gjakovë. (Objekti i gjimnazit, ora 13:00)

-  Me rastin e 11 shtatorit shoqata "Miqtë e Amerikës" në bashkëpunim me Policinë e Kosovës organizojnë ligjeratë në shkollën fillore e mesme e ulët "Ibrahim Mazreku", Malishevë. (Objekti i shkollës, ora 15:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit te fabrikës për prodhimin e mbulesave të karrigeve për stadiumet evropiane, investim ky nga Gjermania. (Rruga “Naim Beka”, nr.15, afër pompës “AL-Petrol” në Ferizaj, ora 17:00)

-  Lëvizja Vetëvendosje! mban tribunë ku flitet për rrezikun dhe pasojat që do t’i ketë Kosova nga krijimi i Zajednicës. (Shkolla e muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, ora 17:00)

- Ceremonia e hapjes së edicionin te 14-të të Festivalit Ndërkombëtar tradicional të valleve për fëmijë “Ylberi i Prishtinës”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 10 Shtator 2015

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të bëj vizitë në shkollën fillore “Ismail Qemaili” në Prishtinë, ku do të bashkëbisedojë me mësimdhënës, nxënës dhe prindër. (Shkolla fillore “Ismail Qemaili”, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e radhës e Senatit të Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina". (Ndërtesa e Rektoratit, ora 9:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë mbështetur nga Zyra e Bashkimit Evropian organizon tryezë diskutimi me temën: “Rroli i gruas në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm në Kosovë”. (Salla e konferencave brenda Kalasë së Qytetit të Vushtrrisë, ora 10:30)

- Instituti për Politika Zhvillimore në kuadër të Konsorciumit Kosovar të Organizatave të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm organizon tryezën ‘Financimi i Efiçiencës së Energjisë në Kosovë – Përfitimet dhe Pengesat’. (Salla e konferencave “Orion”përballë Kino ABC, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami merr pjesë në prezantimin e kampanjës “Eja regjistrohu edhe ti” për vetëdijësimin e komuniteteve rom, ashkali dhe egjiptianë për rëndësinë e regjistrimit me kohë të fëmijëve në regjistrin civil dhe në shkollimin e obliguar. (Shkolla fillore "Ismajl Luma" në Lipjan, ora 11:00)

- Behët promovimi i librit të autorit Fehmi Pireva me poezi për femijë, "Albumi i Hënës". (Institutin Albanologjik të Prishtinës, ora 12:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të mbajë konferencë për media në lidhje me tekstet shkollore për nxënësit shqiptarë që jetojnë në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc ku edhe do të bëhët publikimi i rezultateve të Provimit të Maturës. (Ndërtesa e MAShT, ora 10:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri dhe Drejtuesi i Komitetit për Energjetikë, Prof. Naim Hoxha mbajnë konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosje, ora 13:00)

- Ministri Blerand Stavileci së bashku me Ambasadoren e Gjermanisë znj Angelika Viets me përfaqësues të lartë të KfW-së dhe kreun e KOSTT-it Naim Bejtullahu inspektojnë punimet e linjes 400 kV Kosovë - Shqipëri. (Nënstacioni Kosova B në Obiliq, ora 14:45) 

 - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami merr pjesë në  ceremoninë e përurimit të objektit të shkollës së mesme profesionale “Jonuz Zejnullahu” në Viti. (Shkolla e mesme profesionale “Jonuz Zejnullahu” në Viti 13:30)

Ngjarjet e datës 9 Shtator 2015

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P - 31, ora 9:00)

- Vazhdon Konferenca “Arsim gjithëpërfshirës dhe cilësor për të gjithë”. (Emerald Hotel, ora 9:00)

- Bëhet Inaugurimi i projektit "Rinovimi i oborrit të shkollës “Isa Boletini” në Podujevë. (Oborri i shkollës “Isa Boletini”, Podujevë, ora 10:00)

- Rrjeti i Institucioneve të Pavarura të Artit dhe Kulturës mbajnë konferencë për media lidhur me veprimet e fundit të Ministrisë së Kulturës. (Qendra Stacion, ora 11:00)

- Sindikata e Pavarur e Administrates se Kosovës organizon konferencë për shtyp dhe bënë publike, qëndrimet, gjendjen sociale ekonomike dhe materiale dhe statusin aktual te shërbyesve Civil në Administarten Shtetërore te Kosovës. (Hotel Grand, ora 11:30)

- Ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtic, do të vizitoj familjen e Caslav Jevticit, në fshatin Rajnovc të Komunës së  Ranillugut. (Fshati Rajnovc, Komuna e Ranillugut, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve  në bashkëpunim me Fondacionin Ndërkombëtar për Sisteme Zgjedhore publikojnë Planin Strategjik të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve 2015-2018. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Instituti GAP organizon panel diskutimi me temë: “ Fondi Kosovar për Garanci Kreditore: Sa do të ndikojë në normat e interesit për biznese?”. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 8 Shtator 2015

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizon konferencën me temë “Arsimi gjithë përfshirës dhe cilësor për të gjithë”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Mbahet ceremonia solemne të diplomimit  të Kolegjit ISPE me të cilën shënohet përfundimi i studimeve për nivelin bachelor në drejtimet e studimeve të Integruara Evropiane, të Sigurisë dhe të Ekonomikut si dhe për drejtimin Master në studimet evropiane. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë dhe të Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e tretë e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik të Kosovë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 10:00)

- Mbahet takimi publik për shqyrtimin e propozim buxhetit për vitin 2016 në Komunën e Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 11:00)
 
- Bëhet Nenshkrimi i Memorandumit për krijmin e Akademisë Administrativë në bashkpunim mes Komunës së Pejes dhe Akademisë Administrative të Gjermanisë dhe Asociacionit. (Komuna e Pejes, ora 11:30) 

- Ambasadori i ShBA-ve, Greg Delawie, i shoqëruar nga drejtori i misionit të USAID-it James Hope dhe Ministri i Arsimit Arsim Bajrami, do t’i vizitojë fëmijët të cilët marrin pjesë në aktivitetet e organizuara për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Shkrim-Leximit. (Sheshi Zahir Pajaziti, Prishtinë, ora 11:30)

- Ministri i Infrastrukturës z. Lutfi Zharku do ta vizitoj Komunën e Gjakovës ku do të takohet me përfaqësuesit e Komunës së Gjakovës për të diskutuar rreth projektit të infrastrukturës për unazat dhe hyrjet-daljet e qytetit te Gjakovës. (Salla e Asamblesë Komunale të Gjakovës, ora 12:00)

- Zyra e BE-së në Kosovë organizon  një konferencë të nivelit të lartë në Prishtinë, për "Personat e Zhdukur – Rruga përpara". (Swiss Diamond Hotel, ora 13:00)

- Kosovo Unites States Alumni organizon ceremoninë përmbyllëse të implementimit të suksesshëm të projektit "Fuqizimi Përmes Lidershipit". (Hotelin Swiss Diamond, ora 13:45)

- Komuna e Shtërpcës dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të përurojnë ndërmarrjen sociale "Shoqata e kultivuesve të mjedrave – Sushicë“. (Objekti i ndërmarrjes në fshatin Shushicë, komuna e Shtërpcës, ora 14:00) 

- Ministri i Financave Avdullah Hoti dhe ambasadorja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angelika Viets, nënshkruajnë dy marrëveshjeve për bashkëpunim financiar ndërmjet Gjermanisë dhe Kosovës. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11- salla e konferencave, ora 15:00)

-  Ministri i Financave Avdullah Hoti dhe ambasadorja e Republikës Federale të Gjermanisë në Kosovë Angelika Viets, mbajnë konferencë për media.(Ndërtesa e  Qeverisë së Republikës së Kosovës, kati 11- salla e konferencave, ora 15:00) 

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga pret në takim ish-Presidenten e Finlandës, zonjën Tarja Halonen. (Kabineti i Presidentes, C-101, ora 15:15  - vetëm pamje në fillim të takimit)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të presë në takim ish presidenten e Finlandës, znj. Tarja Halonen, të shoqëruar nga ambasadorja znj. Anne Huhtamaki dhe përfaqësuesi i Projektit të Binjakëzimit i BE-së, Kirsi Lindroos. (Kabinetin e ministrit, ora 16:15)

- Mbahet finalja e turnirit në futboll të vogël, me moton: "Kosovë Unike, Jo ndarje Etnike" ku paraprakisht do të zhvillohet një ndeshje miqësore në mes veteranëve të UÇK-së nga Dukagjini dhe Drenica si dhe një program artistik. (Fusha e sportit  ''Arena'' në Isniq, ora 18:00)


 

Ngjarjet e datës 7 Shtator 2015

- Sadri Dezdari, profesor i filozofisë në Gjimnazin "Bedri Pejani" në Pejë, flet për disa shkelje ligjore që thotë se iu janë bërë, si dhe do të kërkojë përgjigje nga institucionet e arsimit të nivelit qendror dhe lokal në vend. (Para objektit të MASHT në Prishtinë, ora 10:30)

- Mbahet seancë gjyqësore për të shqyrtuar nëse ishin shkelur të drejtat e fotoreporterit Vedat Xhymshiti, i cili u godit në mënyrë brutale nga pjesëtari i policisë së Kosovës, pas përfundimit të seancës Kampanja ”Drejtësia dhe Qytetarët” do të organizojë një konferencë për shtyp. (Pallati i Drejtësisë, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e komisionit për Integrime Evropiane.(Kuvendi i KosovësSalla N 302, ora 11:00)

- Me rastin e 25 vjetorit të shpalljes së Deklaratës Kushtetuese të Republikës së Kosovës më 7 shtator 1990 në Kaçanik, nën përkujdesjen e kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli dhe në bashkëpunim me Komunën e Kaçanikut, mbahet manifestim në nderim të kësaj dite kur delegatët e atëhershëm të Kuvendit të Kosovës shpallën Kosovën Republikë.( Pallati i Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 6 Shtator 2015

- Mbahet mbledhja e XXI e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje!. (American School of Kosova\" në Pallatin e Rinisë, ora 10:30)

- Auto Klubi AK-Prizreni mban garat automobilistike malore Pousk në drejtim për Prizren-Prevall. (Rruga Prizren-Prevall, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 5 Shtator 2015

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të vizitojë  maturantët gjatë mbajtjes së Provimit të  Maturës Shtetërore në Deçan. (Gjimnazi “Vëllezërit Frashëri” në Deçan, ora 10:30)
 
- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të vizitojë  maturantët gjatë mbajtjes së Provimit të  Maturës Shtetërore në Deçan.  (Shkolla e mesme teknike “Tafil  Kasumaj" në Deçan, 10:45)  

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi dhe kryetari i Rahovecit, Idriz Vehapi përurojnë Bodurimin e ri “Kosovawine” për përpunimin e verës dhe produkteve të tjera të rrushi. (Rahovec, ora 11:00)

- Auto Klubi AK-Prizreni mbajnë ushtrimet paraprake të të gjithë garuesve pjesëmarrës të garave automobilistike malore Pousk në drejtim për Prizren-Prevall. (Rruga Prizren-Prevall, ora 11:00)

- Visari Ymeri, Glauk Konjufca, Dardan Sejdiu dhe Emrush Xhemjali nga Lëvizja Vetëvendosje mbajn tribunë me qytetarët e Ferizajt ku do të paraqiten rreziqet e "Zajednicës". (Teatri profesional "Ardiana Abdullahu" në Ferizaj  ora 12:00)

- Ceremonia e hapjes së vepres publike të artistit Leutrim Fishekqiu, e cila është krijuar në kuadër të projektit Culture for All faza e dytë e financuar nga Zyra e BE'së - për inkurajimin e ndërhyrjeve të cilësisë artistike në mjedisin urban. (Hapësira publike pranë ish-stacionit hekurudhor në Prizren, ora 12:00)

- Komisioni Qendror Shtetëror i Maturës do të mbajë konferencë për media lidhur me mbajtjen e Provimit të Maturës Shtetërore. (Këndi për konferenca në MAShT, ora 14:00)

- Nën patronatin e kryekuvendarit Kadri Veseli dhe të Kuvendit të Republikës së Kosovës organizohet koncert kushtuar figurës së humanistes së madhe shqiptare, Nënë Tereza. (Katedralja “Nënë Tereza”, ora 20:30)

Ngjarjet e datës 4 Shtator 2015



- IFC-ja, anëtare e Grupit të Bankës Botërore dhe institucioni mikrofinanciar Kreditimi Rural i Kosovës, (KRK), nënshkruajnë Marrëveshje.(Zyrat e Bankes Botërore, Prishtinë- Fushë  Kosovë, ora 10:30)

- Nën kujdesin e kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në Kaçanik, organizohet tryezë në nderim të figurës së humanistes Nënë Tereza, me temën: “Nënë Tereza - simbol i dashurisë dhe bamirësisë”.( Salla e Kulturës, Kaçanik, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në ceremoninë solemne të 16 vjetorit të Ditës së Policisë së Republikës së Kosovës.(Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 11:00)

- Lëvizja VETËVENDOSJE! organizon aktivitetet.(Takimi me gazetarë bëhet para pallatit të rinisë, ora 11:00) 

 

- Kryetari i Rahovecit, Idriz Vehapi dhe drejtuesit e Këshillit Organizativ të Festivalit të Vjeljes së Rrushit, ‘Hardhfest’, mbajnë konferencë për shtyp për Festivalin e Vjeljes së Rrushit 'Hardhfest'.(Objekti i Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, ora 11:00)


- Shoqata Bamirese “Jetimat e Ballkanit”, do të ndihmojë 15 familje në Veriun e Mitrovicës. (objekti i komunës së Mitrovicës, ora 11:00)


- Me rastin e përvjetorit të 16-të  të themelimit të Policisë së Kosovës, mbahet një ceremoni zyrtare për ta shënuar këtë ditë.(Salla e Kuqe - Pallati i rinisë – Prishtinë, ora 11:00)


- Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj viziton KEK-un.( Termocentrali Kosova A, ora 11:00)

 

- Inaugurohet Salla e re e shkollës fillore në Junik.(Shkolla Fillore Junik, ora 13:00)

- Në Odën Ekonomike të Kosovës organizohet konferencë për media lidhur me impaktet e pakos së re fiskale.(Zyret e OEK-ut, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të presë ministrin e Arsimit dhe Shkencës së Maqedonisë, Abdilaqim Ademi.(Kabineti MASHT, ora 14:00, (mediat mund të marrin pamje).

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe ministri i Arsimit dhe Shkencës së Maqedonisë,  Abdilaqim Ademi, do të mbajnë konferencë për media.(Masht, ora 14:30)


-  Albert Nika, përfaqësues i fshatit Gllanasellë, Komuna e Drenasit, do të dorëzoj kallzim penal për fallcifikim dhe mashtrim, kundër Agjencisë Kadastrale të Kosovës dhe operatorit ekonomik (fantom) “Lorenco” nga Shqipëria.(Prokuroria Themelore, Prishtinë (objekti i ri në Hajvali, ora 14:30)

 

- Komandanti Suprem i NATO-s për Evropën, gjeneral Philip Breedlove dhe Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Guglielmo Luigi Miglietta, mbajnë konferencë pë media.(Aeroporti Ushtarak, në Sllatinë, ora 15:00)


- Ministri i Arsimit i Maqedonisë do të ketë një takim edhe me rektorin e Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu. (Rektorati, ora 15:00)

- Hapet Ekspozita e e dytë në kuadër të festvalit "Muaji i Beogradit në Prishtine". në të cilen do të ekspozojnë: Ksenija Jovisevic, Marko Cernobernja dhe Marko Stojanovic.(Galeria e Fakultetit te Arteve (perballe Akademise se Shkencave, ora 17:00)

- Shoqata Humanitare dhe Bamirese e Kosoves "Nena Tereze" për Ditët përkujtimore, bën Ndezjen e Qirinjeve tek Shtatorja “Nëna Terezë”. (Sheshi Nëna Terezë, Prishtinë, ora 19:00)

_ Bëhet promovimi i Monografisë për Simon Shirokën.(Ellie Coffee, ëine and Store në Marigona Residence, ora 19:00)

 

- Organizohet Tryezë e Rrumbullakët “SHHBK Nëna Terezë ndër vite”. (Radio dhe Televizionin e Kosovës (RTK), Ora 20:00)

-Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, konkretisht Departamenti i Rinisë do të organizojë: “Ditët e Rinisë 2015”, ku do të organizohen aktivitete të ndryshme nëpër komunat e Kosovës, me moton: “Rini, merr pjesë edhe Ti”. (Gjakovë)

Ngjarjet e datës 3 Shtator 2015

-  Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në bashkëpunim me Agjencinë Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar GIZ (Projekti "Promovimi i konkurrencës së sektorit privat në zonat rurale"), do të prezantojnë Raportin e Gjelbër Kosova 2014, i cili është përgatitur nga MBPZHR.(Hotel "Emerald" në Prishtinë, ora 09:00)


- Mbahet konferenca “Ndërtimi i raporteve shqiptaro-serbe”.(“RTV Mitrovica”, ora 11:00)


- Shoqata Humanitare dhe Bamirese e Kosoves "Nena Tereze" për Ditët përkujtimore të saj organizon Simpozium Shkencor. (Biblioteka Kombëtare, Prishtinë, ora 11:00)

- Asociacioni për Mbështetjen e Arsimit dhe Aftësimit Profesional të Republikës së Kosovës, do të mbajë Konferencë për medie.(Objekti i Ministrisë së Arsimit,Shkencës dhe Teknologjisë në sallen e konferencave, ora 15:00)


- Kryetari i komunës, Agim Bahtiri, do të pres në një takim  ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Prishtinë, Ruairi O’Connel.(Në kabinetin e kryetarit Bahtiri, ora 16:00)



- Në Kinemanë ABC shfaqet Premiera e Filmit “RICKI AND THE FLASH” me aktoren Meryl Streep.(Kino ABC, ora 18:00)

- Mbahet Festivali "muaji i Beogradit" në Prishtinë.(Modelariumi i Fakultetit të Arkitekturës, ora 19:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, konkretisht Departamenti i Rinisë do të organizojë: “Ditët e Rinisë 2015”, ku do të organizohen aktivitete të ndryshme nëpër komunat e Kosovës, me moton: “Rini, merr pjesë edhe Ti”. (Komuna, Partesh)

Ngjarjet e datës 2 Shtator 2015



- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës.( Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 09:00)   


- Lëvizja VETËVENDOSJE! organizon tryezë publike me temën : "Kosova pas Marrëveshjeve në Bruksel" - Implikimet për sovranitetin dhe funksionalitetin e shtetit - Çfarë duhet të bëjme ne?.(Qendra "Orion", Rr. "Rexhep Luci", Prishtinë, ora 10:00)


- Promovohet  libri "Eklipsimi i figures se deshmorit".( Instituti Albanologjik, ora 11:00)

- Përfaqësues të Komunës së Prishtinës dhe të agjencisë së OKB-së "Habitat", do të bëjnë prezantimin e "Iniciativës Maincraft- Bllok pas Blloku Prishtinë". (Slla 37 në ndërtesën e vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Qendra Kombëtare e Transfuzionit të Gjakut dhe e organizuar nga Drejtoria e Shërbimeve Shëndetësore e Policisë së Kosovës, DPP, do të mbahet përmbyllja e fushatës 'Dhurimi vullnetar i gjakut'.(Kampi “Vrella” në Sllatinë, ora 12:30)


- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në përurimin e objektit të shkollës “Rexhep Kadriaj” në Deçan.(Shkolla “Rexhep Kadriaj” në Deçan, ora 13:30)


- Hapet Ekspozitë e aktiviteteve të SHHBK Nëna Terezë 25 vite në shërbim të popullatës.(Në Katedralën e Kosovës, Prishtinë, ora 19:00)

 

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, konkretisht Departamenti i Rinisë do të organizojë: “Ditët e Rinisë 2015”, ku do të organizohen aktivitete të ndryshme nëpër komunat e Kosovës, me moton: “Rini, merr pjesë edhe Ti”.( Lipjan)

Ngjarjet e datës 1 Shtator 2015

 - Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti bashkë me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Arbërie Nagavci do të vizitojnë shkollat “Meto Bajraktari”, “Gjin Gazulli” dhe “Xhemajl Mustafa” me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor.(Shkollat “Meto Bajraktari”, “Gjin Gazulli” dhe “Xhemajl Mustafa, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS), mbështetur nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë / Përfaqësuesi Special i BE-së, organizon tryezë diskutimi me temën: “Ekstremizmi i dhunshëm, parandalimi dhe kundërpergjigja ndaj përhapjes së ideve ekstremiste në Kosovë”.(Restaurant VaPiano – Mitrovicë, ora 10:30)

- Me rastin e 1 Vjetorit të vdekjes së Prof.Hazir Shalës, ish kryetar i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare, mbahet Tubim pëkujtimor. Në këtë tubim bëhet promovimi i dy librave. (Biblioteka Kombëtare në Prishtinë, ora 11:00)

 

- Rrahim Pacolli udhëheqës i delegacionit kosovar në bisedimet Kosovë-Serbi në fushën e sigurimeve, mban konferencë për shtyp. (Pika kufitare në Merdare, ora 12:00)

- Mbahet projeksioni për media të filmit “Babai” në regji të Visar Morinës. (Kinema ABC, ora 13:00)

- Me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami viziton shkollën fillore “Faik Konica” në Prishtinë, ku do të bëjë edhe shpërndarjen simbolike të Abetares për nxënësit e klasave të para. (Shkolla \"Faik Konica,  ora 13:30)
 
- Mbahet konferenca për shtyp e projeksionit për media të filmit “Babai” në regji të Visar Morinës.(Kino ABC, ora 15:00)

- EADA MBA Program in Kosovo organizon sesion informues. (Zyret e Fondacionit MDA, qytetëza Pejton, rr. Perandori Justinian, nr. 12 (kati 2, ora 16:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, konkretisht Departamenti i Rinisë organizon: “Ditët e Rinisë 2015”, ku do të organizohen aktivitete të ndryshme nëpër komunat e Kosovës, me moton: “Rini, merr pjesë edhe Ti”.(Rahovec) 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)