18 Tetor 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 gusht 2015

- Instituti Demokratik i Kosovës bashkë me organizata tjera të shoqërisë civile do të organizojnë një aktivitet në mbështetje të sinjalizuesve të korrupsionit dhe për promovimin e fushatës për grumbullimin e 5000 Eurove, si solidarizim me Abdullah Thaçin, të dënuar me gjobë nga gjykata për shkak se e ka sinjalizuar korrupsionin. (Sheshi Nëna Terezë – Përballë Teatrit Kombëtar, ora 11:00)

- , kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti bashkë me drejtoreshën e Drejtorisë së Arsimit, Arbërie Nagavci do të presin në takim Stefan Düss, menaxher i kompanisë austriake “Bit Group“ dhe z. Wolfgang Schaffer, menaxher i projektit e-Edukimi.  (Objekti i Komunës së Prishtinës, salla nr. 37, ora 12:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 27 gusht 2015

- Ambasadori i ShBA-ve, Greg Delawie, i shoqëruar nga drejtori i misionit të USAID-it James Hope, do të vizitojë Komunën e Ferizajt  ku do të takohet me Kryetarin e Komunës së Ferizajt, Muharrem Sfarqa. (Objekti i komunës së Ferizajt, ora 10:00)

- Përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe Shoqatave Familjare, mbajnë Konferencë për Media. Konferenca, mbahet në vigjilje të shënimit të 30 Gushtit – Dita Ndërkombëtare për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Ambasadori i ShBA-ve, Greg Delawie, i shoqëruar nga drejtori i misionit të USAID-it James Hope takohen me me Kryetarin e Gjykatës Themelore të Ferizajt. (Objekti i Gjykatës, ora 10:45) 

- Mbahet takimi konsultativ me palët e interesit të organizuar nga Ministria e Financave me qëllim të diskutimit të Pakos së re fiskale të miratuar nga Kuvendi i Republikës së Kosovës, e cila do të filloj së zbatuari nga 1 shtatori 2015. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 11:00)

- Islamic Relief Kosova, i financuar nga “Islamic Relief partner në Zvicër ”, bëjnë shpërndarjen e 21 lopëve qumështore për familjet skamnore. (Hotel dhe Restauran ‘Amazona’, magjistralja Prishtinë-Mitrovicëora, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Kuvendit Komunal të Mitrovicës. (Ndërtesa e Kuvendit komunal, ora 11:00)

- Ambasadori i ShBA-ve, Greg Delawie, i shoqëruar nga drejtori i misionit të USAID-it James Hope vizitojë Tefik Çanga Design. (Ferizaj, ora 11:30)

- Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje! zhvillojnë një aksion simbolik. (Takimi me gazetarë do të behët para Teatrit Kombëtarë të Kosovës, ora 12:00)

- Qendra e Informimit dhe Kulturore të BE-së së bashku me Ambasadën Franceze organizojnë shfaqjen e dokumentarit \"botës sipas Monsanto\" nga Robin-Marie Monique rreth ushqimit Monsanto, si pjesë e fushatës së EUICC për mjedisin dhe shëndetin. (Objekti i qendres, ora 18:30)

 

Ngjarjet e datës 26 gusht 2015

- Shoqata e dalura nga Lufta e UÇK-së , Dega në Shtime  bëjnë homazhe të Varrezat e Martireve të familjes Asllani. (Fshati Rancë- Shtime, ora 11:00)

- Federata Sindikatave te Pavarura te Elektrokosoves organizon konferencën për shtyp lidhur me KEDS. (Hotel Grand, ora 11:00)

- Në një konferencën për media lansohet festivali muaji i Beogradit në Prishtinë. (Qendra Kulturore e informative Europian, ora 11:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj me bashkëpunëtorë, do të vizitoi Shtimen ku do të marrë pjesë në përvjetorin e vrasjes së 11 anëtarëve të familjes Asllani në Carralevë. (Carralevë, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës pas mbledhjës së Kryesisë do të dalë me qëndrim zyrtar për marrëveshjën e nënshkruar dje për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe. (Selia qendrore e AAK-së, ora 11:30)

- Shoqata e dalura nga Lufta e UÇK-së , Dega në Shtime mban tubimin përkujtimore në pervjetorin e renjes së martireve të familjes Asllani. (Fshati Rancë- Shtime, ora 12:00)

- Një grup i banorëve të qytetit të Pejës, protestojnë për kundërshtimin e nënshkrimit të marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi. te vendi i quajtur “Te Arrat”, ora 12:00) 

- Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konferencë të jashtëzakonshme për media n të cilen do të flasin, Kryetari i Vetëvendosje!-s Visar Ymeri dhe Shefi i Grupit Parlamentar,  Glauk Konjufca. (Zyra qendrore e Vetëvendosje!-s, ora 12:00)

- Zëvendësministri i Bujqësisë, Vezir Januzi, ministri i Ambientit, Ferid Agani, përfaqësues të Ambasadës së Gjermanisë, përfaqësues të GIZ-it gjerman, si dhe drejtues të komunës së Dragashit do të bëjnë dorëzimin e teknologjisë së re për prodhimin e djathit tek blegtorët përfitues në kuadër të projektit “Konkurrueshmëria e sektorit privat në zonat rurale”, projekt ky i mbështetur nga MBPZhR-ja, MMPH-ja dhe GIZ-i gjerman. (Fshati Restelicë në komunën e Dragashit, ora 13:00) 

- Instituti Demokratik i Kosovës në një konferencë për media do të shpalos qëndrimet e saj lidhur me marrëveshjen e arritur për Asociacionin/Bashkësinë e komunave me shumicë serbe. (Zyrat e KDI-së rr. Bajram Kelmendi Nr. 45 – përball BIK-ut, ora 14:00) 

- Në kuadër të aktiviteteve që po zhvillohen në Seminarin XXXIV për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të mbajë një ligjëratë me temën “Reforma e sistemit arsimor në Kosovë”.(Fakulteti  i Filologjisë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 25 gusht 2015

- Aleanca e të Rinjve të Kosovës do të zhvillojnë një protestë simbolike për të shprehur mospajtimin e tyre me demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. (Para ndërtesës së Qeverisë dhe Presidencës së Kosovës, ora 9:00)

- Aleanca e Gruas së Kosovës organizon tryezë për diskutim ku do te shtjellohen temat: Politika e zbatuar ekonomike në Kosovë, Politika fiskale dhe efektet e saj. etj. (Salla e Konferencave Orion përballë kinemasë ABC, ora 10:30)   

 

Ngjarjet e datës 24 gusht 2015

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, Kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri, dhe përfaqësuesit e FC "Prishtina" nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi lidhur me renovinim e Stadiumit të Qytetit. (Ndërtesa e Ministrise se Kulturës, ora 10:00)

- Mbahet konferenca për media se si t’i beje Kosova 5.5 miliard euro buxhet. (Ndërtesa e Odes Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj do të zhvillojë një takim me banorët e Rugovës së Pejës. (Fshati Kuqishtë, te Piramidat, ora 14:00)

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pret në një takim njoftues ambasadorin e ri amerikan në Kosovë, Greg Delawie. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 14:15)

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj do të zhvillojë një takim me Aleancën e të Rinjve të Kosovës në Pejë. (Hotel Dukagjini, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 23 gusht 2015

- Mike Reiss do të mbajë punëtori për “mjeshtërinë e të shkruarit”, me ç’rast ai do të ndajë me pjesëmarrësit mënyrën e tij të shkruarit, dhe do të mbajë ligjeratë mbi specifikat dhe problematikat e tij në të shkruar si një skenaristi dhe regjisor me përvoj 26 vjeçare. (Kinema Jusuf Gervalla në Pejë, ora 13:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës - “Dodona” organizon mbrëmje tradicionale për Faruk Begollin ku të pranishëm do të jenë familjarët, miqtë, kolegët dhe dashamirët e tij. (Teatri Dodona, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 22 gusht 2015

- 36 vullnetarë Amerikanë të Korpusit të Paqes të cilët do të shërbejnë në Kosovë do të betohen solemnisht para Ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Greg Delawie. (Restorant Briliant në Hajvali, ora 10:00)

- Mike Reiss ka aterruar në Kosovë do të prezantohet tek media Kosovare në konferencën për shtyp ku ai do të i’u përgjigjet pyetjeve të gazetarëve. (Kinema \"Jusuf Gervalla\" në Pejë, ora 13:00)
 

Ngjarjet e datës 21 gusht 2015

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës.  (Ndërtesa e Qeverisë, salla P - 31, ora 9:00) 

-  Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga pret në takim ambasadorin e ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, i cili do të dorëzojë letrat kredenciale. (Kabineti i Presidentes, C-101, ora 14:50) 

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim ambasadorin e ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30 - vetëm pamje)

- Zëdhënësi i Qeverisë dhe Ministri i Punës, Arban Abrashi organizon takim me gazetarë. (Restorant Apollonia në lagjen Pejton, përball Ambasades se Shqiperisë, ora 18:00)  

Ngjarjet e datës 20 gusht 2015

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, së bashku me anëtarët e Kryesisë së Kuvendit, do të ketë një takim me një grup kongresmenësh amerikanë, anëtarë të Komisionit të Kongresit për Partneritet dhe Zhvillim të Demokracisë. (Ndëtesa e Kuvendit, ora 10:30 - vetëm fotografim dhe xhirim​)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni do të vizitojë komunën e Prishtinës më ç'rast do të takohet me kryetarin e komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. (Objekti i komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje! zhvillojnë një aksion simbolik. (Takimi me gazetarë do të behët para Teatrit Kombëtarë të Kosovës, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga pret në takim disa kongresistë amerikanë. ( Kabineti i Presidentes, C-101, ora 12:00 - vetë pamje në fillim të takimit)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni do të vizitojë komunën e Graçanicës ku do të takohet me kryetarin e komunës së Graçanicës, Vladeta Kostic. (Objekti i komunës së Graçanicës, ora 13:00)

 

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, do të vizitojë Komunën e Mitrovicës ku do të takohet me kryetarin e komunës, Agim Bahtiri. (Objekti i komunës, ora 14:00)

- Kryetari i Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqa, pret një delegacion te KBR më çrast do të ndaj mirënjohje për ketë delegacion i cili ka ndihmuar rajonin e Lindjes përmes punësimit ne kampin amerikan Bonstill dhe ne Irak e Aganistan. (Zya e kryetarit, Svarqa, ora 15:00)
 
- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim disa kongresistë amerikanë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora   15:00 - vetëm pamje) 

- Drejtori Gjeneral te Caritas Kosova, Don Viktor Sopi, takohet takimin me delegacionin e Caritasit Gjerman i cili kryesohet nga Kardinali i Kolnit, Rainer Maria Woelke. (Selia e Ipezhgevise se Kosoves, në Prishtinë, ora 19:00)       

Ngjarjet e datës 19 gusht 2015

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni do të vizitojë komunën e Skenderajt, ku do të takohet me nënkryetarin e komunës së Skenderajt, z. Fadil Nura. (Objekti i komunës së Skenderajt, ora 10:00)

- Me rastin e ditëlindjes së mikut të Kosovës, ish-Presidentit Amerikan Bill Clinton, UBT në bashkëpunim me Shoqatën “Miqtë e Amerikës” organizon një ngjarje për të nderuar personalitetin dhe kontributin e tij të shquar dhënë popullit të Kosovës. (Objekti i UBT-së, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni do të vizitojë komunën e Drenasit ku do të takohet me kryetarin e komunës së Drenasit, Nexhat Demaku. (Objekti i komunës së Drenasit,  ora 11:30)

-  Organizohet një protestë paqësore nga qytetarë të Drenasit  për të shprehur paknaqësinë në lidhje më mos monitorimin e mjedisit nga ana e Minsitrisësë Mjedisit pasi që Ferronikeli në vazhdimësi po liron erë të pa këndshme dhe tymë frymëzënësë. (Para objektit të Minsitrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, ora 11:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni do të vizitojë komunën e Malishevës ku do të takohet me kryetarin e komunës së Malishevës, Ragip Begaj. (Objekti i komunës së Malishevës, ora 13:00)

- Mediet mund të marrin pamje dhe bisedë me producentin e filmi “The Diplomat”   ((Kino Lumbardhi në Prizren, ora 19:00)

- Shfaqet filmi “The Diplomat” kushtuar karierës dhe trashëgimisë së diplomatit të ndjerë amerikan Richard Holbrooke. (Kino Lumbardhi në Prizren, ora 20:00)

 

Ngjarjet e datës 18 gusht 2015

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Ambasadës Britanike në Prishtinë mban konferencë për media ku do të publikohet raporti i radhës, i cili trajton luftën kundër korrupsionit nga sistemi gjyqësor dhe prokurorial, me fokus në zbatimin e Planit të Veprimit për Rritjen e Efikasitetit të Sistemit Prokurorial në Luftimin e Korrupsionit. (Zyrat e reja të IKD-së në rrugën “Hajdar Dushi”, ora 10:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi dhe drejtori i misionit të USAID-it në Kosovë,  James Hope, do t’i vizitojnë fermerët pjesëmarrës në evenimentin vjetor “Java e Mjedrave”, që mbahet në Prishtinë. (Sheshi “Nëna Terezë”, ora 10:00)

- David Hobrooke, djali i diplomatit të ndjerë amerikan Richard Holbrooke i cili po viziton Kosovën dhe promovon filmin “The Diplomat”, kushtuar karierës dhe trashëgimisë së babait të tij takohet me Kryetarin e Komunës së Vitisë. (Zyra e Kryetarit - Viti, ora 10:30 - vetëm pamje në fillim të takimit)

 

- Kryetari i komunës Agim Bahtiri takon drejtuesit e shoqatës "Freedom", Shpejtim Zeneli dhe Nazmi Kuqani, që janë organizatorë të manifestimit të bukurisë “Miss Pavarësia" dhe pjesëmarrëset e këtij manifestimi nga të gjitha vendet e botës, me të cilët do të bisedojë rreth bashkëpunimit dhe mundësisë së organizimit të një pjese të këtij manifestimi në qytetin e Mitrovicës. (Ambientet e komunës, ora 10:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni do të vizitojë komunën e Hanit të Elezit ku do të takohet me nënkryetarin e komunës së Hanit të Elezit, z. Menduh Vlashi. (Objekti i komunës, ora 11:00)
 
- David Hobrooke, djali i diplomatit të ndjerë amerikan Richard Holbrooke bën vizitë kompleksit “Richard Holbrooke”. (Kompleksi “Richard Holbrooke” – Viti, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Djali i diplomatit të ndjerë amerikan Richard Holbrooke, David Hobrooke bën vizitë ekspozitës “Richard Holbrooke”. (Galeria e Arteve – Viti, ora 11:30 - vetëm pamje)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni do të vizitojë komunën e  Kaçanikut ku do të takohet me kryetarin e komunës së Kaçanikut, z. Besim Ilazi. (Objekti i komunës, ora 13:00)

- Me rastin e hapjes se Festivalit te Animacionit Anibar do të organizohet konferencë për media në të cilën do të bëhet edhe shpalosja e programit dhe detajeve të tjera të edicionit të gjashtë të festivalit. (Ambientet e teatrit ODA në pallatin e Rinise dhe Sporteve, ora 14:00)
 
 
 

Ngjarjet e datës 17 gusht 2015

-  Bëhet hapja e Çerdhes së re publike për fëmijë, “Botanika” e cila është projekt në kuadër të zotimit "Çerdhe për çdo lagje" dhe është e para në qytet me bazë në komunitet. (Rruga Isa Kastrati, në Lagjen Mati 2, afër xhamisë, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni do të vizitojë komunën e Novobërdës me ç'rast do të takohet me kryetarin e komunës së Novobërdës, z. Svetislav Ivanovic.  (Objekti i komunës, ora 11:00)

- Bëhet hapja solemne e punimeve të Seminarit XXXIV Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare ku do të marrin pjesë figura të njohura të studimeve albanologjike dhe përfaqësues të tjerë të institucioneve shtetërore. (Salla e kuqe e Fakultetit të Filologjisë, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në seminarin ndërkombëtar për gjuhën, letërsinë dhe kulturën shqiptare. (Salla e madhe e Fakultetit të Filologjisë, ora 11:00)

- Zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti, do të zhvillojë një vizitë në Ipeshkvinë e Kosovës ku do të takohet me Don Lush Gjergjin, zëvendës i Ipeshkvit së Kosovës, dhe Don Shan Zefin, Kancelar i Ipeshkvisë së Kosovës. (Rezidenca e Ipeshkvisë së Kosovës, pranë Katedrales në Prishtinë, ora 11:00)

-  Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në takimin e përbashkët të komunitetit të biznesit me përfaqësues institucional, në të cilin kryeministri Mustafa dhe ministrat e linjës do të bashkëbisedojnë me përfaqësues të bizneseve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 13:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni do të vizitojë komunën e Kamenicës me ç'rast do të takohet me kryetarin e komunës së Kamenicës, z. Begzad Sinani. (Objekti i komunës, ora 13:00)

- Me rastin e ndarjes nga jeta të akademikut dhe profesorit të nderuar Esat Stavileci, nën patronatin e Kryetares së Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila, , organizohet mbledhje Komemorative për profesorin e ndjerë. (Salla qëndrore e Pallatit të Kulturës “Asim Vokshi”, ora 14:00)

- Mbahen Homazhet dhe nderimet e fundit për të nderuar të ndjerin Esat Stavileci. (Holli i Pallatit të Kulturës “Asim Vokshi”, ora 14:30)

  - Mbahet ceremonia e varrimit e akademikut dhe profesorit të nderuar Esat Stavileci. (Varrezat e qytetit të Gjakovës, Ora 17:00)
 -

Ngjarjet e datës 15 gusht 2015

- Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku viziton Komunen e Lipjanit ku do të takoj Kryetarin e Komunës së Lipjanit Imri Ahmeti. (Zyra e Kryetarit Ahmeti, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku se bashku me Kryetarin e Komunës së Lipjanit Imri Ahmeti bëjnë vizitë në rrugën Lipjan - Magure ku po behët ndërtimi i urës  mbi Lumin Sitnica. (Rruga Lipjan - Magure , ora 11:30)

- Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku se bashku me Kryetarin e Komunës së Lipjanit Imri Ahmeti bëjnë vizitë në te udhëkryqi Lipjan- Janjevë. (Fshati Banulle, ora 12:00) 

Ngjarjet e datës 14 gusht 2015

- Inspektorati i Tregut dhe Agjencia e Metrologjisë së Kosovës do të organizojnë aksion për t’i kontrolluar pikat shitëse të derivateve të naftës për cilësinë e naftës dhe për sasinë e litrit sipas standardeve, pas ankesave të konsumatorëve. (Nisja do të bëhet nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, ora 9:00)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Komunën e Drenasit ku pas takimit me krerët komunalë të Drenasit, do të vizitojë objektin e ri të Komunës, që ndodhet pranë objektit aktual. (Zyra e kryetarit të Komunës, ora 10:00)  

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, do të vizitojë komunën e Obiliqit me ç’rast do të takohet me kryetarin e komunës së Obiliqit, z. Xhafer Gashi. (Objekti i komunës, ora 10:00)

- Ministri i Diasporës, Valon Murati takohet me drejtori e “Valës”, Agron Mustafa për ta zyrtarizuar vazhdimin e bashkëpunimit me ” Valën”, me lëshimin e 20.000 numrave shtesë duke filluar që nga sot. (Kabineti i Ministrit Murati në objektin e Ministrisë së Kulturës, ora 10:00)

- Drejtoresha e Zyrës për Demokraci dhe Qeverisje pranë USAID-it, Sara Buchanan do t’u drejtohet të pranishëmve,  në shoqëri të Prof. Haluk Çetinkaya, akademik dhe arkeolog, Predrag Radonjiq, publicist dhe avokues për trashëgimi kulturore, dhe Evangelos Tsempelis, psikolog dhe psikoanalist, ish-pjesëtar i komunitetit ndërkombëtar në Kosovë dhe bashkëthemelues i "Zurich Lab" & "Stillpoint Spaces," gjatë konferencës Bukuria e Diversitetit. (Qendra Kulturore në Graçanicë, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, do të vizitojë komunën e Fushë Kosovës me ç’rast do të takohet me kryetarin e komunës së Fushë Kosovës, Burim Berisha. (Objekti i komunës, ora 11:30)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Komunën e Skenderajt ku se bashku me krerët komunalë të Skenderajt, kryeministri Mustafa do të vizitojë objektin e QKMF-së, i cili ndodhet mbrapa objektit të Komunës. (Objekti i Komunës në Skenderaj, ora 11:30)

- Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, do të vizitoj Mitrovicën, me ç’rast do të takohet me kryetarin e Komunës, Agim Bahtiri. (Ambientet e ndërtesës së komunës, ora 13:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, do të vizitojë komunën e Shtimes  me ç’rast  do të takohet me nënkryetarin e komunës së Shtimes, z. Fatmir Rashiti. (Objekti i komunës, ora 13:00)

 - Lëvizja Vetëvendosje! do të mbajë konferencë për media në lidhje me marrëveshjen e fundit të arritur në Bruksel. (Selia qendrore e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 14:00)

- Komuna e Prishtinës organizon diskutime publike me qytetarë, shoqatat e ndërtimtarëve, kryetarët e bashkësive lokale, OJQ – të dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile, shërbyesit civil të Komunës së Prishtinës dhe Policinë e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 14:30)

- Ndërmarrja pordhuese shumë e suksesshme nga diaspora, Gjermania “Gentrike Vrella Sinalco”e cila bën prodhimin dhe distribuimin e pijeve Sinalco për Kosovë dhe Shqipëri, ka vendosur ta zgjeroj veprimtarinë e saj prodhuese me hapjen e” Fabrikës së Përpunimit të Drurit” , i clili investim është bërë në bashkëpunim me afarist Gjerman. (Fshati Vrellë në Istogu, ora 16:00)

- Organizata joqeveritare ETEA me rastin e përfundimit të aktiviteteve në Kampin Veror të Fëmijëve do të organizoj një program përmbyllës të përgatitur nga ana e fëmijëve pjesëmarrës. (Parku Arbëria, rruga Tony Blair, mbrapa Stadionit të 2 Korrikut, ora 16:30)

- Ministria e Integrimit Evropian organizon koktej rasti në kuadër të DokuFest më ç'rast do të lansohet kampanja “Evropa Fillon Këtu”, që ka për qëllim sensibilizimin e qytetarëve të Republikës së Kosovës rreth procesit të integrimit evropian. (“Lounge Bar Theatre” në Prizren, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 13 gusht 2015

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, do të vizitojë komunën e Dragashit, do të takohet me kryetarin e komunës së Dragashit, z. Salim Jenuzi. (Objekti i komunës, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa mban konferencë për media, ku do të prezantojë të arriturat e Qeverisë së Republikës së Kosovës në fushën e zhvillimit ekonomik. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Konferenca ditore e DokuFest, ku do të prezantohet programi ditor i festivalit dhe mysafirët. (Muzeu i Hamamit, Prizren, ora 11:00)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe Ambasada e Britanisë së Madhe nënshkruajnë një Memorandum Bashkëpunimi. (Ndërtesa e MBPZHR, ora 13:00)

-  Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, do të vizitojë komunën e e Prizrenit do të takohet me kryetarin e komunës së Prizrenit, z. Ramadan Muja. (Objekti i komunës, ora 13:00) 

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj do të mbajë konferencë për media. (Zyrat e AAK-së, ora 14:00)

-  Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, do të vizitojë komunën e Mamushës ku do të takohet me kryetarin e komunës së Mamushës, Arif Bütüç. (Objekti i komunës, ora 14:30)

- Komuna e Prishtinës organizon diskutime publike me qytetarë, shoqatat e ndërtimtarëve, kryetarët e bashkësive lokale, OJQ – të dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile, shërbyesit civil të Komunës së Prishtinës dhe Policinë e Kosovës. (Komunën e Prishtinës, objekti i ri, kati IV, ora 16:30)

- Qendra Kulturore e Informimit e BE-së së bashku me Ambasadën Franceze organizojn shfaqjen e dokumentarit \"Planet Ice: Grenlandë\" nga Thierry Berrod / Vincent Amouroux / Yanick Rose / Pierre-François Gaudry me temën e ndryshimit të klimës , si pjesë e fushatës së EUICC për mjedisin dhe shëndetin.  (Lokalet e qendres Kulturore, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 12 gusht 2015

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:00)

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e Kosovës në bashkëpunim me Fondin për Popullsi të Kombeve të Bashkuara organizojnë tryezën e rrumbullakët " Angazhimi qytetar i të rinjve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Drejtoresha e Zyrës për Demokraci dhe Qeverisje pranë USAID-i, Sara Buchanan, e shoqëruar nga Ministri i Drejtësisë Hajredin Kuçi, Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës Enver Peci dhe Kryeprokurori i Shtetit Aleksandër Lumezi, do të flasë me rastin e përurimit të Doracakëve për gjyqtarë në fushën civile dhe penale. (Hoteli Sirius, ora 10:00)

- Këshilli i Rinisë Evropiane të Kosovës organizon konferencë për media për nderë ditës botërore të rinisë. (Ndërtesën e Rilindjes, Kati 18,  ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim përfaqësuesit e Këshillit Qendror të Veprimit Rinor të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 10:30)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Rinisë,  Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Prishtinë organizon kalimin e çiklistëve. (Nga lagjet e Prishtinës, ndalojnë në Parkun e Gërmisë, ora 11:00)

- Shoqata e Sigurimeve do te vizitoj vendkalimin kufitar ne Merdarë, qe te shohim se si eshte duke u respektuar zbatimi i marreveshjes Kosove - Serbi per njohjen reciproke te policave te sigurimit kufitar. (Kufiri ne Merdare, ora 12:00)

- Qendra Mediale në Çagllavicë, me mbështetjen e Ambasadës së SHBA-së në Prishtinë, organizon debatin publik me temën “Sundimi i ligjit në Kosovë”. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, do të vizitojë  komunën  e Deçanit ku do të takohet me kryetarin e komunës së Deçanit, z. Rasim Selmanaj dhe Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi. (Komuna e Deçanit, ora 11:00)

- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Prishtinë organizon caktimi i grupeve të gjakut, kontrollimin e gjakut,  aktivitete akrobatike të parkour, bilardo dhe futboll dhe pikado. (Pishina e Gërmisë, ora 12:00)

- “Ars Club Beqir Musliu" nga Gjilani promovon romanin “Triumf dashurie” i Drita Fejzës. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, do të vizitojë  komunën  e  Gjakovës ku do të takohet me kryetaren e komunës së Gjakovës, znj. Mimoza Kusari Lila dhe Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi. (Komuna e Gjakovës, ora 13:00)

- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Prishtinë organizon debat me temë “Roli i të rinjve në zhvillimin e kryeqytetit”. (Pishina e Gërmisë, ora 15:00)

- Komuna e Prishtinës në bazë të vendimit për caktimin e komisionit për konsulta paraprake publike për rregulloren e rrugëve komunale, organizon diskutime publike me qytetarë, shoqatat e ndërtimtarëve, kryetarët e bashkësive lokale, OJQ – të dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile, shërbyesit civil të Komunës së Prishtinës dhe Policinë e Kosovës. (Salla e Kuvendit Komunal të Prishtinës, ora 16:30)
Ngjarjet e datës 11 gusht 2015

- Nën patronatin e kryetares se Gjakoves, Mimoza Kusari Lila ku edhe do të nderohen me çmimin "Gjakovari i Ndritur" heronjtë Elton Zherka dhe Permet Vula bëhet homazhe të Lapidari Shokët e Lirisë. (Gjakovë, ora 9:30)

- Zëvendësministri i Kulturës, Rinise dhe Sportit, Rexhep Hoti, do të vizitojë Komunën e Ranillugut ku do të takohet me kryetarin e Komunës se Ranillugut, Gladimir Mikiq. (Objekti i komunës, ora 10:00)

- Kryetarja e Gjakoves, Mimoza Kusari Lila do të bejë përurimin e rrugëve \"Naim Lata\", Ura e Tabhaneve, Mit’hat Frashwri 3. (Gjakovë, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Kulturës, Rinise dhe Sportit, Rexhep Hoti do të zhvilloje edhe një takim me përfaqësues të shoqërisë civile, OJQ sportive e rinore të komunës se Ranillukut. (Ranilluk, ora 10:30)

- Përfaqësueset e Grupeve parlamentare të Lëvizjes Vetëvendosje!, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën dorëzojnë në Gjykatë Kushtetuese kërkesën për shqyrtimin procedural e përmbajtjesor të votimit të Amendamentit kushtetues lidhur me krijimin e Dhomave speciale dhe Zyrës së Prokurorit Special. (Gjykata Kushtetuese, ora 11:00)

- Udhëheqësit e Agjencionit Pyjor të Kosovës do të prezantojnë rezultatet e projektit “Trajtimi i pyjeve cungishte me standarde", i cili është financuar nga UNDP-ja me seli në Turqi, nëpërmjet ekspertëve pyjor të këtij shteti. (Hotel “Emerald”, ora 11:00)

- Mbahet akademia përkujtimore me rastin e 17 vjetorit të vdekjes heroike të heronjve Elton Zherka dhe Përmet Vula. (Shkolla e Muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, do të mbajë sot një konferencë për media, ku do të diskutojë për zhvillimet më të fundit lidhur me çështjet e sigurisë dhe rendit në vend. (Objekti kryesor i Ministrisë së Punëve të Brendshme, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 10 gusht 2015

- Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave organizon tryezën e rrumbullakët "Monitorimi i Sektorit të Sigurisë së Kosovës: Prill – Korrik 2015" në të cilën do të prezentohen dhe diskutohen  të gjeturat e monitorimit të përmbledhura në edicionin e parë të Observerit të Sektorit të Sigurisë së Kosovës. (Salla e konferencave Orion, ora 9:30)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Kompaninë Regjionale të Ujitjes “Radoniqi- Dukagjini” në Gjakovë. (Zyrat e kompanisë – Rruga “UÇK” në Gjakovë, ora 10:00)
 
- Kryeministri Isa Mustafa viziton një tokë bujqësore, që ndodhet nën sistemin e ujitjes "Radoniqi-Dukagjini". (Magjistralja Gjakovë-Prizren, Kilometri i katërt pasi të kalohet Ura e Fshejtë, 10:30)

- Federata e Futbollit të Kosovës do të mbaj një konferencë me gazetarë para nisjes së delegaciomit të FFK-së në Nyon të Zvicrës ku do të kenë takime me zyrtarë të lartë të UEFA-s, si dhe për më të rejat tjera në FFK.(Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet takimi i radhës i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Qeverisë – salla P-37, ora 14:00)

- Me rastin e 10 Gushtit – Ditës së Dëshmorëve të Brigadës 162 “Agim Bajrami”, Komuna e Kaçanikut  Organizon Akademi Përkujtimore. (Pallati i Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik, ora 16:00)

- Hapja e ekspozitës "Unersable", e cila është vepër grupore dhe kolaborative e artistëve vendorë, rajonalë dhe ndërkombëtarë. (Kino Lumbardhi në Prizren, ora  18:30)

Ngjarjet e datës 9 gusht 2015

- UNDP organizon diskutimin e hapur me përfaqësues të mediave dhe shoqërisë civile nga Kosova, Serbia dhe Maqedonia për te diskutuar rolin kyç që kanë mediat në raportimin e rasteve të korrupsionit, ngritjen e vetëdijëses për keqpërdorimin e parasë publike nga zyrtarët publik, dhe rolin e medias në mbështetjen e qytetarisë aktive. (Muzeu i Hamamit, ora 17:00) 

Ngjarjet e datës 7 gusht 2015

- Zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti, do të vizitojë  komunën e Novobërdës, ku do të takohet me kryetarin e kësaj komune, Svetislav Ivanoviq. (Objekti i komunës, ora 10:00)

- Grupi i Këshilltarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës në Kuvendin Komunal të Prishtinës, do të mbajnë konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, kompleksi "Qafa", ora 11:00)

- Mbahet takimi i 104-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, kati i IV, ora 11:00)

- Ministria e Shëndetësisë, Agjensioni Kosovar për Produkte dhe Pajisje Medicinale dhe Shoqata e Farmacistëve të Kosovës, do të promovojnë të premten Regjistrin e Barnave 4, botim ky i përbashkët i këtyre institucioneve të fushës së shëndetësisë.  (Ndërtesa e Ministrisë e Shëndetësisë, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e ndërrimit të komandës së KFOR-it. (Kampin Film City, ora 11:30)

- Behët promovimi 18 titujve të autorit Afrim Morina i cili është ish i burgosur politik. (Amfiteatri i ASK, ora 12:00) 

- Ish-luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës sot do të vazhdojnë protestën. (Sheshi Skënderbeu në Prishtinë, ora 12:00)

 
 

Ngjarjet e datës 6 gusht 2015

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon konsultimin publik përfundimtar për Projektligjin për Parandalimin dhe Sanksionimin e Dhunës në Ngjarjet Sportive. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa mbanë konferencë për media, ku do të prezantoj të arriturat e Qeverisë së Republikës së Kosovës në përmirësimin e ambientit të të bërit biznes dhe investimet e huaja direkte në Kosovë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi bashkë me drejtorin e USAID-it në Kosovë, James Hope dhe kryetarin e Komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi do të vizitojnë Qendrën Grumbulluese për  pemë dhe perime “Elkos”. (Fshati Xerxë në komunën e Rahovecit, ora 11:00)

- Nëndega e LDK-së në Gjermani Nord Rhein Westfalen, do të ndan çmimin tradicional “Ora e Presidentit”, veprimtarit të shquar të LDK-së, Fetah Rudi, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Sekretari i Përgjithshëm i LDK-së, Ismet Beqiri. (Zyrat e LDK-së, kompleksi “Qafa”, ora 12:00)

- Banoret e fshatit LumMadh në Vushtrri mbajnë protestën e dytë për shkak te mospermbushjes se kërkesave sa i perket asfaltimit te rruges madgjistrale Prishtinë-Mitrovicë. (Magjistralja Prishtinë - Mitrovicë në Fshatin LumMadh, ora 12:00)

- Ministri i Diasporës, Valon Murati, takohet me pjesëtarët e komunitetit RAE që jetojnë në diasporë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 13:00)

- Zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti do të vizitojë Komunën e Gjilanit më ç'rast do të takohet me Kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri. (Objekti i Komunës, ora 14:00)

- Zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti se bashku me Kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri do të vizitojë Shkollën e Muzikës, Muzeun ku do të vëzhgojë nga afër punimet, si dhe Atik Xhaminë. (Gjilan, ora 14:30)

- Qendra Kulturore dhe Informimit e BE-së së bashku me Ambasadën Franceze organizojn shfaqjen e dokumentarit "Hurricane: stuhi Chaos" nga Andi Byatt dhe John Jackson mbi temën e ndryshimeve klimatike, si pjesë e fushatës së EUICC për mjedisin dhe shëndetin. (Qendra Kulturore e Informative e BE-së, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 5 gusht 2015

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media ku do të prezantohen të gjeturat lidhur me nivelin e transparencës në komunat e Kosovës, për periudhën gjashtëmujore janar - qershor 2015. (Zyrat e KDI-së, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Biznesit bën hapjen e Zyrës së bizneseve të AKB-së në Mitrovicë, ku përfshihen edhe Skënderaj, Vushtrria, Zveqani, Leposaviqi e Zubin Potoku. Parku i Bizneseve në Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata Jo-qeveritare Emancipimi Civil Ma Ndryshe organizon konferencën për shtyp ku  do të lansoj portalin mahalla.info, që i dedikohet aktivizmit të qytetarëve dhe grupeve të komunitetit në lagjet brenda qytetit të Prizrenit. (Zyrat e OJQ EC Ma Ndryshe, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon konferencën për media ku do të prezantoj raportin "Kush do të përfitoj nga falja e borxheve". (Zyrat e Institutit GAP, ora 10:30)

- Nënshkruhet edhe memorandumi i mirëkuptimit nga kryetari i AKB-së Agim Shahini dhe ai i Komunës së Mitrovicës Agim Bahtiri. (Mitrovicë, ora 10.30)

- Lëvizja FOL mban konferencën për media me ç'rast do të bëjë përditësimin e platformës “IsaMetri”, ku do të prezantohen të gjeturat e gjashtë mujorit të parë të punës së Qeverisë së Kosovës. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Lëvizja "Rinia"  do të vazhdojë me aktivitetin humanitar për grumbullimin e mjeteve për profesorin  Shani Syla. (Sheshi 'Nëna Terezë",  ora 13:00)

- Bëhet promovimi i botimeve nga diaspora ku krijuesit shqiptarë nga diaspora i promovojnë veprat e tyre. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Kosovo Twopointzero organizon evinimentin e 5 vjetorit te krijimit te Kosovo 2.0. (Oborri i Biblotekën Kombëtare, ora 16:00)

- Qendra për Hulumtim, Dokumentim dhe Publikim hap shkollën e parë verore ndërkombëtare në Kosovë të Sigurisë Njerëzore, me temë “Siguria Njerëzore dhe Rezistenca Civile”. (Hotel “Sirius”, Prishtinë, ora 17:30)  

- Mbahet ora letrare me karakter garues ku krijuesit nga diaspora do të paraqiten me krijimet e tyre. (Villa “Panaroma”, në Matiçan, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 4 gusht 2015

- Mbahet takimi i 103-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, kati i IV, ora 10:00)

- Inovation Center Kosovo në mbeshtetje të Qendrës Kombëtare për Transfuzion të Gjakut organizon aksion për dhurim vullnetar të gjakut. (Inovation Center Kosovo, ora 10:00)

- Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave mban konferencën për shtyp “Studimi krahasues i kandidatëve për deputet” ku do të prenzatohen të gjeturat nga anketimi i bërë me kandidatët për deputet, dhe deputetët në legjislaturat aktuale nga Kosova, Mali i Zi, Bosnja dhe Herzegovina, dhe Serbia. (Zyret e reja të KIPRED-it afër OSBE-së, apo përballë Viva Fresh, ora 11:00) 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, të martën, më 4 gusht 2015, do të takohet me shefen e Zyrës Ndërlidhëse Greke në Prishtinë, ambassadoren Konstantina Athanassiadou. (Kabineti i Kryetarit të Kuvendit, ora 11:30)

- Aleanca Kosovare e Biznesit mban konferencën për media me temë "Trajtimi i akcizës në lëngje-stërngarkes për sektorin e pijeve joalkoolike, njëhkosisht një penges e madhe për aferizëm pozitiv". (Zyret e AKB-së, ora 13:00)

 

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Feri Agani, viziton sot komunën e Gjilanit dhe takohet me kryetarin e kësaj komune Lutfi Hazirin. (Zyra e kryetarit, ora 13:00)   

Ngjarjet e datës 3 gusht 2015

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)
 
- Ministria për Forcën e Sigurisë së Kosovës organizon aktivitetin  tradicional për dhurimin e gjakut. (Kazerma e FSK-së, “Adem Jashari”, ora 10:00)

- Union i Bizneseve Kosovare - Gjermane me seli në Keln të Gjermanisë, me bashkëpunim me Organizatën Joqeveritare “Gratë në Biznes” dhe Odën Ekonomike Gjermane në Kosovë organizojnë ceremoninë e shpërndarjes së 15 granteve për përkrahjen e 15 bizneseve të grave në Kosovë. (Selia e Kooperativës Bujqësore të grave “Krusha” në Krushë të Madhe, ora 11:00)

- Klubi i Basketbollit SIGAL Prishtina organizon konferencën e radhës për shtyp lidhur me paraqitjen  Klubit tonë në garat europiane si dhe shortin i cili do të mbahet të marten në Gjermani. (Zyrët e klubit, ora 12:00)

 

- Ish-Luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të protestojnë në Prishtinë. (Sheshi ‘’Skënderbeu’’, ora 12:00)

- Kinema ABC do të shfaq premieren botërore të filmit ““Mission Impossible - Rogue Nation” aksion / aventure/ triller, me aktorin Tom Cruise ne rolin e agjentit Ethan Hunt. (Kinema ABC, ora 19:30)

- Ekipi Olimpik që e përfaqësoj Kosovën në Festivalin Olimpik Europian për të Rinje do të mberrin në Kosovë. (Aeoporti Ndëkombëtar i Prishtinës, ora 19:45)

- Në kuadër të programit publik të ligjëratave Galeria Kombëtare e Kosovës organizon ligjeraten e Tamara Grcic që është një artiste që jeton dhe vepron në Frankfurt Am Main, Gjermani.  (Galeria Kombetare e Kosoves, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 1 gusht 2015

- Organizata Jo-qeveritare Emancipimi Civil Ma Ndryshe organizon performansë publike “Drunj të pastër“. (Rruga  ‘’Remzi Ademaj’’, në afërsi të Urës së Gurit, ora 11:00)

- Ministria e Diasporës tradicionalisht organizon manifestimin kryesor që shënon “Ditën e Diasporës dhe të Mërgatës”, për nder të bashkatdhetarëve tanë. (Kompleksi memorial “Adem Jashari” në Prekaz, ora 16:00)

- Ansambli i valleve kombëtare “Shota” do të hap manifestimin “Ditën e Diasporës dhe të Mërgatës”. (Kompleksi memorial “Adem Jashari” në Prekaz, ora 19:15)


 

Ngjarjet e datës 31 korrik 2015

- Ministri i Diasporës, Valon Murati,  do të marrë  pjesë në tryezën “Gruaja në diasporë”, që  organizohet nga Ministria e Diasporës,  në të cilën do të diskutohet   për sukseset, problemet, sfidat dhe mundësitë që kanë gratë në diasporë e cila mbahet ne Kompleksin “Solid” në  Suharekë. (Nisja bëhet nga Biblioteka Kombëtare, ora 8:30)  

- Mbledhja e radhës e Senatit të Universitit të Prishtinës "Hasan Prishtina". (Ndërtesa e Rektoriatit, ora 9:00)

- Prishtina REA, në partneritet me Yunus Social Business Albania organizojmë një event të përbashkët, për të lancuar dhe promovuar poashtu Programin Ballkanik "Accelerator Program" në Prizren. (Restaurant Marash në Prizren, ora 9:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31 , ora 9:30)

- Vazhdimi i mbledhjes plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, ora 10.00)

- Ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtic, së bashku me Kryeministrin, Isa Mustafa do të vizitojnë komunën e Ranillugut me ç'rast do të takohen me kryetarin, Gradimir Mikic. (Zyra e kryetarit të Komunës, ora 11:00)

- Mbahet solemnitet i shënimit te 25 Vjetorit të themelimit të Federatës Sindikale të Punëtorëve të PTK-së dhe 16 Vjetorin e kthimit në vendet e punës ku edhe do të promovohet monografia “Aktiviteti politik dhe sindikal i punëtorëve të PTT të Kosovës në vitet 1990-1999”. (Ndërtesa kryesore të PTK-së në Dardani, ora 11:00)

 

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Komunën e Kamenicës me ç'rast do të takohet me kryetarin, Begzad Sinani. (Objekti i Komunës, zyra e kryetarit të Komunës, ora 12:30)

- Prishtina REA, në partneritet me Yunus Social Business Albania organizojmë një event të përbashkët, për të lancuar dhe promovuar poashtu Programin Ballkanik "Accelerator Program" në Prishtinë. (Blue Sky caffe në Pallatin e Rinisë, ora 14:00)

- Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri do të mbajë një takim me qytetarët e komunës së Mitrovicës që jetojnë dhe punojnë në shtetet e jashtme. (Salla e madhe e Kuvendit të Komunës, ora 14:00)

- Prishtina REA, në partneritet me Yunus Social Business Albania organizojmë një event të përbashkët, për të lancuar dhe promovuar poashtu Programin Ballkanik "Accelerator Program" në Graqanicë. (Incubator Social në Graqanicë, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 30 korrik 2015

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit te projektit të përfunduar të infrastrukturës rrugore në Ratish të Ulët, me gjatësi prej 7.65 kilometrash, për ndërtimin e së cilës janë investuar 601 mijë euro. (Fshati Ratish e Ulët, ora 10:00)

- Vazhdon seanca gjyqësore me shpalljen e Aktgjykimit, ndaj të pandehurit A.R, i akuzuar për veprën penale vjedhje e rëndë nga neni 327 paragrafi 1 i Kodit Penal të Republikës së Kosovës. (Gjykata Themelore ne Ferizaj, ora 11:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina organizon konferencë për media ku priten të prezentohen perforcimet e reja te Sigal Prishtinës në pjesmarrjen në  Balkan Ligë. (Zyrat e klubit, ora 12:00)

- Partia Demokratike e Kosovës dega Ferizaj mbanë konferencë për medie me temë "Falsifikimi i dokumenteve në Komunën e Ferizajt- Cenim për sigurinë dhe pronën e qytetarëve". (Zyret e PDK-së dega në Ferizaj, ora 12:00)

- Hapja e takimit të parë të Këshillit Kombëtar për Investime, i cili do të bashkëkryesohet nga ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku si dhe ministri i Financave, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 14:00)

- Qendra Kulturore dhe e Informimit të BE-së së bashku me Ambasadën Franceze në Kosovë organizojn shfaqjen e dokumentarit "Një re në krye të botës" nga Agnes Moreau në temën e ndryshimit të klimës, si pjesë e fushatës EUICC për mjedis dhe shëndetin. (Qendra Kulturore e Informative e BE-së, ora 18:30)

- Në  kuadër të PRE “HardhFest 2015”, festës së vjeljes së Rrushit,  promovohet libri “Copa ime e qiellit”, nga autori Xhevdet Bajraj. (Barcode Caffe në Rahovec, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 29 korrik 2015

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:00)

- Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport ku do të behët diskutimi lidhur me Udhëzimin Administrativ për normativin mbi kuadrin profesional të arsimit të përgjithshëm, shqyrtimi i për propozimin e anëtarëve të Këshillit Kombëtar të Shkencës dhe shqyrtimi i Projektligjit për Kinematografinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Komuna e Gjakovës me mbështetje të sektorëve të ndryshëm për zhvillim të qëndrueshëm do të organizojë konferencën e investitorëve. (Shkolla e Muzikes "Prenk Jakova" e cila gjendet rreth 300 metra larg objektit te Komunes, ora 10:00)  

- Mbahet seanca e kolegjit  për rastin e Grupit të Llapit, seanca do të jetë e hapur , por për shkak se procedura zhvillohet me ligje te ish RSFJ-së, prania e kamerave dhe mjeteve tjera për regjistrim, nuk është e lejuar brenda në sallë. (Salla nr. 26, objekti  D – Pallati i Drejtësisë në Hajvali, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimin i raportit me amendamente për Projektligjin për Letërnjoftim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Përfaqësuesit e Qeverisë së Kosovës së bashku me përfaqësuesit e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë do të përurojnë bibliotekën e re dhe ndërtesën e arkivit në Lipjan. (Ndërtesa e biblotekës dhe arkivit në Lipjan, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të punës së Komisionit për sesionin pranveror. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme ku do të behët shqyrtimi i raportit për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për shërbimin konsullor të misioneve diplomatike dhe konsullore të Republikës së Kosovës, formimi i grupeve të miqësisë dhe njoftim nga vizitat zyrtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni do të vizitojë komunën  e Vitisë ku do të takohet me kryetarin e komunës së Vitisë, Sokol Haliti dhe Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi. (Objekti i komunës, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike ku do te behet shqyrtimi i Raportit të Auditimit për pasqyrat vjetore financiare të Ministrisë së Integrimeve Evropiane, i ftuar ministri Bekim Çollaku dhe shqyrtimi i Raportit të Auditimit të Performancës për mirëmbajtjen dhe riparimin e automjeteve zyrtare i ftuar Drejtori i Policisë së Kosovës Shpend Maxhuni. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni do të vizitojë komunën e Gjilanit ku do të takohet me kryetarin e komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri dhe Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi.  (Objekti i komunës, ora 13:00)

- Mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i projektligjit për rregullimin e shërbimeve te ujit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbahet tryeza tematike e organizuar nga kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, deputeti dhe anëtari i Komisionit Parlamentar për Politikë të Jashtme, Ramush Haradinaj, me temë “Demarkacioni i kufirit me Malin e Zi”. (Smbientet e Kuvendit të Kosovës, salla S1, ora 13:00)

- Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit lidhur me procedimin e shkresës së Nën-Komisionit për Gjykatën Themelore në Prishtinë, shqyrtimi i raportit me amendamente i Komisionit funksional në Projektligjinpër ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Patenta dhe diskutimi për shpalljen e konkursit për anëtare te KGJK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 14:00)

- Në kuadër të programit publik të ligjëratave në Galerinë Kombëtare te Kosovës do të ligjëron Ornela Vorpsi. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)

 

Ngjarjet e datës 28 korrik 2015

- Mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Projektligjit për shëndetin mendor, shqyrtimi i Projektligjit për mbrojtjen e të ushqyerit me qumësht gjiri dhe disa projektligje tjera.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, do të vizitojë komunën e Istogut ku do të takohet me kryetarin e komunës, Haki Rugova dhe Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi. (Objekti i komunës, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të bëhët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Treguesit gjeografik dhe emërtimet e origjinës dhe shqyrtimi i nismës legjislative \"Projektligji për siguri në punë në miniera\". (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Projektligjit për Procedurën e përgjithshme administrative. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla në sallën N 302, ora 11:00)

- Në Odën Ekonomike të Kosovës bëhët prezantimi i valës së dhjetë të IFO indikatorëve për tre muajtë e fundit të këtj viti. (Salla e takimeve në OEK-ut, ora 11:30)

- Aleanca e të Rinjve të Kosovës (ARK) organizon tryezën me temë “Të izoluar…deri kur!? (Ambientet e Kuvendit të Republikës së Kosovës, salla C-203, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, do të vizitojë komunën e Pejës ku do të takohet me kryetarin e komunës, Gazmend Muhaxheri dhe Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi. (Objekti i komunës, ora 13:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremonin solemne, në të cilën Ministri Kujtim Shala do të bëjë ndarjen e Çmimit Kombëtar për Vepër Jetësore “Bekim Fehmiu” dhe Çmimin Vjetor për Kinematografi. (Ndërtesa e Ministrisë, ora 14:30)

- Mbahet mbledhje komemorative për nder të Uliks Bicurrit i cili ndërroi jetë gjatë orarit të tij të punës në KEDS. (Pallati i Kulturës, “Asim Vokshi”, Gjakovë ora 16:30)

- Lansohet punimi më i ri i Institutit Demokraci për Zhvillim, "Trendet zgjedhore 2000-2014. Analizë numerike e pjesëmarrjes dhe përfaqësimit". (Qendra mediale Orion, ora 17:45)

 

 

Ngjarjet e datës 27 korrik 2015

- Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Mbledhja e Kryesisë se Kuvendi ku në rend dite është Interpelanca e ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi dhe zgjedhja e pesë anëtarëve të Bordit të Radio Televizionit të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, do të vizitojë komunën e Suharekës ku do të takohet me kryetarin e komunës së Suharekës, Sali Asllanaj dhe Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi. (Objekti i komunës, ora 13:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, do të vizitojë komunën e Rahovecit ku do të takohet me kryetarin e komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi dhe Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi. (Rahovec, ora 14:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në hapjen e punimeve të Seminarit të XI Mbarëkombetar për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe në Diasporë, i cili këtë vit do të mbahet në Pejë. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 15:00)

 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Tetor 2021

 - Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve dhe Auditorja e Përgjithshme e ZKA-së raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e Raportit Vjetor të Auditimit për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon Ilucidare Playground: “Guralec: Moving Rocks” dhe Konferencën “Përtej mureve dhe bindjeve”. Kinema Jusuf Gërvalla në Pejë