23 Korrik 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 janar 2017

- Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës ndan mirënjohje për ambasadorin William Walker. (Salla e Institutit, ora 9:00)

- Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, do të vizitojë Komunën e Drenasit, ku do të pritet nga kryetari i Komunës, z. Ramiz Lladrovci. (Ambiente e Komunës Drenas, ora 10:00)

- Mbahet takimi i Ministrit të Financave Avdullah Hoti me përfaqësuesit e Aleancës Kosovare të Biznesit, ku do të diskutohet në lidhje me Pakon fiskale 2.0. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati i 11, ora 11:00)

- Promovohet libri i veprimtarit mitrovicas, profesor Fetah Bahtiri, me titullin “Fragmente të zgjedhura”. (Salla e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, ora 12:30)

- Mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilen do të miratohet raportit vjetor i Punës së Komisionit për vitin 2016 dhe hartohet plani dhe Programi i punës së Komisionit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon përmbylljen e projektit “Perspektivat e ardhshme të shërbimeve të forenzikës në Kosovë’. Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

-  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, organizon konferencë shkencore me titull "Gjenocidi serb në Kosovë". (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Mbahet takimin me një delegacion të prodhuesve të djathit nga Zvicra, të cilit do t'i prijë Ramadan Avdiu Konsull i Pergjithshem i Kosovës në Gjenevë. (Lokalet e Odes Ekonomike te Kosove, sora 15:30)

 

Ngjarjet e datës 21 janar 2017

- Me rastin e 11-vjetorit të vdekjes të Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, Kryetari i LDK-së njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa, me anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe tek varri i tij, më pas do të vizitojnë familjen Rugova. (Velani, ora 10:30)

- Organizata joqeveritare “Kosova për Sanxhakun”, nën përkujdesjen e kryetarit të komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri organizon konferencë shkencore më temë “72-vjetori i ekzekutimit të Aqif Blytës dhe Ahmet Dacit – Masakra në Haxhet të Pazarit të Ri.” (Instituti Albanologjik i Prishtinës, ora 11:00)

-  Kosova do t’i bashkohet marshit botëror “Gratë Marshojnë” i cili organizohet nga Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovë. (Sheshin Zahir Pajaziti, ora 11:00)
 
- Mbahet Akademia Përkujtimore për 11-vjetorin e vdekjes të Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Organizatat e dalura nga Lufta e UÇK-së, do të organizojnë protestë gjithëpopullore në mbështetje të Komandantit Ramush Haradinaj. (Sheshi Zahir Pajaziti në Prishtinë, ora 13:00 - zhvendoset në Sheshin Skenderbeu)

Ngjarjet e datës 20 janar 2017

- Kolegji i Shkencave të Aplikuara Teknike "Tempulli" dhe Asociacioni Kosovar i Motorizimit AMRKS do të organizojnë konferencën e katërt ndërkombëtare me temë “Siguria si sfidë kyçe për transport të qëndrueshëm dhe mobilitet". (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Ratifikimin e marrëveshjes për themelimin e Zyrës Rajonale për Bashkëpunim Rinor në mes të Kosovës, Shqipërisë, Bosnjës dhe Hercegovinës, Malit të Zi dhe Serbisë . (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Arsim Bajrami do të zhvilloj një takimit me përfaqësues të këshillit iniciativë për projektin e realizimit të mësimit shqip në shtëpitë shkolla në vitet 90-ta. (Ambiente të MAShT-it, ora 10:00)

- UBT organizon konferencën “Paqendërtimi në Kosovë: transformimi i kushteve të konfliktit për paqe të qëndrueshme”. (Objekti i UBT-së, në lagjen “Kalabria”, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media në të cilën do të prezantohen rezultatet e sondazhit për Dialogun Kosovë-Serbi “Dialogu dhe marrëveshjet në sytë e qytetarëve”. (Zyrat e KDI-së, rr. ”Bajram Kelmendi” Nr.45, ora 11:00)

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Agron Selimaj raporton para komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë.(Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Mbahet takimi i Ministrit të Financave Avdullah Hoti me përfaqësuesit e Odës Ekonomike të Kosovës, si dhe me përfaqësues tjerë të bizneseve, ku do të diskutohet në lidhje me Pakon fiskale 2.0. (Ndërtesa e Qeverisë, salla - P38, ora 11:00)

- Organizatat e dala nga Lufta e UÇK-së do të mbajnë konferencë për shtyp, ku do të njoftohet opinioni me detajet e protestës që organizohet të shtunën në Prishtinë në mbështetje të Komandantit Ramush Haradinaj. (Zyrët e OVL të UÇK-së, ora 11:00)

- Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Dardan Sejdiu, së bashku me përfaqësuesin e kompanisë Mott MacDonald, do të mbajnë Konferencë për Media, në të cilën do të flasin për Planin e Mobilitetit për Prishtinën. (Ndërtesa e vjetër të Komunës së Prishtinës, salla nr 37, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 19 janar 2017

- Mbahet takimi për informimin dhe promovimin e mundësive të perfitimit që do të ketë Kosova nga nënshkrimi i marrëveshjes për qasjen në programet e Bashkimit Evropian. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton komunën e Pejës. (Objekti i komunës së Pejës, ora 9:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton Shkollën e Mesme Teknike Profesionale “Shaban Spahia “. (Ish-shkolla e Mjekësisë në Pejë, ora 10:00)

- Promovohet libri “Elektroteknika” i autorit  Lutfi Bina. (Objekti i UBT-së, në lagjen “Kalabria”, ora 10:30)

 

- Ministri i Financave Avdullah Hoti  do të mbajë konferencë për media për të sqaruara shqetësimet e ngritura për ligjin për pagat në sektorin publik, i cili është aprovuar në Qeveri në fund të dhjetorit 2016. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 10:30)
 
- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi takohet me bizneset dhe fermerët e Komunës së Pejës. (Hotel Dukagjini, ora 11:00)

- Zyra e Rinisë Evropiane në Kosovë ndan medaljen  e parë të meritave për promovimin e qytetarisë aktive dhe humanizmit Labinot Tahirit. (Salla Alternative në Kuvendin e Kosovës, ora 12:00)

- Aleanca e Gruas së Kosovës e prirë nga kryetarja Magbule Shkodra së bashku me nëna, motra, bija nga mbarë Kosova nderojnë dëshmorët e rënë për lirinë që e gëzojmë ne sot. (Gllogjan, ora 13:00)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së në Prishtinë organizon debatin lidhur me gjendjen e tanishme të ndotjes së ajrit në Kosovë, politikat dhe ligjet e BE-së për cilësinë e ajrit, reagimin institucional ndaj shifrave alarmante rreth ndotjes së ajrit. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, 13:30)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Marrëveshjes për Hua për financimin e Projektit të Trajtimit të ujërave të zeza për komunën e Prishtinës, Obiliqit dhe Fushë Kosovës ndërmjet Ministrisë së Financave të Kosovës dhe  NATIXIS, e cila vepron në emër dhe për llogari të Qeverisë së Francës. (Ndërtesa e  Qeverisë, salla  P32, ora 14:00)

- Shfaqet repriza e fundit të shfaqjes Forum Teatër “Çështje Zakoni” e cila do të përcillet me diskutim pas performancës. (Teatri Dodona, ora 19:30)

 

Ngjarjet e datës 18 janar 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje! organizon debat në Kuvendin e Kosovës me temën “Gjendja e arsimit parauniversitar në Kosovë - rezultatet e testit PISA”. (Ambientet e Kuvendit të Kosovës, ora 11:00)

- Ministristria e Administrates Publike organizon  promovimin e "Sistemit Elektronik për Organizata Jo-qeveritare. (Ndërtesa e re e Qeverisë, ish Rilindja, salla P-015, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Punë të Jashtme ku do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për përkitazi me themelimin e fondit të Ballkanit Perëndimor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit do të mbaj ceremoninë e hapjes së ofertave të Shitjes së Aseteve në Likuidim - 28. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën do të flasë Dardan Molliqaj. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Hapet ekspozita e piktorëve në mbështetje të Ramush Haradinaj. (Biblioteka Kombëtare, ora 13:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të bëjë homazhe te varri i Haki Imerit. (Fshati Turiqec i Skënderajt, ora 13:45)

- Nën patronatin e Presidentit të Republikës së Kosovës organizohet Akademia Përkujtimore për Haki Imerin. (Shkolla Fillore dhe e Mesme e Ulët “Abedin Rexha” në Turiqec, ora 14:00)
 


Ngjarjet e datës 17 janar 2017

- Mbahet mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Ratifikimin e marrëveshjes për themelimin e Zyrës Rajonale për Bashkëpunim Rinor në mes të Kosovës, Shqipërisë, Bosnjës dhe Hercegovinës, Malit të Zi dhe Serbisë, si dhe shqyrtimi i Projektligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim ish-përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme dhe siguri të Bashkimit Evropian, baroneshën Catherine Ashton. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizon ceremoninë e ndarjes solemne së bursave për nxënësit e arsimit të mesëm të lartë të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian, si dhe bursave për studentët e të gjitha komuniteteve. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të diskutohet rreth situatës së sigurisë në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00) 

- Mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi në parim i Projekligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit nr. 04/L-149 për Ekzekutimin e saksioneve penale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)  

- Ministri i Financave Avdullah Hoti do të pres në takim Ambasadorin e Suedisë në Kosovë Henrik Nilsson, të shoqëruar nga përfaqësuesja e SIDA-ës suedeze në Kosovë Mia Nidesjö, si dhe përfaqësuesi i Agjencisë Kadastrale të Suedisë Göran Paulsson të cilët pas takimit do të mbajnë konferencë për media lidhur me projektin në tatimin në Pronë E-FATURA. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 11:30)

- Organizuar nën patronatin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mbahet Akademi Përkujtimore, me rastin e 15-vjetorit të vrasjes së deputetit, Smajl Hajdaraj. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 12:00)

- Për ndër të 17 vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës, do të mbahet shënimin simbolik i këtij përvjetori, në të cilin pjesëmarrës do të jenë përfaqësues nga Qeveria e Republikës se Kosovës, Ministri i Financave, Avdullah Hoti, palët e interesit dhe donatorët. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve-ATK, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në ceremoninë e shënimit të 17 vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 13:00)

 

- Oden Ekonomnike të Kosovës e viziton Ambasadori i Republikës së Shqipërisë, Qemal Minxhozi dhe Kryetari i Dhomes se Tregtise dhe Industrisë Tiranë. Nikolin Jaka. (OEK, ora 15:00)

 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim baroneshën Catherine Ashton me ç'rast do ta dekorojë baroneshën Ashton edhe me Medaljen Presidenciale të Meritave. (Presidenca, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 16 janar 2017

- Ministri i Financave, Avdullah Hoti mban takim me anëtarët e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë do të diskutojë rreth përmbajtjes së të ashtuqujaturës pako fiskale 2.0. (Villa Gërmia në Prishtinë, ora 8:15)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor 2016/2017, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të vizitojë shkollën fillore dhe të mesme të ulët “Iliria” në Prishtinë. (Shkolla “Iliria”, ora 10:00)  

- Ministri i Financave Avdullah Hoti mban konferencë për media ku do të prezantoj planet dhe objektivat e Ministrisë së Financave për vitin 2017. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 11:00)

- Për të shënuar përfundimin e projektit, projektit “Diversifikimi i ekonomisë rurale në komunën e Kllokotit”, Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon një vizitë në Thesari Company. (Thesari Company në fshatin Terpeze, komuna e Kllokotit, ora 11:00)

 

- Oda Ekonomike e Kosovës do të prezanton Valën e 16. të Klimës së Biznesit IFO për tremujorin e katër të vitit 2016. (Ndërtesa e OEK-ut, ora 11:00)

- Kolegjin Riinvest organizon ceremoninë e dekorimit të Ambasadori William Walker me Çmimin për Paqe. (Bibliotekën "Ekrem Beqiri" në Kolegjin Riinvest, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 15 janar 2017

- Bëhen homazhe për dëshmorët e martirët në Kompleksin Përkujtimor të Reçakut. (Reçak, ora 9:00)

- Kryeministri Isa Mustafa bën homazhe në Kompleksin Memorial në Reçak. (Kompleksi Memorial në Reçak, ora 9:00) 

 

- Policia e Kosovës organizon konferencë për media e cila ka të bëjë me veprimet policore të realizuara dje në pikën kufitare në Jarinjë të Mitrovicës. (Salla e stacionit policor “Qendra” në Prishtinë, ora 12:00)

- Me rastin e 18-vjetorit të Masakrës së Reçakut, mbahet Akademia Përkujtimore. (Qendra e Kulturës në Shtime, ora 12:00)

- Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Vushtrri do të shënojë 27-vjetorin e themelimit të saj. (Hotel "Kalaja" në Vushtrri, ora 12:30)

Ngjarjet e datës 14 janar 2017

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të bëjë homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak, ku do të bëhet edhe zbulimi i shtatores së ish-ambasadorit William Walker. (Reçak, ora 10:45 - Nisja e organizuar nga parkingu i Kuvendit të Kosovës, ora 9:45)

- Federata e Pingpongut e Kosovës organzion ceremoninë "Laureatët 2016" në të cilën do të shpall pingpongistët më të mirë të vitit 2016, si dhe do të ndan mirënjohje për kontribute të ndryshme në sportin e pingpongut! (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci zhvillon një vizitë në Korporatën Energjetike të Kosovës. (Termocentralin Kosova A, ora 11:30)
 
- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të marrë pjesë në ceremoninë e zbulimit të shtatores së dëshmorit Ismail Luma në shkollën “Ismail Luma” në Lipjan. (Lipjan, ora 12:45)


Ngjarjet e datës 13 janar 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet takimi i 127 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit,  ora 10:00)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti do të takohet me përfaqësuesit e Klubit te Prodhuesve të Kosovës, ku do të diskutojë për Pako e dytë fiskale. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të merr pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimit “Doctor Honorsi Causa “ znj. Mania Felicke  Dierck nga Gjermania të cilin e ndanë Universiteti “Haxhi Zeka“ në Pejë. (Ambientet e Universitetit “Haxhi Zeka”, në Pejë, ora 11:00)

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës mban konferencën e jashtëzakonshme për medie lidhur me masat dhe angazhimet që do të ndërmarr SBASHK-u për pengimin e aprovimit të këtij ligji nga parlamenti, në këtë formë çfarë e ka propozuar Qeveria për punonjësit e arsimit. (Selia e SBASHK-ut, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme i Republikës së Kosovës, Skender Hyseni do të pres në një takim, ministrin e Punëve të Brendshme të Republikës së Austrisë, Wolfgang Sobotka. (Objektin kryesor i MPB-së, ora 14:45)

- Aleanca Kosova e Re mban Kuvendin e IV të Forumit të Gruas, në nivel qendror. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë në Prishtinë, ora 17:00)

 

- Shoqata e të Shurdhërve në Prishtinë shfaqë pantomimë ''Antonymous''. (Teatrin i Prishtinës Dodona, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 12 janar 2017

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në konferencën zyrtare përmbyllëse të Projektit të Binjakëzimit të BE-së "Së bashku për mësimnxënie cilësore". (Amfiteatri i Fakultetit të Edukimit në Prishtinë, ora 10:00) 

- Kuvendi Komunal i Gjakovës mban seancë për ndalimin e Ramush Haradinjat.  (Kuvendi Komunal i Gjakovës, ora 10:00)

- Mbahen homazhe para arkivolit të gazetarit, publicistit dhe profesorit Ramiz Kelmendi. (Holli i Teatrit Kombëtar të Kosovës, ora 10:30) 

 

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, bën homazhe dhe vendos kurorë lulesh tek arkivoli i publicistit dhe profesorit Ramiz Kelmendi. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 10:50)

- Mbahet mbledhja komemorative për shkrimtarin dhe Ramiz Kelemendi. (Teatri Kombëtar, ora 12:30)

Ngjarjet e datës 11 janar 2017

- Me rastin e përvjetorit të vrasjes së veprimtarit të LDK-së, Enver Maloku, Kryetari i LDK-së njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa, me anëtarët e Kryesisë së LDK-së do të bëjnë homazhe tek monumti i tij. (Lagjja “Kodra e Diellit” në Prishtinë, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë së bashku me Ministrinë e Punës organizojnë ngjarjen për prezantimin e pikave kryesore të projektit për rritjen e masave aktive të tregut të punës për grupet e cenueshme. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Kryetar i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, zëvendësdrejtoresha në Departamenti për Infrastrukturë Komunale dhe Mjedisore në BERZh znj. Lin O’Grady,  Ambasadori i Çekisë Ivo Šilhavý, Drejtoresha për Kosovë në BERZh Elena Petrovska si dhe Anëtari i Bordit dhe Drejtor Industrial në IVECO Bus Antoine Garnier prezantojnë autobusët e rinj, të trafikut urban në kryeqytet. (Hapësirat e ndërmarrjes “Trafiku Urban”, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media, në të cilën do të bëhet vlerësimi i punës së Kuvendit të Kosovës për vitin 2016. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00) 

- Ish ambasadori i OSBE-së William Walker, ligjëratë speciale për studentët e AAB-së. (Objekti i Kolegjit AAB, ora 11:00) 

- AAK-së dega në Ferizaj organizon protestë në mbështetje të ish Kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj. (Sheshi i Ferizajt përballë  bibliotekës “Sadik Tafarshiku”, ora 11:55)

 

- Mbahet protestë gjithë popullore për lirimin e ish kryeministrit dhe liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj, me moton “Kundër fyerjes dhe padrejtësisë” në qytetet Prizren, Gjilan, Pejë, Mitrovicë dhe Gjakovë. (Prizren, Sheshi “Shadervan”, ora 11:55 - Gjilan, Sheshi “Agim Ramadani” para Teatrit, ora 11:55 - Pejë, Sheshi “Shkëlzen Haradinaj”, ora 11:55 - Mitrovicë, Sheshi “Isa Boletini”, ora 11:55 dhe Gjakovë, Parku i Qytetit përballë Hotel Pashtrikut, ora 11:55)

 

- Ambasada Gjermane në Prishtinë do të hapet libri i zisë, per vdekjen e ish-Presidentit Federal gjerman Roman Herzog në të cilin mund të nënshkruhen të gjithë të interesuarit. (Ambasada Gjermane në Prishtinë, ora 12:00)

- Zyrja e UNICEF-it në Kosovë organizon ngjarjen vjetore “Activate Talks” me pjesëmarrje të me shumë së 150 të rinjëve nga e terë Kosova dhe donatorëve kryesore nga Belgjika, Turqia, Gjermania e Holanda si dhe zyrtare te larte të UNICEF-it nga Gjeneva dhe New York-u. (Fakulteti i Edukimit, ora 17:00)

 

Ngjarjet e datës 10 janar 2017

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të mbahet debat parlamentar në lidhje me mbajtjen në arrest të kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, në Francë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00) 

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe Antoine Garnier, anëtar i bordit dhe drejtor industrial i kompanisë "Iveco" do ta prezantojnë kombi-busin për transport të personave me nevoja të veçanta, dhuruar nga kjo kompani për Komunën e Prishtinës. (Para objektit të vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

 

- Grupi Parlamentar i Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe ai i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, përmes deputeteve Aida Dërguti dhe Time Kadrijaj, dorëzojnë sot në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për vlerësimin e kushtetutshmërisë të ligjit për plotësimin dhe ndryshimiin e ligjit për veteranë. (Gjykata Kushtetuese ora 14:00)

Ngjarjet e datës 7 janar 2017

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare në të cilën do të diskutohet shqyrtimi i kërkesës për mbajtje të seancës së jashtëzakonshme për mbajtjen në arrest te kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, në Francë. (Ndërtesa e Kosovës, salla  C-301, ora 12:00) 

Ngjarjet e datës 6 janar 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00) 

 

- Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj do të mbajë një Konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, salla  e konferencave, ora 12:00) 

- Veteranët e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të tubohen te Pallati i Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë për të filluar marshin protestues paqësor deri te Ambasada e Francës, ku do të protestohet për lirimin e komandantit Ramush Haradinaj. (Te New Born, ora 13:00)

- Klubi i Basketbollit Sigal Prishtina do të mbajë konferencën e parë për shtyp për vitin 2017 në të cilën do të prezantohen lojtarët e ri, do të diskutohet për të rejat në klub si dhe infrastrukturën. (Salla e konferencave të KB Sigal Prishtina, ora 13:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës përsonale "Në zgjerim të intimës" të artistirt Alish Shima. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 19:00)
 

Ngjarjet e datës 5 janar 2017

- Ministria e Shëndetësisë do t’i dhurojë Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik të Kosovës 7 automjete, të cilat do të shërbejnë në përmbushjen e nevojave të Institutit në teren. (Hapësirat e IKSHPK-së, ora 11:00) 

- Në nderim të pesë vjetorit të vdekjes së Gjeneralit, Shaban Shala bëhën homazhe pranë varrit të tij. (Varrezat e Dëshmorëve në Velani, ora 12:00)

- Avokati i rastit të Astrit Deharit, Tomë Gashi, mbanë konferecë për media. (Zyrët e avokatit, Sheshi Nënë Tereza, mbi Kino ABC, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 4 janar 2017

- Departamenti për Bashkëpunim Civilo Ushtarak i MFSK-së në bashkëpunim me KFOR-in Amerikan, do ta dorëzojnë një donacion për qytetarët e komunitetit jo shumicë, në Kishën Ortodokse në Graqanicë. (Kisha Ortodokse në Graqanicë, ora 12:00)

- Dega e LDK-së në Deçan dhe anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të  bëjnë homazhe pranë varrezave të Tahir, Enis dhe Hasan Zemaj. (Fshati Strellc e Epërm në Deçan, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 31 dhjetor 2016

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në orën 11:00, do të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së nyjeve lidhëse të fshatrave Konjuh dhe Babush në Rrugën 6 “Arbën Xhaferi”. (Fshati Babush, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në ceremoninë inauguruese të hapjes së nyjës lidhëse Konjuh dhe Babush të Autostradës Prishtinë-Han i Elezit, Rruga 6 “Arbër Xhaferi” në fshatin Babush. (Fshati Babush, ora 11:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi mban konferencën e fundvitit me gazetarë dhe mediet e vendit. (Salla e medieve të Kryeministrisë, ora 13:30)

 

Ngjarjet e datës 30 dhjetor 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet tryeza në të cilin do të prezantohen të gjeturat e studimit “Roli i Decentralizimit në përmirësimin e sigurisë si dhe në ndërtimin e paqes në Kosovë” të realizuar nga autorët Samet Dalipi dhe Krenar Shala në bashkëpunim me organizatën partnere “Aleanca  për Paqendërtim në Kosovë”. (Orion Center, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani organizon konferencën e fundvitit. (Ndërtesa e në MSh-së, ora 10:00)

- Kryesuesi i Këshillit Prokurorial të Kosovës, Blerim Isufaj mban konferencën për media ku do të prezantojë aktivitetet e realizuara nga KPK-ja gjatë vitit 2016. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami mban konferencë për shtyp të ku do të shpalosen të arriturat e MTI-së gjatë vitit 2016. (Mjediset e MTI-së, ora 10:30)

- Lidhja Demokratike e Kosovës do të mbaj konferencë për medie  me temë "Humbjet e kryeqytetit nga keqqeverisja e Shpend Ahmetit në vitin 2016". (Zyrat qendrore të LDK-së, ora 11:00)

- Kryetari i Gjykatës Themelore të Gjilanit, Zyhdi Haziri do të mbajë një konferencë për media ku do të publikohet, Raporti për vitin 2016 i Gjykatës Themelore të Gjilanit dhe raporti i lëndëve të korrupsionit. (Objekti i Gjykatës Themelore të Gjilanit, salla 305, ora 11:00)

- Sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje!, Dardan Molliqaj, mban konferencë për media në lidhje me aktakuzën e ngritur ndaj aktivistëve të Vetëvendosjess dhe do prezentojë fakte të reja. (Zyrët e lëvizjes, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në përurimin e Qendrës Rinore, në Magure të Lipjanit. (Magure, Lipjan, ora 12:00)

- Vazhdon seanca gjyqësore me shpalljen e aktgjykimit, ndaj te pandehurit F.R i akuzuar për shkak të veprës penale Rekrutimi për terrorizëm nga neni 139 lidhur me nenin 31 KPRK-së. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla nr.II, ora 14:00)

- Kryetari i Komunës dhe Kryesuesi i Kuvendit të Komunës së Mitrovicës mbajn tubim publik për vitin 2016. (Salla e Kuvendit te Komunes se Mitrovices, ora 14:00)

- Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së organizon shënimin e Ditës së Veteranit të Luftës së UÇK-së. (Hotel Emerald, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 29 dhjetor 2016

- Ministri i Ministrisë së Diasporës, Valon Murati, mban konferencën e fundvitit me përfaqësues të medieve në të cilen do t’i shpalosë objektivat e arritura të Ministrisë, si dhe realizimin e projekteve të rëndësishme për diasporën. (Ministria e Diasporës, ora 9:30)

- Në vazhden e aktiviteteve të fund vitit, Shoqata humanitare "Ndihmo edhe Ti" do të bejë ndarjen e dhuratave dhe gjesendeve te tjera si pelena, pako me qumësht dhe lodra për fëmijët e shtrire në spitalin e Pediatrisë. (Spitali i Pediatrisë, ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministri i Ministrisë për Forcën e Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli mban konferencën e fund vitit për media i cili do të bëjë një ekspoze të punës, të arriturave, dhe sfidave të Ministrisë së FSK-së dhe FSK-së gjatë vitit 2016. (Ministria për Forcën e Sigurisë së Kosovës në Kazermën "Adem Jashari", ora 10:00)

- OVL-UÇK- Dega në Mitrovicë bën homazhet pranë varrit të heroit të kombit, Mehë Uka. (Fshati Bajgorë, ora 10:00)

- Instituti Cilësor për Hulumtime, Analiza dhe Trajnime organizon konferencën përmbyllëse të projektit “Platforma e masave preventive për reduktim të veprimeve delikuente në shkolla”. (Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Kati IV, salla e konferencave, ora 10:00)

- Dogana e Kosovës mban një konference për shtyp ku do të prezantohet raporti vjetor për vitin 2016, gjithashtu në këtë konferencë merr pjesë edhe ministri Hoti. (Drejtoria e Doganës, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti organizon konferencë përmbyllëse në të cilen do të prezantohet raporti i punës për vitin 2016. (Ndërtesa e re e Komunës së Prishtinës, Lagjia Arbëria, ora 11:00) 

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku do të mbajë konferencën vjetore për medie. (Hapësirat e Ministrisë së Infrastrukturës,ora 11:00)

- Mbahet ceremonia tradicionale për pasurimin e fondit librar të 36 Bibliotekave brenda dhe jashtë kufijve të Kosovës, ku do të bëhet shpërndarja e librit. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

 

- Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare dhe Kompania “Kalaja Epox” bëjnë inaugurimin e selisë së re të kompanisë dhe fabrikës për përpunimin e rrëshirave epokside “Kalaja Epox”. ( Shtime, rruga Industria, në ora 11:00)

- Shoqata humanitare "Ndihmo edhe Ti" do të ndaj dhurata për fëmijë të familjeve të përfshira në listen e asistences sociale në lagjen "Kodra e Trimave". (Lagja Kodra e Trimave, ora 11:00)

- Kryetari i Gjykatës Themelore të Ferizajt, Bashkim Hyseni mbane konferencë vjetore për media në të cilen do të publikoj raportin e punës për vitin 2016. (Objekti i Gjykatës Themelore të Ferizajt, ora 12:00)

- UBT shënon 15 - vjetorin e themelimit, si institucion i arsimit të lartë në Kosovë. (Objekti i UBT-së në Prishtinë, ora 12:00)

- Me rastin e 20 vjetorit të rënies heroike të heroit Mehë Uka, OVL-UÇK- Dega në Mitrovicë organizon akademi përkujtimore. (Qendra e Kulturës "Rexhep Mitrovica" në Mitrovicë, ora 12:00)

- Lëvizja Studentore për Barazi - "Studim Kritikë Veprim" organizon aktivitetin për dështimet e fundvitit. (Para Ministrisë së Arsimit, Shkenës dhe Teknologjisë, ora 13:00)

- Vazhdon seanca gjyqësore me fjalën përfundimtare, ndaj te pandehurit F.R i akuzuar për shkak të veprës penale Rekrutimi për terrorizëm nga neni 139 lidhur me nenin 31 KPRK-së. (Gjykata Themelore në Ferizaj salla nr.II., ora 13:00) 

- Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, së bashku me kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, do bëjnë vënien e gurthemelit të objektit të ri të shkollës “Ismet Rraci” në Klinë. (Klinë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 28 dhjetor 2016

- Ministria e Diasporës në bashkëpunim me Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon simpoziumin mbarëshqiptar në shkencat kompjuterike, që do të mbahet në Prishtinë. (Fakulteti i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike i UP-së, amfiteatri 408, ora 8:30)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i kërkesës së banorëve për çështjen e Hades. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e shpërndarjes së certifikatave për kandidatët e suksesshëm të Programit kombëtar të trajnimit për Auditorë të Brendshëm të Sektorit Publik. (Ndërtesa e Ministrisë së Infrastrukturë, ora 10:00)

- Shoqata humanitare "Ndihmo edhe Ti" do te bejë ndarjen e dhuratave për fëmijët e SOS Fshatrave të Kosovës, si dhe 150 fëmijëve të familjeve me gjendje të veshtirë sociale dhe qe janë në prag të shturjes si familje, te cilet jane pjese e programeve keshilluese dhe  edukative te SOS. (SOS Fshati, ora 10:00 - shtyhet per or 13:00)

 

- Drejtori Menaxhues i Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa do të prezantojë konceptin e ri të marketingut që vala do të ndërmarrë tani dhe në të ardhmen. (Qendra e Biznesit të Telekomit të Kosovës, në Sheshin “Nëna Terezë” në Prishtinë, ora 11:00)

- Grupi i Pavarur Studentor, mban konferencë për media lidhur me koalicionin e ri të organizatave studentore, dhe njëkohësisht do të paraqesim disa gjëra të pa ligjshme që po bën Dekani But Dedaj. (Bibloteka Kombëtare, ora 11:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti dhe drejtori i administratës Muhedin Nushi, do të përurojnë ashensorin dhe platformës lëvizëse në ndërtesën e Komunës së Prishtinës. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Kryetari i Këshillit të Pavarur Mbikëqyres për Shërbimin Civil të Kosovës, Shkëmb Manaj, do të mbaj një konferencë shtypi për të pasqyruar rezultatet e punës për vitin 2016. (Kuvendi i Republikës së Kosovës, salla N 204, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa mban konferencë për media ku do të shpalosë rezultatet e punës njëvjeçare të Qeverisë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 12:00)

- Kyeparlamentari Kadri Veseli viziton objektin kolektiv të ndërtuar për familjet në nevojë. (Stantërg, ora 14:30 - Transporti i siguruar, nisja para Kuvendit, ora 13:30) 

- Me rastin e 28 dhjetorit - Ditës Ndërkombëtare të Kinematografisë, Fakulteti i Komunikimit Masiv dhe AAB Teatri “Faruk Begolli” organizojnë ceremoninë e inaugurimit të Kino-Klubit AAB. (Teatri “Faruk Begolli” në AAB, ora 14:00)

- Ministria e Drejtësisë mban takimin përmbyllës të aktiviteteve të MD-së, me ç ‘rast Ministrja Dhurata Hoxha do të bëjë edhe prezantimin e Raportit të Punës për vitin 2016. (Ish ndërtesa e Rilindjes në amfiteatrin në katin e parë, ora 14:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare shfaq premierën e filmit “BrendaPërBrenda” që synon shembjen e stereotipeve me të cilat ballafaqohen të rinjtë dhe vetëdijësimin e shoqërisë mbi problemet që u shfaqen atyre gjatë adoleshencës. (Kinema ABC, ora 17:45)

 

- Drejtoria për Kulturë, Sektori i Rinisë dhe Sportit i  Komunës së Prishtinës organizon manifestimin për shpalljen e  “Sportistit të vitit 2016”. (Objekti i ri i Komunës së Prishtinës, në katin e IV, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 27 dhjetor 2016

- Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave organizon tryezë të rrumbullakët "Monitorimi i Sektorit të Sigurisë së Kosovës: 15 korrik – 15 nëntor 2016", në të cilën do të prezantohen dhe diskutohen  të gjeturat e monitorimit të përmbledhura në edicionin e pestë të Observerit të Sektorit të Sigurisë së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Mbahet konferenca për media e organizuar nga iniciativa MOS e DHEZ, e fundit per këtë vit lidhur me mos zbatueshmërinë e “Ligjit për Kontrollin e Duhanit”. (Qendra Informative dhe Kulturore të BE-së, ora 10:00)

- Komisioni Parlamentar për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e rrumbullakët me temë “Zbatimi i Ligjit për Këshillin Gjyqësor të Kosovës dhe Ligjit për Këshillin Prokurorial të Kosovës”. (Qendra e konferencave Orion, ora 10:00)

- Mbahet takimi i radhës i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur ku do të prezantohen aktivitetet e Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, të realizuara gjatë vitit 2016. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të mbahet diskutim rreth programit të Kosovës për reforma. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të mbajë konferencën e fundvitit për media, ku do të paraqesë të arriturat dhe sfidat me të cilat është përcjellë arsimi gjatë vitit 2016. (Ndërtesa e MAShT, ora 11:00)

- Mbahet akademi përkujtimore për veprimtarin e çështjes kombëtare Bedri Asllani. (Teatri Adriana në Ferizaj, ora 11:00)

- Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani, Ambasadorja e Republikës së Turqisë në Kosovë, Kivilicim Kiliç, do të prezantojnë Projektin e renovimit dhe furnizimit me pajisje në kuadër të instalimit të Njësisë së Kujdesit Intensiv në Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës. (Ish-hapësirat e Qendrës Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut në QKUK, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport n7 të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të punës së Komisionit për vitin 2016 dhe orientimet kryesore për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës ndan mirënjohjen e vitit për kompaninë Mabetex Group. (Lokalet e  Mabetex Group, ora 11:00) 

-  Kolegji Heimerer organizon aktivitetin për fëmijët e shtrirë në repartin e Pediatrisë në QKUK nga studentët dhe stafi i Kolegjit Heimerer. (QKUK, ora 12:45)

- Ministria e Punëve të  Brendshme do të organizojë konferencën e fundvitit me gazetarë, për të diskutuar rreth të arriturave dhe sfidave gjatë vitit 2016. (Objekti kryesor i MPB-së,  ora 14:00)

- NISMA për Kosovën dega në Malishevë, me rastin e festave të fundvitit fton të gjithë qytetarët e komunës së Malishevës që të marrin pjesë në tubimin i cili do të mbahet në Shtëpinë e Kulturës "Tahir Sinani", në Malishevë. (Shtëpia e Kulturës "Tahir Sinani" në Malishevë, ora 15:00)

 

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, merr pjesë në takimin përmbyllës të vitit të Degës së AAK-së në Prizren. (Restorant Alegria, ora 16:30)

- Dega e I-rë  e LDK-së  në Kodrën e Trimave, me rastin e festave të fundvitit, mban një Tubim me strukturat e saj. (Hotel Apollonia në  Kodrën e Trimave, ora 17:00)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës së Kosovës sjellë ekspozitën e fundit për ketë vit të autorit nga Maqedonia, Agron Abduli. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 26 dhjetor 2016

- Ministri i Financave Avdullah Hoti mban konferencën për media ku do të bëjë prezantimin e Raportit vjetor të Ministrisë së Financave dhe të arriturat gjatë vitit 2016. (Ndërtesa e  Qeverisë, ora 10:00)

Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën përmbyllëse  për media për vititn 2016. (Zyret e AKB-së, Lidhja e Prizrenit p.n - Lagja Tophane, ora 12:15)

Ngjarjet e datës 25 dhjetor 2016

- Mbahet Kuvendi zgjedhor i Forumit të Rinisë së LDK-së, e në të cilin do të marrë pjesë edhe Kryetari i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Hotel Emerald, ora 10:00)

Ngjarjet e datës 24 dhjetor 2016

- Kryeministri Isa Mustafa dhe ministri i Financave, Avdullah Hoti mbajnë konferencë për gazetarë ku do të flitet për miratimin e Buxhetit për vitin 2017. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media, në të cilën do të shpalosen rezultatet e një sondazhi të realizuar me të rinj të moshës 17-21 vjeç, që ndër të tjera tregon edhe për preferencat e të rinjve për subjektet politike në Kosovë dhe liderët që ata parapëlqejnë. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Në serinë e parë të forumit AABtalks, do të behët prezantimi i Behgjet Pacollit në temën “Si të bëhesh i suksesshëm”. (Teatri i AAB “Faruk Begolli”, ora 11:00)

- Akademia jCoders, në bashkëpunim me Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike të Universitetit të Prishtinës, kësaj radhe fund vitin e presin me shumë inovacion të gërshetuar në një ngjarje të vetme - Hackathonin -Ditën e Kodimit më të madh të organizuar deri më tani në Kosovë. (Fakulteti e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike në Universitetin e Prishtinës, ora 16:30)

Ngjarjet e datës 23 dhjetor 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në bashkëpunim me komunën e Prizrenit organizon “Konferencë Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat” në Prizren ku do të paraqiten dhe diskutohen sfidat e sektorit privat si dhe shërbimet dhe programet zhvillimore që ofrohen nga Qeveria në nivel qendror dhe lokal. (Hotel OK në Prizren, ora 9:30)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti do të merr pjesë në “Konferencën Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat” në të cilën do të prezantoj Pakon fiskale dy për vitin 2017. (Hotel OK në Prizren, ora 9:30)

- Mbahet konferenca e dytë kombëtare për siguri në rrugë "Identifikimi i faktorëve kryesor që ndikojnë në sigurinë e lëvizjes së nxënësve në rrugë". (Oobjekti i Kolegjit Tempulli, ora 10:00)

- Zyra e Rinisë Evropiane në Kosovë dhe Ministria e Administratës Publike organizon cermoninë e kampanjes nacionale ”Rinia në administratë fuqi për të ardhmen”. (Holli i ndërtesesë së re të Qeverisë, ora 10:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban konferencën për media, ku Bordi i Drejtorëve dhe Menaxhmenti i Agjencisë do të bëjnë prezantimin e punës dhe aktiviteteve përmbledhëse të Agjencisë Kosovare të Privatizimit gjatë vitit 2016. (Selia qendrore e AKP-së, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban tryezën e diskutimit “Dialogu në udhëkryq: çka pas murit?”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon tryezën "Konsumimi i produkteve vendore në Kosovë". (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

- Drejtoria Rajonale e Policisë së Koosvës në Pejë mban konferencë për media në të cilen do të prezantohen të arriturat e policisë në ketë regjion gjatë vitit 2016, si dhe do të ndahen letër falënderime për zyrtarët policor për shërbim të dalluar dhe profesional. (Salla e Administratës së PK-së në Pejë, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, Akademik Isa Mustafa me anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe te varri i Presidentit historik Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:15)

- Administrata Tatimore e Kosovës organizon konferencën lidhur me të arriturat e ATK-së gjatë vitit 2016. (Zyrët qendrore te ATK-së, ora 11:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën Presidenti, Hashim Thaçi do t'i adresohet deputetëve. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Drejtuesit e KEK-ut dhe Kryetari i Komunës së Obiliqit bëjnë përurimin e punimeve të ndriçimit të rrugës Obiliq - Mazgit në gjatësi prej rreth 5km. (Hyrja në Mazgit nga Obiliqi, ora 11:00)

- Shoqata Sindikale e Teatrit Kombëtar të Kosovës mban konferencën e fundvitit për media. (Foajeu i Teatrit Kombëtar, ora 11:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës do të mbajë një konferencë me gazetarë lidhur me arritjet dhe sfidat që e presin SBASHK-un në vitin e ardhshëm. (Selia e SBASHK-ut në Qendrën e studentëve, ora 12:00)

- Lidhja Demoratike e Kosovës do të shënojë 27-vjetorin e themelimit të saj. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Pejë mban një aktivitet lidhur me dështimet dhe keqperdorimet e Gazmend Muhaxherit. (Para Administratës Komunale në Pejë, ora 13:00)

- Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon një koktej me rastin e përurimit të objektit, sallave dhe zyreve të organizatës. (Objekti i OVL të UÇK-së, ora 13:00)

- Mbahet promovimi i dy librave të rinj të Enver Hasanit. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 16:30)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në bashkëpunim me IPKO Foundation, organizojnë ngjarjen kryesore ku do të shpallen fituesit e “Game Over, Corruption”. (Teatri ODA, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 22 dhjetor 2016

- Ministri i Financave Avdullah Hoti dhe Drejtoresha e BERZH-ës për Kosovë Elena Petrovska nënshkruajnë marrëveshjen ndërkombëtare të garancisë shtetërore për linjën e dytë kreditore ndaj Fondit për Sigurimin e Depozitave, ndërmjet Ministrisë së Financave, Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe Fondit për Sigurimin e Depozitave. (Ndërtesën e  Qeverisë, salla P-32, ora 9:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- ATRC organizon tryezen e ekspertëve në kuadër të Kampanjës “Drejtësia dhe Qytetarët”, e cila mbështetet nga National Endowment  for Democracy. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Me rastin e përmbylljes së vitit kalendarik 2016, Institucioni i Avokatit të Popullit organizon konferencë për media në të cilën do të behët prezantimi i të dhënave preliminare për 2016. (Hotel Sirius, ora 11:00)

-  Federata e Sindikatave të Shërbyesve Civilë të Republikës së Kosovës do të mbajë konferencë për media. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Ministrja e Administrimit të Pushtetit Lokal, znj. Mirjana Jevtic do të takohet me Ambasadorin e Hungarisë në Kosovë  H.E. László Márkusz. (Kabineti i Ministres Jevtic, ora 13:00)

- Community Building Mitrovica organizon takimin përmbyllës për këtë vit kalendarik. (Restorant - Va Piano në Mitrovicë, ora 13:00)

- Spitali Neuromedica nga Maqedonia bën lansimin e seminarit “Seminar Neuromedica 2016”. (Hotel Sirius, ora 15:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Ministrin për Punë të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë, Angelino Alfano. (Kabineti i Presidentit Thaçi, ora 16:20)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal, organizon konferencën vjetore për vitin 2016,  ku do të prezantohen të arriturat nga fusha e vetëqeverisjes lokale 2016, si dhe planet për vitin 2017. (Hotel Emerlad, ora 17:30)


Ngjarjet e datës 21 dhjetor 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00­­­)

- Mbahet takimi i 126 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e nëntë e Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, do të vizitojë komunën e Ferizajit me ç'rast do të përurohen tri projekte infrastrukturore. (Ferizaj, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në Konferencën e katërt të ambasadorëve, e cila po i zhvillon punimet në Prishtinë. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Qendra Kinematografike e Kosovës mban konferenca e fundvitit për media ku do të prezentantohen aktivitetet dhe sukseset që e kanë përcjell industrinë e filmit kosovar në vitin 2016. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Zëvendësministri i Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj dhe Kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova, do të bëjnë  inaugurimin e projektit: Ndërtimi i ujësjellësit ne fshatrat Cerrcë, Lubozhdë dhe Prigodë. (Komuna e Istogut, ora 13:00)

- Bëhet nënshkrimi i marrëveshjes për bashkëpunim institucional në mes të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë dhe Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina.” (Zyrs e Rektorit të Universitetit të Prishtinës, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon ngjarjen Startup Weekend Prishtina e cila është organizuar nga Kosovo Innovation Center. (Ndërtesa e Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë, ora 15:00)

- Përfaqësues të Policisë së Kosovës dhe Doganës së Kosovës mban konferencë të jashtëzakonshme lidhur me konfiskimin e një sasie të konsiderueshme të narkotikëve dhe arrestimin e personave të dyshuar. (Salla e Administratës se PK-se, ora 15:00)

- Komuna e Mitrovicësdo organizon ceremoninë e inagurimit te Sheshit ne qender te Mitrovicë. (Mitrovicë, ora 17:00)

- Mbahet asamblea e shtatë zgjedhore të Komitetit Olimpik i Kosovës për Ciklin Olimpik 2017 – 2020. (Hotel Swiss Diamond, ora 17:00)

- Grupi i vetëorganizuar i të rinjëve nga Prizreni organizon ndezjen e qirinjëve në shenjë respekti dhe përkujtimi për viktimat e sulmit të 19 dhjetorit në Berlin. (Sheshi Shatërvan, Prizren, ora 18:00)

 

Ngjarjet e datës 20 dhjetor 2016

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në bashkëpunim me komunën e Gjilanit organizon “Konferencë Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat” në Gjilan ku do të paraqiten dhe diskutohen sfidat e sektorit privat si dhe shërbimet dhe programet zhvillimore që ofrohen nga Qeveria në nivel qendror dhe lokal. (Restaurant “Vali Ranch”, fshati Përlepnicë, Gjilan, ora 9:30)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të mbahet debat parlamentar lidhur me rastin Astrit Dehari, sipas kërkesës së 40 deputetëve nënshkrues. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës, përkatësisht Komisioni i përzgjedhur, fillon me procedurën e vlerësimit të gjendjes së banimit të familjeve, sipas dokumenteve ekzistuese  në lëndët e tyre. (Ndërtesa e vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bënë prezantimin e të dhënave të “Hulumtimit gjithëpërfshirës të duhanpirjes tek të rinjtë, GYTS 2016”. (Ndërtesa e  IKSHPK-së, ora 10:00)

- Organizata joqeveritare Syri i Vizionit nga Peja në partneritet me organizatën Save the Children, do të realizojë konferencën nacionale "Përfshirja e fëmijëve në vendimmarrje". (Hotel “Afa” në Prishtinë, ora 11:00)

- Dogana së bashku me UNDP do të prezantojnë  të gjeturat e hulumtimit cili synon të identifikoj përhapjen e korrupsionit. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë në bashkëpunim dhe financiarisht të mbështetur nga UNICEF, organizojnë ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore për gazetari në fushën e mbrojtjes së fëmijëve në Kosovë për vitin 2016. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës bën promocionin e katalogut  të ekspozitës Çmimi AR -  eicioni i parë, dhe përmbyllja e ekspozitës e kuruar nga Mehmet Behluli dhe Lulzim Zeqri u hap më 10 nëntor. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

 

- Ministrja e Administrimit të Pushtetit Lokal, znj. Mirjana Jevtic do të takohet me Ambasadorin Britanik në Kosovë, z. Ruairi O’Connelli. (Kabineti i Ministres Jevtic, ndërtesa Rilindja, ora 12:00)

- Iniciativa Qytetare për Veprim organizon aksion simbolik kundër ndërtimit të murit ndarës në Mitrovicë dhe kundër ekipit negociator të Kosovës të përbërë nga Isa Mustafa, Edita Tahiri dhe Agim Bahtiri.  (Para qeverisë së Kosovës, ora 13:00)

- Koalicioni K10 organizon tryezën e rrumbullakët mbi Pakon Bazike të Sigurimeve Shëndetësore e cila synon diskutimin e përmbajtjes së pakos bazike të sigurimeve shëndetësore të obligueshme, implementimi i së cilës është planifikuar të fillojë në Janar të 2017.  (Swiss Diamond Hotel, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e dhurimit të çarçafëve dhe çantave morgu për Klinikën univerzitare të Kosovës, vlera e së cilës kap shumën 130,000 dollarë amerikan. (Klinika Kirurgjike, ora 14:00)

- Instituti per Avancim Ligjor dhe Demokratik organizon tryezën e rrumbullaket me temë "Problemet ne sistemin e drejtesise nga kendveshtrimi i praktikanteve" ku do te marrin pjese praktikantet e Gjykatave, Prokurorive, Avokateve, Notereve, Permbaruesve Privat, Ministrive, etj. (Salla e konferencave Orion, ora 15:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 15:00)


Ngjarjet e datës 19 dhjetor 2016

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale mban dëgjim publik për Projektligjin për Inspektoratin shëndetësor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon konferencë për media do të në të cilen do të prezantohen të arriturat e Policisë gjatë vitit 2016, si dhe do të ndahen Medalje dhe Letër falënderime për zyrtarët policor për shërbim të dalluar dhe profesional. (Salla e Administratës së PK-së, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilen do të behët shqyrtimi në parim i projektligjit për legalizimin e armëve dhe dorëzimin e armëve të vogla dhe të lehta, municionit dhe mjeteve eksplozive. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, salla S-I, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilen do të mbahet diskutim lidhur me [rojektbuxhetin e MKRS dhe Ministrinë e Diasporës për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e shtatë e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 11:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 11:00 - shtyhet për ora 12:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme në të cilen do të behët shqyrtimi i projektbuxhetit të Ministrisë së Punëve të Jashtme për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  S-II, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në takimin e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë bën prezantimin e organizuar nga Koalicioni për KOMRA mbi humbjet njerëzore dhe kampet e mbajtjes se periudhës se luftërave ne ish-Jugosllavi si dhe në prezantimin e hartës interaktive të narrativit “Shuarja e Historisë dhe Kujtesës”. (Hotel “Sirius”, ora 11:00)
 
- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe znj. Teuta Danuza - person koordinues për Kornizën Kombëtare të Kualifikimeve do të mbajnë konferencë për media lidhur me referencimin, apo lidhjen zyrtare të Kornizës Kombëtare të Kualifikimeve me Kornizën Evropiane të Kualifikimeve. (Ndërtesa e MAShT, ora 11:00)

- Komuna e Suharekës do të nis një aksion i madh humanitar me moton "Shijo dhe Ndihmo!". (Sheshin "Fadil Vata" në Suharekë, ora 12:00)

- Caritas Kosova organizon konferencën përmbyllëse për të prezantuar të arriturat e projektit ‘Ri-integrimi i të burgosurve pas lirimit’ ku po ashtu, gjatë kësaj konference do të shfaqet filmi dokumentar me titull ‘Përtej Portave’. (Kinema ABC,ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në vënien e gurthemelit të Qendrës së Kulturës në Obiliq. (Obiliq, ora 13:30)

 

- Inspektorati Policor i Kosovës do të mbajë një konferencë të jashtëzakonshme për media. (Ndërtesa e IPK-së në Hajvali, ora 16:00)

- Organizohet hapja e 'Javës së Dizajnerëve' në dyqanin e bamirësisë Teshavesha. (Dyqani 'Teshavesha', ora 17:30)
 
- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën e Ambasadorëve. (Hotel Swiss Diamond, ora 19:00)

- Kompania Mabetex Group, organizon ceremoni, me rastin e 25 vjetorit. (Hotel Emerald, ora 19:30)

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Korrik 2021

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti dhe Nënkryetari, Muhedin Nushi do të marrin pjesë në inaugurimin e instalimit të tre mbushësve elektrik për vetura në hapësirën e “Prishtina Parking”. (Mbrapa pallatit të Rinisë, ora 8:45)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj raporton para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione lidhur me zbatimin e rekomandimeve të Avokatit të Popullit dhe koordinimi i aktiviteteve me qëllim tÑ‘ promovimit  të të drejtave të njeriut. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere vazhdon mbledhjen në të cilën do të shqyrtoj Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit mban konsultim publik për “Plotësimin-Ndryshimin e Rregullores për Menaxhimin e Mbeturinave". (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ku do të publikohet raporti “Transparometrit komunal 2020 & Transparenca e komunave në retrospektivë” i cili shpalos të gjeturat e nivelit të transparencës së institucioneve lokale në 38 komunat e Kosovës bazuar në 48 indikatorë vlerësues të përzgjedhur konform obligimeve ligjore dhe udhëzimeve administrative që rregullojnë punën dhe funksionimin e institucioneve të qeverisjes lokale. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik lidhur me mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për shoqëritë tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506,ora 11:00

- Komuna e Prishtinës organizon shpërndarjen e pakove mbështetëse bujqësore për fermerët në regjionin e Prishtinës. (Tek objekti i kompanisë “EuroFruti”, në Mramor, ora 11:00)

- Lidhja e Historianëve  të Kosovës ’’Ali Hadri’’ dega në Deçan, përkrahur nga kryetari i komunës Bashkim Ramosaj shënojnë një 100-vjetorin e kryerjes së masakrës ndaj popullsisë së Isniqit nga forcat serbo-malazeze. (Asamblea Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Dukagjin Pupovci, do të mbajë konferencën e rregullt për media. (Ndërtesa e MAShTI, ora 12:00)  

- Mbahet takimi i radhës i Grupit Koordinues Ndërministror për të Drejtat e Njeriut në Republikën e Kosovës, të organizuar nga Zyra për Qeverisje të Mirë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)

- Kryesia e Sindikatës së Punëtoreve të ATK-së mbanë konferencë për media lidhur me grevën që po mbahet në ATK. (Qendra e shërbimit të tatimpaguesve, sheshi Skenderbeu, ora 16:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë zyrtare te përurimit të shtatores së Fadil Vokrrit. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:00)

- Pas inaugurimit të shtatores së Fadil Vokrrit do të zhvillohen dy ndeshje revyale të organizuara nga Federata e Futbollit e Kosovës, për nder të ditëlindjes së Legjendës në të cilën do të luajnë veteranët e dy skuadrave në të cilat ka luajtur Vokrri, Llapi dhe Prishtina, derisa më pas do të përballen veteranët e futbollit të Kosovës dhe ata të Shqipërisë. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)

- Drejtoria e Inspekcionit së bashku me Policinë dhe Njësinë Speciale të Kosovës nisin aksion të gjerë në lokalet e qytetit të Mitrovicës për kontrollimin e lokaleve pas shqetësimeve dhe ankesave të vazhdueshme të qytetarëve për zhurmën që po shkaktojnë lokalet e qytetit. (Mitrovicë, ora 20:00)