23 Korrik 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 mars 2017

- Instituti i Kosovës për Drejtësi  organizon tryezë për të diskutuar performancën dhe rezultatet e institucioneve të drejtësisë në luftimin e korrupsionit. (Hotel Garden, ora 9:45)

- Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, takohet me bizneset e Kosovës në Ferizaj. (Terminali Fitorja, ora 10:00)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim organizojnë konferencë me temën “Standardet e sigurisë dhe cilësisë ushqimore dhe bujqësisë organike”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia përmbyllëse e projektit: “Teknologjia e informacionit dhe komunikimit dhe mësimi elektronik në arsim”. (Qendra Burimore Përparimi, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në ceremoninë e organizuar me rastin e përfundimit të projektit të BE-së “Teknologjia e Informacionit dhe Komunikimit dhe Mësimi Elektronik në Arsim”. (Ambientet e Qendrës Burimore “Përparimi”, ora 10:00)

- Në kuadër të Manifestimit përkujtimor kushtuar 18 vjetorit të Masakrës së Izbicës, do të bëhet edhe zbulimi i pllakadës përkujtimore të dy viktimave të kësaj masakre, të miturave Ardita dhe Edona Behrami, të vrarë në fshatin Kopiliq i ulët- Skenderaj, duke u shperngulur për në Shqipëri me shumë civilë tjerë të fshatrave përreth. (Tek rruga kryesore në fshatin Kopiliq i  ulët, rruga që lidh Skenderajin me Klinën, ora 10:30)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në manifestiminin përkujtimor me rastin e 18-vjetorit të masakrës së Izbicës. (Fshati Izbicë, ora 10:45)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Kornizës Afatmesme të Shpenzimeve të Kuvendit të Kosovës për vitet 2018-2020 si dhe shqyrtimi i raportit të shpenzimeve të Kuvendit të Kosovës për vitin 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Korporata Energjetike e Kosoves në bashkëpunim me Drejtorin e Ambientit, Komuna e Obiliqit inspekton punimet në aksionin e gjerë për pastrimin e të gjitha deponive ilegale në komunën e Obiliqit me rrethinë. (Para Komunës së Obiliqit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Procedurën Përmbarimore, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së, shqyrtimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Fëmijëve, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Shoqëritë tregtare dhe shqyrtimi i Nismes Legjislative ''Ligji për miniera dhe minerale". (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00) 

- Zëvendës-ndihmës Sekretari i shtetit, përgjegjës për çështjet europiane dhe euroaziatike Hoyt Brian Yee takohet me Ministrin e FSK Haki Demolli dhe Generalin Rrahman Rama. (Selia e FSK-së, ora 11:30 - vetëm pamje në fillim të takimit)

 

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj  do ta takojë ministrin e Jashtëm dhe të çështjeve evropiane, të Luksemburgut  Jean AsselJborn. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P 37, ora 11:45)

 

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj dhe ministri i Jashtëm dhe të çështjeve evropiane, të Luksemburgut  Jean AsselJborn mbajnë konferencë të përbashkët për medie. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 12:20)

- Shënohet dita e dëbimit dhe vrasjes së banorëve të Sofalisë, Taukbashqes dhe lagjeve përrreth, në vitin 1999 ku për ta shënuar këtë ditë banorët do të mblidhen të dhurojnë gjak. (Taukbashqe tek "Restorani i Princave", ora 12:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni sot do të presë në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Luksemburgut Shkëlqesinë e Tij, Jean Asselborn. (Objekti i MPB-së, ora 12:50 - vetëm pamje)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim Zëvendës Ndihmës Sekretarin amerikan për çështjet evropiane dhe euro-aziatike, Hoyt Yee. (Kabineti i kryetarit, ora 13:00)

- Bëhet promovimi i enciklopedisë me 2500 Dëshmorë të Kombit "Bardhësitë e Atdheut", i publicistit Afrim Mustafa. (Selia qendrore e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ora 14:00)

- Zëvendës-ndihmës Sekretari i shtetit, përgjegjës për çështjet europiane dhe euroaziatike Hoyt Brian Yee takohet me zëvendës-Kryeministrin Branimir Stojanovic dhe udhëheqësin e grupit parlamentarë “Srpska Lista” Slavko Simic. (Ministria e Punëve të Jashtme, zyra 306, 14:00 - vetëm pamje në fillim të takimit)

- Këshilli Rinor Kosovar organizon ngjarjen “Bëhu aktiv, merr iniciativë”. (Orion Center, ora 14:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim Drejtorët Ekzekutivë të Bankës Botërore. (Kabineti i kryetarit, ora 14:30) 

- Ministrja për Dialog e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Edita Tahiri pret në takim Zëvendës ndihmës Sekretarin e SHBA Hoyt Yee. (Ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 15:00 - vetëm pamje) 

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci i shoqëruar nga Ministri i Financave Avdullah Hoti dhe Maximo Torero - Drejtor Ekzekutiv në Bankën Botërore në cilësinë e zëdhënësit të delegacionit të BB-së, do t’i drejtohen mediave me deklarata lidhur me reformat ekonomike të Qeverisë me theks të veçantë në sektorin e energjisë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 15:30)

 

- Në kuadër të programit të ligjeratës dhe debatit, Galeria Kombëtare e Kosovës prezanton bisedë me kuratorin James Walmsley. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 17:30)

- FLOSSK, Open Labs Albania dhe Grupi i Përdoruesve të Wikimedias në Gjuhën Shqipe organizojnë ceremoninë e ndarjes së çmimeve për fotografitë më të mira nga gara Wiki Loves Monuments Kosovë dhe Shqipëri dhe prezantimin e punës dhe projekteve të tjera rreth trashëgimisë kulturore.  Prishtina . (Hackerspace, Rr. Ganimete Terbeshi, p.n. Aktash, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 27 mars 2017

- Përmbyllët projekti “Veprimi i gruas në agrobiznes për një ekonomi të re rajonale” dhe prezantimi i brendit rajonal “Drini i bardhë” për produktet e mishit të derrit. (Qendra e konferencave Orion, ora 9:45)

- Mbahet mbledhja e komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim në të cilën do të diskutohet draft agjenda dhe draft programi për mbedhjen e 3-të të përbashkët të KPSA-së që do të mbahet në Prishtinë me datë 20-21 prill 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00 - mediat lejohen në fillim të takimit)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton komunën e Gjilanit. (Objekti i Komunës së Gjilanit, ora 10:00)
 
- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë, organizon tryezën e rrumbullakët ku do të prezantohet raporti vjetor të FDH-së mbi monitorimin e gjykimeve mbi krimet e luftës dhe vepra penale të motivuara etnikisht dhe politikisht në Kosovë gjatë vitit 2016. (Hotel Sirius,  ora 10:00)

- Në Kudër të Javës Ndërkombëtare të Parasë fillon aktiviteti me fëmijët si dhe mbahet një ligjeratë e shkurtër mbi historinë e parasë dhe  vlerat e sajë në kohë. (Muzeu i Kosovës, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi mban takim të përbashkët me përfaqësuesit e bizneseve të Komunës së Gjilanit. (Objekti i Komunës së Gjilanit, ora  10:45)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 11:00 - shtyhet në ora 12:00)
 
- Oda Ekonomike e Kosovës mban takim me përfaqësuesit e Zyrës e Rregullatorit për Energji në të cilin do të diskutohet për Sistemin e ri tarifor dhe liberalizimin e tregut të energjisë. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i rekomandimeve për mbledhjen plenare rreth çështjes së Hades. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, Muzeu i Kosovës dhe Shoqata e Bankave të Kosovës, me rastin e fillimit të Javës Ndërkombëtare të Parasë do të organizojnë hapjen e kësaj jave. (Muzeun e Kosovës, ora 11:00)

- Teatri Dodona në bashkëpunim me Institutin Ndërkombëtar të Teatrit qendra në Kosovë mbajnë konferencë për media me rastin e Ditës Botërore të Teatrit. (Teatrit e Qytetit të Prishtinës “Dodona”, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Vendimit të Avokatit të Popullit për propozimin e kandidatëve për zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303”, ora 11:00)
 
- Zëvendëskryeministër Ramiz Kelmendi do te vizitoj Universitetin "Kadri Zeka" në Gjilan më ç'rast do të takohet me Rektorin Bajram Kosumi e me pas do te mbaje ligjëratë në kuadër të programit “Guest Speaker”  me temë “Rrugëtimi i suksesshëm i një biznesmeni, motivimi për studentët”. (Universiteti “ Kadri Zeka” Gjilan, ora 11:45)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi zhvillon një vizitë në fabrikën e prodhimit të lëngjeve RC Cola - "FLUIDI" Sh.p.k. (Rrr.Zhunices, nr.5- Gjilan, ora 14:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi zhvillon një vizitë në fermën e pulave “KONSONI”. (Rr. Abdullah Tahiri- Gjilan, ora 15:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë në bashkëpunim me Ambasadën Italiane në Kosovë do të shënojnë 60 vjetorin e Traktatit të Romës më ç'rast do të hapet një ekspozitë e cila do të prezantojë 60 vitet e BE-së. (Bibloteka Kombëtare e Kosovës, ora 18:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Teatrit, Teatri Dodona në bashkëpunim me Institutin Ndërkombëtar të Teatrit qendra në Kosovë shfaqet premiera ”Anonimi i Venedikut”, e regjisores Drita Begolli. (Teatrit e Qytetit të Prishtinës “Dodona”, ora 19:30)


Ngjarjet e datës 26 mars 2017

- Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Dega e V-të, organizon aksionin simbolik për pastrimin e Liqenit të Badovcit. (Badovc, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 25 mars 2017

- Këshilli Rinor i Ambasadës Amerikane në Kosovë do të organizojë një garë që do të përfshijë 15 shkolla fillore nga Prishtina, gjatë së cilës nxënësit e këtyre shkollave do të krijojnë një vepër arti apo figurë të përbërë nga materiale të ricikluara. (Sheshi Nënë Tereza, përball Odës Ekonomike të Kosovës, ora 12:00)

- Dega e LDK-së në Prizren do të shënojë 27-vjetorin e themelimi të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari  i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Restoran “Oferta” në Prizren, ora 13:00)

- Me rastin e shënimit të “Orës së Tokës - Earth Hour" do të vendoset stenda me qëllim të firmosjes publike për pjesëmarrje në Orën e Tokës në Kosovë, një ceremoni simbolike dhe e bukur, që në vitet e mëparshme ka pasur shumë sukses. (Sheshin “Nëna Terezë”, ora 15:00)

- Dega e LDK-së Dega në Obiliq do të shënojë 27-vjetorin e themelimi të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari  i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Shkolla fillore “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora 16:00)
 

Ngjarjet e datës 24 mars 2017

- Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave organizon tryezë të rrumbullakët për monitorimin e sektorit të sigurisë në të cilën do të prezantohen dhe diskutohen të gjeturat e monitorimit të përmbledhura në edicionin e gjashtë të Observerit të Sektorit të Sigurisë së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 9:45)

- Zyra e Rregullatorit për Energji mban seancën publike dëgjimore, për propozimin e strukturës së re tarifore. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Me rastin e 19-vjetorit te fillimit të luftës frontale të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Deçan behën homazhe në Komplesin Memorial të UÇK-së në Gllogjan. (Gllogjan, ora 10:00)

- Vullnetarët e "Let's Do It Kosova" do të organizojnë aksion pastrimi në Komunën e Shtërpcës. (Shtërpcë, ora 10:00)

- Nënshkruhet marrëveshje e punës mes Agjencisë së Bashkimit Evropian për Trajnim në Zbatimin e Ligjit dhe Akademisë se Kosovës për Siguri Publike. (Ambientet e AKSP-së në Vushtrri, ora 10:15)

- Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega në Kaçanik organizon shënimin e 18 vjetorit të masakrës së Kotlinës në komunën e Kaçanikut. (Fshati Kotlinë, ora 11:00)

- Mbahet tubim përkujtimor për dëshmorin dhe heroin e kombit Bedri Ahmeti-Bedi. (Fshati Llapashticë në Podujevë, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat. (Restorant Krapi-Mitrovicë, ora 11:30)

- Dega e  Partisë Demokratike të Kosovës  në Ferizaj,  mbanë konferencën për medie, me temë "Sfarq Tenderi". (Zyrat e reja të PDK-së dega në Ferizaj!, ora 11:30)

- Shënohet 19-vjetori i Epopesë së Dukagjinit - fillimit të luftës frontale të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në këtë zonë, Ditës së Dëshmorëve të kësaj zone dhe 18-vjetori i ndërhyrjes së NATO-s përkrah popullit të Kosovës, në këtë luftë çlirimtare. (Sheshi i qytetit të Deçanit, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton kompaninë për prodhimin e betonit “Burimi” Sh.p.k. (Shupkofc-Mitrovicë, ora 13:30)

- Në ditën e fundit të Javës së Gruas mbahet diskutimi i përgjithshëm i temave të prezantuara gjatë javës dhe rëndësia e përmbushjes së tyre si standarde për Kosovën për të hyrë në Bashkimin Evropian. (Hotel Emerald, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton kompaninë për prodhimin e mobileve “Veli”. (Shupkofc-Mitrovicë, ora 14:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope, i shoqëruar nga Drejtori i Institutit Demokratik Kombëtar në Kosovë Alexander Chavarria, do të flasë në ceremoninë e mbylljes së Javës së Grave 2017. (Hoteli Emerald, ora 15:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës retrospektive të Blerim Luzhes. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 19:00)


Ngjarjet e datës 23 mars 2017

- Në Ditën e katërt te Javës së Gruas do të diskutohet për vështirësitë që gratë dhe të rinjtë i hasin gjatë hyrjes në tregun e punës si dhe investimet e huaja direkte. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Zyra e Bashkimit Evropian organizon konferencë në të cilën do të diskutohet dhe prezantohet sigurimi i privatësisë së votës dhe mbrojtja e të dhënave të votuesve. (Qendra e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë në bashkëpunim me PointPulse organizon konferencën “Roli i Shoqërisë Civile në Ndërtimin e Integritetit të Policisë: Perspektiva e Ballkanit Perëndimor”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti EdGuard bën prezantimin e të gjeturave të hulumtimit "Ndikimi i peshës së çantave tek fëmijët e shkollave fillore dhe të mesme të ulëta”. (Qendra Informatie e BE-së, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e radhës në Forumin FOL Hapur, ku e ftuar është znj. Hykmete Bajrami, Ministre e Tregtisë dhe Industrisë në Qeverinë e Kosovës. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

-  Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci do të marrin pjesë promovimin e Klubit të Biznesit Frankofon në Prishtinë, të organizuar nga Ambasada e Francës. (Hoteli Swiss Diamond, ora 12:00) 

- Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konferencë të jashtëzakonshme për medi, me ç'rast flasin Visar Ymeri dhe Dardan Molliqaj. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në promovimin e Klubit të Biznesit Frankofon në Kosovë. (Swiss Diamond Hotel, ora 12:00)

-  Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, i shoqëruar nga Zv.Ministri Gani Koci do të qëndrojnë në Komunën e Drenasit, me ç’rast do të takohen me kryetarin e Komunës, Ramiz Lladrovci. (Drenas, ora 14:00)

- Komuna e Prishtinës mban konferencë për media. (Salla nr. 37 në objektin e vjetër të Komunës, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën “Java e Gruas 2017”. (Hotel Emerald, ora 16:15)

- Innovation Centre Kosovo mban takim te hapur informativ me profesionistë, studentë dhe te apasionuar pas teknologjisë. (ICK, ora 17:00)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës së Kosovës sjellë ekspozitën e radhës të titulluar "Tregime urbane të mbështjella në rrollne" të artistes Mimoza Studenica. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, objekti te Qafa, ora 19:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti mban tubim me banoret e lagjes Bregu i Diellit. (Shkolla fillore 'Ismail Qemajli', ora 19:00)

Ngjarjet e datës 22 mars 2017

- Në mbledhjen e Komisionit për Mbikëqyrje të Financave Publike do të shqyrtohet raporti i Auditimit për pasqyrat vjetore financiare të Komunave për vitin 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-409, ora 9:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci merr pjesë në hapjen e Forumit Ekonomik  Kosovaro - Austriak. (Swiss Diamod Hotel, ora 9:00)

- Në ditën e tretë të Javës së Gruas do të diskutohet për cilësinë e shërbimeve shëndetësore nëe kujdesin primar shëndetësor dhe programin e obligueshëm të sigurimeve shëndetësore i paraparëe të filloj në vitin 2017. (Hotel Emerald, ora 9:30)  

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në përurimin e Qendrës së Mjekësisë Familjare brenda hapësirës së Qendrës së Studentëve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. (Qendra e Studentëve, ora 10:00)

- Mbahet dita e Microsoft-it kushtuar sektorit qytetar “Tech4Good”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes së financimit të Projektit për sigurinë e ujit dhe mbrojtjen e kanalit, e nënshkruar ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim ku do të shqyrtohet projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për procedurën përmbarimore, shqyrtimi i projektligjit për Mbrojtjen e Fëmijës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, i cili do t’i dorëzojë kryeministrit Mustafa, Raportin e OEK-ut për të bërit biznes në Kosovë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:30)

- Asociacioni i letrarëve dhe artistëve Art Club "Rifat Kukaj" organizon përurimin e librit të Izet Abdylit "Lirinë dikush po e vret". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i vendimit të Avokatit të Popullit për propozimin e kandidateve për zgjedhjen e 5 zëvendësve të Avokatit të Popullit, diskutimi lidhur me ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Persona të Zhdukur, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 13:00)

 

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci do të zhvillojë një debat direkt me qytetarët për projektin e Termocentralit “Kosova e Re”. (Amfiteatri i Klan Kosova, ora 14:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon ceremoninë e ndarjes së shpërblimeve për videon më të mirë, në kuadër të projektit  “Fuqizimi i votuesve të rinj për të marrë vendime duke qenë të informuar, dhe duke i ndihmuar ata që t’i mbajnë politikanët llogaridhënës”, me mbështetje të Ambasadës Britanike. (Union Caffe në sheshin Skëndërbeu, ora 14:30)

 

- Produksion i Qendrës për Art dhe Komunitet - Artpolis organizon shfaqjen “Jeta jem, Shneta jem”. (Teatri i Prishtinës Dodona, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 21 mars 2017

- Shoqata Down Syndrome Kosova, në kuadër te fushatës  se shënimit te Ditës Botërore te Personave me sindromën Down, me moton “Një Shije Më Ndryshe” bën promovimin e kafiterisë X 21, kafiteri e cila ka te inkuadruar personat me sindromën Down. (Adresa Rr.Kosta Novakoviç 9/10, afër Hotel Prishtina, ora 9:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim  përmes projektit të financuar nga zyra e Bashkësisë Evropiane në Kosovë “Ndërtimi i Besueshmërisë nëpërmjet Mbrojtjes Kulturore në Kosovë” organizon konferencën rajonale Angazhimi i Komuniteteve dhe Ndërtimi i Paqes në Mbrojtjen e Trashegimisë Kulturore. (Biblioteka Kombëtare, ora 9:00)

- Mbahet dita e dytë e  "Javës se Gruas 2017"  më ç'rast pjesëmarrësit do të kenë mundësinë të diskutojnë për rëndësinë e qasjes së të gjithë fëmijëve në arsimin parashkollor si masë për përcaktimin e suksesit të nxënësve në hapat e tyre të ardhshëm arsimor, si dhe për promovimin dhe cilësinë e shkollimit profesional si përgjigje ndaj nevojave për punësimin e të rinjve në aktivitete të ndryshme profesionale. (Hotel Emerald, ora 9:30)

 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të marrë pjesë në konferencën “Lansimi i programit të Fondacionit Westminster për Demokraci në Kosovë”. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:30)

 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi pret në takim arqipeshkëvin Monsinjor Vinzenzo Paglia, Kryetar i Akademisë Papnore për Jetën, Kancelar i Madh i Institutit Papnor “Gjon Pali II” për studimet mbi martesën e familjen, ipeshkëv i dioqezës së Terni-Narni-Amelias në Itali dhe bashkëthemelues i Komunitetit të njohur të Sant’Egidio-s. (Kabinetii Presidentit, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të diskutohet zbatimi i Ligjit për shëndetësi në sistemin parësor shëndetësor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Deponit e dhe mbledhësit e hekurishteve, bizneset e pjesëve të veturave në Kosovë, organizojnë protestë para Doganës së Kosovës, ku do të kundërshtojnë vendimet e Doganës së Kosovës, rreth tyre. (Para zyre të Doganës së Kosovës, në Kalabri, ora 10:00)

- Sindikata e Shërbimit Civil organizon konferencë për media. (Lokalet e SSHCK, ish objekti "Gërmia" përball kryqit të kuq, baraka Nr.1., ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Komisioni për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i rekomandimeve për mbledhjen plenare rreth çështjes së Hades.(Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Posta e Kosovës do të lëshoj në qarkullim postar dhe do të promovojë pullën postare kushtuar Heroit të Kombit Xheladin Gashi - Plaku. (Kinema ABC, ora 11:00)

- Banka Botërore në bashkëpunim me Doganën e Kosovës paraqesin të gjeturat e raportit të zhdoganimit të mallrave nga momenti i hyrjes e deri në përfundim të procedurave doganore si në eksport po ashtu edhe në import. (Hoteli Sirius, ora 11:00)

- Ujësjellesi rajonal “Prishtina” dhe CDI me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Ujit realizon aksionin për pastrimin e ambientit rreth liqenit të Batllavës. (Batllavë, ora 11:00)

- Drejtoria e Kulturës në bashkëpunim me Hortikulturën organizon performancë nga ansambli “Bajram Curri” si dhe mbjellja e luleve dhe fidanëve nga të rinjtë e Kryeqytetit. (Parku i qytetit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit në lidhje me zbatimin e kontrates koncesionare të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës "Adem Jashari". (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Drejtoria e Kulturës në bashkëpunim me Hortikulturën organizon mbjelljen e luleve dhe fidanëve nga nxënësit e shkollës. (Shkolla fillore Naim Frashëri, ora 11:30) 

- Lëvizja Vetëvendosje mbanë konferencë për media, me ç'rast do të flasë Sekretari Organizativ, Dardan Molliqaj. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 12:00)

-  Me rasitn e ditës se Pranverës Drejtoria e Kulturës në bashkëpunim me Hortikulturën organizon performancë nga ansambli  “Prishtina Brass “, mbjelljen  e luleve dhe fidanëve nga të rinjtë e Kryeqytetit, pikturim  nga të rinjtë e Qendrës Rinore, performancës  e kitaristëve nga shkolla e muzikës “Prenk Jakova” dhe SH.K.A “Bajram Curri”. (Sheshi Nëna Terezë, ora 12:00)

 

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli takohet me komunitetin Egjiptian të Kosovës. (Restorant “Koha 3” në Pejë, ora 14:15)

- Dega III-të e LDK-së në Prishtinë do të shënojë 27-vjetorin e themelimit të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, Akademik Isa Mustafa. (Pallati i Rinisë, Salla e Kuqe, ora 18:00)

- Me rastin e ditës botërore të Punës Sociale, Departamenti i Punës Sociale në Universitetin e Prishtinës organizon konferencë me temë “Program për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale 2017 në Kosovë”.
 

 

Ngjarjet e datës 20 mars 2017

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të diskutohet lidhur me sponzorizimet në fushën e sportit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në hapjen e Javës së Gruas në Kosovë, e cila organizohet nga Instituti Kombëtar Demokratik me përkrahje të Agjencionit Amerikan për Zhvillim Ndërkombëtar. (Hoteli Emerald, ora 10:50)

- Lëvizja Vetëvendosje! organizon konferencë me temë “Forca e Sigurisë së Kosovës dhe rregullimet ligjore”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-409, ora 11:00)

- Fillon "Java e Gruas 2017" e cila do të organizohet nga sot deri me 24 Mars, me temën “Java e Gruas – Deshifrimi i Integrimit Evropian”. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Ambasadori Greg Delawie do të flasë në ceremoninë e hapjes së ngjarjes vjetore të Javës së Gruas. (Hoteli Emerald, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit mban dëgjim publik për Projekt - Kodin e Drejtësisë për të Mitur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)   

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 11:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore dhe Komisioni parlamentar për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri organizojn tryezën e diskutimit “Zhvillimi i qëndrueshëm i sektorit të minierave dhe mineraleve - Projektligji i ri për Miniera dhe Minerale”. (Salla e konferencave “Orion”, ora 13:00)

 

- Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Poezisë, Kolegji AAB dhe AAB Teatri "Faruk Begolli" i këtij kolegji organizojnë mbrëmjen Poetike. (Teatri "Faruk Begolli" në AAB, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 18 mars 2017

- Mbahet mbledhja e rregullt e Këshillit të përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje!. (American School of Kosova, ora 10:00)

- Mbahet kampionati Individual në pingpon për seniore. (Salla e Pingpongut të Pallatit të Rinisë, ora 10:00)

- Në kuadër të Strategjisë Kombëtare për parandalimin dhe luftimin e Etheve Hemorragjike  fillon zyrtarisht fushata e repelimit masiv të kafshëve në komunat Malishevë, Rahovec dhe një pjesë të fshatrave të komunave Klinë dhe Suharekë. (Fshati Shkozë, komuna Malishevë, ora 11:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe dhe OPDMK e realizojnë performancën publike “Trotuare për të gjithë". (Ura Arastës, në Prizren, ora 11:00)

- Dega e LDK-së në Podujevë do të shënojë 27-vjetorin e themelimi të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari  i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Restoran “Ora” në Merdar, ora 12:00)

- Dega e LDK-së në Rahovec do të shënojë 27-vjetorin e themelimi të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari  i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Hotel “Pllaza” në Rahovec, ora 14:00)

- Kosovo Twopointzero organizon një diskutim të hapur e pragmatik në edicionin e ardhshëm të serisë sonë Biseda të Shkurtëra me temë "Vrapo Kosovë, Vrapo - Topi te na - çfarë po bëjmë për sportin?". (Miqt Pub, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 17 mars 2017

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do ta vizitojë UBT-në, ku do të pritet nga rektori i këtij institucioni të arsimit të lartë, prof.dr.Edmond Hajrizi. (Kampusi i UBT-së në Lipjan, ora 9:30 - UBT siguron transport për në Kampusin Inovatitv të UBT-së, nga rrethi i flamurit në Prishtinë, ora 8:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të mbajë një ligjëratë para studentëve në Kolegjin “UBT”. (Kampusi i UBT-së në Lipjan, ora 10:00)

- Zyra e Rregullatorit të Energjisë organizon tryezë diskutimi për Liberalizimin e Tregut të Energjisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizohet ceremonia e ndarjes së Çmimit për Vepër Jetësore "Azem Shkreli" dhe çmimeve tjera vjetore për letërsi. (Kabineti i ministrit Kujtim Shala, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës ogranizon debatin publik me temën “Dialogu Kosovë - Serbi: Çka më tutje?” , i cili ka për qëllim të promovoj bashkëbisedimin në mes deputetëve të rajonit të Pejës, përfaqësueseve të shoqërisë civile dhe qytetarëve lidhur me procesin e dialogut Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit Komunal në Pejë, ora 11:00)

- Nisin aktivitetet dyditore Festivali Ndërkombëtar i Akuarelit, ku do të mblidhen personalitete dhe artistë të njohur vendorë e ndërkombëtarë. (Kampusi Inovativ i UBT-së, në Lipjan, ora 11:00)

- Shoqata Down Syndrome Kosova, ne kuadër te Fushatës te shënimit te Ditës Botërore te Personave me sindromën Down  nën moton “ Zëri Im, Komuniteti Im”, për here te parë programi artistik i përgatitur nga vet personat me sindromen Down do te shfaqet ne qytetin  e Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës në Prizren, ora 12:00)

- Me rastin e 75-vjetorit  të lindjes  dhe 55-vjetorit  të krijimtarisë artistike multidisiplinare të prof. Shyqri Nimani mbahet promovimi i monografisë “Nëpër gjemba drejt yjeve”, të autorit  Shyqri Nimani. (Teatri i AAB-së “Faruk Begolli”, Kolegji AAB, ora 12:00)

- Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina" bën përurimin e  Fabrikës për përpunimin e ujit  në Shkabaj. (Fshati Shkabaj, ora 12:30)

- Banoret e Orllanit protestojnë për të kërkuar furnizim me ujë pasi që gjysma e Kosovës furnizohet me ujë të pijës nga Liqeni i Batllaves i cili shtrihet në tokat e Orllanit, ndërsa banorët e këtij fshati nuk kan kyqje në Ujësjellsin Rajonal Prishtina. (Xhamia e Orllanit, ora 13:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e radhës në Forumin FOL Hapur, ku i ftuar është Blerand Stavileci, Ministër i Zhvillimit Ekonomik në Qeverinë e Kosovës. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 14:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci me ftesë të KfW dhe ICK-së do të jetë pjesëmarrës në panelin e organizuar nga këto organizata me temë "Gjetja e mundësive për zhvillimin e start-up në biznes", ora 17:00

- Në kuadër të Javës së Frankofonisë behët prezanti dhe biseda rreth video artit dhe inovacionit në art, me kuratoret e ftuara nga Muzeu i Artit Modern i Parisit: Odile Burluraux dhe Jessica Castex. (Galeria Kombëtare, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 16 mars 2017

- Agjencia Austriake për Zhvillim dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të lansojnë fazën e dytë të projektit Zhvillimi i Integruar Teritorial. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Drejtues te Stupcat Group dhe GjirafaVideo mbajne nje konference te perbashket per media ku do te flitet per bashkepunimin e tyre qe ndikon ne zhvillimin e ekonomise vendore. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- KMDLNj e publikon raportin për monitorimin e qendrave të ndalimit, qendrave të paraburgimit dhe qendrave korrektuese. (Restaurant Rings, Sheshi “Nëna Terezë”, ora 11:00)

- Lëvizja FOL ju fton në konferencë për media, me ç ‘rast do të publikohet raporti “Përtej numrave - performanca e gjyqësorit në luftën kundër korrupsion” për vitin 2016. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi mban ligjëratë në Universitetin “Haxhi Zeka” në Pejë. (Universiteti “Haxhi Zeka”- Rruga “UÇK-së”- Pejë, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në një debat të hapur me përfaqësuesit e mediave serbe dhe shoqërinë civile. (Media Center në Çagllavicë, ora 11:00)

- Nënshkruhet Marrëveshja e Mirëkuptimit në mes të Ministrisë së Zhvillimi Ekonomik, Komunës të Podujevës dhe projektit “Enhacing Youth Employment, - Helvetas Swiss Intercooperation Kosovë të cilët do të implementojnë fazën e katërt të Projektit WOW, në Komunën e Podujevës dhe Mitrovicës. (Objekti i Komunës të Podujevës, ora 11:00)

- Valdete Daka do të paraqesë Ankesë në Gjykatën Kushtetuese lidhur me zgjedhjen e Kryetarit të Gjykatës Supreme. (Gjykata Kushtetuese e Kosovës, ora 11:30)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton Kompanisë së pijeve Bibita SH.P.K. (Fshati Vitomiricë në Pejë, ora 13:00)

 

- Nënshkruhet Memorandum Mirëkuptimi në mes të Kryetarit të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, Ambasadës zvicerane në Kosovë dhe Fondit për të Drejtën Humanitare, lidhur me vendosjen e ekspozitës së përhershme si një të mirë publike mbi faktet e bazuara nëpër gjykimet për krimet e luftës të kryera në Kosovë. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani”, ora 13:30)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton shoqatën e Bletarëve. (Pejë, ora 13:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ceremoninë e ndarjes së Çmimeve për Vullnetarizëm dhe Aktivizëm Qytetarë, në kuadër të projektit “Vullnetarizmi për Zhvillim: Promovimi i Vullnetarizmi dhe Qytetarisë Aktive në Kosovë”. (Restaurant librari Dit’ e Nat’ në Prishtinë, ora 14:00)

- Shfaqet premiera e filmit “Bukuroshja dhe Bisha” në formatin 3D, të realizuar nga kompania “Walt Disney”. (Kinema ABC, ora 18:00)

- Hapet ekspozita e artistes së njohur Hayoun Kwan me Instalacionin dhe Videon me realitet virtual "489 vite" ;Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 15 mars 2017

- Oda Ekonomike e Kosovës do të prezantojë rezultatet e studimit  “Bottleneck-fytet e ngushta”. (Lokalet e Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Departamenti për Mbrojtjen e Konsumatorit pranë Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Konsumatorit, mbanë tryezën me temë “Projektligji për Mbrojtjen e Konsumatorit”. (Restorant Rings në sheshin “Nëna Terezë”, ora 10:00)

 

- Mbahet takimi i radhës i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur më ç'rast kryesuesi i këtij komisioni, do te mbajë konferencë për medie. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim zëvendës-ambasadoren e ShBA-së në Kosovë, Colleen Hyland. (Zyra e kryetarit, objekti i ish-gjykatës, ora 10:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme Skender Hyseni dhe Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani raportojnë në mbledhjen e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me  raportet e Auditimit për pasqyrat vjetore finaciare të ministrive që udhëheqin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Grupi i Grave Deputete të Kuvendit të Republikës së Kosovës te mbështetur nga UNDP-ja, organizojnë takimin e deputeteve të Kuvendit dhe mbi 100 asambleisteve nga komuna të ndryshme të Kosovës, në të cilin do të diskutohet për buxhetimin gjinor. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të diskutohet zbatimi i Ligjit për shëndetësi në sistemin parësor shëndetësor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)
 
- Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha do të vizitojë Gjykatën Themelore në Prishtinë, për të parë për së afërmi punën dhe bashkëpunimin ndërinstitucional. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 15:00)

- Hapet ekspozita me titull “Natyra e Universit” e artistes kanadeze Jo Ann Lanneville. (Galeria e Ministrisë së Kulturës të Qafa, ora 18:00)

 

 

Ngjarjet e datës 14 mars 2017

- Me rastin e përfundimit të suksesshëm të rishikimit të dytë dhe të tretë të programit, Përfaqësuesi Rezident i Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovë, Ruud Vermeulen mban konferencë për shtyp. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti mban konferencën për media në lidhje me aprovimin nga Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar të rishikimit të dytë dhe të tretë të programit SBA me Kosovën. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 10:30 - ndryshon Hotel Sirus, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të bëhët diskutohet raporti i Post Privatizimit të KEDS-it si dhe shqyrtimi i Raportit për Rekomandime i Projektligjit për plotësimin e Ligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor  në të cilën do të bëhët shqyrtimi përfundimtar i raportit me rekomandime i projektligjit për mbrojtjen nga zhurma, shqyrtimi i projektligjit për mbrojtje nga rrezatimi dhe siguri bërthamore dhe shqyrtimi i projektligjit për kompleksin memorial "Adem Jashari" në Prekaz. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon debatin publik për llogaridhënie ndërmjet të zgjedhurve dhe studentëve të rajonit të Prishtinës. (Salla e Kuqe e Fakultetit Filologjik të UP-së, ora 13:00) 

- Zyra për Qeverisje të Mirë e Zyrës së Kryeministrit publikisht paraqet raportin e parë mbi financimin publik të organizatave të shoqërisë civile në Republikën e Kosovës për vitet 2015-2016. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla 38, ora 13:30)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 13 mars 2017

 - Mbahet ceremonia e ndarjes së certifikatave për 97 kandidatët të cilët e kanë kaluar provimin e Jurisprudencës. (Amfiteatri në ndërtesën e Qeverisë së re, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon ligjëratën me temën “Lufta ndaj Korrupsionit”, me Afërdita Bytyçin, kryetare e Gjykatës Themelore të Prishtinës. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon tryezën e diskutimit me temë “Si të procedojmë me formimin e ushtrisë?”. (Salla e Konferencave Orion, ora 12:00)

- Këshilli Rinor Kosovar – KYC organizon takim diskutues, me ç’rast edhe do të publikohen raportet “Këshilli Drejtues i Shkollës” dhe “Procesi i testimit në bazë të ligjit të ri mbi Provimin Shtetëror të Maturës”. (Qendra Kulturore e BE-së, ora 12:00)
 
- Drejtori i Klinikës Emergjente, dr. Basri Lenjani, do të mbajë konferencë për media në të cilen do të jepen detaje në lidhje me rastin e plagosjes dhe trajtimet mjekësore që ka marrë i plagosuri. (Para hyrjes së Klinikës Emergjente në QKUK, ora 12:00)

- Banorët e Hades dhe Forumi për Iniciativa Qytetare organizojnë protestën si reagim i banorëve të Hades, familjet e të cilëve për vite me radhe, që nga 2004-ta kur ka filluar zhvendosja e dhunshme, ballafaqohen me shkeljen e të drejtave të tyre, kushtet më të rënda mjedisore ekonomike, që po rrezikojnë edhe jetët e familjeve të tyre. (Para Ministrisë për Mjedis dhe Planifikim Hapësinor, ora 13:00)

- Nënkryetari i degës  Partisë Demokratike të Kosovës  në Ferizaj, respektivisht asmbleist komunal dhe këshilltari i zëvendëskryeminsterit Hajredin Kuqit, z. Lulzim Aliu, mbanë konferencë jashtzakonshme për arsyen e dorëheqjes nga asmbleisti komunal!. (Zyrat e reja të PDK-së dega në Ferizaj!, ora 14:00)


Ngjarjet e datës 12 mars 2017

- Policia e Kosovës organizon një konferencë të jashtëzakonshme të  nga, e cila ka të bëjë arrestimin e disa personave te dyshuar dhe sekuestrimin e nje sasie te konsiderueshme te narkotikeve. (Salla e stacionit policor “Qendra”, ora 15:30) 

Ngjarjet e datës 11 mars 2017

- Dega e  Partisë Demokratike të Kosovës në Ferizaj mbanë konferencën për medie me temë "Kontrabandimi i tokave në Komunën e Ferizajt nuk kan të ndalur!". (Zyrat e reja të PDK-së dega në Ferizaj, ora 11:00)

- Artisti me renome botërore Sislej Xhafa, përfaqësuesi i Pavijonit të Kosovës në Bienalen e 57-të të Venedikut, së bashku me komisionerin Valon Ibraj dhe kuratoren Arta Agani do të mbajnë një konferencë per media. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 10 mars 2017

- Shoqata Kosovare e Terapisë Familjare e mbështetur nga Ministria e Diasporës organizon tryezën  e rrumbullakët “Familja dhe emigrimi”. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë: “Sfidat në Sistemin e Drejtësisë: Pakënaqësia qytetare kundrejt punës së gjyqtarëve dhe prokurorëve. Ku qëndron problemi?” (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Koalicionit për KOMRA mban konferencë për shtyp e me tema "llokimi i ballafaqimit me të kaluarën si dhe i procesit të KOMRA-së". (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilin do të behët shqyrtimi i Projektligjit  për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për kontrollin dhe mbikëqyrjen e kufirit shtetëror. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Mbahet ceremoni solemne me rastin e 4 vjetorit te themelimit te Universitetit "Kadri Zeka" ne Gjilan. (Mjediset e Universitetit te Gjilanit, ora 12:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në ceremoninë e shënimit të katërvjetorit të themelimit të Universitetit të Gjilanit “Kadri Zeka”. (Mjediset e Universitetit, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)
 
- Ambasadori Greg Delawie do të flasë me rastin e pritjes së organizuar për të nderuar grate në biznes. (Hoteli Sirius, ora 14:00)

 

- Policia e Kosovës dhe Dogana e Kosovës mbajnë konferencë të jashtëzakonshme e cila ka të bëjë Veprën Penale ,,Falsifikim i parasë”. ( Salla e stacionit policor “Qendra”, ora 15:30)

- Shfaqet premiera e filmit HOME i cili u shpall fitues nga BAFTA në kategorinë filmi i metrazhit të shkurtër. (Kinema Jusuf Gërvalla në Pejë, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 9 mars 2017

- Drejtoresha e Komisionit Evropian për Ballkanin Perëndimor Genoveva Ruiz Calavera me kryetarin e Lëvizjes Vetevendosje, Visar Ymeri.  (Zyra e BE-së, ora 08:45 - vetëm pamje)

- Mbahet takimi i 130 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope do të flasë në ceremoninë e prezantimit të tre vjetëve të partneritetit në mes të aktivitetit tonë Avancojmë Kosovën së Bashku – Primar dhe 16 komunave. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Shoqata e Nefrologëve të Kosovës shënon Ditën Botërore të Veshkës ku do të  hapet pika informuese me ç’rast qytetarëve do t’u shpërndahen fletë-palosje me përmbajtje sensibilizimi për zbulimin e hershëm të sëmundjeve të veshkave. (Sheshi “Nena Tereza”, ora 10:00)

- Kryetar i Lipjanit, Imri Ahmetaj dhe Drejtoresha për Ballkanin Perëndimor e Komisioni Evropian, Genoveva Ruiz Calavera marrin pjesë në hapjen e ekspozitës me foto në biblotekën e qytetit të Lipjanit. (Bibloteka e qytetit të Lipjanit, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton komunën e Junikut. (Objekti i komunës së Junikut, ora 11:00)
 
- Kompania e Ujësjellësit Rajonal ”Prishtina” bën përurimin e punimeve për rehabilitimin e Fabrikës për përpunimin e ujit të pijshëm në Badoc. (Badoc, ora 11:45)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton Kompleksin e Bizneseve në Junik. (Tek Pemishtja në Junik , ora 12:30)

- Shoqata e Nefrologëve të Kosovës shënon Ditën Botërore të Veshkës  me ç’rast mbann ligjërat me temën kryesore “Obesiteti dhe Veshka”. (Salla e Telemjekësisë në QKUK, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton Kullën e Ramë Zymerit në Junik. (Lagjja Qok, ora 13:30)

 

Ngjarjet e datës 8 mars 2017

- Me rastin e 8 Marsit Ditës Ndërkombëtare të Grave, kolektivi qytetar "Marshojme S'festojmë" organizon aksion informimi për të drejta ekonomike dhe shoqërore. (Prishtinë, ora 8:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli viziton kadetët e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma “Adem Jashari", ora 8:15)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës, etj. (Ndërtesa  e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)

 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare në të clën do të procedohet Projektligji  për Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa, salla  C-301, ora 10:00)

- Arpolis bën promovmimin dhe publikimin e raportit “Adresimi i Ngacmimeve Seksuale brenda Universiteteve Publike” i cili adreson situatën aktuale lidhur me ngacmimin seksual brenda universiteteve publike. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Me rastin e diskutimit lidhur me ngacmimin seksual nëpër Universitete publike në Kosovë, si abuzim i të drejtave të njeriut, zëvendës-shefja i Misionit të SHBA-ve në Kosovë, Colleen Hyland do tu drejtohet të pranishmëve me një fjalë rasti. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, merr pjesë në Lansimin e Raportit për zbatimin e programit 2008-2013 të organizuar nga Agjencioni për Barazi Gjinore. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e radhës në Forumin FOL Hapur, ku i ftuar është Arban Abrashi, Ministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Mbahet debati publik për Raportin Vjetor të RTK-së për vitin 2016. (Mjediset e Teatrit AAB, ora 11:00)

- Me rastin e 10 vjetorit të punës, Klinika Amerikane përuron objektin e ri, ku do të ofrohen shërbime me standarde ndërkombëtare. (Magjistralen Prishtinë - Shkup, ora 11:30)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim drejtoreshën për Ballkanin Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata të Zgjerimit të Komisionit Evropian, Genoveva Ruiz Calavera. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 11:30)

- Kolektivi qytetar "Marshojme S'festojmë" organizon marsh  që synon të jetë zёri për të shtypurat në shoqëri. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 12:00)

- Kosovo United States Alumni do të mbajë një ceremoni lansimi te projektit “Eliminimi i barrierave për mundësi të barabarta”. (Salla e konferencave të Odës Ekonomike të Kosovës, ora 14:00)

- Ish-Presidentja Jahjaga, Ambasadori Delawie do të mbajë fjalim në hapjen e ngjarjes së Shoqatës Kosovë-SHBA të Alumnive në kuadër të projektit “Eliminimi i Barrierave për Mundësitë e Barabarta”. (Salla e Konferencave e KUSA-s në OEK, ora 14:00)

- Grupi parlamentar dhe Komiteti për Mbrojtje Sociale i Lëvizjes Vetëvendosje! organizojnë tryezën, "Pabarazia dhe papunësia e grave dhe vajzave në Kosovë”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-409, ora 14:00)

- Gratë dhe vajzat e fshatit Hade në bashkëpunim me Forumin për Iniciativa Qytetare organizojn protestë si rrjedhojë e dështimit të Institucioneve të Kosovës dhe Bankës Botërore për vite me radhë, për të realizuar një zhvendosje me dinjitet dhe me të gjitha standartet e hartuara prej vetë Bankës Botërore dhe të miratuara prej Qeverisë së Kosovës. (Para përfaqësisë së Bankës Botërore, rruga Prishtinë-Fushë Kosovë, ora 14:00)

- PEN organizon punëtori për integrimin e perspektivës gjinore në nivel të organizatave dhe programeve. (Zyret e PEN në lagjen aktash, prapa ish-Intereminex, ora 14:30)

- Drejtori i Qendrës për Analiza të Politikës, Janusz Bugajski  do të prezantojë para studentëve dhe stafit të UBT-së temën “Çfarë të presin nga presidenca e Trump-it”. (UBT, ora 17:30)

 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të mbajë konferencë për gazetarë. (Kabineti i Presidentit, ora 18:00)

- Me rastin e 8 Marsit Ditën Ndërkombëtare të Grave, Artpolis organizon shfaqjen Copë Copë. (Teatri Oda, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 7 mars 2017

- Me iniciativën e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Greqisë dhe nën koordinimin e Odës Ekonomike të Kosovës organizohet "Forumi Ekonomik Kosovë - Greqi". (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Agjencia për Regjistrim Civil e Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Oda e Noterëve e Republikës së Kosovës, do të nënshkruajnë marrëveshje për shkëmbim të të dhënave në mes të këtyre dy institucioneve. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Brendshme, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti dhe Drejtoresha e Arsimit, Arbërie Nagavci​, do të vizitojnë Shkollën Fillore "Naim Frashëri". (Shkolla Naim Frasheri, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit me temë “Shqyrtimi i praktikave dhe vlerësimi i nevojës për Ligjin për partitë politike”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- I ngarkuar nga Ministria Federale Gjermane për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim, Programi Migrimi për Zhvillim i GIZ-it prezanton një studim për “Rrjetet e migrimit ndërmjet Gjermanisë dhe vendeve të origjinës Republika e Shqipërisë dhe Republika e Kosovës”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryesia e Forumit të Gruas së Lidhjes Demokratike të Kosovës me rastin e përvjetorit të 27 të themelimit, do të bëjë homazhe te varri i Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:45)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për festat zyrtare në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204", ora 11:00)

- Ministri Arsimit  Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami me rastin e 7 marsit - Ditës së Mësuesit do të vizitojë shkollen fillore, te mesme dhe te ulët “Model” në Prishtinë. (Objekti i shkollës "Model", ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të Komisionit Funsional në Projektligjin për plotësimin e ligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Ministria e Shëndetësisë organizon prezantimin e softuerit CANREG për raportimin e sëmundjeve malinje në Kosovë. (Ndërtesa e Institutit të Shëndetësisë Publike, ora 11:00)

- Ministrja për Dialog Edita Tahiri raporton para komisionitpër Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri lidhur me ecurinë e anëtarësimit të KOSST-it ne ENTSO-E. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Grupi i Grave Asambleiste do të shpërndajë mirënjohje për mësuesit e pensionuar, veteranë të arsimit. (Ndërtesa e vjetër e Komunës së Prishtinës, salla nr, 37 të, ora 11:00)

- Kryesia e Forumit të Gruas së Lidhjes Demokratike të Kosovës do të vendosë lule te monumenti i gruas. (Monumenti i Gruas, ora 11:45)

- Mbahet mbledhja e komisionit për  Integrime Evropiane në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për kontrollin e brendshëm të financave publike, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së; (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 13:30)

- Drejtoresha e Komisionit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Genoveva Ruiz Calavera takohet me kryeministrin Isa Mustafa. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- Drejtoresha e Komisionit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Genoveva Ruiz Calavera i dorëzon marrëveshjen financiare të IPA 2016 Ministres se Integrimit Evropian Mimoza Ahmetaj. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 14:35)

- Drejtoresha e Komisionit Evropian për Ballkanin Perëndimor Genoveva Ruiz Calavera takohet me përfaqësuesit e shoqërisë civile. (Zyra e BE-së në Prishtinë, ora 16:30 - vetëm pamje)

- Komuna e Prishtinës organizon manifestimin festiv me program nga nxënësit e shkollave të Prishtinës dhe do të nderohen mësuesit e dalluar. (Ndërtesa e re e Komunës së Prishtinës, ora 17:00)

- Drejtoresha e Komisionit Evropian për Ballkanin Perëndimor Genoveva Ruiz Calavera takohet me Ministrin e Zhvillimit Ekonomik Blerand Stavileci. (Zyra e BE-së në Prishtinë, ora 18:00 - vetëm pamje)
 

Ngjarjet e datës 6 mars 2017

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës si dhe shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për ekzekutimin e sanksioneve penale me amendamente të Komisionit funksional për Legjislacion. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)

- Strong Cities Network, ICITAP-i dhe OSBE-ja te mbështetur nga Departamenti i Shtetit të ShBA-ve organizojn konferencën dy ditore “Qytetet e Forta në Parandalimin e Ekstremizmit të Dhunshëm në Kosovë”. (Hotel “Dukagjini” në Pejë, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”. (Prekaz, ora 10:00) 

- Për nder të 7 Marsit - Ditës së Mësuesit, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, organizon ceremoninë e ndarjes së çmimit tradicional “Shaban Jashari”, ndërsa me këtë rast do të ndahen edhe mirënjohje për mësimdhënës të dalluar nga secila komunë. (Ndërtesa e MAShT, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i amendamentit plotësues të Komisionit funksional për Mbikëqyrjen e Financave Publike për Projektligjin për Kontrollin e Brendshëm të Financave dhe shqyrtimi i Projektligjit për plotësimin e Ligjit për Dhomën e Posaçme të Gjykatës Supreme të Kosovës për çështjet në lidhje me Agjencinë Kosovare të Privatizimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:30)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim, Ministria e Drejtësisë, Ambasada e Norvegjisë, dhe Kolegji “ILRIA” do të shpërblejnë tri punimet më të mira me temë “Ndërmjetësimi si mënyrë alternative e zgjedhjes së mosmarrëveshjeve mes palëve”. (Lokalet e Fakultetit Juridik të Kolgji “ILIRIA”, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët informimi i përfaqësuesit të Agjencisë për Barazi Gjinore si dhe  shqyrtimi i Peticioneve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 14:00)

 

- Mbahet Konferenca Evropiane e Terapisë së Gjuhës dhe të Folurit e organizuar për herë të parë në Kosovë nga Kolegji Heimerer. (Kampusin e Kolegjit Heimerer, rruga për Veternik, ora 15:00) 

- Demokracia Plus do të lansojë platformën online ndreqe.com e cila mundëson komunikimin e komunave me qytetarë për rregullimin e shërbimeve publike komunale. (Hotel Sirius, ora 16:00)
 
- Kryeparlamentari Kadri Veseli, merr pjesë dhe mbanë fjalë rasti në Akademinë përkujtimore kushtuar komandantit legjendar Adem Jashari, Familjes Jashari dhe gjithë dëshmorëve dhe të rënëve për liri. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 5 mars 2017

- Për nder të ditës ndërkombëtare të Logopedisë, studentët e Kolegjit Heimerer organizojnë aktivitet humanitar. (Sheshin Nëna Terezë, ora 10:00)

- Me rastin e 19 vjetorit të rënies heroike të Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe Familjes Jashari, Qeveria e Republikës së Kosovës, organizon Manifestimin gjithë popullorë, në kujtim dhe nderim të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe heroizmit të Komandantit Legjendar dhe familjes Jashari. (Kazerma e FSK-së “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 11:00) 

- Presidenti Hashim Thaçi,  Kyeparlamentari Kadri Veseli dhe Kryeministri Isa Mustafa marrin pjesë në ceremoninë ushtarake të FSK-së, për nder të Epopesë së UÇK-së. (Kazerma e FSK-së “Adem Jashari”, Prishtinë, ora 11:00)

 


Ngjarjet e datës 4 mars 2017

- Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi takohet me Përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini. (Kabineti i Presidentit Thaçi, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, pret në takim Përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini. (Kabineti i kryeparlamentarit Veseli, ora 9:35)

- Kryeministri, Isa Mustafa takohet me Përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini. (Kabineti i kryeministrit Mustafa, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Kryeministri, Isa Mustafa dhe Përfaqësuesja e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 10:35)

- Liderët e partive politike takohen me Përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini. (Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia festive e ndarjes së mirënjohjeve pensionistëve të arsimit nga e tërë Kosova në respekt të 7 Marsit ditës së madhe të mësuesit dhe shkollës shqipe. (Salla e kuqe  të Pallatit të Rinisë, Kulturës dhe Sporteve, ora 12:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e mbështetur edhe nga shumë parti tjera organizon protestë gjithpopullore në mbështetje të Ramush Haradinajt. (Sheshin Skenderbeu në Pristhinë, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 3 mars 2017

- Parlamenti Evropian në bashkëpunim me Kuvendin e Kosovës dhe Këshillin për Bashkëpunim Rajonal organizojn konferencër ndër-parlamentare me temë "Politika e rrjeteve trans-evropiane dhe agjenda lidhëse". (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës organizon hapjen e Projektit të Binjakëzimit IPA 2014 me temë “Fuqizimi i efikasitetit, llogaridhënies dhe transparencës së sistemit Gjyqësor dhe Prokurorial në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Në kuadër të organizimeve të shumta për Ditën Evropiane të Logopedisë, logopedët e Kolegjit Heimerer ofrojnë vlerësime individuale falas për fëmijët që kanë vështërsi të gjuhës, të folurit, komunikimit, zërit dhe gëlltitjes. (Hapësirat e Kolegjit Heimerer, ora 10:00)

- Dogana e Kosovës organizon një ceremoni të ndarje së mirënjohjes për studentët e UP të cilët gjatë punës praktike në Doganë kanë arritur suksesshëm të ndërtojnë një sistem kompjuterik shumë të nevojshëm për Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 10:30)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë nis projektin për forcimin e efikasitetit, llogaridhënies dhe transparencës së sistemit gjyqësor dhe prokurorial në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin në Forumin FOL Hapur, ku i ftuar është Skender Hyseni, Ministër i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media, në të cilën do të prezantohen të gjeturat nga mekanizimi për matjen e transparencës “Transparometri Komunal”, për 11 komuna të Kosovës. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Ministria e Financave dhe Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik organizojnë tryezën “Prezantimi i Strategjisë së Prokurimit Elektronik “. (Ndërtesa e  Qeverisë, salla - P38, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në tryezën “Prezantimi i Strategjisë së Prokurimit Elektronik “. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)
 
- OJQ EC Ma Ndryshe e realizon performancën publike “Trotuari si hapësirë publike”. (Rruga “Remzi Ademaj”, përballë Urës së Naletit në Prizren, ora 11:00)

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Driton Gashi raporton para komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

 
- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës.  (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 2 mars 2017

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit bën shqyrtimin e raportit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës si dhe shqyrtimin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për Ekzekutimin e Sanksioneve Penale; (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 9:30) 

- Komisioni për Punë të Jashtme i Kuvendit të Republikës, të enjten, më 2 mars 2017, pret në takim një delegacion nga Republika Arabe e Egjiptit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-2, ora 10:00) 

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)
 
- Ish- ambasadori i Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Sh.T. Robert Bosch, ligjëratë speciale për studentët e AAB-së. (Objekti i Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Mbahet takimi i parë i projektit të financuar nga BE-ja “Mbrojtja dhe riintegrimi i dhunës me bazë gjinore në veri të Kosovës”. Shuma totale e projektit është 148,200 euro dhe kohëzgjatja është 24 muaj. (Qendra e Biznesit në Mitrovicën veriore, ora 12:15)

- Hidhet shorti i turneun ndërkombëtar të pingpongut 'Adem Jashari' që është parapar që është paraparë se do të mbahet me 4 dhe 5 Mars. (Kolegji Universum, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 1 mars 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të lansoj fushatën vedijësuese për parandalimin e migrimit të parregullt. (Ndërtesën e MPB-së, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do ta mbajë takimin e dytë konsultativ për Komisionin për të Vërtetën dhe Pajtimin. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00 - i hapur për media vetëm 15 minutat e parë)

- Asociacioni i Komunave të Kosovës dhe Helvetas Swiss Intercooperation, Projekti për Decentralizim dhe Përkrahje Komunave - DEMOS, financuar nga Zyra Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë organizojnë Forumin për Siguri në Trafik: çka duhet të bëjnë komunat në Kosovë? (Amfiteatri i Fakultetit të Inxhinierisë Mekanike në Prishtinë, ora 10:30)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni është i ftuar në mbledhjen e komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e raportit të Auditimit për Pasqyrat Financiar të Ministrisë së Punëve të Brendshme, për vitin e përfunduar me 31 dhjetor 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të vizitojë Komunën e Prizrenit, ku fillimisht do të ketë takim me kryetarin e kësaj Komune, Ramadan Muja. (Komuna e Prizrenit, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për mbrojtjen e fëmijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ish ministri i Jashtëm i Egjiptit, Mohamed El Orabi dhe Ahmed El-Moslemany, ish këshilltar i ish presidentit të Egjiptit, Adly Mansour mbajnë ligjëratë të përbashkët me temën “Diplomacia publike: Marrëdhëniet Kosovë-Egjipt”. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë dhe Komuna e Istogut organizojn konferencën informuese dhe dialoguese me bizneset e Komunës së Istogut. (Restorant “Trofta” në Istog, ora 11:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat “Ditët e Biznesit tё Vogël 2017” që zhvillohet në Istog. (Restaurant “Trofta”, Istog, ora 11:30)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të vizitojë shkollën e Mesme Ekonomike në Prizren. (Prizrenit, ora 11:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën Informuese për Zhvillimin e Sektorit Privat “Ditët e Biznesit tё Vogël 2017” që zhvillohet në Istog. (Restaurant “Trofta”, Istog, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Aftësimin, riaftësimin profesional dhe punësimin e personave nga pjesët veriore të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa zhvillon një vizitë tek prodhuesit e peshkut “Trofta” në Istog.(Restaurant “Trofta”, Istog, ora 13:00)

- Dega e  Partisë Demokratike të Kosovës në Ferizaj mbanë konferencën për medie, me temë "Muharrem Sfarqa nuk e di çka është zhvillimi ekonomik". (Zyrat e PDK-së dega në Ferizaj, ora 13:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media mban dëgjim publik lidhur me ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për RTK-në.(Ndërtesa e Kuvendit, salla N-506, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa zhvillon një vizitë në biznesin prodhues “Agroproduct shpk”, prodhues dhe eksportues i bimëve mjekuese dhe çajrave të malit, me rreth 30 punëtorë dhe mbi 100 koperantë-mbledhës të bimëve mjekuese dhe çajit. (Në fshatin Sine, Komuna e Istogut, ora 13:30)

- Ministria e Integrimit Evropian organizon takimin vjetor ndërmjet Suedisë dhe Kosovës - lidhur me asistencen suedeze për Kosovën - marrëveshja për bashkëpunim në reforma gjatë periudhës 2014-2020. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-37, ora 15:00)
 

Ngjarjet e datës 28 shkurt 2017

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit lidhur me përgjigjen e kërkesës e Gjykatës Kushtetuese lidhur me Rastin KO-12/17 te datës 14 shkurt 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Shoqata e Peshkatarëve "Trofta e Lepencit" dhe Organizata për Mbrojtjen e Mjedisit "Gjethi" në Kaçanik organizojnë protestë për të kundërshtuar ndërtimin e hidrocentraleve në Lumin Lepenc. (Para Objektit Komunal, ora 10:00)

- Këshilli i Investitorëve Evropian në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës dhe Zyrën e Bashkimit Evropian organizon “Dialogun për Investime”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në “Raundin e dytë të Platformës së Dialogut për Investime”, i cili organizohet nga Këshilli i Investitorëve Evropian  në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës dhe Zyrën e Bashkimit Evropian në Kosovë. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit mban dëgjim publik  për Projektligjin për Ndryshimin dhe Plotësimin e Ligjit nr.04/L-149 për Ekzekutimin e Sanksioneve Penale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon “Panairin e Vullnetarëve” që do të mbahet për herë të parë në Kosovë, në kuadër të projektit “Vullnetarizmi për Zhvillim: Promovimi i vullnetarizmit dhe qytetarisë aktive në Kosovë”. (Teatri ODA, ora 11:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Inspektoratit Policor të Kosovës, Hilmi Mehmeti raporton para komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon debatin mbi Universitetin dhe Arsimin e lartë në Kosovë ku prezantimin fillestar do ta bëjnë Glauk Konjufca dhe prof. Mytaher Haskuka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-409, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Projekligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes për Bashkëpunim Financiar në mes të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim minatorët, me rastin e përmbylljes së Javës së Minatorëve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 12:00)

- Nënkryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Xhavit Haliti pret në takim personalitete të larta nga Egjipti. (Kabineti i kryetarit të Kuvendit, ora 12:30)

- Minsitri i financave, Abdullah Hoti bën prezentimin e Pakos së dytë Fiskale para komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 12:30)

- Bëhet promovimi i librit "Flakë e Pashuar" i autorit Hajrush Kurtaj, kryetar i OVL UÇK dega në Kaçanik. (Lokalet e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, selia qendrore në Prishtinë, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 27 shkurt 2017

- Shoqatat sindikale e Postes se Kosovës organizon protestën e punëtorëve më ç'rast do të deponojnë edhe peticionin e nënshkruar nga të gjithë punëtorët e Postës, me të cilin kërkokohet shkarkimi i anëtarëve aktuale të Komisionit të Autoritetit Kosovar të Konkurrencës. (Para kuvendit të Kosovës, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Agjencia për Menaxhimin e Emergjencave e Ministrisë së Punëve të Brendshme do të promovojë Strategjinë dhe Planin e Veprimit 2016 – 2020, për Zvogëlim të Rrezikut nga Fatkeqësitë. (Hotel Emerald, ora 10:00) 

 

- Administrata Tatimore e Kosovës do të përsërisë seminarin me tatimpaguesit e regjionit të Prishtinës, me qëllim që të informohen për deklarimin vjetor dhe pasqyrat financiare, mënyrën e aplikimit të ngarkesës së kundërt të TVSH-së për furnizimin e shërbimeve në lëmin e ndërtimit, brenda vendit si dhe për mënyrën e raportimit të Librit të Blerjes dhe Librit të Shitjes, përmes Sistemit Elektronik – EDI. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë "Një vit pas hyrjes në fuqi të MSA-së -A jemi me afër integrimit në BE?". (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:30)

- Me rastin e përfundimit të fazës së dytë të pilot projektit Women in Online Work mbahet ceremonia e ndarjes së certifikatave për vajzat nga komuna e Prishtinës, Fushë Kosovës dhe Obiliqit, të cilat me sukses i kanë përfunduar trajnimet ne tri module si Kodim, Dizajn Grafik dhe Marketing në rrjete sociale. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në ceremoninë e ndarjes së certifikatave për projektin “Vajzat në TIK”. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Instituti për Hulumtime dhe Analiza Sociologjike - Sociometri organizon konferencën me temë “Kosova 9 vjet pas pavarësisë, shtet funksional apo projekt i dështuar”, ku do të marrin pjesë ekspertë të fushave të ndryshme, juristë, politologë, sociologë, njohës të marrëdhënieve ndërkombëtare, ekonomistë etj. (Instituti Albanologjik, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 26 shkurt 2017

- Projekti anti-korrupsion i UNDP-së do të prezantoj ushqime të përgatitura nga receta që përdorën shënime dhe statistika mbi korrupsionin në vend. (Ambientet e lokalit “Papirun” në Prishtinë, ora 18:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Korrik 2021

- Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti dhe Nënkryetari, Muhedin Nushi do të marrin pjesë në inaugurimin e instalimit të tre mbushësve elektrik për vetura në hapësirën e “Prishtina Parking”. (Mbrapa pallatit të Rinisë, ora 8:45)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj raporton para Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione lidhur me zbatimin e rekomandimeve të Avokatit të Popullit dhe koordinimi i aktiviteteve me qëllim tÑ‘ promovimit  të të drejtave të njeriut. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere vazhdon mbledhjen në të cilën do të shqyrtoj Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit mban konsultim publik për “Plotësimin-Ndryshimin e Rregullores për Menaxhimin e Mbeturinave". (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit ku do të publikohet raporti “Transparometrit komunal 2020 & Transparenca e komunave në retrospektivë” i cili shpalos të gjeturat e nivelit të transparencës së institucioneve lokale në 38 komunat e Kosovës bazuar në 48 indikatorë vlerësues të përzgjedhur konform obligimeve ligjore dhe udhëzimeve administrative që rregullojnë punën dhe funksionimin e institucioneve të qeverisjes lokale. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik lidhur me mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për shoqëritë tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506,ora 11:00

- Komuna e Prishtinës organizon shpërndarjen e pakove mbështetëse bujqësore për fermerët në regjionin e Prishtinës. (Tek objekti i kompanisë “EuroFruti”, në Mramor, ora 11:00)

- Lidhja e Historianëve  të Kosovës ’’Ali Hadri’’ dega në Deçan, përkrahur nga kryetari i komunës Bashkim Ramosaj shënojnë një 100-vjetorin e kryerjes së masakrës ndaj popullsisë së Isniqit nga forcat serbo-malazeze. (Asamblea Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Dukagjin Pupovci, do të mbajë konferencën e rregullt për media. (Ndërtesa e MAShTI, ora 12:00)  

- Mbahet takimi i radhës i Grupit Koordinues Ndërministror për të Drejtat e Njeriut në Republikën e Kosovës, të organizuar nga Zyra për Qeverisje të Mirë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)

- Kryesia e Sindikatës së Punëtoreve të ATK-së mbanë konferencë për media lidhur me grevën që po mbahet në ATK. (Qendra e shërbimit të tatimpaguesve, sheshi Skenderbeu, ora 16:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë zyrtare te përurimit të shtatores së Fadil Vokrrit. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 18:00)

- Pas inaugurimit të shtatores së Fadil Vokrrit do të zhvillohen dy ndeshje revyale të organizuara nga Federata e Futbollit e Kosovës, për nder të ditëlindjes së Legjendës në të cilën do të luajnë veteranët e dy skuadrave në të cilat ka luajtur Vokrri, Llapi dhe Prishtina, derisa më pas do të përballen veteranët e futbollit të Kosovës dhe ata të Shqipërisë. (Stadiumi “Fadil Vokrri”, ora 19:00)

- Drejtoria e Inspekcionit së bashku me Policinë dhe Njësinë Speciale të Kosovës nisin aksion të gjerë në lokalet e qytetit të Mitrovicës për kontrollimin e lokaleve pas shqetësimeve dhe ankesave të vazhdueshme të qytetarëve për zhurmën që po shkaktojnë lokalet e qytetit. (Mitrovicë, ora 20:00)