21 Janar 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 maj 2017

- Oda Ekonomike e Kosovës do të prezantojë rezultatet e studimit “Klima e biznesit në Kosovë”. (Lokalet e Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:30)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti do të merr pjesë në takimin e organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovës, ku udhëheqësit e OEK-ut do të prezantojnë rezultatet e studimit “Klima e biznesit në Kosovë”. (Lokalet e Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:30)

 

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë shtypi në të cilën Halil Matoshi i bashkohet AAK-së. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Istog, organizon manifestim solemn për nder të përvjetorit të 27 te themelimit të saj ku do të jetë prezent edhe kryetari i LDK-së, njëherësh kryeministri i Republikës së Kosovës, Akademik Isa Mustafa. (Hotel “Trofta”, në Istog, ora 13:30)

- Këshilli Organizues i Gjysmë Maratonës së Prishtinë 2017 mban konferencë për media në të cilën do të jepen informatat kryesore rreth organizimit të gjysmë maratonës së këtij viti. (Hotel Sirius, ora 14:30)

- I shoqëruar nga mysafiri i ftuar nga Ambasada e SHBA-ve në Prishtinë dhe kampioni botëror në maraton, Michael Wardian, Ambasadori Delawie do të mbajë fjalim për barazinë gjinore përmes sportit në Shtetet e Bashkuara dhe në Kosovë. (Hoteli Sirius, ora 15:00)

- NISMA për Kosovën do të mbaj konferencë për medie. (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 15:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri organizohet turneu memorial ndërkombëtar në boks “Agim Rashiti”. (Palestra sportive “Bashkim  Selishta-Petriti”, ora 17:00)

- Në kuadër të javës së katërt për siguri Globale Rrugore të Kombeve të Bashkuarado të organizohet zhvillimi i ankestave në rajone të ndryshme me ngasës të mjeteve motorike, me qëllim të vlerësimit të njohurive të tyre për elementet përbërëse të mjeteve motorike

Ngjarjet e datës 12 maj 2017

- Një delegacion nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-ve takohet me Ministrin e Punëve të Jashtme Enver Hoxhaj. (Ndërtesa e Qeverisë P31, ora 9:30 - vetëm pamje)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në bashkëpunim me projektin Rritja e konkurrueshmirsë dhe promovimi i eksportit i financuar nga BE, organizon sesion informues për gratë sipërmarrëse. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani do të takohet me kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri.  (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 10:00)

- Studentët e Fakultetit të Infermierisë të Kolegjit AAB, do të ofrojnë shërbime infermierore falas për qytetarët e Prishtinës. (Sheshi 'Nëna Terezë' ora 10:00)

- Me iniciativë të kryetarit të Komunës, Lutfi Haziri, të premten, Kuvendit Komunal i Gjilanit do ta shpall “Qytetar Nderi” presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani. (Salla e Kuvendit komunal, ora 10:30)

- Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale do të bëjë lansimin e Agjencisë së Punësimit të Republikës së Kosovës, dhe shërbimet e reja të punësimit. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani shpërndan dekorata për personalitetet e Gjilanit dhe Anamoravës, të cilët kanë dhënë kontribut të madh për lirinë e shqiptarëve.​ (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 11:00)

- Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Infermierisë Fakulteti i Infermierisë në UBT në bashkëpunim me Qendrën kryesore të Mjekësisë familjare “Fehmi Agani”, në Prishtinë, do të organizojnë një konferencë të përbashkët.(Kampusin Inovativ i UBT-së, në Lipjan, ora 11:00)

- Kolegji i Shkencave të Aplikuara Teknike "Tempulli" dhe Asociacioni Kosovar i Motorizimit "AMRKS" në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë dhe përkrahjen nga Këshilli për siguri në trafikun rrugor, Policia e Kosovës, Komuna e Prishtinës, Forumi i Kosovës për Siguri në Rrugë, për herë të pestë organizon garat tradicionale të nxënësve me biçikleta lidhur me njohuritë për trafikun. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin anëtari i kryesisë Sami Kurteshi dhe deputeti Driton Çaushi. (Zyret e Vetëvendosjes, ora 12:00) 

- Bëhën homazhe në nderim të figurës së Heroit të Kosovës Agron Rrahmani, në 19 vjetorin e rënies së tij. (Fshati Ballofc i Podujevës, ora 12:00)

 - Kryeministri Isa Mustafa pret në takim një delegacion nga Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-ve, të kryesuar nga Kongresmeni Bob Goodlatte nga Virginia, Kryesues i Dhomës së Përfaqësuesve për Gjyqësorin. (Ndërtesa e Qeverisë P31, ora 14:00 - vetëm pamje)

- Hapet ekspozita e studentëve të RIT Kosova “Expo17” e cila prezenton punën e më shumë se 40 studentëve të këtij viti akademik, Vjeshtë 2016-Pranverë 2017. (Kampusi i RIT Kosova, ora 16:00)

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli mban ligjëratë me studentët e Kolegjit "Globus". (Kolegji 'Globus', ora 17:00)

Ngjarjet e datës 11 maj 2017

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pas shpërndarjes së legjislaturës së pestë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, do të mbaj takim konsultativ me subjektet politike për caktimin e datës së zgjedhjeve  të parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës. (Kabineti i Presidentit, ora 8:45)

- Departamenti i Gjuhës dhe Letërsisë Gjermane i Fakultetit të Filologjisë, në bashkëpunim me Qendrën për Hulumtim 'Gjermanishtja në Evropën e Mesme, Lindore dhe Juglindore' nga Universiteti i Regensburgut në Gjermani, do të organizojë konferencën ndërkombëtare me titull 'Marrëdhëniet gjuhësore dhe kulturore gjermano-shqiptare në të kaluarën dhe të tashmen'. (Fakulteti i Filologjisë, ora 9:30)

- Medica Gjakova dhe Medica Mondiale organizojn konferencën ndërkombëtare “Fuqizo Gratë, Tani" mbi situatën e të mbijetuarave të dhunës seksuale në Kosovë. (Hotel Pashtrik në Gjakovë, ora 9:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, me ftesë të tij pret në vizitë shtetërore, Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit, ora 9:30)

- Në kuadër të javës së katërt për siguri Globale Rrugore të Kombeve të Bashkuara do të bëhet shpërndarja e fletëpalosjeve nga OJQ “Elita”. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës do të vendos ambulancen e transfuzionit të gjakut dhe do të dhurohet gjak, për nderë të ditës ndërkombëtare të Infermierisë. (Oborri i Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Istogut Haki Rugova do të pres në vizitë shefin e misionit të OSBE-së në Kosovë Jan Braathu. (Zyra e kryetari Rugova, ora 10:00)

- Në kuadër të javës së katërt për siguri Globale Rrugore të Kombeve të Bashkuara do të mbajn ligjeratë për sigurinë në rrugë. (Qendra e Shendetit Mendor në Prishtinë, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë organizojn Programin për zhvillimin e ndërmarrjeve në Prishtinë. (Hotel Nartel, ora 10:00)

- Mbahet takimi i përbashkët i delegacionit të Presidencës së Shqipërisë dhe Presidencës së Kosovës. (Kabineti i Presidentit, ora 10:30)

- Lëvizja FOL, si pjesë e programit “Kërko Drejtësi”, organizon prezantimin e platformës e-Gjykata.  (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës do t’i nderojë 15 infermierët veteranë të Qendrave të Mjekësisë Familjare në Prishtinë, të moshës 70 vjeçare. (Komuna e Prishtinës, ora 11:00)

- Kryetari Haradinaj pret rreth 60 përfaqësues të intelektualëve dhe profesorëve të Kosovë të cilët kanë nënshkruar peticionin në mbështetje të Haradinajt gjatë kohës sa po mbahej në Francë. (Selia Qendrore të AAK-së, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani mbajnë konferencë për media. (Kabineti i Presidentit, ora 11:10)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00 - vetëm pamje)

- Shoqata e Importueseve të Autorizuar të Automjeteve të Reja në bashkëpunim me kompaninë e specializuar për organizim te evenimenteve “MODUS”, organizojnë panairin e Automjeteve të reja “Prishtina International Autoshow”. (Sallen e Panaireve në Shkabaj - magjistrala Prishtinë - Mitrovicë, ora 12:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it, James Hope, dhe Zëvendës Kryeministri i parë Hajredin Kuçi do të marrin pjesë në evenimentin nismëtar së fazes së dytë të fushatës së informimit publik të Programit të të Drejtave Pronësore për të drejtat e barabarta pronësore të grave në Kosovë. (Modelariumi i Fakultetit të Arkitekturës, ora 14:00)

- Ministria e Drejtësisë organizon takimin e radhës të Bordit të përbashkët Bashkërendues për Sundimin e Ligjit. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 14:00)

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli mban ligjëratë me studentët e Kolegjit "Iliria". (Kolegjit "Iliria", ora 14:00)

- Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, do ta vizitojë Komunën e Prishtinës, ku do të pritet nga Kryetari Shpend Ahmeti. (Komuna e Prishtinës, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 10 maj 2017

- Shoqata e Biokimistëve Klinik të Kosovës oganizon konferencën e 4-të. (Hotel International Prishtina, ora 9:00)

- Në kuadër të Javes se Katërt për Siguri Globale Rrugore e Kombeve të Bashkuara do të bëhet shpërndarja për ngyrosje “ Si të lëvizim të lirë në rrugë“. (Spitali i Pediatrisë në Prishtinë, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilen do të behët shqyrtimi i mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë së Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Me rastin e shënimit të 12 majit, Ditës Ndërkombëtare të Infermierisë, Kolegji Heimerer në bashkëpunim me Institucioni i Evropës Juglindore për Avancimin e Shkencave Shëndetësore dhe Infermierore organizon debat me temën “Infermieria zëri që udhëheq - Të drejtat e profesionistit shëndetësor, sfidat e avancimit në sistemin shëndetësor dhe në shoqëri”. (Kolegji Heimerer, ora 10:00)

- Shtepia Alpike Ranch në Pejë oganizon hapjen solemne të Parkut të parë të Avanturave në Rajon. (Parku i Avanturave në Pejë, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë organizojn Programin për zhvillimin e ndërmarrjeve në Gjilan. (Hotel 'Kristal', ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës organizon tryezen me temë 'Procesi i Berlinit - Sfidat dhe Mundësitë'. (Hotel Nartel ora 10:00)

- Organizat JCI Mitrovica organizon hapjen e projektit “Siguria në Shkolla”, i cili do të mbahet nga muaji Maj – Dhjetor 2017. (Salla e Mediave në Komunën e Mitrovicës, ora 11:00)

- BE-ja dhe UNICEF, së bashku me Ministrinë e Drejtësisë inaugurojnë Qendrën Korrektuese Arsimore të Hapur për të Miturit. (Qendra Korrektuese Arsimore të Hapur për të Mitur – Lipjan, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Marrëveshjen Ndërkombëtare në mes të Ministrisë së Arsimit, dhe Stitching SPARK-ut të Holandës mbi mbështetjen e Kolegjit Ndërkombëtar të Biznesit Mitrovica. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope dhe Kryetari i Komunës sč Vushtrrisč Bajram Mulaku do të nënshkruajnë një Memorandum Mirëkuptimi për nismën e re të USAID-it TEAM, e cila ka për qëllim të ngrisë shkallën e transparencës dhe llogaridhënjes në prokurimin publik në Kosovë. (Zyra e Kryetarit të Komunës Bajram Mulaku në Vushtrri, ora 11:30)

- Me rastin e tre vjetorit të Ditës së Shkollës fillore dhe e mesme të ulët 'Qamil Batalli' në Prishtinë organizohet ceremonia e hapjës së pllakatës në hyrje të shkollës për të zyrtarizua emrin e shkollës. (Salla e sporteve në shkollën Model në Prishtinë, ora 12:00)

- Minsitria e Punës dhe Mirëqenies Sociale dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të shënojnë Ditën e Vetëpunësimit. (Sheshi Nëna Terezë, ora 12:00)

Shkolla fillore e mesme dhe e ulët Model hap dyert pë ata që dëshirojnë shohin punën e nxënesëve të kësaj shkolle gjatë vitit shkollor. (Shkolla Model, ora 13:00)

- Mbahet akademi përkujtimore me rastin e dy vjetorit  të rënjes së dëshmorëve  të kombit të rënë në Kumanove. (Salla e kuqe e pallatit  të rinisë, ora 16:00)Ngjarjet e datës 9 maj 2017

- Ministria e Integrimit Evropian se bashku me Hendikep Kosova shënojn ditën e Evropës nen moton "A duhet te jemi të barabartë" me aktivitet sportive. (Salla e sporteve në Ferizaj, ora 9:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) dhe Komisioni Mjekësor pranë KOK-ut do të organizojnë Programin e Konferencës së Parë Mjekësore të KOK-ut me temën: “Lëndimet sportive - perspektiva ortopedike dhe traumatologjike”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së në partneritet me Muzeun Kombëtar të Kosovës organizon një aktivitet mobil për të rinjtë me rastin e Ditës së Evropës. (Sheshi i Shatërvanit në Prizren, ora 9:30)

- Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” nis punimet e konferencës shkencore “Migrimet dhe diaspora në Ballkanin Perëndimor”. (Fakulteti Filozofik, ora 10:00)

- UNICEF-i dhe Komiteti Olimpik per fëmijë me aftësi të kufizuara nënshkruajnë marrëveshje për involvimin e fëmijëve me aftësi të kufizuara intelektuale në aktivitete sportive. (Zyret e UNICEF-it në Kosovë, ora 11:00)

- Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj dhe Shefja e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova marrin pjesë në prezantimin e librave mbi BE-në, të përgatitur nga nxënësit e Gjakovës. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 11:30 - mundësi fotografimi)

- Ministria e Integrimit Evropian se bashku me Qendren Rinore në Skenderaj dhe organizaten New Ideals for Life prezantojnë muralin, ndërtimin e Kullës Aifel dhe hapin ekspozitën me fotografi të qytetit për Ditën e Evropës. (Bulevardi 'Adem Jashari' në Skenderaj, ora 11:55)

- Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj dhe Shefja e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova marrin pjesë në manifestimin kryesore të Ditës së Evropës. (Sheshi 'Zahir Pajaziti', ora 12:00)

- Nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, në Tiranë mbahet Akademi Përkujtimore i  Heroit të Kombit, Ilir Konushevci. (Muzeu Historik Kombëtar në Tiranë, ora 12:00)

- Me rastin e nëntëmbëdhjetë vjetorit të rënies së Dëshmorëve të Kombit, Ilir Konushevci dhe Hazir Mala, nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, në Tiranë bëhen homazhe te varri i  Heroit të Kombit, Ilir Konushevci. (Varrezat e Sharrës në Tiranë, ora 14:00)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së në partneritet me Muzeun Kombëtar të Kosovës organizon një aktivitet mobil për të rinjtë me rastin e Ditës së Evropës. (Afër ndërtesës së Komunës së Graqanicës, ora 14:30)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së në partneritet me Muzeun Kombëtar të Kosovës organizon një aktivitet mobil për të rinjtë me rastin e Ditës së Evropës. (Sheshi Zahir Pajaziti në Prishtinë, ora 17:00)

- Prezantimi i çmimit “Evropiani i Vitit” më ç'rast merr pjesë Majlinda Kelmendi, fituesja e parë e çmimit “Evropiani i Vitit”. (Muzeu i Kosovës, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 8 maj 2017

- Me rastin e Javës së Evropës, Komisioni për Integrime Evropiane, në bashkëpunim me GIZ-in, organizon tryezën e rrumbullakët “Lidhja e Rinisë me Integrimet Evropiane”. (Holli i Bibliotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 9:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren - Fakulteti Juridik në bashkëpunim me Akademinë Diplomatike të Kosovës organizon konferencë me temë “Sa i sigurt është Bashkimi Evropian në rrugëtimin e tij”. (Amfiteatri i Fakultetit Ekonomik, ora 10:00)

- BIRN dhe Internews Kosova të hënën më 08 maj 2017 do të organizojnë konferencën e 10-të jubilare në të cilën do të publikohet Raporti Vjetor i Monitorimit të Gjykatave për vitin 2016. (Pallatin e Drejtësisë, objektin A, ora 11:00)

 

- Kryetari i Levizjes Vetevendosje Visar Ymeri dhe shefi i grupit parlamentar Glauk Konjufca mbajn konference per media. (Zyret e Vetevendosjes, ora 12:00)

- Për nder të Ditës së Evropës, në UBT do të ligjërojë zëvendësministrja e Ministrisë për Integrime Evropiane, Anila Statovci lidhur me procesin e integrimit evropian, ku fokusi do të jetë tek proceset e zhvilluara për integrimin e Kosovës në BE. (Objekti i UBT-së, në lagjen “Kalabria”, ora 12:45)

- Mbahet ceremonia e hapjes se ekspozitës “Gjuha  e motiveve të Anadollit” në të cilen do të  paraqitën reproduksionet e tepihëve dhe qilimave të cilat sot rruhen nëpër muze të ndryshëm në Turqi dhe botë. (Albi Mall në Prishtinë, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 6 maj 2017

- American School of Kosova organizon Kosovo Brain Bowl për nxënësit e shkollave publike në Kosovë. (Amfiteatri i ASK-së, ora 9:30)

- Organizohet java e fundit e garave ekipore të Superligës dhe Ligës së parë të Kosovës në Pingpong. (Pallati i Rinisë, në sallën e pingpongut, ora 10:00)

- Kryesia e LDK-së do të bëjë homazhe dhe do të vendosë kurora lulesh pranë varrit të prof. Fehmi Agani. (Varrezat e qytetit në Prishtinë, ora 10:00

- Dokumentari “Buka E UÇK-së” - Historia e Grupit të Logjistikës “Mërgimi” shfaqet në Kinemanë “Jusuf Gërvalla”, në Pejë. (Kinema e Pejës, ora 17:00)

- Aleanca Kosova e Re mban mbledhjen e dytë të Kuvendit të partisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 18:00)

- Hapet ekspozita 'Mini R' e artistit Veli Blakçori. (Galeria Qahili në Veternik, afër Albi Mall, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 5 maj 2017

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të mbajë takimin e radhës konsultativ për themelimin e Komisionit për të Vërtetën dhe Pajtimin. (Hoteli 'Swiss Diamond', ora 10:00)

- Përfaqësues të grupeve parlamentare nga Lëvizja Vetëvendosje!, AAK dhe Nisma për Kosovën mbajnë konferencë për media. (Ambientet e Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë mban takim informus për Programin për zhvillimin e ndërmarrjeve në Mitrovicë. (Hotel 'Palace' në Mitrovicë, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës së Dëshmorëve të Kombit Shqiptar behën homazhet në qendër të qytetit Pejë. (Pejë, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor Raporti financiar i ministrisë së bujqësisë për vitin 2016, i ftuar ministri Memli Krasniqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Këshilli Organizues i Gjysmë Maratonës së Prishtinë 2017 mban konferencë për media në të  cilën do të jepen informatat kryesore rreth organizimit të gjysmë maratonës së këtij viti. (Hotel Sirius, ora 11:30)

- Bëhët prezantimi i librit 'Marrëdhëniet me Publikun' të autorit Alban Tartari. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Zëvendësministri i Financave Agim Krasniqi i shoqëruar edhe nga anëtarët e Komisionit për implementim të Ligjit për faljen e borxheve publike, do të vizitojë Kompaninë e Ujësjellsit Rajonal  “Hidroregjioni Jugor” në Prizren. (Ndërtesa e Drejtorisë së KUR Hidroregjioni Jugor në Prizren, ora 12:00)

- Në gjashtë mujorin e vdekjes në burg të aktivistit Astrit Dehari, aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje! zhvillojnë aktivitet. (Takimi me gazetarë bëhet tek New Born, ora 12:00)
 
- Mbahet akademi solemne me rastin e Ditës së Dëshmorëve të Kombit Shqiptar. (Kino teatri Jusuf Gërvalla, ora 12:00)

- Me rastin e 19-vjetorit të rënies së Heroit të Kombit, Ilir Konushevci – “Mërgimi”, shfaqet premiera e dokumentarit 'Buka e UÇK-së” - Historia e Grupit të Logjistikës “Mërgimi” përgatitur nga regjisori Virgjil Kule. (Kinema ABC, ora 13:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të mbajë ligjëratë me studentët e Universitetit të Prishtinës në kuadër të fushatës të vetëdijesimit për parandalimin e migrimit të parregullt. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 13:15)

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, do të qëndrojë në Lipjan, ku do t`i vizitojë vizitojë Fabrikën e lëngjeve, pastaj Qumështoren, si dhe më vonë edhe bizneset e vogla të cilat veprojnë në Komunën e Lipjanit. (Fabrikën e lëngjeve, ora 13:30)

 

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 14:00)

- Coca-Cola HBC Kosova hap Zonën Aktive më të madhe në Parkun e Gërmisë. (Parku i Gërmisë, ora 14:00)

- Shoqatat e Luftës së UÇK-së organizojnë akademi përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Dëshmorit të Kombit Luan Haradinaj. (Muzeu Kombëtar në Tiranë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 4 maj 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet ceremonia solemne e promovimit të 13 doktorantëve të Universitetit te Prishtinës. (Salla e Senatit në Rektoratin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ora 9:30)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Drejtësisë organizon takim rreth temës 'Paraqitja dhe shpjegimi i projektligjit për përgjegjësinë disiplinore për gjykatës dhe prokurorë' në të cilen do të sqarohen roli i Ministrisë së Drejtësisë, Avokatit të Popullit, si dhe procesi prej pranimit të ankesave e deri te mjetet juridike para Gjykatës Supreme. (Ndërtesa e ministrisë, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon tryezën e rrumbullakët ku do të prezantoj analizën “Diskriminimi në tregun e punës: ndikimi i konkurseve në pabarazinë gjinore”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Në kuadër të projektit të Binjakëzimit të BE-së “Forcimi i Institucioneve të Kosovës në Administrimin Efektiv të Migracionit”, në bashkëpunim me Minsitrinë e Punëve të Brendshme dhe Ministrisë së Integrimit Evropian mbahet takim informues me studentët e Universitetit “Ukshin Hoti” në Prizren në kuadër të fushatës për parandalimin e migrimit të parregullt. (Fakulteti Ekonomik në UPZ, ora 10:00)

- Ministria për Forcën e Sigurisë së Kosovës prezanton Strategjinë për integrimin e komuniteteve. (Salla e konferencave në Ministrinë për Forcën e Sigurisë së Kosovës, ora 10:00)

 

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë mban Programin për zhvillimin e ndërmarrjeve. (Hotel Theranda në Prizren, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Ministren e Punëve të Jashtme të Suedisë, Margot Wallstrom. (Kabineti i Presidentit, ora 10:15)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti i shoqëruar edhe nga anëtarët e Komisionit për implementim të Ligjit për faljen e borxheve publike, do të vizitojë Drejtorinë e Kompanisë së Ujësjellësit Rajonal “Prishtina”, ku do të takohet me Stafin menaxhues të kësaj Kompanie. (Ndërtesa e KUR Prishtina, ora 10:30)

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së, Sakip Imeri do të mbaj ligjëratë para studentëve  të Fakultetit Ekonomik-Universiteti i Prishtinës rreth Sistemit Tatimor të Kosovës. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

 

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në Akademinë solemne me rastin e 70-vjetorit të Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti i shoqëruar edhe nga anëtarët e Komisionit për implementim të Ligjit për faljen e borxheve publike, do të vizitojë Drejtorinë e Korporatës Energjetike të Kosovës ku do të takohet me Stafin menaxhues të KEK-ut. (Ndërtesa e Drejtorisë së KEK-ut në Obiliq, ora 11:30)

- Ministri i Punëve i Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, do të takohet me Ministren e Punëve të Jashtme të Suedisë, Margot Wallström ku edhe do të mbaj konferencë e përbashkët për medie. (Ndërtesa e Qeverisë, salla e konferencave P32, ora 13:45)

- Ish komandant i KFOR-it në Kosovë Gjenerali Volker Halbauer do të bashkebisedoje me me studentë të Kolegjit ISPE dhe media për situaten aktuale të sigurisë në rajon, në raport me NATO-n dhe sfidat e sigurise globale pas zhvillimeve të fundit në kontinentin aziatik me theks të vecante në lindjen e mesme. (Kolegji ISPE, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim Ministren e Punëve të Jashtme të Suedisë, Margot Wallström. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- Gjykata Themelore në Ferizaj vazhdon shqyrtimin gjyqësor me shpalljen e aktgjykimit ndaj të pandehurit R.M, i akuzuar për shkak të veprës penale vrasja nga neni 178 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës. (Salla nr.II, në Gjykatën Themelore në Ferizaj, ora 14:45)

- Hidhet Shorti për turneun memorial në  pingpong për të rinjë "Bedri Ajeti". (Kolegji Universi, ora 16:30)
 
- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Kongresin e Kardiokirurgjisë Pediatrike. (Hotel International, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 3 maj 2017

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, do të marrë pjesë në Konferencën Ndërkombëtare të Studentëve të Universitetit të Prishtinës. (Hotel Amazona, ora 9:00)

- Projekti i përbashkët i BE-së dhe Këshillit të Evropës kundër Krimit Ekonomik bashkë me institucionet e Kosovës publikojnë një vlerësim për rrezikshmërinë e korrupsionit në fushën e gjyqësorit, prokurorisë dhe prokurimit publik. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Departamenti i Gazetarisë në bashkëpunim me Universitetin e Vjenës dhe organizatën SEEMO organizon konferencën ndërkombëtarë “Prishtina Media Days”. (Amfiteatri i Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, ora 9:30)

- Këshilli Britanik në Prishtinë organizon hapjen e konferencës rajonale të projektit ‘Skema e BE-së për Profesionistët e Rinj të Ballkanit Perendimor’. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës bëhet prezantimi i rezultateve të projektit: "Diagnoza dhe mbikëqyrja e Etheve Hemorragjike Krime - Kongo, Biosiguria në Kosovë 2013-2016 dhe 2017-2019". (Salla e Klinikës Infektive në QKUK, ora 10:00)

- Demokracia Plus mban debatin kushtuar punës së Organit Shqyrtues të Prokurimit si dhe mbarëvajtjes së procesit të prokurimit publik në përgjithësi, ku edhe do të bëjë edhe publikimin e parë të raportit të monitorimit tre mujor të OSHP-së. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon debatin "Siguria e gazetarëve në Kosovë" me rastin e Ditës Botërore të Lirisë së Medias. (Qendra Informative dhe Kulturore të BE-së, ora 10:00)

 

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 11:00)

- Me qëllim të shënimit të Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit, Avokati i Popullit organizon Tryezën e rrumbullakët me temë  “Reflektim mbi rolin e medias në dinamikën e proceseve shoqërore”. (Institucioni i Avokatit të Popullit, ora 11:00)

- Fakulteti i Komunikimit Masiv i Kolegjit AAB në bashkëpunim me Institutin Kosovar për Media dhe Komunikim me rastin e 3 Majit Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit. (Teatri i AAB-se “Faruk Begolli”, ora 11:00)

- Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj takohet me Ministrin e Integrimit Evropian të Malit të Zi Aleksandar Andrija Pejović. (Ndërtesa kryesore e Qeverisë, kati 9-të, zyra 910, ora 12:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, së bashku me Këshillin e Mediave të Shkruara të Kosovës të përkrahur nga Organizatat e Shoqërisë Civile zhvillojnë aksion protestues para objektit kryesor të qeverisë. (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)

- Nën moton "Mos harresa në shërbim të kujtesës historike" promovohet libri historik "Çamëria" e akademikut nga Tirana prof. dr. Selman Shehu. (Bibloteka Kombëtare, ora ora 12:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës mban konferencë ku do të shpalos detaje rreth ekspozitës "Tri gjenerat të animatorëve italian si Vavanoli, Bozzeto dhe Tonin e kuruar nga Shirin Chehayed. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

- Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj takohet me Ministrin e Integrimit Evropian të Malit të Zi Aleksandar Andrija Pejović mbajnë  konferencë për media.  (Ndërtesa e Qeverisë, salla e konferencave, ora: 12:45)

- Instituti i Medias organizon konferencë për Ditën Botërore te Lirisë së Shtypit me temë "Siguria e Gazetarëve në Kosovë". (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli do të mbajë ligjëratë me studentët e Universitetit të Prishtinës. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit vjetor të Institucionit të Avokatit të Popullit për vitin 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

-  Ish Ambasadori i Holandës, Robert Bosch, aktualisht në cilësinë e ekspertit të BE-së për çështje të migrimit të parregullt takohet me studentët e Kolegjit ISPE i cili do të ligjërojë për parandalimin e migrimit të parregullt. (Lokalet e Kolegjit ISPE, ora 14:00)

- Diplomati i mirënjohur evropian, dr. Erhard Busek do ta vizitojë UBT-në, ku do të jetë pjesëmarrës në konferencën "A dream only -  Or the only way ahead for Kosovo?", në të cilën do të trajtohen aspektet e bashkëpunimit të ndërsjellë mes aspektit rë etikës, ekonomisë, politikës, arsimit, hulumtimit dhe shëndetit. (Objekti i UBT-së, ora 15:30)

- Kosovo 2.0 organizon diskutimin me temë “Sinjalizuesit” në të cilin do të flitet më thellësisht për problematikat dhe sfidat që i hasin gazetarët e sinjalizuesit. (Dit' e Nat', ora 17:30)

 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në hapjen zyrtare të konferencës ndërkombëtare “Prishtina Media Days”. (Hoteli Swiss Diamond, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 2 maj 2017

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Social, Arban Abrashi raporton para Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00) 

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” pret Lord Alan Watson nga Richmond CBE - Angli, për të mbajtur një ligjëratë me temë “What Brexit means?”. (Salla e Senatit në Rektorat, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën diskutohet përfundimi i Kryesisë së Kuvendit sipas kërkesës së deputetit Nait Hasani i mbështetur edhe nga pesë deputet tjerë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

 

- Drejtori për Zhvillim Ekonomik i Komunës së Gjilanit, Agim Zuzaku,  mban konferencë për media në të cilen paraqe raportin për periudhën tre mujore dhe shpalosjen e planifikimit për muajt në vijim. (Zyra e Kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit Vjetor të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë - ZRRE për vitin 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet deputetja Donika Kadaj. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Për nder të Ditës së Evropës, për disa ditë me radhë, UBT do të organizojë aktivitetin e titulluar “Ditët  Evropiane në UBT”, në kuadër të së cilit të mbahet një diskutim me studentë, ku do të trajtohet tema e migrimit, duke e vënë fokusin në parandalimin e migrimit të parregullt. (Objekti i UBT-së, ora 14:00)

- Në kuadër të shënimit të manifestimit tradicional kulturor “Ditët e Agimit”, Komuna e Gjilanit organizon orën letrare 'Muza e Agimit'. (Fshati Zhegër, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 1 maj 2017

- Në kuadër të shënimit të manifestimit tradicional kulturor “Ditët e Agimit”, Komuna e Gjilanit organizon turnir në futboll të vogël. (Zhegër, ora 9:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! zhvillon një aktivitet me ç\'rast për media flet deputeti, Driton Çaushi. (Tek Sheshi 'Skenderbeu', ora 10:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës do të mbajë protestë në shenjë pakënaqësie me gjendjen e punëtorëve në këtë sektorë. (Para BSPK-së, ora 10:00)

- Unioni i Studentëve Pro Europian dega në Gjilan, për ditën e 1 Majit do të organizoj protestë më qëllim avokimin e të drejtave të të rinjëve dhe studentëve për punësim. (Para hyrjes së Universitetit \'Kadri Zeka\', ora 11:00)

- Shoqata Sindikale Ansambli i Këngëve dhe Valleve Shota do të protestoi, në shenjë pakënaqësie me gjendjen e tyre. (Para Selis së Ministrisë së kulturës, ora 11:00)

- Në kuadër të shënimit të manifestimit tradicional kulturor “Ditët e Agimit”, Komuna e Gjilanit organizon turnir në shah. (Zhegër, ora 11:00)

-  FEMaktiv për ditën e 1 Majit organizon një performacë publike me qëllim të një mundësie që bashkë me qytetarë t\'i ndajmë dhe artikulojmë shqetësimet në raport me institucionet dhe bizneset mbi kontrata të jashtëligjshme. (Sheshi i Lidhjes, Prizren në ora 12:00)

- Komuna e Gjilanit organizon ndëzjen e flakadanëve në përkujtim në nderim të 114 dëshmorëve të betejës së Kosharës. (Zhegër, ora 19:00)


 

Ngjarjet e datës 29 prill 2017

- Hapja solemne e konferencës së dytë Shkencore Ndërkombëtare ICLLC 2017, “Gjuhësi, letërsi dhe kulturë", të organizuar nga Fakulteti i Gjuhës Angleze i Kolegjit AAB, në bashkëpunim me Universitetin "Luigj Gurakuqi", Shkodër, Universitetin “Aleksandër Moisiu”, Durrës dhe Fakultetin Gjuhët, Kulturat dhe Komunikimi të Universitetit të Evropës Juglindore, etj.  (Teatri AAB "Faruk Begolli" në Kolegjin AAB, ora 10:00)

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj bën homazhe te shtatorja e Zahir Pajazitit dhe te varri i ish presidentit Rugova. (Prishtinë, ora 11:00) 

- Dega e LDK-së në Dragash, do të shënojë 27-vjetorin e themelimit të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari  i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Hotel Meka, ora 12:00)

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj bën homazhe në kompleksin e Jasharajve. (Prekaz, ora 12:00)

-  Evolution Dance me rastin e Ditës Botërore të Vallëzimit organizon program kulturor - vallëzim. (Amfietatri i sheshit Zahir Pajaziti, ora  13:00)

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj bën homazhe në Meje të Gjakovës. (Fshati Meje, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në nisjen e punimeve në ndërtimin e rrugës “Dragash-Shishtavec. (Pika kufitare me Shqipërinë në Dragash-Shishtavec, ora 13:30)
 
 - Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj bën homazhe në në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 14:00)
 
 Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në inspektimin e punimeve që janë duke u bërë në ndërtimin e rrugës “Jabllanicë-Zaplluxhë “. (Jabllanicë - Zaplluxhë, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 28 prill 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora  9:00)

- Për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Vajzave në TIK mbahet konferenca “Vajzat në TIK” e cila ka për qëllim të fuqizojë dhe inkurajojë vajzat dhe gratë e reja në Kosovë për të marrë në konsideratë zgjedhjen e arsimimit dhe karrijerës në fushën e teknologjisë së informacionit dhe komunikimit. (Ndërtesa e AUK, ora 9:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian organizon ngjarjen përmbyllëse e ‘Mbështjetjes për zgjidhjen e rasteve të personave të zhdukur - Gjetja e rrugëdaljes’ dhe publikimi i raportit të statistikave të të zhdukurve. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Forca e Sigurisë së Kosovës organizon ceremoninë kryesore të shpalljes së rezultateve të garës vjetore 'Ushtari më i mirë i FSK-së' dhe  të garës ndërkombëtare 'Ushtari më i mirë ndërkombëtar'.  (Amfiteatri i Brigadës për Mbështetje Operacionale të Komandës së Forcave Tokësore, në kazermën 'Adem Jashari', ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon tryezën “Transparenca në shpenzimet publike për investime kapitale në nivel lokal”. (Salla e konferencave “Orion”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e katert e Kuvendit Komunal te Malisheves ku do te diskutohet rreth çështjes se pronave te fashatit Bellanice dhe me gjere. (Ndërtesa e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të presë fituesit e garës “Shkencëtari i ri 2017”, me ç’rast do të ndajë çmime dhe mirënjohje për vendet e para, të dyta dhe të treta. (Ambientet e Ministrisë së Arsimit, ora 10:15)

- Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale në bashkëpunim me Zyren e Bashkimit Europian partnerët sociale e akterë tjerë, organizojn hapjen e fushatës për sigurinë dhe shëndetin në Punë. (Qendra kulturore e informative e BE-se, ora 11:00) 

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 12:00)

 

- Mbahet promovimi i Librit " Marketingu ne Agrobizznes" te autorit dr.sc.Mustafe Pllana ,prof.as ku botues është Universiteti i Prishtinës. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, dhe Ministri i Kulturës i Malit të Zi,  Ljanko Ljumović, në përcjellje të zyrtarëve të të dyja Ministrive, do të vizitojnë Parkun Arkeologjik “Ulpiana”. (Parku Arkeologjik "Ulpiana", ora 13:30)

- Më rastin e hapjes se fushatës për sigurinë dhe shëndetin në Punë hapet ekspozita apo punime në pikturë me temën “Siguria dhe Shëndeti në Punë”. (Sheshi Nënë Tereza, ora 14:00)

- Komuna e Prishtinës do të filloj punimet në parkun “Heroinat”. (Përballë Pallatit të Rinisë,  ora 14:45)

- Nën patronatin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mbahet Akademi Përkujtimore me rastin e 18-vjetorit të rënies heroike të komandantit Ilaz Kodra. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 27 prill 2017

- People in Need dhe organizatat partnere HandiKos dhe Shoqata e të Verbërve të Kosovës,  shënojnë përmbylljen me sukses të projektit financuar nga BE-ja, Fokusimi në aftësitë - Rritja e punësimit të grupeve në nevojë. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Ambasadori i SHBA-ve, Greek Delawie dhe Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi marrin pjesë në promovimin e Shpiragut në Kosovë. (Sheshi Nëna Terezë, ora 10:30)

- Komisioni për Buxhet Dhe Financa mban takim me Doganat e Kosovës dhe Administrata Tatimore e Kosovës, në kuadër të procesit të monitorimit të realizimin e planit të të hyrave për tremujorin e parë të vitit 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton komunën e Istogut. (Objekti i Komunës së Istogut, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala në një ceremoni solemne do të bëjë ndarjen e Çmimeve në fushën e  Trashëgimisë Kulturore. (Parku Arkeologjik “Ulpiana”, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilen do të behët shqyrtimi i Raportit me Rekomandime për Projektligjin për Shoqëritë tregtare, shqyrtimi i Raportit vjetor të Autoritetit të Aviacionit Civil - AAC për vitin 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

 

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Selia qendrore e AAK-së, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e Javës për Persona të Pagjetur dhe 27 Prillit - Ditës së të Pagjeturve të Kosovës, në ‘Kompleksin Memorial’ në Mejë të Gjakovës, organizohet ‘Tubimi Përkujtimor’. (Mejë e Gjakovës, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në shënimin e 27 Prillit - Ditës së të pagjeturve të Kosovës. (Kompleksi memorial në Mejë të Gjakovës, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi takohet me përfaqësuesit e bizneseve të komunës se Istogut. (Restorant Trofta, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, bashkë me Drejtorin e Bujqësisë, Ferat Makolli, do të pranojnë disa makineri bujqësore si donacion nga Turqia. (Fshati Grashticë, ora 11:30)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të vejë gurthemelin e shkollës së  mesme të ulët  “Qamil Iljazi” në fshatin Kaçanik i Vjetër. (Fshati Kaçanik i Vjetër, ora 13:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë ne ceremoninë e përurimit të shkollës "Qamil Ilazi". (Kaçanik i vjetër, ora 13:00)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së në Prishtinë organizon panel diskutimi me temën “Çfarë pas PISA? Cilat janë reformat e nevojshme në arsimin kosovar për të përmbushur kërkesat nga  PISA?”. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së ora 13:30)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton kompaninë Devolli “Qumështi Vita”. (Zona Industriale në Istog, ora 14:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli takon gratë sipërmarrëse. (Kaçanik, ora 14:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut - Kosovë organizon aksionin simbolik me rastin e Ditës Kombëtare për Personat e Pagjetur. (Sheshi Ibrahim Rugova në Prishtinë, ora 17:00)

 

- Organizohet pritje me rastin e kthimit be Kosove te Ramush Haradinajt. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 26 prill 2017

- Ministria e Zhvillimit Ekonomik e Kosovës organizon konferencën e nivelit të lartë mbi fuqizimin ekonomik të grave përmes përfshirjes së të gjithë akterëve të rëndësishëm. (Hotel International Prishtina, ora 9:30)
 
- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në Konferencën “Roli i Gruas në zhvillimin ekonomik”. (Hotel International Prishtina, ora 9:30)

-  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon konferencën Kombëtare për Pronësisë Intelektuale në Kosovë - të arrituarat dhe sfidat“. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën me titull “Përfshirja e komunitetit në parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm” projekt ky që financohet nga Departamenti Amerikan I Shteti me mbikëqyrje nga Ambasada Amerikane në Kosovë. (Restaurant “Orchidea”, Ferizaj, ora 10:30)

- Vazhdim i mbledhjes së komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën me temë “Situata aktuale e bujqësisë në Kosovë - sfidat dhe mundësitë në të cilën flasin Kryetari Visar Ymeri, prof. Salih Salihu dhe prof. Driton Çaushi. (Ndërtesa e  Kuvendit, salla N-409, ora 11:00)

- Përfaqësuesit e punëtorëve të kuzhinës qendrore do të mbajnë konferencë për media lidhur me moszgjidhjen e statusit të punëtorëve të kuzhinës qendrore. (Përballë Ministrisë së Financave, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të shqyrtohet raportit vjetor të Komisionit të Pavarur për Media, për vitin 2016;. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të shqyrtohet raporti vjetor i Autoritetit rregullator për shërbimet e ujit për vitin 2016 si dhe shqyrtimi i projektligjit për kompleksin memorial Adem Jashari në Prekaz. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit raporton në mbledhjen e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me shqyrtimin e Raportit të Auditimit për Raportin Financiar të Fondit të Bashkuar për Sektorin e Arsimit për periudhën Janar-Mars 2016 si dhe shqyrtimin e Raportit të Auditimit, Procesi i Rishikimit të Teksteve Shkollore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Vihet gurthemeli i shtëpisë për një familje në nevojë, në kuadër të mbrëmjes humanitare me iniciativë të kryetarit të Gjilanit Lutfi Haziri “Pak nga ne, shumë për ata”. (Fshati Capar, ora ora 12:00)

- Ministrit të Financave, Avdullah Hoti, përfaqësuesi i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Ruud Vermeulen dhe guvernatori Bedri Hamza mbajnë konferencë për media në lidhje me pjesëmarrjen delegacionit të Republikës së Kosovës në takimet pranverore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore. (Ndërtesa e  Qeverisë, salla - P32, ora 13:00)

- Shfaqet premiera e filmit dokumentar dhe hapjen e ekspozitës “Hallkat e Kohës” ku janë të prezantuara tregimet e pjesëmarrësve nga projekti “Ballafaqimi me të kaluarën në Kosovë”, të realizuara nga OJQ Aksioni kundër dhunës dhe Ndërtimi i Paqes (ANP) në partneritet me KURVE Wustrow nga Gjermania. (Biblioteka Kombëtare, ora 14:00)

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, gjatë ditës do t'i zhvillojë me Kryesinë e ngushtë të Degës së AKR-së Pejë. (Pejë, ora 15:00)

 

- Policia e Kosovës mban konferencë të jashtëzakonshme e cila ka të bëjë me realizimin e një operacioni policor të suksesshëm kundër trafikimit me substanca narkotike, arrestimin e disa personave të dyshuar si dhe konfiskimin e një sasie të konsiderueshme të narkotikeve. (Salla e stacionit policor “Qendra”, ora 15:30)

 - Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli takohet me biznesmenin Ekrem Lluka. (Hotel 'Dukagjini' në Pejë, ora 15:40)

- Kompania Limak që menaxhon me Aeroportin "Adem Jashari" mbjell drunjë me mbishkrime nga fëmijët e stafit te Limak - Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës . (ANP "Adem Jashari",afer nderteses se MEP, ora 17:00)

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli mban takim me përfaqësuesit e bizneseve, zejtarëve, fermerëve, bujqve dhe afaristëve të tjerë. (Hotel 'Dukagjini' në Pejë, ora 17:00)

- Bëhët promovimi i librit "Qelia e lirisë" i autorit nga Tirana Kaon Serjani. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 17:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope do të marrë pjesë në ceremoninë e dorëzimit të çmimeve "Vullnetar i Vitit" me të cilin nderohen antarët e Korpusit të Qytetarëve të programit Lidershipi Transformues për shërbimin dhe kontributet e tyre.  (Sheshi 21, ora 19:00)

- Në kuadër të ekspoztes në Bienalen e Artistëve të Evropës dhe Mesdheut për arte për vitin 2017, kuratorët Alban Nimani, Eroll Bilibani dhe drejtoresha e GKK  znj. Arta Agani organizojnë eventin joformal. (Hapësira e Galerisë Kombëtare të Kosovës, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 25 prill 2017

- Ministria e Financave dhe Projekti i USAID-it “Komuna Trasparente, Efektive dhe Llogaridhënëse” organizojnë tryezën “E-Prokurimi, Sfidat dhe Mundësitë. (Villa Germia, ora 9:30)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural organizon konferencën e donatorëve në sektorin e bujqësisë. (Hotel Swiss Diamond Prishtina, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton komunën e Hanit të Elezit. (Objekti i Komunës së Hanit të Elezit, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Veseli merr pjese ne Konferencën e donatorëve ndërkombëtarë për bujqësi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 132 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Zëvendësdrejtori i Misionit të USAID-it Mike de la Rosa do të hapë diskutimin në kuadër tč tryezës së rrumbullakët për e-prokurimin në Kosovë, sfidat dhe mundësitë e tij. (Villa Germia, ora 10:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi mban takim i përbashkët me përfaqësuesit e bizneseve. (Objekti i Komunës së Hanit të Elezit, ora 10:30) 

- Kryetari i Komunës së Istogut Haki Rugova dhe stafi komunal do të marrin pjesë në aktivitetin permbyllës  për pastrimin e qytetit aktivitet ky i cili po zhvillohet që një muaj. (Tek shtëpia e kulturës në Istog, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim në të cilen do të bëhët shqyrtimi i Projektligjit për Shoqërit tregtare, me amendamente të Komisionit funksional për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregëti dhe Industri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi i bën një vizitë Fabrikës së Betonit “Sharrcem”. (Rruga “Adem Jashari”- Hani i Elezit, ora 11:00)

 Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilen do të bëhët shqyrtimi i Raportit të tremujorit të parë financiar për vitin 2017 të Radiotelevizionit të Kosovës dhe të Programit të shpenzimeve të RTK-së për periudhën prill-qershor 2017 si dhe shqyrtimi i kërkesës së Qeverisë së Kosovës për konsultim më Komisionin për Buxhet dhe Financa, lidhur me Vendimin e Qeverisë për vendosjen e normës së tatimit të akcizës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Në mbledhjen e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsionit, do të shqyrtohet Raporti vjetor i punës së Agjencisë Kundër Korrupsionit, për vitin 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-2,  ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi bën vizitë në Industrinë e Mishit “Uka Saraj”. (Fshati Seqisht, afër Fabrikës “Sharrcem”, ora 11:30)

- Mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të bëhët shqyrtimi i raportit vjetor i Agjencisë Shtetërore për Mbrojtjen e të Dhënave Personale për vitin 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri mban dëgjim publik lidhur me mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Dixhitalizimin e transmetimeve radiodifuzive tokësore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-506, ora 12:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim deputetë të Parlamentit të Belgjikës. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 12:30)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton komunën e Vitisë. (Objekti i Komunës së Vitisë, ora 13:00)  

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të prezantohen rezultatet e sondazhit të tretë për Dialogun Kosovë - Serbi 6 Vite pas (mos) konsolidim i shtetësisë: këndvështrimi i qytetarëve rreth dialogut Kosovë-Serbi. (Zyrat e KDI-së, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton Zyrën për Investime dhe Mbështetje të Bizneseve. (Objekti i Shtëpisë së Kulturës, Viti, ora 13:35)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi viziton Fabrikën e prodhimeve metalike “VINEX”. (Rruga e Preshevës, Viti, ora 14:10)

Ngjarjet e datës 24 prill 2017

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Arsimin e Lartë në Republikën e Kosovës dhe shqyrtimi i Raportit vjetor të punës së Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Për ta shënuar Javën e Imunizimit do të mbahet një takim me Ministrin e Shëndetësisë, Imet Rrahmanin, Zëvendës Shefin e Zyrës së UNICEF-it, James Mugaju, përfaqësuesit e IKSHP-së dhe OBSH-së dhe punonjësit e shëndetësisë për t'i nxjerrë në pah përfitimet nga imunizimi. (Ministria e Shëndetësisë, ora 10:00)

- Ministra e Shëndetësisë shënon Javën e Imunizimit. (Ndërtesa e Ministrisë së shëndetësisë, salla 128, ora 11:00)

- Oda e Avokatëve të Kosovës mban konferencë për media, në (Zyrat e OAK-së, rr. Bedri Pejani nr.31,  ora 14:00) 

- Komiteti Olimpik i Kosovës, Sportisti dhe Federata Skitare e Kosovës nënshkujnë kontratat me fituesit e Bursave Olimpike Pyeongchang 2018. (Hotel Sirius, ora 15:00)

- Organizata joqeveritare “ETEA” në bashkëpunim me Qendrën Sociale “Termokiss” - për nder të Ditës Ndërkombëtare të Librit - organizon Festivalin e Librit 2017. (Amfiteatri i “American School of Kosova”, ora 17:00)

- UBT organizon tryezën më titull “Ne i inkurajojmë ballkanasit perëndimorë”, me qëllim që të promovohet projekti EuroPS në Shkenca Politike. (Ambientet e UBT-së)

Ngjarjet e datës 23 prill 2017

- Instituti GAP organizon konferencën për media ku prezanton analizën mbi buxhetin e Kosovës 2017 - (mos) plotësimi i rekomandimeve të Komisionit Evropian. (Zyrët e Institutit GAP, ora 10:30)

- Qendra për Zhvillim Multikulturor - Impact shënon ditën vendore të përkujtimit të viktimave në komunikacionin rrugor nen moton “Me kujto, me kujdes” ku do të përfshij realizimin e tri performancave paralele në tri rruge të Prishtinës. (Rruga Garibaldi, Agim Ramadani dhe Luan Haradinaj, ora 12:00)

Ngjarjet e datës 22 prill 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Kullës kushtuar dëshmorit Ismet Rrahmani. (Fshati Açarevë në Skenderaj, ora 10:00)
 
- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në organizim të përbashkët me Komunën e Prishtinës, FSK-në, FSHMN-në, OJQ-të mjedisore dhe institucionet tjera relevante, do të shënojnë këtë ditë sipas kalendarit të festave zyrtare mjedisore. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

 

- Rrjeti i Edukatorëve Bashkëmoshatarë dhe Lëvizja Shkenca për Ndryshim - SFCK, në mbështetje nga Komisioni Evropian organizojnë aksionin kundër ndotjes së ajrit në Prishtinë. (Sheshi Nënë Tereza, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, viziton panairin e përgjithshëm dhe ndërkombëtar "Prishtina 2017". (Qendra e Panaireve në fshatin Shkabaj, ora 10:10)

- Kompania Dardania në Ditën ndërkombëtare të Tokës bënë pastrimin e mbeturinave në fshatin Grashticë të Komunës së Prishtinë. (Fshati Grashticë, ora 11:00)

- OVL-UÇK dega në Kaçanik shënon 18 vjetorin e rënies së dy dëshmorëve, Feriz Guri, Komandant Kompanie dhe bashkëluftëtarit të tij Xhevdet Guri në Brigadën 162 “Agim Bajrami”,  të rënë me 22 prill 1999 në Gorancë, komuna e Hanit të Elezit. (Lapidari në vendin e rënies në fshatin Gorancë, komuna e Hanit të Elezit, ora 11:00)

- Organizata “Let’s Do It Kosova” do të organizojë aktivitete në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” për vitin 2017, për të shënuar “Ditën Ndërkombëtare të Tokës”. (Hapësira e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ora 11:00)

 

- Agjencia për Menaxhim të Emergjencave e Ministrisë së Punëve të Brendshme, do të bëj stërvitje me njësitë për kërkim shpëtim me barka, në raste të fatkeqësive natyrore dhe fatkeqësive tjera. (Liqeni i Badovcit në lokacionin përballë urës, rruga që shpie tek kopshti i Ariut Badovc, ora 11:00)
 
- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, viziton panairin "Esnaf". (Prizren, ora 11:45)

- Dega e LDK-së në Deçan, do të shënojë 27-vjetorin e themelimi të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari  i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Restoranin “SWISS” në Deçan, ora 12:00)

- Ambasadori i Republikës së Francë në Kosovë, Didier Chabert mban ligjëratë më temë "Diplomacia publike e Francës”. (Kolegji AAB, ora 13:00) 

- OVL-UÇK dega në Kaçanik bën homazhe pranë varreve te dëshmorëve, Feriz Guri, Komandant Kompanie dhe bashkëluftëtarit të tij Xhevdet Guri në Brigadën 162 “Agim Bajrami”. (Varrezat e Dëshmorëve në fshatin Gorancë, komuna e Hanit të Elezit, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 21 prill 2017

- Sesioni i dytë punues i mbledhjes së tretë të Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim BE-Kosovë. (Salla plenare e Kuvendit të Kosovës, ora 9:00)

 - Mbahet konferenca për media lidhur me hapjen e Qendrës Informative Komunale për Bujqësi në të cilen flasin Drejtori i Bujqësisë, Ferat Makolli, Hysni Thaqi nga Ministria e Bujqësisë dhe Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti. (Ndërtesa e vjetër e Komunës, salla nr. 37, ora 9:00)

- Mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit përfundimtar për Projektligjin për mbrojtjen e femijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami dhe ambasadori i Austrisë, Gernot Pfandler do të marrin pjesë në lansimin e projektit “Heras - Arsimi i Lartë, Hulumtimi  dhe Shkencat e Aplikuara në Kosovë” ku do të bëhet edhe nënshkrimi i Marrëveshjes së Bashkëpunimit mes MAShT dhe ADA-s. (Hotel Sirius, ora 10:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në manifestimin "Dita e komunitetit turk". (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në hapjen e Forumit Ekonomik, ku do të jenë të pranishme biznese vendore dhe të diasporës. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e II e Kuvendit Komunal të Prishtinës. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

 

-  Me rastin e fillimit të aktiviteteve për shënimin e “Javës për Persona të Pagjetur”, Këshilli Organizativ i përbërë nga përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe shoqatave familjare do të bëjnë homazhe dhe vendosin lule pranë Përmendores dedikuar personave të zhdukur, me pas do të mbajë konferencë për media. (Përballë Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 11:55)

- Bashkëkryesuesit e Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim BE-Kosovë mbajnë konferencë për media e të dy. (Kuvendi i Kosovës, përpara zyrës së kryetarit, 12:30)

 

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Aeroportin e Gjakovës. (Aeroporti i Gjakovës, ora 13:00)

- NISMA për Kosovën mban konferencë për medie në të cilën do të flas kryetari, Fatmir Limaj. (Zyrët e NISMA-së, ora 14:00)

- Gecjan Fashion Grup dhe Radio Televizioni 21 organizojnë edicionin e Javës Ndërkombëtare të Modës në Kosovë. (Swis Diamond Hotel, ora 19:00)
 

Ngjarjet e datës 20 prill 2017

- Ministria për Forcën e Sigurisë së Kosovës hap punimet e konferencës 'FSK dhe Partnerët',  në Ministrinë për Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e MFSK-së në kazermen 'Adem Jashari’, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të merr pjesë në konferencën për prezantimin e dokumenteve strategjike  për vlerësim të performancës së mësimdhënësve; Korniza Strategjike për Zhvillim Profesional të Mësimdhënësve, Udhëzimin Administrativ për licencim të mësimdhënësve si dhe dokumente të tjera të hartuara nga MAShT. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilin do të prenzatohet raporti vjetor i Agjencisë për menaxhimin e komplekseve memoriale të Kosovës për vitin 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, do të mbajë konferencë për media, ku do ta prezantoj raportin e punës së Prokurorit të Shtetit, për vitin 2016. (Ndërtesa e Zyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, ora 10:00)

- Kolegji AAB dhe Universiteti “Near East” nga Qipro, organizojnë “Konferencën e 7-të botërore për Inovacion dhe Shkencë Kompjuterike” dhe“Konferencën e 7-të botërore për Hulumtim, Teknologji dhe Edukim”. (Tetari AAB “Faruk Begolli”, ora 10:00)

- Mbahet ceremona e hapjes solemne e Panairit Ndërkombëtar të Edukimit dhe Panairit Ndërkombëtar të Turizmit dhe Sportit. (Pallati i Rinisë, ora 10:00)

- Mbahet konferenca ndërkombëtare “Bota pas BREXIT dhe Trump”, e cila do të mbledhë personalitete të njohura vendore e ndërkombëtare, duke përfshirë politikanë, ekspertë dhe studiues të njohur të kësaj çështje. (Objekti i UBT-së, ora 10:00)

- Përfqësues të intelektualëve do të prezantojnë të dhëna rreth pëticionit dhe kërkesave  të nënshkruar nga 600 intelektualë të Kosovës, të cilët kërkojnë lirimin e menjëhershëm të Ramush Haradinajt. (Biblioteka Kombëtare, ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë KOMF mban konferencën për media rreth lansimit të studimit krahasues ndërmjet rezultateve të Indeksit të Mbrojtjes së Fëmijëve dhe Raportit të Progresit të BE-së për Kosovën. (Qendra Informative dhe Kulturore të Bashkimit Evropian në Kosovë, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media, me ç‘rast do të publikohet raporti “Përtej numrave - performanca e Prokurorisë në luftën kundër korrupsionit” për vitin 2016. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën "Situata në sektorin energjetik - prodhim, cmimi dhe investimet afatgjata" me panelistë kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, prof. Naim Hoxha dhe Nagip Krasniqi. (Kuvendi i Kosovës, salla 409, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të vizitoi nxënësit e shkollës 'Gjin Gazulli' të Prishtinës,  gjatë mbajtjes së testit pilotues për  vlerësimin ndërkombëtar PISA. (Universiteti Amerikan, ora 11:00)

- Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës do të bëhet hapja e zyrës  së njësisë së  Bioetikës Mjekësore të Kosovës. (Klinika Infektive, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale takohet me përfaqësues të sindikatës Unia nga Zvicrra. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e promovimit të Librit “Prokurimi Publik në Kosovë - Një Dekadë e Gjysmë”, të autorit  Dr. Sc. Ilaz Duli. (Kolegjin “Riinvest“, Rruga Lidhja e Prizrenit Nr. 42, Prishtinë, ora 13:15)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon hapjen solemne të zyrës regjionale në Gjakovë. (Rr.Hysni Dobruna rreth Parkut të Lirisë tek tyrbja e Shpëtimit, ora 13:00)

- Prof. Amnon Carmi, udhëheqës  i  UNESCO Chair in Bioethics do të mbaj ligjëratë nderi me profesorët e Fakultetit të Mjekësisë dhe më mjekët e QKUK-së, me temën “Bioetika në Institucionet Shëndetësore në Shekullin 21”. (Qendra e Telemjekësisë së Kosovës, ora 13:30)

- Kryetar i Komisionit për Punë të Jashtme, Elmi Reçica dhe anëtaret Puhie Demaku dhe Teuta Rugova, presin në takim shefin e Misionit për Evropë në Asamblenë Paramentare të Frankofonisë, senatorin Jean Paul Wahl.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

-Kinema shfaq premieren e filmit "The Boss Baby” 3D – I Animuar, komedi autentike dhe origjinale, tërheqës për të gjitha moshat e gjera i cili vetem ne javen e pare te shfaqjes neper kinema, ka fituar mbi 60 milionë dollar. (Kino ABC, ora 15:00)

- Mbahet mbledhja e 3-të e përbashkët e Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim BE-Kosovë. (Salla e mbledhjeve plenare të Kuvendit të Kosovës, ora 16:00)

- Kinema ABC shfaq premieren e filmit “Shpejtësi dhe Çmenduri” 7, që arriti brenda javësh të realizojë një miliard dollarë gjithandej botës, vie një tjetër kapitull i serialit më të popullarizuar “Fati i çmendurisë”. (Kino ABC, ora 17:00)

- Agjencia Shtetërore për Mbrojtjen e të Dhënave Personale në bashkëpunim të ngushtë me Ministrinë e Arsimit, Shkencës e Teknologjisë dhe Fakultetin e Artit Figurativ të UP-së, hapë Ekspozitën e Porositur ‘Privatësia e Shkelur’.  (Galeria e Fakultetit të Artit Figurativ në Prishtinë, ora 18:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, pret në takim udhëheqësin e delegacionit të Parlamentit Evropian, Tonino Picula, si dhe anëtarët e tjerë të këtij delegacioni. (Kabineti i kryeparlamentarit, ora 18:45)

- Galeria e Ministrisë së Kulturës organizon hapjen e ekspozitës “Passages” e artistit Jean Pierre Romy, e cila përmban tridhjetë punime, prej të cilave 16 janë skulptura dhe të tjerat pikturë. (Galeria e Ministrisë së Kulturës "Qafa", ora 19:00)

Ngjarjet e datës 19 prill 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me amendamente për Projektligjin për Shoqëritë tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 9:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

 

- Zyra Kombëtare e Auditimit (ZKA) në bashkëpunim me Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Prishtinës, organizon Tryezën “Fuqizimi i Auditimit të Jashtëm përmes bashkëpunimit të Zyrës Kombëtare të Auditimit me organizatat e shoqërisë civile”. (Hapësirat e Fakultetit Ekonomik në Prishtinë, ora 10:00)
 
- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në tryezën e diskutimit "4 vjet pas Marrëveshjes Kosovë-Serbi-Sa po ndihmon dialogu politik?". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “4 vite pas Marrëveshjes së Prillit midis Kosovës dhe Serbisë - Sa po ndihmon dialogu politik?” e cila ka për qëllim të diskutojë arritjet dhe sfidat në dialogun Kosovë-Serbi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministria e Drejtësisë bën lansimin e Strategjisë Kombëtare të Republikës së Kosovës për mbrojtje nga dhuna në familje, si dhe Planit të Veprimit, 2016 -2020. (Hotel Emerald, ora 10:00)
 
- Oda Ekonomike e Kosovës e mbështetur nga Qeveria e Republikës së Kosovës organizon Panairin e 18 të Përgjithshëm Ndërkombëtar ‘Prishtina 2017’. (Qendra e Panaireve në fshatin Shkabaj, magjistralja Prishtinë - Mitrovicë, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa dhe Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, marrin pjesë në hapjen e Panairit të përgjithshëm dhe ndërkombëtar "Prishtina 2017". (Qendra e panaireve, Shkabaj, ora 11:00)

- Organizata Jo-qeveritare Emancipimi Civil Ma Ndryshe organizon konferencë në kuadër të cilës do të publikohet Indeksi i Reformës së Transparencës Komunale. (Restaurant “Marashi”, Lagja Marash në Prizren, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Istogut Haki Rugova dhe stafi komunal do të marrin pjesë në aktivitetin për pastrimin e qytetit. (Tek shtëpia e kulturës në Istog, ora 11:20)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami është i ftuar të raportojë në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e Auditimit për Raportin Financiar të Fondit të Bashkuar për Sektorin e Arsimit për periudhën Janar-Mars 2016 si dhe raportin e Auditimit, Procesi i Rishikimit të Teksteve Shkollore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim  në të cilën do të behët caktimi i grupit punues për monitorimin e Ligjit për Vetëqeverisje Lokale dhe Ligjit për financat e Pushtetit Lokal si dhe shqyrtimi në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për festat zyrtare në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Ministria e Drejtësisë organizon takimin fillestar për Rishikimin Funksional të Sektorit të Sundimit të Ligjit. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në takimin fillestar për Rishikimin Funksional të Sundimit të Ligjit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

 

Ngjarjet e datës 18 prill 2017

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Driton Gashi raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj, do të nënshkruajnë Kontratën e re Kolektive të arsimit në Kosovë. (Kabineti i Ministrit Bajrami, ora 9:30)

- Qendra e Trajnimeve dhe Burimeve për Avokim organizon tryezë diskutimi për “Rekomandimet e Shoqërisë Civile në amandementimin e pakos së ligjeve: Ligji për Trashëgiminë, Ligji për Noterinë dhe Ligji për Procedurën Jokontestimore”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunim me USAID-in organizojnë Forumin e Dytë të Nivelit të Lartë për Energji “Strategjia e Energjisë dhe Liberalizimi i Tregut”. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit vjetor të Autoritetit të Aviacionit Civil për vitin 2016 dhe shqyrtimi i Raportit me amendamente për Projektligjin për Shoqëritë tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Kryetari  i komunës, Shpend Ahmeti i shoqëruar nga nënkryetari, dhe drejtorët e drejtorive komunale bejnë homazhe te Varrezat e Dëshmorëve në Velani. (Velani, ora 10:00)

-  Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Forumin e Dytë të Nivelit të Lartë për Energji "Strategjia e Energjisë dhe Liberalizimi i Tregut". (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të diskutohet lidhur me Statutet e Universiteteve Publike në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Ambasadori Greg Delawie do ti bashkangjitet Kryeministrit Isa Mustafa dhe Ministrit të Zhvillimit Ekonomik Blerand Stavileci për të diskutuar në Forumin e dytë, të nivelit të lartë, pranë Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik. (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryetari  i komunës, Shpend Ahmeti i shoqëruar nga nënkryetari, dhe drejtorët e drejtorive komunale bejnë nderime te shtatorja Zahir Pajaziti. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Muzeu i Kosoves shënon Ditën Ndërkombëtare për Monumente dhe Lokalitete me temë "Trashëgimia Kulturore dhe Turizmi i qëndrushëm". (Muzeu i Kosovës, ora 10:30)

- Për nder të ditës se dëshmorëve, Komuna e Prishtinës organizon dhurimin e gjakut në Sheshin “Zahir Pajaziti”. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:40)

- Kryetari  i komunës, Shpend Ahmeti i shoqëruar nga nënkryetari, dhe drejtorët e drejtorive komunale bejnë nderime te shtatorja “Skënderbeu”. (Sheshi Skenderbeu, ora 10:50)

- Mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të tremujorit të parë financiar për vitin 2017 të Radiotelevizionit të Kosovës dhe të Programit të shpenzimeve të RTK-së për periudhën prill-qershor 2017 si dhe shqyrtimi i kërkesës së Qeverisë për konsultim më Komisionin për Buxhet dhe Financa, lidhur me Vendimin e Qeverisë për vendosjen e normës së tatimit të akcizës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu mban konferencë për media kushtuar ecurive aktuale ekonomike në vend. (Objekti i OEK-ut, oa 11:00)

- Drejtoresha e Arsimit, Arbërie Nagavci dhe Drejtuesja e Kabinetit të Kryetarit, Fitore Pacolli do të mbajnë konferencë për media lidhur me institucionet e arsimit parafillor. (Salla nr 37 e objektit të vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim në të cilën do të behët caktimi i grupit punues për monitorimin e Ligjit për Vetëqeverisje Lokale dhe Ligjit për financat e Pushtetit Lokal, në bazë të planit të punës së Komisionit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Pishtinës bejnë homazhe në varrezat e dëshmorëve dhe Martirëve në fshatrat: Makoc, Mramor, Prapashticë, Dabishevc, Canaj, Barilevë, Koliq, Stallovë dhe Rimanishtë, ora 11:30

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa së bashku me ministrin e Infrastrukturës, Lutfi Zharku do të inaugurojnë fillimin e punimeve për zgjerimin e rrugës Prishtinë – Veternik. (Afër rrethrrotullimit në fillim të rrugës për Veternik, ora  12:00)

- Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje organizon tryezen me temë “Statistikat zyrtare të Kosovës, ligji dhe agjencia”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-409, ora 12:00)

- Për nder të ditës se dëshmorëve, Komuna e Prishtinës organizon tubimi qendrorë përkujtimor në fshatin Marec. (Fshati Marec, ora 13:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi dhe kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa do të shpalosin detajet dhe  udhëzimet për implementimin e skemës për tetraplegjikë dhe paraplegjikë. (Shoqata “Handikos”, afër Fshatit Ndërkombëtar në Prishtinë, ora 13:00)

- Institucioni i Avokatit të Popullit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë organizojnë tryezën për ri-aktualizimin e platformës elektronike “Njih të Drejtat Tua”. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota”, me rastin e Ditës Ndëkombëtare të Monumenteve dhe Lokaliteteve do të zhvillojë një defile, me kostume, përgjatë rrugës “Nënë Tereza” nga sheshi “Zahir Pajaziti” deri te sheshi “Ibrahim Rugova” dhe anasjelltas. (Sheshi Nënë Tereza, ora 15:00)

- Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota”, me rastin e Ditës Ndëkombëtare të Monumenteve dhe Lokaliteteve do të shfaq një kolazh koreografik. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 15:20)

- Udhëheqës të Komunës së Pishtinës bejnë homazhe në varrezat e dëshmorëve dhe Martirëve në Sharban. (Sharban, ora 15:30)

- Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota” organizon hapjen e ekspozitës për Ditën Ndëkombëtare të Monumenteve dhe Lokaliteteve. (Lokalet e Ansamblit “Shota”, ora 16:15) 

- Komuna e Prishtinës organizon akademi përkujtimore për diten e dëshmorëve të Komunës së Prishtinës”, ora 18:00

- Për nder të Ditës Ndërkombëtare për Monumente dhe Lokalitete organizon ceremoninë e rekordit të 10-të Guinness, nga Saimir Strati. (Muzeu i Kosovës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 15 prill 2017

- Në shënimin e 18-vjetorit të Epopesë së Zhegocit organizohet dhurim gjaku nga veteranët e UÇK-së dhe qytetarët me moton “Dje gjak për liri, sot gjak për jetë”. (Tek lapidari në Zhegoc, ora 10:30)

- Kryeshefi Ekzekutiv i  PTK-së Agron Mustafa do të mbajë një ligjëratë për studentët e Kolegjit ISPE në të cilën do të diskutohet për të arriturat e PTK-së dhe në veçanti kodin telefonik të Kosovës +383. (Objekti i Kolegjit ISPE, ora 11:00) 

- Në shënimin e 18-vjetorit të Epopesë së Zhegocit behën homazhe te varrezat e dëshmorëve.(Fshati Zhegoc, ora 11:00)

- Shoqata \"Miqtë e Amerikës\" organizon konferencën me gazetarë në të cilën do t’u bëhet ftesë për konkurrim me ESE nxënësve të të gjitha nacionaliteteve të shkollave fillore e të mesme të Kosovës. (Zyret e shoqatës përball Akademisë së Shkencave dhe Arteve mbrapa çebaptoreve “Jeta” dhe “California”, ora 11:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjilanit, z. Lutfi Haziri organizohet manifestimi qendror për shënim e 18-vjetorit të Epopesë së Zhegocit. (Fshati Zhegoc, ora 13:00)
 
 

Ngjarjet e datës 14 prill 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - anulohet)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim senatorin amerikan dhe mikun e Kosovës, John McCain. (Kabineti i Presidentit, ora 9:30)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- Nis punimet konferenca njëditore “Diplomacia e Qyteteve: Qeverisja, zhvillimi lokal dhe marrëdhëniet me jashtë”. (Hotel “Theranda”, në Prizren, ora 10:00)

- Nën patronatin e kryeparlamentarit Kadri Veseli, mbahet tryezë për dividentën demografike të Kosovës, hulumtim i realizuar nga UNICEF-i. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Aktivistë dhe përfaqësues të organizatave të shoqërisë civile, protestojnë të bashkuar për të kërkuar që vendimi mbi dënimin që i është shqiptuar vrasësit të viktimës së dhunës në familje, të ndjerës Zejnepe Berisha, të ankimohet nga prokuroria dhe të kërkohet dënim maksimal për kryerjen e veprës penale. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 12:00)

- Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të  merr pjesë në takimin me drejtorë të Institucioneve parashkollore dhe drejtorë të SHFMU të Kosovës. (Ambientet e Fakultetit të Edukimit, ora 12:00)

- Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në bashkëpunim me qendrën kërkimore për Politikat e Sigurisë dhe Friedrich Ebert Stiftung, organizon tryezën me temë: Çka të bëjë Parlamenti për FSK-në? (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-506, ora 13:00)

- Bëhet promovimi i librit ''Heshtja që flet'' i poetes Arjana Gucati. (Shtëpia e Kulturës ''Hasan Pishtina'' në Skënderaj, ora 13:00)
 
- Kryeministri Isa Mustafa mban takim me bizneset e regjionit të Prizrenit  (Hotel Theranda në Prizren, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa dhe kryetari i Odes Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu zhvillojnë një vizitë në Kompaninë “Abi”. (Fabrika Abi, ora 15:00)
 
- Kryeministri Isa Mustafa dhe kryetari i Odes Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu zhvillojnë një vizitë në Kompaninë “Hoti”. (Rr. Prizren - Suharekë, kilometri i 3 në dalje të Prizrenit, ora 15:30 )     

Ngjarjet e datës 13 prill 2017

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, do ta mirëpres homologun e tij nga Gjermania, Sigmar Gabriel. (Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës, “Adem Jashari”, ora 8:30 - vetëm pamje)

- Kryeministri, Isa Mustafa pret Ministrin e Punëve të Jashtme Sigmar Gabriel. (Para objektit të qeverisë, ora 9:00 - mediat me qenë te pranishme ora 8:30 - vetëm pamje - pas takimit mbajn konferencë për media)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj  do ta takojë homologun e tij nga Gjermania, Sigmar Gabriel. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P 37, ora 10:15 - vetëm pamje)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr.04/L-036 për Statistikat zyrtare të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, Ramiz Kelmendi pret në takim Bordin udhëheqës të Odës së Afarizmit të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Kosovës, Hajredin Kuçi mban një ligjëratë me studentët e Kolegji ISPE. (Objekti i Kolegjin ISPE, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, do të vizitojë Qendrën për trajnimin e mësimdhënësve për zbatimin e Kurrikulës së re në shkollën “Dardania” në Prishtinë. (Objekti i shkollës, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsionit, do të mbajë dëgjim publik lidhur me Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Trashëgiminë në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 506, ora 11:00)

- OVL-UÇK dega në Kaçanik, shënon 18 vjetorin e Betejës së Sllatinës, komuna e Kaçanikut. (Te lapidari afër urës së lumit Lepecë në fshatin Doganaj, komuna e  Kaçanikut, ora 11:00)

- Grupet jo formale të cilat përfaqësojnë komunat Prizren, Leposavic, Gjilan dhe Zvecan organizojnë  tryezën “Qasja në dokumente publike”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S 1, ora 13:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim senatorin amerikan, John McCain. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 13:45)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Ministrisë së Financave dhe Institutit Kosovar për Qeverisje Lokale për hartimin e Projektligjit për Financat e Pushtetit Lokal. (Ndërtesa e Institutit Kosovar për Qeverisje Lokale, afër zyrës së Auditorit Gjeneral, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media me ç'rast flet Dardan Molliqaj ku do të paraqitet struktura e krimit të organizuar brenda Policisë së Kosovës. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Mbahet seanca solemne e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët sdresimi i Senatorit amerikan, John McCain, deputetëve të Kuvendit. (Kuvendi i Kosovës, ora 14:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, pret në takim Senatorin Amerikan, John McCain, i cili do të qëndrojë për vizitë në Kosovë. (Qeveria e Kosovës, ora 15:10 - vetëm pamje) 

Ngjarjet e datës 12 prill 2017

- Ministri për Punë të Brendshme, Skender Hyseni raporton para Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të mbledhjes)

- Komisioni për Punë të Jashtme takohet me Zahir Tanin, Përfaqësues Special i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të mbledhjes)

- Nënshkruhet një Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet Universitetit “Isa Boletini” në Mitrovicë dhe Odës Ekonomike të Kosovës ku më pas kryetari i OEK-së, Safet Gërxhaliu, do ta mbaj edhe një ligjëratë para studentëve. (Rektorati i UMIB-it, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale takohet me shoqaten e mamive të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Komuna e Istogut për nderë të "Ditës së Deshmorëve" vendos kurora lulësh pranë lapidarit të dëshmorëve në Istog. (Qendra e Istogut, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës ku do te behët shqyrtimi dhe miratimi i raportit për Projektligjin për kontrollin dhe mbikëqyrjen e kufirit shtetëror. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit mban Dëgjim publik për Projektligjin për Parandalimin e Konfliktit të Interesit në Ushtrimin e Funksionit Publik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-506, ora 11:00)

- Mabhet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilin do të diskutohet shqyrtimi i raportit vjetor të Agjencisë Kosovare të Privatizimit për vitin 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Ipko prezanton rezultatet financiare tregun fiks, mobil, investimet kapitale dhe poziten e saj në treg.  (Hotel Swis Diamant, ora 11:30)

- Hapet ekspozita ‘Zëra të Kosovës në Manchester' e cila dokumenton përjetimet e komunitetit kosovar në rajon që nga 1999 si dhe thekson rrëfime personale perms tregimeve gojore dhe portretizimit. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:30)

- Dega e  Partisë Demokratike të Kosovës  në Ferizaj mban konferencën për medie me temë "Pushteti në ikje me nuk la gjë pa be e pa degradua". (Zyrat e reja të PDK-së dega në Ferizaj, ora 11:30)

- Komuna e Istogut organizon manifestimin qendrore për nderë të "Ditës së Deshmorëve". (Tek xhamia në Studenicë,ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilin do të behet shqyrtimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Fëmijës, dhe amendamenteve të Komisionit funksional për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, do ta vizitojë Komunën e Mitrovicës, ku  do te takohet me kryetarin e Mitrovicës, Agim Bahtiri me c'rast do të njoftohet nga afër me projektet e rëndësishme të qytetit të cilat janë në përfundim e sipër. (Ndërtesa e Komunës së Mitrovicës, ora 13:00)

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli i shoqëruar nga Kryetari i Komunës Agim Bahtiri mbajn takim me qytetarë te Mitrovicës. (Salla ovale e Qendrës së Kulturës së Mitrovicës, ora 13:30)

 

- Ministria  e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë  dhe SPARK-u do të nënshkruajnë  Marrëveshje Bashkëpunimi me të cilën do të sigurohet qëndrueshmëria financiare për kolegjin “IBCM” në Mitrovicë. (Ambiente të MASHT-it, ora 13:30)
 
- Komisioni për Punë të Jashtme mban takim koordinues me komisionet parlamentare mbi procesin e dialogut Kosovë-Serbi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 14:00)

 

- Mbahet Këshilli i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës. (Restoran “Miracle”, në Zonën Industriale prapa ETC-së në Prishtinë, ora 16:00)

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli i shoqëruar nga Kryetari i Komunës Agim Bahtiri mbajn takim me delegacionin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Japonisë (Fabrika e kërpudhave "Hirano" në Gushavc, ora 16:00)

- OSBE do të mbajë ligjëratën e parë nga një seri ligjëratash për qeverisjen e mirë dhe qytetarinë aktive. (Kinema ABC, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 11 prill 2017

- Kryeministri Isa Mustafa, merr pjesë në hapjen e “Javës së Bibliotekës”. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 10:00)

- Seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Federata Sindikale e Post Telekomunikacionit te Kosovës-FSP-PTK organizon konferencën për shtyp lidhur me situaten e krijuar pas vendimit te Gjykatës se Arbitrazhit kundër PTK-se nga ana e Z Mobile. (Objekti Qendror i PTK-se ne Dardani, ora 10:00)

- Ministria e Administratës Publike dhe Agjencia Kundër Korrupsionit, me mbështetje të UNDP-së në Kosovë, organizojnë tryezë të rrumbullakët për Institucionalizimin e Planifikimit të Integritetit në Kosovë. (Ministria e Administratës, salla P015, ora 10:30)

- Pjesetaret e ish-Brigades 138. "Agim Ramadani", me rastin e 18 vjetorit te renies heroike te Agim Ramadanit do te bejne homazhe prane varrit te tij. (Kompleksin Memorial te Betejes se Koshares, ora 11:00)

- Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe Telekomi i Kosovës  do të nënshkruajnë sot një marrëveshje bashkëpunimi për përkrahjen e platformës teknologjike Bujku. (Selia qendrore e Telekomit të Kosovës, ora 14:00)

- Kyle K. Courtney nga Universiteti i Harvardit mbanë ligjeratë mbi temen "Respektimi i të drejtes së autorit në mediat e reja". (Salla e kuqe e Fakulteti Filologjik, ora 15:30)

Ngjarjet e datës 9 prill 2017

- Kryeministri Isa Mustafa, bën homazhe te varrezat e dëshmorëve të betejës së Koshares.  (Varrezat e dëshmorëve në Koshare, ora 10:00)

- OVL-UÇK dega në Kaçanik shënon 18 vjetorin e Betejës në Lagje të Re të Kaçanikut ku kanë rënë 32 qytetarë të Kaçanikut. (Lagje të Re të Kaçanikut, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në tubimin përkujtimor, në kuadër të Manifestimit Tradicional “Ditët e Shqipes”, për nder të betejës së Koshares. (Koshare, ora 12:00)

- OVL-UÇK dega në Kaçanik shënon 18 vjetorin e Betejës në Lagjen e Rakocit ku kanë rënë 28 dëshmorë të Brigadës 162 “Agim Bajrami\". (Lagja e Rakocit në Kaçanik, ora 13:00)

- OVL-UÇK dega në Kaçanik ben homazhe në varrezat e dëshmorëve te betejës së Lagjes e Rakocit dhe Lagjes së Re të Kaçanikut. (Varrezat e dëshmorëve në Kaçanik, ora 14:30)

 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti zhvillon homazhe te varri i ish presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Kryesia e Lidhjes Demokratike te Kosovës bën homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e 15 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Objekti i ri i administratës komunale të Rahovecit, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj zyrtaritt te Drejtorisë për Migrim dhe të Huaj, Maxhun Maloku për keqpërdorim te pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve në zgjerimin e rrugës në hyrje të qytetit të Ferizajt. (Ura afër fshatit Bibaj, ora 11:00)

- Ambasadorja suedeze, Karin Hernmarck, dhe Ushtruesi i Detyrës së Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Kilian Wahl, do të organizojnë një konferencë për shtyp në Prishtinë për t’i prezantuar prioritetet e Kryesimit suedez të OSBE-së për vitin 2021. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetarja e KQZ-së, znj. Valdete Daka do të mbajë konferencë për media. (Selia e KQZ, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë ''14 kërkesat e AKB-se, bizneseve dhe konsumatoreve deri me 14 shkurt, kur edhe përfundojn zgjedhjet lidhur me rritjen e mirëqenies qytetare dhe pasurimin dhe implementimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike për vitin 2021''.  (Salla e konferencave të AKB-së, ora 13:00)

 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në akademinë për ish presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i Gjilanit, ora 14:00)    

- PDK dega në Prizren, bën prezantimin e kandidatëve për deputetë, për zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale të 14 shkurtit 2021. (Restaurant ''Rexos'' në Lubizhdë, përballë stacionit të policisë, ora 19:00)