21 Janar 2021

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 qershor 2017

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës organizon konferencë për media për të shpallur zyrtarisht përfituesit e granteve të Fondit të Grave të Kosovës me shumën prej pothuajse 100 mijë Euro. (Hotel Sirius, ora 14:00)

 - Showroomi i veshjeve moderne Kujta & Meri inauguron ateleun në Prishtinë. (Mati I, rr. Muharrem Fejza, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 11 qershor 2017

- Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka do të votojë në Prishtinë ku me pas ajo do të jap deklaratë për media për fillimin e votimit në Republikën e Kosovës. (Qendra e votimit 1907E, në Fakultetin Teknik, ora 7:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë lidhur me hapjen e qendrave të vendvotimit në gjithë vendin. (Qenda mediale e KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 8:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri voton në Prishtinë. (Shkolla "Faik Konica", qendra e votimit 1903E, vendvotimi - 1903E/09D, ora 9:00)

- I nominuari për kryeministër nga Koalicioni PAN, Ramush Haradinaj voton në Prishtinë. (Shkolla e Mjekësisë "Ali Sokoli", ora 9:00)

- Kandidati për kryeministër nga LDK-AKR-Alternativa, Prof. Dr. Avdullah Hoti, voton në Prishtinë. (Objekti i Fakultetit Filologjik, ora 9:30)

- Kandidati për kryeminister nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti voton në Prishtinë. (Fakulteti Ekonomik-Juridik, qendra e votimit 1913E, vendvotimi - 1913E/03R, ora 10:00)

- Kryetari i Gjilanit Lutfi Haziri do të votoj në Gjilan, dhe do të ketë deklarimin e tij para gazetarëve. (Shkolla fillore "Abaz Ajeti", ora 10:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe kryeministri i vendit, akademik Isa Mustafa, voton në në Prishtinë. (Shkolla Fillore “Emin Duraku”, ora 10:30)

- Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj, voton në Prishtinë. (Shkolla fillore “Faik Konica”, ora 10:30)

- Koordinatorja nacionale për zgjedhje, prokurorja Laura Pula së bashku me koordinatorin e zgjedhjeve nga Policia e Kosovës, Naim Rexha do të mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Zyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, rruga "Luan Haradinaj", kati i III-të, ora 10:30)

- Shtabi zgjedhor i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban konferencë për media. (Shtabi zgjedhor i LDK-së Lagjja Pejton, ora 10:45 - shtyhet, ora 14:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Iniciativa për Progres dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike me përkrahje të Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës organizojnë konferencë për media lidhur me të gjeturat nga monitorimi i aktiviteteve të  institucioneve të drejtësisë dhe sigurisë për mbrojtjen e votës.( Rruga Rrustem Statovci, Hyrja 1, Kati 1,Nr. 1, ora 11:00)

- Kandidati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, Glauk Konjufca voton në Prishtinë. (Salla e Sporteve - Bregu i Diellit, qendra e votimit 1912E, vendvotimi, 1912E/03R, ora 11:00)

- Kryetarja e Alternatives Demokratike të Kosovës dhe Ministrja për dialog, znj. Edita Tahiri, voton në Prishtinë. (Qendra e Votimit në Sallen 1 Tetori, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 11:00 dhe ecurinë e procesit zgjedhor. (Qenda mediale e KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 11:30)

- Kandidati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, Shpend Ahmeti voton në Prishtinë. (Shkolla "Faik Konica", vendvotimi, 1903E/01R, ora 12:00)
 
- Kandidatja për deputete nga Lëvizja Vetëvendosje, Albulena Haxhiu voton në Prishtinë. (Shkolla "Ismajl Qemali", Bregu i Diellit, vendvotimi 1911E/03R, ora 12:30)

 - Kandidati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, Dardan Sejdiu voton në Prishtinë. (Shkolla "Shtjefën Gjeqovi", ora 13:00)

- Kandidati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, Fisnik Imsaili voton në Prishtinë. (Fakulteti Filologjik, vendvotimi 1906E/12R , ora 13:30)

- Kandidati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, Rexhep Selimi voton në Prishtinë. (Shkolla e mjekësë "Ali Sokoli", ora 14:00)

- Kandidatja për deputete nga Lëvizja Vetëvendosje, Shqipe Pantina voton në Prishtinë. (Shkolla "Meto Bajraktari", ora 14:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 15:00 dhe ecurinë e procesit zgjedhor. (Qenda mediale e KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 15:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Iniciativa për Progres dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike me përkrahje të Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës organizojnë konferencë për media lidhur me të gjeturat nga monitorimi i aktiviteteve të  institucioneve të drejtësisë dhe sigurisë për mbrojtjen e votës.( Rruga Rrustem Statovci, Hyrja 1, Kati 1,Nr. 1, ora 16:00)

- Partia Demokratike e Unitetit organizon mbrëmje falenderuese për aktivistët dhe të tjerët për punën e palodhshme gjatë fushatës më grupin e muzikës "Ilirët" dhe këngëtarën Kumrie Bibaj. (Fusha e futbollit "2 Korriku" në Dragodan, ora 18:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë lidhur me pjesëmarrjen në votime dhe ecurinë e procesit zgjedhor. (Qenda mediale e KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 10 qershor 2017

- Vazhdon dita e dytë e Kongresit ndërkombëtare te Shoqates se Kirurgeve Maksillofacial dhe Oral te Kosoves. (Hotel International, ora 8:30) 

- Me rastin e 44 vjetorit të themelimit, Oda e Avokatëve të Kosovës organizon “Ditën e Avokatisë 2017” më ç'rast do të nënshkruaj marrëveshje bashkëpunimi me Dhomen Kombëtare te Avokatisë së Shqipërisë, për krijimin e Unionit të Avokatëve Shqipfolës. (Hotelin Emerald, ora 11:00) 

- Koalicioni i OJQ-ve  “Demokracia në Veprim” organizon konferencën për media mbi vlerësimin e ecurisë së fushatës zgjedhore si dhe planin dhe përgatitjet e DnV-së për vëzhgim gjatë Ditës së Zgjedhjeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 13:00)

- Në kuadër të projektit “Ti je pjesë e atdheut”,  Ministria e Diasporës do t’i publikojë rezultatet preliminare të Regjistrit të Diasporës, të nxjerra nga të dhënat e të regjistruarve aktivë. (Hoteli Sirius, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 9 qershor 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00) 

- Mbahet Kongresi ndërkombëtare i Shoqates se Kirurgeve Maksillofacial dhe Oral te Kosoves. (Hotel International, ora 9:00) 

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, respektivisht Drejtoria e Përgjithshme e Akreditimit e Kosovës shënon ditën ndërkombëtare të akreditimit. (Hotel Nartel, afër stacionit të autobusëve, ora 10:00)

- Ambasada Japoneze në bashkëpunim me Muzeun e Kosovës, organizojnë punëtorinë Kusakizome për fëmijë. (Muzeu i Kosovës, ora 10:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur - KFOS, në bashkëpunim me Institutin Columbus, organizon konferencë për media lidhur me fushatën “Voto dhe vëzhgo”  . (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim në partneritet me Demokracia në Veprim organizon tryezën me temë “Drejtësia zgjedhore në zgjedhjet e 11 qershorit”. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë do të përurojë përfundimin e punimeve të vazhdimit të asfaltimit të rrugës lokale Botushë – Koshare.  (Rruga Botushë – Koshare, ora 12:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim në partneritet me Demokracia në Veprim organizojnë në Prishtinë tryezën me temën “Drejtësia zgjedhore në zgjedhjet e 11 qershorit”. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Ambasadori amerikan Grek Delawie dhe Laura Pula, Koordinatorja Nacionale e Zgjedhjeve nga Prokuroria e Shtetit, do të flasin në diskutimin e tryezës së rrumbullakët mbi zgjedhjet.  (Hoteli Sirius, ora 12:00) 

- Instituti i Evropës Juglindore për Shkenca Shëndetësore në bashkëpunim me Friedrich-Ebert-Stiftung publikojnë raportin në lidhje me Programet Shëndetësore të partive politike. (Amfiteatri i Kolegjit Heimerer, ora 13:00)

- Ambasada Japoneze në bashkëpunim me Muzeun e Kosovës, organizojnë punëtorinë Kusakizome për të rritur. (Muzeu i Kosovës, ora 13:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të bëjë hapjen e Qendrës Mediale për Zgjedhjet e Parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës që do të mbahen më 11 qershor. (Qendra Mediale në ndërtesën e KQZ-së, Kati 4, ora 13:30)

 

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Stadiumin Olimpik “ Adem Jashari” në Mitrovicë. (Stadiumi Olimpik “ Adem Jashari” në Mitrovicë, ora 14:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim në partneritet me Demokracia në Veprim organizojnë në Graçanicë tryezën me temën “Drejtësia zgjedhore në zgjedhjet e 11 qershorit”. (Etno House, në Graçanicë, ora 15:30)

- Ambasada Japoneze në bashkëpunim me Muzeun e Kosovës, organizojnë hapjen e ekspozitës nga punëtoria kusakizome, si dhe mbrëmja kulturore japoneze. (Muzeu i Kosovës, ora 20:00)

- Fillon edicioni i XIII i garave të muzicientëve të rinj ‘’ArsKosova 2017’’. (Amfiteatrin e Bibliotekës së Re Universitare)


Ngjarjet e fushatës zgjedhore


- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri dhe Nënkryetari i Komunës së Prishtinës Dardan Sejdiu mbajnë konferencë për media në Ferizaj. (Ferizaj, ora 10:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK - Nisma, Ramush Haradinaj viziton Panairin e Librit. (Ambientet e Pallatit të Rinisë, ora 11:00) 
 
- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK - Nisma, Ramush Haradinaj merr pjesë në mbylljen e fushatës zgjedhore. (Palestra “1 Tetori”, ora 15:00)

 

- Koalicioni i djathtë i përbërë nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Aleanca Kosova e Re (AKR), Alternativa dhe Lëvizja për Drejtësi mbajnë tubimin qendror të përmbylljes së fushatës zgjedhore. (Pallati i Rinisë në Prishtinë, ora 17:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim zgjedhor në Shtime. (Shtime, ora 17:00)

 

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mban tubim zgjedhor në Gjonaj të Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës, ora 19:30)

 - Lëvizja Vetëvendosje mban tubim përmbyllës të fushatës në Pishtinë. (Sheshi "Skenderbeu", ora 21:00)

 

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mban tubim zgjedhor në fshatit Arbanë të Prizrenit. (Shkolla e fshatit, ora 21:00)

 

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mban tubim zgjedhor në fshatin Korillë të Prizrenit. (Sheshi i fshatit Korillë të Prizrenit, ora 22:00)

Ngjarjet e datës 8 qershor 2017

- Instituti Demokraci për Zhvillim në partneritet me Demokracia në Veprim organizon tryezat me temën “Drejtësia zgjedhore në zgjedhjet e 11 qershorit” në Gjilan. (Restorant Bujana në Gjilan, ora 10:00)

- Microsoft organizon një Webinar me temë “Microsoft On Security, Trust, Privacy and the GDPR,” ku do të trajtohen çështje si siguria dhe privatësia e të dhënave online, ora 11:00

- Koalicioni i Organizatave për vëzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia në Veprim” organizon ceremoninë e ndarjes së pesë çmimeve në kuadër të garës për videon më të mirë, pjesë e fushatës #AsUne nuk do të votoj për kandidatët e korruptuar. (Amfiteatri i Sheshit “Zahir Pajaziti”, ora 16:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës së finalistëve të edicionit të dytë të çmimit “Aristët e Rinj”. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)


Ngjarjet e fushatës zgjedhore


- Kandidati për kryeministër nga LDK-AKR-Alternativa, Prof. Dr. Avdullah Hoti viziton Shoqatën Down Syndrome Kosova (DSK). (Rr. Kosta Novakoviç 9/10, Prishtinë, ora 9:00)

- Kandidat të Lëvizjes Vetëvendosje zhvillojnë një vizitë në Klinikën e Onkologjisë në QKUK. (Klinikën e Onkologjisë, ora 9:00)

- Kandidati për kryeministër nga LDK-AKR-Alternativa, Prof. Dr. Avdullah Hoti takohet me sindikatën e Punëtorëve të Kosovës B. (Zyrat e sindikatës, Kosova B - Obiliq, ora 9:40)

- Kandidati për kryeministër nga LDK-AKR-Alternativa, Prof. Dr. Avdullah Hoti viziton Handikosin në Prishtinë. (Veternik, Rr. “Nekibe Kelmendi”, ora 10:30)

- Këshilli i Qarkut Lezhë, në Shqipëri, i jep kryetarit të NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj, titullin “Nderi i Qarkut Lezhë”, me motivacion "Simbol i luftëtarit dhe komandantit atdhetar, politikanit vizionar e të palodhur, për integrimin Euro-Atlantik dhe prosperitetin kombëtar”. (Hotel Lissus në Lezhë, ora 11:00)

- Kandidat të Lëvizjes Vetëvendosje zhvillojnë një vizitë në Shoqatën e të Verbërve, me ç’rast do t’iu dorëzohen 40 Prioritetet e Republikës në alfabetin Braille. (Shoqata e të Verbërve, ora 11:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajn tubim zgjedhor në Han të Elezit. (Shtëpia e Kulturës, ora 12:00)

- Kandidati për deputet nga radhët e Alternativës, dega - Prizren, Kastriot Jahaj  organizon performancë publike në të cilën do të shpalosen të dhëna për sistemin e drejtësisë në Kosovë. (Sheshi "Shadërvan", ora 12:00)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti merr pjesë në tubimin zgjedhor në Drenas. (Drenas, ora 12:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajn tubim zgjedhor në Kaçanik. (Shtëpia e Kulturës – “Xheladin Kurtaj”, ora 13:30)

- Kandidati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, Shpend Ahmeti merr pjesë në tubimin zgjedhor në Han të Elezit. (Hani i Elezit, ora 14:00)

- Kandidat të Lëvizjes Vetëvendosje zhvillojnë një vizitë në fabrikën “Solid” në Suharekë. (Fabrika Solid, ora 14:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajn tubim zgjedhor në Ferizaj. (Salla e Sportit “Bill Clinton”, ora 15:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PKD - AAK - Nisma, Ramush Haradinaj bën vizitë në Fabrikën e Këpucëve “Solid”. (Suharekë, ora 16:30)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajn tubim zgjedhor në Lipjan. (Salla e Sportit, ora 17:00)

- Kandidati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, Visar Ymeri merr pjesë në tubimin zgjedhor në Kaçanik. (Kaçanik, ora 17:00)
 
- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PKD - AAK - Nisma, Ramush Haradinaj merr pjesë në tubimin zgjedhor në Suharekë. (Salla e Sporteve, ora 18:00)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti merr pjesë në tubimin zgjedhor në Kondrën e Trimave në Prishtinë. (Shkolla Zenel Hajdini, ora 18:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajn tubim  zgjedhor në Prishtinë. (Rr. “Xhemajl Ibishi” afër Shkollës se Gjelbër, ora 18:30)
 
- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PKD - AAK - Nisma, Ramush Haradinaj merr pjesë në në Rahovec. (Parku “Toni dhe Mici”, ora 19:00)


Ngjarjet e datës 7 qershor 2017

- Një grup i ekspertëve dhe aktivistëve nga Britania e Madhe, Gjermania, Italia, Suedia, Irlanda, Bosnje-Hercegovina, Shqipëria  dhe Kosova do te mblidhen në Prishtine për një konferencë dy-ditore mbi të drejtat digjitale. (Sheshi 21, ora 9:00)

- Rrjeti i Edukatorëve Bashkëmoshatarë dhe Lëvizja Shkenca për Ndryshim, në mbështetje nga Komisioni Evropian, organizojnë kampanjën kundër ndotjes së ajrit, me qëllim të kërkimit të llogaridhënies së kandidatëve për zgjedhje dhe vetëdijesimit të qytetarëve. (Sheshi Nëna Terezë, ora 10:00)

- Fillojnë punimet për adaptimin e  ish Qendrës se Mjekësisë Familjare në Qendër Kulturore - Sociale për të moshuar. (Rruga Ilir Konushevci, afër Xhamisë së Llapit, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim në partneritet me Demokracia në Veprimdo të organizojë tryezë me temën “Drejtësi zgjedhore në zgjedhjet e 11 qershorit” në Prizren. (Restaourant Ambient në Prizren, ora 10:00)

- Shefi i Misionit të OSBE-së, Ambasadori Jan Braathu, viziton Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa me ç’rast do t’iu dorëzojë formularët e ankesës në alfabetin Braille, më qëllim sigurimin e qasjes së barabartë dhe ofrimin e mundësive të barabarta për të gjithë. (Zyrat e PZAP, ish objekti i Bankës së Ljublanës, ora 10:30)

- Në kuadër të Panairit të Librit që po mbahet në Prishtinë është i ftuar, Behar Gjoka për të mbajtur një Ligjeratë në 600 Vjetorin e Pal Engjëllit. (Panairi i Librit, ora 11:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës organizon tryezën për të diskutuar për drejtësinë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare 2017. (Salla e konferencave Orion, ora 12:00)

- Korporata Energjetike e Kosovës dhe Komuna e Obiliqit ndezin dritat e rrugës që lidh Obiliqin me fshatin Mazgit. (Para Komunës së Obiliqit, ora 20:00) 


Ngjarjet e fushatës zgjedhore

 

 

- Kandidati për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti, i shoqëruar nga kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari Lila, viziton Qendrën Inovative të Kosovës. (ICK, Rruga “Rexhep Mala” - 28A, ora 9:00)


 - Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti viziton Shërbimin e Kardiokirurgjisë dhe Institutin e Onkologjisë në QKUK. (Përballë punishtes së Klinikës së re të Emergjencës, ora 10:00)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti viziton Panairin e Librit. (Panairi i Librit, ora 10:30)  

 

- Kryetari i AAK-se Ramush Haradinaj pret një grup intelektualësh të rinjë, të cilët mbështesin planin ekonomik të Tij si kryeministër në ardhje. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 10:30)

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajn  tubim Zgjedhor në Novobërdë. (Salla e Sporteve Llabjan, ora 12:00)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti viziton zonën e Hasit. (Has, ora 13:00) 

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajn tubim zgjedhor në Kamenicë. (Shtëpia e Kulturës, ora 13:30)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK - Nisma, Ramush Haradinaj, merr pjesë në tubimin zgjedhor në Junik. (Restaurant Gjeravica, ora 14:00)

- Kandidati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, Visar Ymeri merr pjesë në tubimin zgjedhor në Rahovec. (Rahovec, ora 14:00)

- NISMA për Kosovën mban tubim me qytetarë dhe struktura të Nismës në Ferizaj. (Restaurant Orchide në Ferizaj, ora 15:00)

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajn tubim zgjedhor në Kllokot, Viti. (Para Shtëpisë së Kulturës, ora 15:30)
 
- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK - Nisma, Ramush Haradinaj, merr pjesë në tubimin zgjedhor në Deçan. (Sheshi Qendror, ora 16:00)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti merr pjesë në tubimin zgjedhor në  Gjakovë. (Gjakovë, ora 17:00)

- NISMA për Kosovën mban tubim me qytetarë dhe struktura të Nismës në Fushë Kosovë. (lokali Diamanti, përballë Postës në Fushë Kosovë, ora 17:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Gjilan se bashku me partnerët e koalicionit dhe kandidatin për kryeministër, Avdullah Hoti  mbajn tubim zgjedhor në Gjilan ora 16:45 (Palestra e Sporteve “Bashkim Selishta” në Gjilan, ora 17:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK - Nisma, Ramush Haradinaj, merr pjesë në tubimin zgjedhor në Gjakovë. (Palestra e Sporteve, ora 18:00)

- NISMA për Kosovën mban tubim me qytetarë dhe struktura të Nismës në Klinë. (Restaurant Villa Park 2 ish Galateo në Klinë, ora 18:30)

  - I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK - Nisma, Ramush Haradinaj, merr pjesë në tubimin zgjedhor me qytetarë prishtinas  ku edhe bën prezentimin e kandidatëve për deputet nga Prishtina. (Bar-Restaurant “Diçka Po Zihet”, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 6 qershor 2017

- Koalicioni i OJQ-ve  “Demokracia në Veprim” organizon konferencën për media në të cilën do të raportohet mbi monitorimin e fushatës zgjedhore, monitorimin e mediave gjatë fushatës zgjedhore si dhe ankesat e DnV-së, të drejtuara në PZAP, lidhur me parregullsitë e partive politike gjatë fushatës. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, Rr. “Bajram Kelmendi”, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim në partneritet me Demokracia në Veprim do të organizojë tryezat me temën “Drejtësi zgjedhore në zgjedhjet e 11 qershorit” në Mitrovicë. (“Vapiano”,  Mitrovicë, ora 10:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare mban konferencë për medie me qëllim prezantimin e gjetjeve të raportit me temë \"Problemet që Cenojnë Mirëqenien e Banorëve në Fshatrat dhe Qytezat e Kosovës.” (Zyrat e Forumit për Iniciativa Qytetare, qyteza Pejton, përball hotelit Royal,  ora 10:00)

- Instituti Cilesore për Hulumtime Analiza dhe Trajnime në bashkëpunim me \"BETA e.V\"  , organizojnë ceremoninë kryesore të konferencës 6 ditore “Model European Union Kosova 2017”. (Parlamenti i Republikes se Kosoves, ora 10:00)

- Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka pret në takim kryetarin e Shoqatës së të Verbërve të Kosovës, Bujar Kadriu dhe Drejtorin e Qendrës së ofrimit të shërbimeve për të verbër nga kjo shoqatë, Daut Tishuku me ç'rast do të mbajnë konferencë për media. (Selia e KQZ-së, ora 10:00)
 
 
Ngjarjet e fushatës zgjedhore- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti takohen me tregtarë në Tregun e Madh. (Zona industriale, rruga Prishtinë-Fushë Kosovë, ora 9:30)
 
- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK e Nisma, Ramush Haradinaj, zhvillon vizitë në Trepçë tek Sindikata e Pavarur e Minierave me Flotacion ne Stantërg. (Stantërg, ora 10:00)

 

- Kandidati për kryeministër nga koalicioni LDK - AKR - Alternativa, Prof. Dr. Avdullah Hoti, viziton kompaninë “M Technology”. (Lebanë, rruga për Podujevë, ora 10:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti vizitojn Lidhjen e Pensionistëve të Kosovës. (Objekti i Shoqatës së Pensionistëve rruga “Tringë Smajli”, ora 10:30)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti takon udhëheqësit e thirrjet e nënave. (Gjakovë, ora 11:30)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajn tubim zgjedhor në Shtërpcë. (Qendra Rinore Drajkovc, magjistralja Ferizaj- Brezovicë, ora 12:00)

- Kandidati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, Visar Ymeri merr pjesë në tubimin zgjedhor në Klinë. (Klinë, ora 12:00)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti  viziton shtëpin muze te familjes Qerkezi. (Gjakovë, ora 12:00)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti viziton Jakova Inovation Center. (Gjakovë, ora 13:30)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajn tubim zgjedhor në  Shtime. (Shtëpia e Kulturës, Rr. "Skënder Salihu", ora 14:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK e Nisma, Ramush Haradinaj, merr pjesë në tubimin zgjedhor në Viti. (Shtëpia e Kulturës, ora 14:00)

- Kandidati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, Shpend Ahmeti merr pjesë në tubimin zgjedhor në Kastriot. (Kastriot, ora 14:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK e Nisma, Ramush Haradinaj, merr pjesë në tubimin zgjedhor në Gjilan. (Palestra e Sporteve, ora 16:00)

 

- Kryetari i NISMA’s, Fatmir Limaj, mban tubim me qytetarë dhe struktura të Nismës në Mitrovicë. (Shtëpia e Kulturës, në Mitrovicë, ora 16:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajn tubim zgjedhor në Istog. (Para Shtëpisë së Kulturës "Adem Jashari", ora 17:00)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti në Prizren. (Prizren, ora 17:00)    
 
   I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK e Nisma, Ramush Haradinaj në Kamenicë. (Hapësira para Shtëpisë së Kulturës, ora 18:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajn tubim zgjedhor në Degën e IV-të të LDK-së në Prishtinë. (Amfiteatri ASK, Pallati i Rinisë, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 5 qershor 2017

- Me një organizim të përbashkët të Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Komunës së Prizrenit, Let’s Do It Kosova shënojnë Ditën Botërore të Mjedisit. (Restorant “Aandrra”, parku i Marashit, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim në partneritet me Demokracia në Veprim  do të organizojë tryezat me temën “Drejtësi zgjedhore në zgjedhjet e 11 qershorit”. (Testorant “Qarshia e Jupave” Gjakovë, ora 10:00)

- Demokraci Plus dhe Çohu organizojnë konferencën për media në të cilën do të prezantohen të dhëna në lidhje me shpenzimet e partive politike gjatë fushatës zgjedhore për zgjedhjet e përgjithshme në Kosovë. (Rings Restaurant, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të qëndrojë për një vizitë në Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan për të biseduar rreth temës, “Cilësia në Mësimdhënie në Republikën e Kosovës. (Universiteti i Gjilanit, ora 10:00)

- Let’s Do It Kosova, do ta shënojë 5 Qershorin, Ditën Botërore të Mjedisit me një organizim të përbashkët të Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësin pastrimi në Prishtinë .(Lagja “Arbëria”, ora 10:00)

 

- 30 profesionistë shëndetësorë nga Shtetet  e Bashkuara të Amerikës,  mjekë të profileve të ndryshme dhe punëtorë shëndetësorë do të vizitojnë Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) me ç’rast do të nënshkruhet një marrëveshje bashkëpunimi për trajnim të stafit dhe par shkëmbim të përvojave. (Klinika Infektive, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon vënien e gurthëmelit të shtëpisë së Veli Aliut, i cili ka edhe invalid në familjen e tij. (Lagjja "Arbëria", ora 11:00)

- Let’s Do It Kosova do të organizojë aksion për largimin e mbeturinave në Liqenin e Vermicës. (Liqeni i Vermicës, ora 12:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim në partneritet me Demokracia në Veprim  do të organizojë tryezat me temën “Drejtësi zgjedhore në zgjedhjet e 11 qershorit”. (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 14:00)

- Bashkësia e malazezëve të Kosovës, në bashkëpunim me Ambasadën e Malit të Zi në Prishtinë, organizon solemnitetin e organizuar me rastin e Ditës së malazezëve të Kosovës/ Ditës së Pavarësisë të Malit të Zi. (Teatri Kombëtar, ora 14:30)

- Let’s Do It Kosova do të organizojë aktivitet sportiv dhe bashkëbisedim për mjedisin me fëmijët në Pejë. (Pejë, ora 15:00)


Ngjarjet e fushatës zgjedhore
 

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti viziton Korporatën Energjetike të Kosovës. (Korporata Energjetike e Kosovës, ora 10:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK dhe Nisma, Ramush Haradinaj nënshkruan marrëveshje me Sindikaten e Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti merr pjesë në tubimin zgjedhor në Mitrovicë. (Salla e sporteve “Minatori”, ora 12:00 - transporti për media i organizuar nga zyra e Lëvizjes në Prishtinë, ora 10:30)

 

- Kandidati për deputet nga Lëvzja Vetëvendsoje, Veton Seferi, mban konferencë urgjente pasi janë shkyer posteret e Vetonit në këtë qytet. (Sheshi “Adem Jashari” në Skenderaj, ora 11:30)

 

- Kandidati i koalicionit të djathtë nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca Kosova e Re, Alternativa dhe Lëvizja për Drejtësi, Prof. Dr. Avdullah Hoti viziton Kompleksin Memorial “Adem Jashari” dhe bën homazhe para varrit të Komandantit Legjendar, Adem Jashari. (Prekaz, ora 11:30)

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mban tubim zgjedhor në Drenas. (Restorant "Hajdini" Rr. 14 Qershori, ora 12:00)

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mban tubim në Malishevë. (Shtëpia e Kulturës "Tahir Sinani", ora 13:30)

- Kandidati për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, Shpend Ahmeti merr pjesë në tubimin zgjedhor në  Lypjan. (Shtëpia e kulturës, ora 14:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK dhe Nisma, Ramush Haradinaj mban tubim zgjedhor në Hanin e Elezit. (Shtëpia e Kulturës, ora 14:00)

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mban tubim zgjedhor në Rahovec. (Shtëpia e Kulturës "Mensur Zyberaj", ora 15:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK dhe Nisma, Ramush Haradinaj mban tubim zgjedhor në Kaçanik. (Shtëpia e Kulturës, ora 16:00)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti merr pjesë në tubimin zgjedhor në në Besianë. (Sheshi kryesor të qytetit, ora 17:00)

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mban tubim zgjedhor në Gjakovë. (Pallati i Sporteve "Shani Nushi", ora 17:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK dhe Nisma, Ramush Haradinaj mban tubim zgjedhor në Ferizaj. (Sheshi Qendror, ora 18:00)

 

- Kryetari i NISMA’s, Fatmir Limaj, mban tubim me qytetarë dhe struktura të Nismës në Podujevë. (Restaurant Hareja në Podujevë. ora 18:00)

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mban tubim zgjedhor në Degën e III-të të LDK-së në Prishtinë. (Sh. F. "Ismail Qemali", ora 19:00)

Ngjarjet e datës 4 qershor 2017

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti merr pjesë në tubimin zgjedhor në Viti. (Viti, ora 12:00 - transporti i organizuar nga zyra e Lëvizjes, ora 10:30)

- Lëvizja për Drejtësi dhe Lëvizja Vatra do të prezantojn kandidatët për Deputet për Kuvendin e Republikes së Kosovës brenda Koalicionit LDK-AKR. (Teatri i qytetit në Gjilan, ora 13:30)

- Kryetari i NISMA’s, Fatmir Limaj, mban tubim me qytetarë dhe struktura të Nismës në Malishevë. (Palestra e Sporteve në Malishevë, ora 14:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajnë tubim zgjedhor në Junik. (Restorant "Gjeravica" në hyrje të Junikut, ora 14:00)

- I nominuari për kryeministër nga Koalcioni PDK - AAK - Nisma, Ramush Haradinaj merr pjesë në tubimin zgjedhor në Podujevë. (Salla e Filmit, ora 14:00)

- Kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri merr pjesë në tubimin zgjedhor në Deçan. (Deçan, ora 14:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajnë tubim zgjedhor në Deçan. (Restorant "Swiss" në qendër të qytetit, ora 15:30)
 
- I nominuari për kryeministër nga Koalcioni PDK - AAK - Nisma, Ramush Haradinaj merr pjesë në tubimin zgjedhor në  Mitrovicë. (Shtëpia e Kulturës, ora 16:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajnë tubim zgjedhor në Pejë. (Palestra e Sporteve "Karagaç", ora 17:00)

- Kryetari i NISMA’s, Fatmir Limaj, mban tubim me qytetarë dhe struktura të Nismës në Drenas. (Hotel Nobel në Drenas, ora 17:00)

- Kandidati për deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti merr pjesë në tubimin zgjedhor në në Fushë Kosovë. (Fushë Kosovë, ora 17:00)
 
- I nominuari për kryeministër nga Koalcioni PDK - AAK - Nisma, Ramush Haradinaj merr pjesë në tubimin zgjedhor në Vushtrri. (Shtëpia e Kulturës, ora 18:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mbajnë tubim zgjedhor në Klinë. (Shtëpia e Kulturës "Jehona e Dukagjinit", përballë Komunës, ora 18:30)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti merr pjesë në tubimin zgjedhor në Skenderaj. (Skenderaj, ora 19:00) 

- Kryetari i NISMA’s, Fatmir Limaj, mban tubim me qytetarë dhe struktura të Nismës në Rahovec. (Shtëpia e Kulturës në Rahovec, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 3 qershor 2017

- Mbahet mbledhja simulative e Këshillit të Ministratave të BE-së, në kuadër të Konferencës Ndërkombëtare studentore “Model European Union Kosova 2017”. (Qendra Mediale e Kolegjit AAB, objekti I, ora 10:00)


Ngjarjet e fushatës zgjedhore


- Kandidatit për kryeministër nga koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi, Prof. Dr. Avdullah Hoti prezanton dhe diskuton me përfaqësuesit e bizneseve planin e tij ekonomik dhe zhvillimor për mandati katërvjeçar. (Hoteli Emerald, ora 9:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK dhe Nisma, Ramush Haradinaj nënshkruan Memorandum me Bashkimin e Sindikatave të Pavarura të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

 - I nomunuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti mban tubim zgjedhor në Ferizaj. (Salla e sporteve në Ferizaj, ora 12:00 - transporti për media i siguruar nga zyra e Lëvizjes, ora 10:30)

 

- Lidhja Demokratike e Kosoves mban konferenc per media. (Zyret e shtabit zgjedhor te LDK-se ne Pejton, ora 11:30)

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mban tubim zgjedhor në Mitrovicë. (Palestra e Sportit “Minatori”, ora 12:00)

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mban tubim zgjedhor në Vushtrri. (Palestra e Sportit “Jeton Tërstena” afër Urës së Gurit, ora 13:30)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK dhe Nisma, Ramush Haradinaj merr pjesë në tubimin zgjedhor në Pejë. (Palestra e sporteve “Karagaqi”, ora 14:00)

 - Kandidatët për deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, Visar Ymeri dhe Shpend Ahmeti mbajn tubim zgjedhor në Suharekë. (Salla e sporteve në Suharekë, ora 14:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK dhe Nisma, Ramush Haradinaj merr pjesë në tubimin zgjedhor në Istog. (Ambienti i hapur para Shtëpisë së Kulturës, ora 16:00)

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mban tubim në Graçanicë. (Shtëpia e Kulturës në Kishnicë, ora 16:30)

 - I nomunuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti mban tubim zgjedhor në Malishevë. (Malishevë, ora 17:00)

 - I nomunuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti takon përfaqësues të bizneseve në Drenas. (Lokali 'Becton' përballë objektit të Komunës, ora 15:00) 

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Prof. Dr. Avdullah Hoti mban tubim në Degën V-të të LDK-së në Prishtinë. (Shkolla Fillore “Shkëndija” në Hajvali, ora 17:30)
 
- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK dhe Nisma, Ramush Haradinaj merr pjesë në tubimin zgjedhor në Klinë. (Salla e Kulturës “Jehona e Dukagjinit”, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 2 qershor 2017

- Çiklistët do të nisin rrugëtimin e  e tyre rreth Kosovës për Fëmijët më qëllim të sigurohen fonde që do të blejnë analizuesin CRP për spitalin e Pejës, pajisje kjo që ndihmon në kryerjen e analizave të gjakut tek foshnjet e lindura parakohes. (Nisja nga Lulu’s Coffee and Wine, ora 7:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” mban konferencën e parë për shtyp mbi fushatën parazgjedhore. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, Rr. “Bajram Kelmendi”, ora 10:00)

- Shefi i Misionit te Vëzhgimit të Zgjedhjeve në Kosovë nga Bashkimi Evropian, Alojz Peterle mban konferencë për shtyp në të cilën do të prezentojë Misionin për Vëzhgim të Zgjedhjeve nga Bashkimi Evropian për zgjedhjet legjislative të vitit 2017. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ceremoninë e diplomimit për rreth 450 studentë të diplomuar gjatë vitit akademik 2016/2017 në nivelin Bachelor dhe Master. (Salla 1 Tetori, ora 13:30)

- Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Greg Delawie, do të mbajë fjalim në ceremoninë e Universitetit të Prishtinës ku do t’ju dorëzohen certifikatat studentëve të sapo diplomuar dhe atyre që kanë magjistruar. Halla e sporteve “1 Tetori”, ora 13:30)
Ngjarjet e fushatës zgjedhore- Presidenti i Partive Popullore Evropiane, Joseph Daul takohet me Forumin e Rinisë dhe Forumin e Gruas të LDK-së. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK e Nisma, Ramush Haradinaj,  nënshkruan Memorandumi me Pensionistët e Kosovës. (Hotel Sirius, 10:00)

- Presidenti i Partive Popullore Evropiane, Joseph Daul takohet me kandidatët për deputetë nga koalicioni Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca Kosova e Re, Alternativa dhe Lëvizja për Drejtësi.(Hotel Emerald, Prishtinë, 10:30)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri merr pjesë në tubimin elektroal në Shtërpcë. (Shtërpcë, ora 11:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK e Nisma, Ramush Haradinaj, viziton Termocentralin Kosova A  në Obiliq. (Termocentrali Kosova A në Obiliq, ora 11:00)

 

- Kryetari i LDK-së Isa Mustafa dhe Presidenti i Partive Popullore Evropiane, Joseph Daul mbajn konferencë për media. (Hotel Emerald, ora 11:30)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurit merr pjesë në tubimin elektoral në Vushtrri. (Vushtrri, ora 14:00 - transporti për media i siguruar nga Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 12:30)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Avdullah Hoti tubim zgjedhor në Dragash. (Shtëpia e Kulturës në Dragash, ora 14:00)

- NISMA për Kosovën mban takim me qytetarë dhe struktura të Nismës në Kamenicë. (Shtëpia e Kulturës në Kamenicë, ora 15:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Avdullah Hoti tubim zgjedhor në Zhur. (Qendra e fshatit, ora 15:30)

- Koalicioni PDK - AAK e Nisma organizon tubim zgjedhor në Shtime. (Restaurant "Migroll", ora 16:00)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurit viziton fabrikën e pijeve “Pit Bull” në Gureze të Ferizajit. (Gureze të Ferizajit, ora 16:30)

- NISMA për Kosovën mban takim me qytetarë dhe struktura të Nismës në Gjilan. (Tetatri i qytetit në Gjilan, ora 17:00)

- Kandidati për deputet i Lëvizjes Vetëvendosje Shpend Ahmeti merr pjesë në tubimin elektoral në Istog. (Istog, ora 17:00)

- Koalicioni PDK - AAK e Nisma organizon tubim zgjedhor në Lipjan. (Pallati i Kulturës, ora 17:00)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurit viziton fabrikën “Ekskavatori” në Ferizaj. (Ferizaj, rruga për Shkup, ora 17:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Avdullah Hoti tubim zgjedhor në Prizren. (Shtëpia e Kulturës, ora 17:00)

- I nominuari për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurit viziton mban takim me fermerë të komunës së Ferizajt. (Lokali Çamëria në Ferizaj, ora 18:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Avdullah Hoti tubim zgjedhor në Suharekë. (Salla e Sporteve, ora 18:30)

- NISMA për Kosovën mban takim me qytetarë dhe struktura të Nismës në Viti/Kllokot. (Restorant LINDI, ne hyrje të Viti-së, ora 19:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK e Nisma, Ramush Haradinaj mban takim me veteranët e Gjakovës. (Hotel Pashtriku, ora 19:30)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK e Nisma, Ramush Haradinaj mban takim me të rinjtë e Gjakovës. (Xeni Imperial, ora 20:00) 

 - NISMA për Kosovën mban takim me qytetarë qytetarë dhe struktura të Nismës në Kaçanik. (Shtëpia e Kulturës në Kaçanik, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 1 qershor 2017

- KFOR-i do të organizojë Ditën e Perspektivës Gjinore të KFOR-it më  qëllim që të mundësojë një platformë për organizatat ndërkombëtare, organizatat joqeveritare, KFOR-in dhe NATO-n, si dhe organizatat e sigurisë të Kosovës, për të diskutuar tema të lidhura me çështjet gjinore me fokus në "Perspektivën gjinore në siguri" dhe "Gjeneratën e re të Kosovës”. (Hotel Sirius, ora 8:15)

- Kompania Kosovare për Distribuim dhe Furnizim me Energji Elektrike organizon hapjen e bibliotekave në shkollat fillore në Reznik të Vushtrrisë dhe në Polac të Skenderajt. (Nisja nga objekti i elektrokosovës drejt fshatit Reznik, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon një aktivitet që i dedikohet “1 Qershorit”- Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve. (Sheshi 'Zahir Pajaziti', ora 10:00) 

- Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, Muzeu i Kosovës, ka përgatitur aktivitete të ndryshme për fëmijë. (Muzeu i Kosovës, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me temën “Performanca e Gjyqësorit në Luftën Kundër Korrupsion”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

 

- Shefi i Misionit të OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu viziton Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, i cili do të pritet nga kryetarja Valdete Daka dhe anëtarët e KQZ-së. (Selia e KQZ-se, ora 11:00)

- Një delegacion nga Këshilli Lartë i Drejtësisë nga Shqipëria pritet të vizitojë Gjykatën Themelore të Gjilanit. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 13:00)

- Misioni i OSBE-së në publikon një raport për përfaqësimin e komuniteteve në shërbimin civil. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Me rastin e 1 Qershorit Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve shfaqet filmi për fëmijë “The Boss Baby” 3D. (Kino ABC, ora 15:00)

- Hapet ekspozita dhe ankandi humanitare "Fëmijët për Fëmijët". (Bibloteka Kombetare, ora 17:30)

- Galeria Kombëtare e Kosovës dhe British Councils organizojnë hapjen e ekspozitës 'Kotësia e Dallimeve të Vogla' të artistit të mirënjohur Britanez, Grayson Perry. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 19:00)


                              Ngjarjet e fushates zgjedhore


- I nominuari për kryeminister nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti viziton të rinjtë me Down Syndrome. (Lokalin i të rinjëve me Down Syndrome në rrugën Ukshin Hoti, ora 8:30)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK - Nisma, Ramush Haradinaj nënshkruan Memorandumi me Pensionistët e Kosovës. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Në sheshin e qytetit hapet “Prishtina Lexon”, ku para fëmijëve do të lexojnë edhe I nominuari për kryeminister nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti si dhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti. (Sheshi i Prishtinës, ora 9:00)

 

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për media në Shtabin zgjedhor të LDK-së. (Lagjja Pejton, ora 11:30 )

- Koalicioni LDK - AKR - Alternativa mban takim me të rinj në Gjilan. (Hotel Kristal në Gjilan, ora 11:00)

- I nominuari për kryeministër nga koalicioni PDK - AAK - Nisma, Ramush Haradinaj pranon titullin “Misionar i Paqes” dhe Medaljen “Golden Ambassador Richard Holbrooke” nga Misioni Diplomatik për Paqe dhe Prosperitet dhe Misioni Diplomatik Amerikan për Paqen Botërore. (Bibloteka Kombëtare, ora 12:00)

- I nominuari për kryeminister nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti merr pjesë në tubimin e madh elektoral në Pejë. (Teatri i Pejës, 12:00)

- I nominuari për kryeminister nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti merr pjesë në tubimin elektoral në Artanë. (Shtëpia e Kulturës në Llabjan, ora 14:00)

- Koalicionit LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër, Avdullah Hoti mbajnë tubim zgjedhor në Gjilan ku në tubim merr pjesë edhe Presidenti i Partive Popullore Evropiane, Joseph Daul. (Teatri i Qytetit, 14:30)

- Koalicioni PDK - AAK - Nisma hap fushatën zgjedhore në Obiliq. (Sheshi i qytetit, ora 15:00)

 

- Kryetari i NISMA’s, Fatmir Limaj, mban takim me qytetarë dhe struktura të Nismës në Shtime. (Shtëpia e Kulturës në Shtime, ora 16:00)

- Koalicioni PDK - AAK - Nisma hap fushatën zgjedhore në Fushë Kosovë. (Salla e Hekurudhave, ora 16:00)

 

- Hapet fushata elektorale e Partise Liberale Egjiptiane PLE. (Restorant Koha 3, ora 16:00)

- Koalicioni LDK - AKR - Alternativa - Lëvizja për Drejtësi mbajn tubimin qendror në Prishtinë. (Salla e Sporteve në Pallatin e Rinisë, ora 17:00)

 

- Kryetari i NISMA’s, Fatmir Limaj, mban takim me qytetarë dhe struktura të Nismës në Lipjan. (Shtëpia e Kulurës në Lipjan, ora 17:00)
 
- Koalicioni PDK - AAK - Nisma hap fushatën zgjedhore në Prizren. (Sheshi i Shatërvanit, ora 18:00)
 
- Koalicioni PDK - AAK - Nisma hap fushatën zgjedhore në në Dragash. (Restorant “Dielli, ora 20:30)

Ngjarjet e datës 31 maj 2017

- Ambasadori Delawie do tu drejtohet të pranishmëve me rastin e organizimit të punëtorisë për kapacitetet e forenzikës së Policisë dhe Prokurorisë i dezajnuar për tu dhënë qasje Kryeprokurorëve nga e tërë Kosova në kapacitetet, akreditimet dhe qertifikimet e fundit të Agjencionit të Forenzikës. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- I nominuari për kryeminister nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti se bashku me kandidatët për deputët, Visar Ymeri e Shpend Ahmeti zhvillojnë vizitë në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen e Muhaxherëve. (Lagjja e Muhaxherëve, ora 9:30)

- Lëvizja FOL organizon forumin FOL Hapur ku i ftuar do të jetë kandidati për Kryeministër i koalicionit LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Shënohet Dita Botërore pa Duhan që sivjet shënohet me temën “Duhani - një kërcenim për zhvillimin” ku do të diskutohet mbi kërcënimet që industria e duhanit paraqet për zhvillimin e qëndrueshëm të secilit vend. (Ndërtesa e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, ora ora 10:30)

- Instituti Cilësor për Hulumtime, Analiza dhe Trajnime "iCHAT" mban konferencën përmbyllëse të projektit "Informojmë që të Parandalojmë", projekt ky që është mbështetur në kuadër të Programit Angazhimi për Barazi E4E i financuar nga Agjensia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar - USAID dhe implementuar nga Qendra e Trajnimeve dhe Burimeve për Avokim - ATRC. ( Salla e Konferencave në Ministrinë e Arsimit, ora 11:00)

- I nominuari për kryeminister nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti se bashku me kandidatët për deputët, Visar Ymeri e Shpend Ahmeti zhvillojnë vizitë në tregun e prodhimeve të vendit. (Sheshi Bill Clintin, ora 11:00)

 - Aleanca Kosova e Re hap fushatën elektorale në Podujevë. (Pallati i Sporteve “Haki Zejnullahu”, ora 12:00)

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër Avdullah Hoti mban tubim me elektoratin në Podujevë. (Salla e Sporteve në qytetin e Podujevës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tubimin e hapjes së fushatës së Lëvizjes në Gjilan. (Palestra e Sporteve “Bashkim Selishta”, ora 14:00)

- Aleanca Kosova e Re hap fushatën elektorale në Fushë Kosovë. (Shtëpia e Kulturës, ora 14:00)

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër Avdullah Hoti mban tubim me elektoratin në Fushë Kosovë. (Shtëpia e kulturës, ora 14:00)

- Promovimi i librit “Kapërcimi i vetmisë” i autorit prof. dr.  Muhamet Mustafa. (Leximorja e bibliotekës se Kolegji AAB, ora 15:00)

-  Partisë Demokratike të Unitetit organizon hapjen zyrtare të fushatës elektorale për zgjedhjet e jashtëzakonshme. (Hotel Grand, ora 15:00)
 
- NISMA për Kosovën, organizon hapjen e fushatës zgjedhore në Prishtinë. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 15:00)

 

- I nominuari për kryeministër të Republikës së Kosovës nga koalicioni PDK - AAK - NISMA, Ramush Haradinaj dhe kryetari i PDK-së Kadri Veseli fillojnë fushatën për zgjedhjet e 11 qershorit. (Sheshi ''Skenderbeu'', ora 15:00)

 

- Partia Demokratike e Ashkanlive të Kosovës hap fushatën zgjedhore. (Fshati Dubravë, ora 15:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 16:00)

- Aleanca Kosova e Re hap fushatën elektorale në Obiliq – Shkolla Fillore “Ibrahim Rugova”, ora 17:00)

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër Avdullah Hoti mban tubim me elektoratin në Obiliq. (Shkolla Fillore “Ibrahim Rugova”, ora 17:30)

 - Aleanca Kosova e Re hap fushatën elektorale në  Prishtinë. (Shkolla “Zenel Hajdini”, ora 18:30)  

- Kryetari i NISMA’s për Kosovën, Fatmir Limaj, mban takim me qytetarë dhe struktura të Nismës në Suharekë. (Restaurant Lami në rrugën Suharekë-Reshtan, ora 18:00)

- Koalicioni LDK, AKR, Alternativa, Lëvizja për Drejtësi dhe kandidatit për kryeministër Avdullah Hoti mban tubim me elektoratin në me Degën e Parë të LDK-së në Prishtinë. (Shkolla Fillore “Zenel Hajdini”, ora 18:30)

 

- Pas përfundimit të suksesshëm të ekspeditës që e coi Kosovën në majën më të lartë në botë, alpinistët e Klubit Alpin Prishtina Nazmi Hasanramaj dhe Arineta Mula, do të arrijnë në  Kosovë ku do të priten nga përfaqësues të institucioneve të Kosovës dhe bjeshkatarë e miq të natyrës. (Aeroporti i Prishtinës, ora 19:45)

- Mbahet konferenca për shtyp e ekspeditës së Kosovës në Everest. (Salla e konferencave në Aeroportin e Prishtinës, hyrja VIP, Aeroporti i vjetër, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 30 maj 2017

- Në Gjykatën Themelore në Gjilan mbahet gjykimi kryesor në rastin e Grupit të  Dobrosinit. (Gjykata Themelore në Gjilan, ora 9:30)

- Misioni i OSBE-së organizon një konferencë me temë gjendjen e mediave online në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kandidatit për kryeministër i koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti mban  takim me gratë në Gjakovë. (Hotel President, ora 10:00)

 

- Universiteti për Biznes dhe Teknologji nderon me mirënjohje zyrtarin e lartë të SHBA-së, William Pope. (Selia e UBT-së ora 10:30)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë do të inaugurojë fillimin e punimeve të projektit të zgjerimit të rrugës nacionale N 25.3, segmenti Livoç-Gjilan. (Në hyrje të fshatit Livoç të Ulët, ora 11:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë mban takim informues lidhur me hollësitë e ndikimit të Ligjit te Shërbimeve në ekonominë e Kosovës, me theks të veçantë në sektorin e shërbimeve. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministria e Drejtësisë bën promovimin e botimeve të Institutit për Hulumtimin e Krimeve të Luftës, me ç ‘rast Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, do të mbaj fjalë  rasti. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Udhëheqësit dhe kandidatet e Lëvizjes Vetëvendosje do të bëjnë vizitë fabrikave “Metaliku” dhe “Elektromotori” në Gjakovë. (Gjakovë, ora 11:30)

- Aleanca Kosova e Re mban takim me qytetarë dhe struktura të partisë në Gjakovë. (Pallatin e Kulturës “Foyer” në Gjakovë, ora 12:00)

- Udhëheqësit dhe kandidatet e Lëvizjes Vetëvendosje vizitë ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme brenda qytetit të Gjakovës. (Gjakovë, ora 12:30)

 

- Mbahet Panairi Shkencor i nxënësve te 'The British School of Kosova'. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

 

- Zëvendësministri i Drejtësisë, Florian Dushi do të takoi përfaqësuesit e Organizatës “Thirrjet e Nënave”. (Selia e OJQ "Thirrjet e Nënave", në Gjakovë, ora 13:00)

- Udhëheqësit dhe kandidatet e Lëvizjes Vetëvendosje organizojnë ecje në Çarshinë e Gjatë në Pejë. (Pejë, ora 13:45)

 

- Kryetarja e Komisionit Qendror te Zgjedhjeve, Valdete Daka dhe ministri i MAShT-it, Arsim Bajrami nënshkruajn Memorandum Bashkëpunimi për Zgjedhjet e Parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës: KQZ – MAShT. (Selia e KQZ-se, ora 14:30)

- Udhëheqësit dhe kandidatet e Lëvizjes Vetëvendosje zhvillojnë një vizitë Vizitë në Fabrikën e Mjaltit “Gruda” në Pejë. (Objekti i fabrikës “Gruda” në Pejë, ora 14:30)

- Kandidatit për kryeministër i koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti viziton kompaninë Fluidi në Gjilan. (Gjilan, ora 15:00)

- Udhëheqësit dhe kandidatet e Lëvizjes Vetëvendosje zhvillojnë një vizitë në Fabrikën e lëngjeve “Bibita” në Pejë. (Objekti i fabrikës “Bibita” në Pejë, ora 15:00)

- Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës, në Gjilan organizon takimin e Forumit të Rinisë në të cilen do të jetë edhe kandidati për Kryeministër të Kosovës, Avdullah Hoti. (Shtëpia e Rinisë në Gjilan, ora 16:00)

- Kandidatit për kryeministër i koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti merr pjese ne tryezën me rininë në Gjilan. (Shtëpia e Rinisë, prapa Zyrave të LDK-së, ora 16:00)

- Aleanca Kosova e Re mban takim me qytetarë dhe struktura të partisë në Deçan. (Restoran “Tropikana” në Isniq të Deçanit, ora 16:00)

- Aleanca Kosova e Re mban takim me qytetarë dhe struktura të partisë në Pejë. (Hotel“Dukagjini” në Pejë, ora 18:00)

- Udhëheqësit dhe kandidatet e Lëvizjes Vetëvendosje organizojnë tubim në Qendrën e Studentëve në Prishtinë. (Qendra e Studentëve, ora 19:00)

- Hapet ekspozita Post-Mortem e artistes Jeta Kalaveshi. (Galeria Qahili, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 29 maj 2017

- Kandidati për kryeministër i koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti zhvillon një vizitë në Minierën e Stan Tërgut në Mitrovicë. (Stan Tërg, ora 9:30)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës organizon tryezë diskutimi për "Zgjedhjet dhe përgjegjësia e medieve në këtë proces". (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 134 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Akademia e  Kosovës për Siguri Publike organizon konferencën e parë shkencore me temë  “Sfidat e sigurisë në Kosovë”. (Objekti i Akademisë për Siguri Publike në Vushtrri, ora 10:00)

- I nominuari për kryeministër të Kosovës i koalicionit PDK - AAK dhe Nisma, Ramush Haradinaj, do të vizitojë Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë. (Fakultetin e Mjekësisë, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media ku Albin Kurti dhe Ismet Hamiti do të flasin për skandalin "Z-Mobile". (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ceremoninë e nënshkrimit të Deklaratës për ”Rritjen e transparencës financiare gjatë fushatës zgjedhore”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kandidatët e Lëvizjes Vetëvendosje zhvillojnë vizitë në fabrikën e lëngjeve "MS Quality" në Lipjan. (Lipjan, ora 12:00)

- Kandidati për kryeministër i koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti zhvillon një debat me të rinjtë e Mitrovicës. (Qendra e Kulturës "Rexhep Mitrovica", ora 12:00)

- I nominuari për kryeministër të Kosovës i koalicionit PDK - AAK dhe Nisma, Ramush Haradinaj pret në takim përfaqësuesit e sindikatave të punëtorëve dhe të bizneseve të Kosovës. (Selia qendrore e AAK-së, ora 12:30)

- Aleanca Kosova e Re viziton fabrikën e blloqeve “Vëllezërit Geci” në Skenderaj. (Skenderaj, ora 13:00)

- Komuna e Prishtinës mban konferencë për media lidhur me projektin publiko-privat te parkingut përballë katedrales në Prishtinë dhe bllokimi i këtij projekti nga ana e Qeverisë. (Objekti i vjetër i Komunës së Prishtinës, salla nr 37 , ora 13:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia qendrore e KQZ-së, ora 13:30)

- Kandidati për kryeministër i koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti zhvillon mban takim mobilizues me strukturat e Degës së LDK-së në Vushtrri. (Restorant "Elita", përballë zyrave të LDK-së, ora 14:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut organizon debatin publik në të cilin  do të diskutohet për sistemin e drejtësisë në Kosovë, sfidat e këtij sistemi dhe rendësinë që të jemi faktor i ndryshimit në rritjen e llogaridhënies, transparencës dhe integritetit në sistemin e drejtësisë. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 14:00)

 

- Mbahet cereninia e  përurimi i Palestrës së Sportit në Kamenicë. (Kamenicë, ora 14:30)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në ceremoninë e përurimit të Palestrës së Sportit në Kamenicë. (Palestra e Sportit, Kamenicë, ora 14:30)

- Kandidatët e Lëvizjes Vetëvendosje zhvillojnë vizitë në kompaninë "Vëllezërit e Bashkuar" në Zhur të Prizrenit. (Fshati Zhur, ora 15:30)

- Kandidati për kryeministër i koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti zhvillon një bashkëbisedim me Bashkimin e Pavarur të Sindikatave te Kosovës. (Selia e BSPK-se, ora 15:30)

- Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan organizon takim me Forumin e Gruas të LDK'së. (Teatri i qytetit, ora 16:00)
 
- Aleanca Kosova e Re mban takim me qytetarë dhe struktura të partisë në Shtime. (Shtëpia e Kulturës në Shtime, ora 17:00)

- Kandidatët e Lëvizjes Vetëvendosje zhvillojnë vizitë në kompaninë  "Sopaj"  në Prizren. (Në hyrje të Prizrenit, ora 17:00)

- Kandidati për kryeministër i koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti zhvillon një bashkëbisedim me të rinjtë e Prishtinës. (Sheshi 21, ora 17:00)

 

 - Hapet ekspozita dhe ankandit humanitare "Fëmijët për Fëmijët". (Bibloteka Kombëtare, ora 17:30)

- Aleanca Kosova e Re mban takim me qytetarë dhe struktura të partisë në Lipjan. (Restoran Rozafa në Lipjan, ora 18:00)

- Kandidati për kryeministër i koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti viziton klubin futbollistik të femrave "Hajvalia". (Stadiumi i futbollit në Kishnicë, ora 18:30)

Ngjarjet e datës 28 maj 2017

- Kandidati për kryeministër të koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Dr. Avdullah Hoti organizon konferencë për barazinë gjinore do te shpalosë programin për fuqizimin e grave në Kosovë. (Shtabi i ri i LDK-së, Rr “Mujë Ulqinaku” në lagjen Pejton të Prishtinës, ora 10:00)

- Kandidati për kryeministër të koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Dr. Avdullah Hoti takohet me të rinjtë e Pejës. (Parku “Ibrahim Rugova” në Pejë, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për sistemin e drejtësisë në të cilën do të flet Albin Kurti dhe Albulena Haxhiu. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 13:00)

- Aleanca Kosova e Re mban takim me qytetarë dhe struktura të partisë në Viti. (Restoran “Lindi” në Viti, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim me të rinj me votuesitit e herës së parë. (Sheshi 21, ora 14:00)

- Kandidati për kryeministër të koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Dr. Avdullah Hoti mban takim me fermerë te Pejes. (Rugovë në Pejë, ora 14:00)

- Aleanca Kosova e Re mban takim me qytetarë dhe struktura të partisë në Gjilan. (Hotel Kristal në Gjilan, ora 16:00)

 - Kandidati për kryeministër të koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Dr. Avdullah Hoti mban takim me banorë te fshatit Gjonaj te Prizren. (Salla e Kulturës, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 27 maj 2017

- Lëvizja Vetëvendosje organizon lëvizje te shkurtër me autobusët e rinj të Prishtinës bashkë me pensionerat  dhe pastaj një takim me ta në Gërmi – Albin Kurti, Shpend Ahmeti. (Nisa nga Stacioni mes Postes dhe AAK, kahja ka qendra, ora 6:15)

- Albin Kurti, Albana Gashi, Xhevdet Qeriqi, Salih Salihu nga Lëvizja Vetëvendosje zhvillon vizitë te tregu i shumicës në Fushë Kosovë. (Tregu i shumicës në Fushë Kosovë, ora 9:30) 

- Kandidati për kryeministër të koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti mban  takim me struktura të LDK-së dhe biznese në Ferizaj. (Restorant “Fitorja” në Ferizaj, ora 10:00)

- Për nderë të 5 vjetorit të Odës së Noterëve të Republikës së Kosovës organizohet konferenca me temë “5 Vite të Sistemit Noterial në Kosovë, sfidat, arritjet dhe objektivat e ONK-së”, e organizuar. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 11:00)

- I nominuari për kryeministë të Kosovës, Ramush Haradinaj, pret në takim Naltësinë e Tij Mbretërore Leka II, Princ i Shqiptarëve, të shoqëruar me bashkëpunëtorët e tij. (Selia qendrore të AAK-së, ora 11:00)

- Kandidati për kryeministër të koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti mban  me të rinjtë e Vitisë. (Restorant "Lindi", në Viti, ora 11:00)

- Presidentit të Aleancës Kosova e Re Behgjet Pacolli viziton fabrikën e blloqeve “Vëllezërit Geci”  në Skenderaj. (Skenderaj, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje  zhvillon një vizitë në fabrikën “Bylmeti” në Fushë Kosovë. (Objekti i fabrikës, në Fushë Kosovë, ora 11:30)

- Presidentit të Aleancës Kosova e Re Behgjet Pacolli viziton fabrikën “Hirano Mushrooms” në Mitrovicë. (Fshati Gushavc, ora 13:00)

- Albin Kurti, Shpend Ahmeti, Fatmire Kollçaku, Nazlie Bala nga Lëvizja Vetëvendosje mbajn tubimi me gra në Prishtinë. (Sheshi 21, ora 13:00)

- Kandidati për kryeministër të koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti mban takim me të rinj te Prizrenit. (Restorant "Elegant" ish-Kabashi, në Prizren, ora 13:00)

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re Behgjet Pacolli mban takim me qytetarë dhe struktura të partisë në Mitrovicë. (Qendrën e Kulturës në Mitrovicë, ora 14:00)
 
- Presidentit të Aleancës Kosova e Re Behgjet Pacolli viziton fabrikën për prodhimin e mobileve “Loni Dekor” në Mitrovicë. (Mitrovicë, ora 15:00)

 - Presidenti i Aleancës Kosova e Re Behgjet Pacolli mban takim me strukturat e partisë dhe qytetarë në Vushtrri. (Restoranin “Real” në Vushtrri, ora 16:00)

- Kandidati për kryeministër të koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti mban takim me struktura të rinisë në Gjakovë. (Pallati i Kulturës “Asim Vokshi”, ora 16:30)
 
- Presidenti i Aleancës Kosova e Re Behgjet Pacolli mban takim me qytetarë  në Rugovë e Hasit në Gjakovë. (Rugovë e Hasit, ora 19:00)

- Kandidati për kryeministër të koalicionit LDK, AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti mban takim me banorët e Rogovës në Gjakovë. (Gjimnazi “Asllan Berisha”, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 26 maj 2017

 - Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Organizuar nga OJQ FLOSSK mbahet tryeza eme temën“Roli i internetit në arsimin në Kosovë”. (Prishtina Hackerspace, ish-Urban FM, rr. Ganimete Tërbeshi, nr. 2 në përpjetën e rrugës së Dubrovnikut, ora 9:30)

- Mbahet ushtrimi fushorë i institucioneve dhe agjencive të Kosovës për menaxhimin e krizave, në rastet e incidenti me tren. (Kzerma e FSK-së në Bardh të Vogël, ora 9:45)

-  Ministri i Financave Avdullah Hoti dhe ambasadori i Zvicrës, Jean Hubert Lebet nënshkruajnë marrëveshjen për eliminimin e tatimit të dyfishtë lidhur me tatimet mbi të ardhurat, ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Këshillit Federal i Zvicrës. (Ndërtesa e  Qeverisë, salla P32, ora 10:00)

- Handikos do të dhurojë 40 karroca të dimensioneve të ndryshme për bartjen e pacientëve në nevojë për Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. (Amfiteatri i Klinikës së Kirurgjisë, në drejtorinë e Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, ora 10:00)

- Fakulteti i Edukimit i Universitetit të Mitrovicës “Isa Boletini” organizon konferencën me temë “Familja dhe edukimi". (Restorant “Vigu” në Mitrovicë, ora 10:00)

- Kandidati për Kryeministër Albin Kurti, së bashku me Kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti, vizitojnë shkollën fillore "Qamil Batalli". (Ish shkolla Model, ora 10:00)

- Kandidati për kryeministër i koalicionit LDK - AKR - Alternativa, Avdullah Hoti takon strukturat e LDK në Obiliq. (Zyrat e Degës së LDK-së, ora 10:00 )

- Institucioni Parashkollor “Botanika” organizon program edukativo-argëtues për fëmijë dhe prindër, në kuadër të projektit “Botanistët e vegjël”, përkrahur nga Ambasada e SHBA-së në Prishtinë. (Kopshti I.P. “Botanika” Mati II, ora 10:30)

- Kandidati për kryeministër i koalicionit LDK - AKR - Alternativa, Avdullah Hoti viziton fshatin Dardhishtë në Obiliq dhe flet për sektorin e energjisë dhe mjedisit. (Fshtati Dardhishtë, ora 10:30 - ndryshon - ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizon tërheqjen e shortit për renditjen e Subjekteve Politike në Fletëvotim për Zgjedhjet e Parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës që do të mbahen më 11 qershor 2017. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Mbahet takimi i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës, ora 11:00)

- Kandidati për kryeministër i koalicionit LDK - AKR - Alternativa, Avdullah Hoti viziton Fabriken e Barnave Trefarm. (Objekti i fabrikës në Fushë Kosovë, ora 11:30)

- Kandidati për Kryeministër Albin Kurti, Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, së bashku me Kryetarin Visar Ymeri do të takojnë një grup minatorësh në Mitrovicë. (Mitrovicë, ora 12:00)

- Kandidati për kryeministër i koalicionit LDK - AKR - Alternativa, Avdullah Hoti viziton një punëtori të drurit, në afërsi të kryqëzimit të rrugëve Hani i Dilit në Prishtinë. (Hani i Dilit, ora 13:00 - ndryshon, ora 14:00)

- Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli i shoqëruar nga kandidatët e partisë për deputetë në Kuvendin e Kosovës, do ta vizitojnë Fabrikën e tubave në qytetin e Ferizajt. (Ferizaj, ora 14:00)

- Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli i shoqëruar nga kandidatët e partisë për deputetë në Kuvendin e Kosovës, do ta vizitojnë në Kompaninë “Dardania Model” në qytetin e Ferizajt. (Ferizaj, ora 15:00)

- Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli i shoqëruar nga kandidatët e partisë për deputetë në Kuvendin e Kosovës takohen me simpatizantë të AKR-së në qytetin e Ferizajt. (Restaurant “Ujëvara” në Ferizaj, ora 16:00)

- Kandidati për kryeministër i koalicionit LDK - AKR - Alternativa, Avdullah Hoti viziton strukturat e LDK-së në Degën e I-rë, në Kodrën e Trimave. (Zyrat e LDK-së në Kodër të Trimave, ora 17:00)

- Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli i shoqëruar nga kandidatët e partisë për deputetë në Kuvendin e Kosovës takohen me të rinj e Prishtinës. (Hotel Swiss Diamond, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 25 maj 2017

- Ministria e Punëve të Brendshme, me mbështetjen e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon seminarin dy ditor për ngritjen e bashkëpunimit ndër-institucional për siguri kibernetike. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në “Panairin e Prezantimit të Kompetencave Profesionale të Nxënësve”. (Qendra e Kompetencës në Skenderaj, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, respektivisht Agjencia e Metrologjisë së Kosovës organizojn shënimin e Ditës Botërore të Metrologjisë. (Hotel Nartel, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve - KOMF organizon konferencën për media për prezantimin e dokumentit të cilin do t’ju parashtrojë kandidatëve për kryeministër të Republikës së Kosovës me qëllimin të zotimit të tyre për përfshirjen e fëmijëve në qendër të axhendës qeverisëse në rast të zgjedhjes. (Qendra Informative dhe Kulturore të Bashkimit Europian, ora 10:00)

- Ministria e Drejtësisë fton përfaqësuesit e mediave në Kosovë të marrin pjesë në “Prezantimin e fillimit të punës së hartimit të Kodit Civil”, prezantim të cilin do ta bëj Ministrja e Drejtësisë, znj. Dhurata Hoxha. (Ndërtesa e Ministrisë se Drejtësisë, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me GIZ-in gjerman dhe OJQ 'Ekovizioni', lansojnë projektin 'Dardania Riciklon'. (Shkolla Fillore 'Dardania', ora 10:00)

- Agjencia e Kosovës për Mbrojtje nga Rrezatimi dhe Siguri Bërthamore do të nënshkruaj Memorandumin e Bashkëpunimit në mes të Departamentit të Energjisë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Agjencisë së Kosovës për Mbrojtje nga Rrezatimi dhe Siguri Bërthamore. (Zyrat e Agjencisë, ish-zyrat e Organit Shqyrtues të Prokurimit, ora 10:30)

-  Bëhet prezantimi i prioriteteve të Lëvizjes Vetëvendosje ! për Republikën, me panelistë Albin Kurti, Visar Ymeri, Albulena Haxhiu dhe Shpend Ahmeti.  (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kandidati për kryeministër të koalicionit LDK-AKR-Alternativa, Prof. dr. Avdullah Hoti viziton Shoqatën ’’Esnaf’’ në Prizren. (Zyrët e Shoqtës në Prizren, ora 11:00)

 

- Kandidatët për deputetë nga radhët e AKR-së do ta vizitojnë Gjakovën ku do t'i bëjnë disa vizita si dhe do të mbajnë takime me qytetarë. (Dega e partisë në Gjakovë, ora 11:00)
 
- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ceremoninë solemne te promovimit të 10 doktorantëve nga Fakulteti Filozofik, Fakulteti i Shkencave Matematiko – Natyrore dhe nga Fakulteti i Mjekësisë. (Salla e Senatit në Rektoratin e UP-së, ora 13:00)

- Përurohet libri “Gjenerali dhe ushtari pa pushkë”, të autorit Mehdi Mulaj roman ky qe i kushtohet Gjeneralit Agim Binak Qelaj dhe është i bazuar në ngjarje të vërtetë që lidhet me luftën e fundit në Kosovë, gjatë vitit 1998. (Instituti Albanologjik, ora 13:00) 

- Kandidati për kryeministër të koalicionit LDK-AKR-Alternativa, Prof. dr. Avdullah Hoti viziton Stadiumin në Mitrovicë dhe Urën e Ibrit. (Mitrovicë, ora 14:00)

- Organizat e Veteranëve të luftës së UÇK dega në Kaçanik organizojnë shënimin e 18 vjetorit te rënies së dëshmorëve,  Shaqir Kuka, Sakip Hysa, Qemajl Guri Sadik Guri, Avdullah Baftiu, Nazmi Osmani dhe Kemajl Kolshi. (SHFMU “Jusuf Gërvalla” në fshatin Biqec, ora 15:00)

- Me rastin e diplomimit të gjeneratës 2014/15 të shkollës së mesme të larta të Komunës së Prishtinës, "Hoxhë Kadri Prishtina" Drejtoria Komunale e Arsimit ashtu organizon një ceremoni festive me të gjithë maturantët. (Amfiteatri i Gërmisë, ora 15:00)

- Mbahet mbledhja urgjente e Kuvendit Komunal të Prishtinës më rend dite - Propozimvendimi për rishikimin e buxhetit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit komunal, ora 15:00)

- Prezantohen kandidatët për deputet për Kuvendin e Kosovës nga LDK, AKR dhe Alternativa me kandidatin për kryeministër Dr. Avdullah Hoti. (Restaurant “Orion“, ora 17:00)

- Alternativa - Dega në Prizren do të zhvillojë takim me Shoqatën e Zejtarëve dhe Afaristëve të Prizrenit. (Zyrët e shoqatës se Zejtarëve në Prizren, ora 18:00)

- Hapet ekspozita “Bukuri e fshehur në lëvizje” e skulptorit Albulen Neziri, ekpozita përmban rreth 30 punime skulpturë, të formateve dhe formave të ndryshme të ndara në nëntë cikle. (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

 - Alternativa - Dega në Prizren do të zhvillojë takim me Shoqatën e Biznesmenëve dhe Zejtarëve "ESNAF". (Zyrët e Shoqatës se Biznesmenëve ESNAF në Prizren, ora 19:00)

 

- Kandidatët për deputetë nga radhët e AKR-së do ta vizitojnë Kamenicën ku do t'i bëjnë disa vizita si dhe do të mbajnë takime me qytetarë. (Restorani ODA në Hodonoc të Kamenicës, ora 19:00)

- Me rastin e diplomimit të gjeneratës 2014/15 të shkollës së mesme të larta të Komunës së Prishtinës, "Xhevdet Doda" dhe "Gjimnazi Matematikor" Drejtoria Komunale e Arsimit ashtu organizon një ceremoni festive me të gjithë maturantët. (Amfiteatri i Gërmisë, ora 20:00)Ngjarjet e datës 24 maj 2017

- Në kuadër të përgatitjeve të Zgjedhjeve të Parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, organizohet Programi Orientues për Policinë e Kosovës. (Swiss Diamond, ora 9:00)

- Instituti GAP dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë konferencën ndërkombëtare me temë "Sfida e Integrimit Evropian të Kosovës: Bashkëpunimi Rajonal dhe Marrëdhëniet Fqinjësore." (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Let’s Do It Kosova organizon aksionin e madh “Ta Pastrojmë Kosovën” ku pritet të marrin pjesë mbi 50 mijë vullnetarë, të cilët do të angazhohen për pastrimin e rreth 200 deponive ilegale të mbeturinave. (Qendra e secilit qytet të Kosovës, ora 10:00)

- Kandidati për kryeministër, nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti do të marrë pjesë në panari e ndërtimtarisë dhe energjisë ku do të mbajë edhe një fjalim. (Pallatin e Rinisë, ora 10:00)

- Let’s Do It Kosova organizon hapjen zyrtare te aksionit “Ta Pastrojmë Kosovën”. (Deponia ilegale e mbeturinave në Prishtinë e cila ndodhet afër varrezave në lagjen “Arbëria”, ora 10:00)

-  Kryetari i Komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi dhe Drejtorit Operativë i KEK-ut, Nijazi Thaqi bëjn përurimin e projektit të radhës “Parku i Qytetit  në Komunën e Obiliqit”  në vlerë prej afro 80.000 euro. (Para Komunës së Obiliqit, ora 10:45)

 

- Drejtori Menaxhues të Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa dhe pronari i Dardafon Z-Mobile, Blerim Devolli mbajnë konferencë për media  ku do të nënshkruhet marrëveshja e mirëkuptimit pas vendimit të Arbitrazhit. (Ndërtesa kryesore e Telekomit të Kosovës/Valës, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Lëvizjen FOL dhe Qendrën për Bashkëpunim Juridik Ndërkombëtar me seli në Hagë, organizojnë lansimin e projektit “Promovimi i integritetit në sistemin e drejtësisë”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kandidati për kryeministër të koalicionit LDK - AKR - Alternativa, Avdullah Hoti mban takim me rreth 100 fermerë të Rahovecit. (Shtëpia e Verës në Rahovec, ora 11:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit do të mbaj ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.32. (Salla e Kuqe e Pallatit te Rinisë dhe Sporteve, ora 12:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim - ORCA bën prezantimin e të gjeturave nga monitorimi i konsultimeve në Fakultetin Filozofik, Juridik dhe Ekonomik. ORCA ka monitoruar profesorët e këtyre tre fakulteteve për mbajtjen e konsultimeve. (Kfene N'Hije, h kafeneja Kadare, te kafet e Juridikut, ora 13:00)

- Kandidati për kryeministër të koalicionit LDK - AKR - Alternativa, Avdullah Hoti takohet me kryetarin e Gjilanit, Lutfi Haziri më ç;rast do të bejnë vizitë në Industrinë e Duhanit në Gjilan. (Selia e LDK-së në Gjilan, ora 14:00)

 

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, do ta bëjë prezantimin e kandidatëve për deputetë në Kuvendin e Kosovës, nga radhët e AKR-së. (Hotel Swiss Diamond, ora 16:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën do të flas Dardan Sejdiu. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 16:30)

- Kandidati për kryeministër të koalicionit LDK - AKR - Alternativa, Avdullah Hoti takohet me kryetarët e degëve të LDK-së. (Restorant Orion Prishtinë, ora 17:00)

- Krijuesi Agron Mulliqi do të hap ekspozitën personale. (Ambientin e Muzeut të Kosovës, ora 19:00)

- Komuna e Gjilanit do të themeloj këshillin e lagjes “Deremahalla”. (Shkolla “Thimi Mitko”, ora 19:00)

 

- Me rastin e diplomimit të gjeneratës 2014/15 të shkollave të mesme të larta të Komunës së Prishtinës, Drejtoria Komunale e Arsimit ashtu si edhe vitin e kaluar do të organizon  një ceremoni festive me të gjithë maturantët. (Amfiteatri i Gërmisë, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 23 maj 2017

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë në partneritet dhe mbështetur nga projekti “Të ndalojmë dhunën ndaj fëmijëve” organizon tryezë publike për të sjellë qëndrimet e akterëve kyç të shoqërisë civile dhe akterëve relevant të institucioneve publike lidhur me rishikimin e legjislacionit që adreson dhunën ndaj fëmijëve. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Albin Kurtit mban ligjëratë për studentët e kolegjit ISPE dhe ata të Universitetit të Heidelbergut në kuadër të sesioneve të përbashkëta. (Lokalet e kolegjit ISPE, ora 10:00)

- Universiteti i Prishtinës "Hasan Prishtina" do të bëj hapjen solemne e edicionit të 7-të të Panairit Virtual të  Karrierës të organizuar nga Qendra për Zhvillim të Karrierës e Universiteti i Prishtinës "Hasan Prishtina". (Oborri i Rektoratit, ora 10:30)

- Me ftesë të përfaqësuesve të shoqërisë civile lokale, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, Shefja e EULEX-it, Alexandra Papadopoulou dhe Shefat e Misioneve të BE-së në Kosovë do të vizitojnë nesër qendrën historike të Prizrenit. (Sheshi i Shadërvanit, Prizren, ora 10:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në hapjen e fabrikës "Te Naseri". (Shirokë në Suharekë, ora 10:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 13:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Zyrët e KQZ-së, ora 16:00)

- Komuna e Gjilanit do të themeloj këshillin e lagjes .Qendra'. (Shkolla 'Musa Zajmi', ora 19:00)

Ngjarjet e datës 22 maj 2017

- Kolegji Heimerer  në bashkëpunim me organizatën Friedrich-Ebert-Stiftung organizon për herë të parë shkollën pranverore për zhvillim të qëndrueshëm njerëzor e cila këtë vit për temë ka Migrimin dhe Shëndetin Publik. (Kolegjin Heimerer, ora 9:00)

- Kandidati për kryeministër i koalicionit LDK-AKR-Alternativa, Dr. Avdullah Hoti viziton Fabrikën ''Euro Metal'', në Babush - Ferizaj, ku do të bëhet prezantimi i pakos fiskale II. (Fabrika ''Euro Metal'', në Babush, ora 9:30)

- Me rastin e 22 Majit, Ditës Botërore të Biodivesitetit, Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në organizim të përbashkët me institucionet tjera relevante, do të shënojë këtë ditë sipas kalendarit të festave mjedisore. (Ujëvara e Mirushës, komuna e Klinës, ora 10:00)

 

- Ministria e Drejtësisë organizon  lansimin e Programit për Kompensimin e Viktimave të Krimit”. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Alternativa - Dega në Prizren mbanë konferencë për shtyp me ç’rast do të prezantohet kandidati për deputet nga Prizreni. (Zyret e Alternativës, dega në Prizren, Rr. Mehmet Pasha nr. 40 pranë xhamisë së Bajraklisë, ora 11:00)

- Bëhët promovitmi i librit 'Edukata Qytetare' te autorëve Sabri Rexha dhe Nysret Pllana. (Bibloteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

 

- OVL-UÇK dega në Kaçanik, organizon shënimin e 18 vjetorin e rënies së dëshmorëve,  Danush Kurtaj, Avdylgafurr Luma, Mejdi Dalloshi dhe Tefik Raka. (Shtëpia e Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik, ora 16:30) 

Ngjarjet e datës 21 maj 2017

- Organizata e Vetereanëve të Luftës së UÇK-së dega në Kaçanik, organizon shënimin e 18 vjetorin e rënies së dëshmorëve,  Kemajl Thaqit dhe Ekrem Gudaqit. (Te lapidari në vendin e rënies në fshatin Runjevë, Kaçanik, ora 10:00)

- Organizata e Vetereanëve të Luftës së UÇK-së dega në Kaçanik, organizon shënimin e 18 vjetorin e rënies së dëshmorëve,  Kemajl Thaqit dhe Ekrem Gudaqit. (Fshati Stagovë, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje bën prezentimin e kandidatit për kryeministër Albin Kurti dhe kandidatëve për deputet. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 13:00) 

- Organizata e Vetereanëve të Luftës së UÇK-së dega në Kaçanik bën homazhe të varrezat e dëshmorëve Kemajl Thaqit dhe Ekrem Gudaqit. (Varrezat e Dëshmorëve, ora 13:30) 

Ngjarjet e datës 20 maj 2017

- Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Greg Delawie, do të mbajë fjalim në ditën e dytë të konferencës rajonale të forumit të grave gjykatëse dhe prokurore. (Hoteli Emerald, ora 9:00)  

- Ambasada Gjermane do të organizojë turneun e saj të 10. të futbollit, me ç\'rast në stadionin „2 Korriku“ do të ndeshen ekipet e institucioneve të Republikës së Kosovës, organizatave ndërkombëtare, si dhe ambasadave. (Stadiumi \'2 Korriku\', ora 9:30)

- Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa dhe ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku, do të inauguronjë fillimin e punimeve të rrugës e cila lidhë fshatrat Mramor dhe Grashticë të komunës së Prishtinës. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 12:00)

- Alternativa do të bëjë prezantimin e kandidatëve për deputet të Kuvendit të Kosovës. (Zyrët qendrore të Alternativës, Kompleksi Qafa në Prishtinë, Rr. UÇK, kati 1, nr 67, ora 13:00)

- Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova, ligjëratë speciale për studentët e AAB-së më temën \"Diplomacia publike e Bashkimit Evropian”. (Objekti i Kolegjit AAB, ora 13:00)

- NISMA për Kosovën do të mbaj Konventë Parazgjedhore. (Palestra e Sporteve në Pallatin e Rinisë, ora 16:00) 
 

Ngjarjet e datës 19 maj 2017

- Fillon punimet konferenca rajonale e grave gjyqtare dhe prokurore me temë: “Kontributi i grave për drejtësi dhe sfidat e përbashkëta”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, hap Panairin e Punës 2017. (Salla e Sporteve 1 Tetori’, ora 9:00)

- Mbahet pjesa e dytë e mbledhjes së tretë e Kuvendit Komunal të Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme mban konferencë për media në të cile do të lansojë raportin e vlerësimit të perceptimeve mbi radikalizimin në nivel të komunitetit në Kosovë, i cili u përgatit me mbështetjen teknike të Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim. (Zyret e UNDP-së, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian organizon punëtori me temë \"Dhënia fund e dhunës kundër grave në vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Turqi: Zbatimi i normave, ndryshimi I mendjeve\". (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media me rastin e aderimit te Arber Vllahiut në ketë parti. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi me Zyrën e BE-së në Kosovë, për vëzhgimin e zgjedhjeve të Parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës. (Zyrët e KQZ-së, ora 12:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë do të përurojë përfundimin e punimeve të ndërtimit të rrugës në Bishtazhin të komunës së Gjakovës. (Fshati Bishtazhin, ora 15:00)

 

- Lidhja Demokratike e Kosovës organizon mbledhje komemorative për nder të jetës dhe veprës së Agim Kikajt, i cili u nda nga jeta një natë më parë. (Tetari Kombëtar, ora 15:00)

- Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Greg Delawie, do të vizitojë Komisionin Qendror të Zgjedhjeve me ç\'rast se bashku me kryetaren e KQZ-së, Valdete Daka, do të flasin para gazetarëve. (Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ora 15:10)

 

- Mbahet ceremonia e varrimit të Agim Kikajt. (Fshati Lupç i Poshtëm në Podujevë, ora 17:00)

-  Ministria e Kulturës e Kosovës dhe Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë e Shqipërisë organizojnë punëtorinë dy ditore me të rinj. (Hotel - Sirius, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 18 maj 2017

- Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Hipertensionit, në përfundim të Javës së Infermierisë, studentët e Fakultetit të Infermierisë, në bashkëpunim me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare "Fehmi Agani", do të ofrojnë shërbime për qytetarët, përmes disa aktiviteteve dhe këshillave mjekësore. (Parku Gërmia, ora 7:30)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Muzeut, në Muzeun e Kosovës, gjatë tërë ditës do të zhvillohen aktivitete dhe prezantime me temën bosht: "Muzetë dhe historitë e kontestuara: Trego diçka tjetër në muze. (Muzeu i Kosovës, ora 9:30)

- Zëvendësministrat e Punëve të Brendshme, Valdet Hoxha dhe Milan Radojeviq, do të marrin pjesë në Prezantimin e Marrëveshjes Globale për Migracionin dhe Refugjatët. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Zëvendës-shefja e misionit amerikan në Kosovë, Colleen Hyland e shoqëruar nga përfaqësuesit e OSBE-së do tu drejtohet të pranishmëve për të konfirmuar mbështetjen amerikane për komunitetet jo-shumicë në fushën e arsimit, luftës kundër ekstremizmit të dhunshëm dhe fuqizimin e gruas në veçanti në fushën e të drejtës në pronë. (Restoran “Meka” në Dragash, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon tryezën e rrumbullakët ku do të prezantojë raportin hulumtues me temë “Përgatitja profesionale për tregun e punës: analizë e sektorit privat të shërbimeve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ambasada Gjermane, së bashku me partnerë të ndryshëm në kuadër të organizimit „Gjuha gjermane në lëvizje“ do të vizitojë qytetin e Klinës me qëllim për të zgjuar interesimin për gjuhën dhe kulturën gjermane tek të rinjtë. (Para shkollës „Fehmi Agani“ në Klinë, ora 10:00)

 

- Lidhja Demokratike e Kosovës do të mbajë konferencë për medie, ku do të prezantohen hapat e radhës drejt fitores në zgjedhjet nacionale të 11 Qershorit 2017. (Selia Qendrore e LDK-së, ora 10:00)

- Zyra e  Rinisë Evropiane në Kosovë dhe Ministria e Administratës Publike organizon për herë të dytë në Republikën e Kosovës Konventen “Evropianët e rinj” e cila do të miratoj rezuluten e të rinjve të Kosovës me kërkesat e tyre. (Salla e seancave të Qeverisë së Kosovës në ndërtesen e ish Rilindjes, ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” bën lansimin e kampanjës vetëdijësuese #AsUne. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami, Zëvendës Shef për Bashkëpunim nga Zyra e BE-së, Libor Chlad, dhe Ambasadori i Austrisë, Gernot Pfandler inaugurojnë, kabinetin në Shkollen Ekonomike "Ali Hadri" në Pejë. (Shkolla e Arsimit Profesional “Ali Hadri” Pejë, ora 12:00)

- Shfaqet premiera e dokumentarit “Belleja - Vendi i Kreshtave të Bardha" - historiku i fshatit Belle të Deçanit, përgatitur nga autori Faton Mehmetaj. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 12:00)

- Për studentët e Fakultetit të Inxhinierisë së Energjisë dhe ata të Shkencave të Ushqimit dhe Bioteknologjisë në  UBT, do të mbajë ligjëratë akademiku i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, Ilirjan Malollari me temë “Metodat e trajtimit të mbetjeve nga industria ushqimore dhe shfrytëzimi i biomasës organike për prodhimin e energjisë''. (Objekti i UBT-së, ora 12:30)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet Visar Ymeri. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Ambasada Gjermane, së bashku me partnerë të ndryshëm në kuadër të organizimit „Gjuha gjermane në lëvizje“ do të vizitojë qytetin e Istogut me qëllim për të zgjuar interesimin për gjuhën dhe kulturën gjermane tek të rinjtë.  (Para shkollës „Haxhi Zeka“në Istog, ora 14:00)

- Bëhët promovimi i librit librit: "Fiziologjia e sistemit kardiovaskular" të autorit Driton Vela, ligjërues në Fakultetin e Mjekësisë. (Bibloteka Kombëtare, ora 14:30)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës lidhur me përgatitjet për Zgjedhjet e Parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës. (Zyret e KQZ-së, ora 14:30)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami, Zëvendës Shef për Bashkëpunim nga Zyra e BE-së, Libor Chlad, dhe Ambasadori i Austrisë, Gernot Pfandler inaugurojnë, kabinetin në Shkollen e Arsimit Profesional “Tafil Kasumaj” në Deçan. (Objekti i shkollës, ora 14:30)

- Koalicion K10 organizon diskutimin e hapur mbi Edukimin Seksual Gjithëpërfshirës. (Kafe UNION, ora 17:00)

 

- Mbahet turneu i pare Pikados "Birra Peja Pikado 2017". (Bari sportiv American Sports Bar, ora 18:00)

- Komuna e Gjilanit do të themeloj këshillin në lagjen “Kodra e Dëshmorëve”. (Shkolla “Sadulla Brestovci”, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 17 maj 2017

- Hapet konferenca e trupave menaxhuese zgjedhore regjionale për teknologjinë në zgjedhje. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:30)

- Forumi i Gruas i Lidhjes Demokratike të Kosovës  organizon konferencën "Me gruan për zhvillim të qëndrueshëm". (Hotel Swis Diamond, ora 9:30)

- Ambasada Gjermane, së bashku me partnerë të ndryshëm në kuadër të organizimit „Gjuha gjermane në lëvizje“ do të vizitojë qytetin e Gjakovës me qëllim për të zgjuar interesimin për gjuhën dhe kulturën gjermane tek të rinjtë.  (Në qendër te Gjakovës, ora 10:00)

- Mbahet Forumi Ekonomik në mes të Kosovës dhe Londrës. (Salla e konferencave Orion, ora 10:30)

- Lëvizja FOL organizon tryezë diskutimi me temën “Performanca e Prokurorisë në Luftën Kundër Korrupsion”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

-  Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë do të organizojë  manifestimin kombëtar “Festa e Abetares 2017” ku do të marrin pjesë përfaqësues nga Shqipëria dhe nga Lugina e Preshevës. (Pallati i Rinisë në Sallën e Sporteve, ora 11:00)

 

- Në vazhdën e aktiviteteve të projektit për trajnimin e stafit medicinal dhe promovimin e kujdesit primar shendetësor në 6 pilot komunat e Kosovës mbahet ceremonia e shpërndarjes së certifikatave. (Qendra për Zhvillim të Mjekësisë Familjare, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e Inaugurimit të Linjës së Re dhe Hapsirave të Reja Prodhuese nga kompania VI-Print- e gjeni të bshk Ftesën dhe Agjendën!​ (VI-Print, Parku i Biznesit Mitrovicë, ora 11:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it Xhejms Houp dhe Kryetari i Komunës Shpend Ahtmeti do të nënshkruajnë një MM për nismën e re të USAID-it e cila ka për qëllim të ngrisë shkallën e transparencës dhe llogaridhënjes në prokurimin publik në Kosovë. (Zyra e Kryetarit të Komunës Shpend Ahmeti, ora 11:30)

- Ambasada Gjermane, së bashku me partnerë të ndryshëm në kuadër të organizimit „Gjuha gjermane në lëvizje“ do të vizitojë qytetin e Rahovecit me qëllim për të zgjuar interesimin për gjuhën dhe kulturën gjermane tek të rinjtë. (Para parkut të qytetit të Rahovecit, ora 14:00)

 

- Levizja Vetevendosje mban konferenc per media ne te cilen do te flet kryetari Visar Ymeri. (Zyret e Vetevendosjes, ora 15:00 - shtyhet, ora 16:00 - Anulohet )

- Me rastin e e hapjes së foto-ekspozitës “Vizionari amerikan: Jeta dhe koha e John F. Kennedy”, e organizuar nga ambasada amerikane në bashkëpunim me bibliotekën Kombëtare të Kosovës, ambasadori Delawie do tu drejtohet të pranishmëve me një fjalë rasti. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 16:00)

 

- NISMA për Kosovën, dega në Gjakovë sot mban tubim, me rastin e shënimit të tre vjetorit të themelimit. Në këtë tubim merr pjesë edhe kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj. (Pallati i kulturës “Asim Vokshi “, në Gjakovë, ora 18:00)

-  Komuna e Gjilanit do të themeloj këshillin ei lagjes “Dardania II”. (Shkolla “Selami Hallaqi”, ora 19:00)


Ngjarjet e datës 16 maj 2017

- Misioni i OSBE-së në Kosovë organizon një tryezë të rrumbullakët dyditore për të diskutuar për barazinë gjinore dhe rëndësinë e angazhimit të burrave për promovimin e saj.  (Hotel Sharri në Prevallë, ora 9:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj do ta presë në Kosovë për takim zyrtar homologun e tij, ministrin e Jashtëm të Estonisë, Sven Mikser. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P35, ora 9:10)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë e Republikës së Kosovës organizon konferencën shkencore “Java e Shkencës” 2017. (Ndërtesa e Qeverisë, ish-Rilindjes, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, merr pjesë në konferencën vjetore “Java e Shkencës 2017”, organizuar nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. (Ndërtesa e ish-Rilindjes, ora 10:00)

- Mbahet Forumi Ekonomik në mes të Kosovës dhe Hungarisë. (Lokalet e Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 133 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Hapet ekspozita ku do të prezantohet mënyra e vlerësimit të pronave ku qytetarët mund të marrin pjesë në këtë ekspozitë, si dhe të bëjnë pyetje konkrete lidhur me pronat e veta.  (Kati i katërt i objektit të ri të Komunës, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, pret në takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Estonisë, Sven Mikser. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Kryeshefi ekzekutiv i Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa do të ligjëroj për studentët e UBT-së lidhur me situatën aktuale në tregun e telekomunikimeve, migrimin në kodin +383, disa prej projekteve të veçanta të ndërmarra nga Telekomi i Kosovës si dhe për planet në të ardhmen. (Objekti i UBT-së, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim Ministrin e Punëve të Jashtme të Estonisë, Sven Mikser. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:25 - vetëm pamje)

- Kolegji ISPE organizon ligjëratën me student me temën “Digjitalizimi dhe sistemet për skanim digjital të fytyrës”,  që janë pjesë e praktikave më modern te sigurisë në Evropë. (Hapësirat e kolegjit ISPE, ora 11:00)

- Menaxhmenti i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” do të organizojë ceremoni për t’i shpërblyer me mirënjohje studentët e Fakultetit Juridik që kanë marr pjesë në garën më të madhe ndërkombëtare të drejtësisë "Willem C. Vis International Moot” që është mbajtur në Vjenë. (Rektorati i Universitetit të Prishtinës, ora 11:00)

- Ambasada Gjermane, së bashku me partnerë të ndryshëm në kuadër të organizimit „Gjuha gjermane në lëvizje“ do të vizitojë qytetin e Ferizajt me qëllim për të zgjuar interesimin për gjuhën dhe kulturën gjermane tek të rinjtë. (Para bibliotekës së qytetit të Ferizajt, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj dhe ministri i Jashtëm i Estonisë, Sven Mikser mbajnë konferencë e përbashkët për media. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 12:35)

- Kryesia e LDK-së mban takimin e radhës. (Selia Qendrore e LDK-së te Qafa, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i shoqëruar nga Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi, do të marrin pjesë në përurimin e investimeve për renovimin e objektit të Departamentit të Vreshtarisë dhe Verëtarisë, që funksionon në kuadër të MBPZHR-së. (Rahovec, ora 14:00 - anulohet)

- Ambasada Gjermane, së bashku me partnerë të ndryshëm në kuadër të organizimit „Gjuha gjermane në lëvizje“ do të vizitojë qytetin e Shterpcës me qëllim për të zgjuar interesimin për gjuhën dhe kulturën gjermane tek të rinjtë. (Në qendër të Shtërpcës, ora 14:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës mbahet ushtrimi gjithpërfshires për raste emergjente i cili është një proces i përgatitjeve për bashkëpunim në rast të ndodhjes se ndonjë emergjencë në ose rrethinën e Aeroportit.  (Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës, ora 15:00)

 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Zyrët qendrore të KQZ-së, ora 15:00 - anulohet)

- Komuna e Gjilanit do të themeloj këshillin e lagjes “Dardania I”. (Shkolla “Selami Hallaqi”, ora 19:00)
 

Ngjarjet e datës 15 maj 2017

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Komisioni Qendror të Zgjedhjeve mban konferencë për media. (Zyrët e KQZ-së, ora 9:30)

- Institutit Riinvest organizon konferencën e IV-të ndërkombëtare me temë “Aktivizimi I Burimeve të Rritjes Ekonomike” ku do të prezantohet raporti i fundit i Institutit Riinvest “Ambienti Biznesor në Kosovë 2016”, si dhe “Buletini Makroekonomik 1/2017”,. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Ministria e Drejtësisë mban konferencën për rritje të cilësisë dhe efekteve të donacioneve të jashtme në të cilën do të bëhet edhe prezantimi i të gjeturave dhe rekomandimeve nga vlerësimi i projekteve dhe programeve të donatorëve të jashtëm në sektorin e drejtësisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet Mbledhja e tretë e Kuvendit Komunal të Prishtinës, (Objekti i Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën e pestë ndërkombëtare “Aktivizimi i resurseve të zhvillimit ekonomik”. (Hotel Swis Diamnod, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të merr pjesë në ceremoninë e shënimit të 50 vjetorit të themelimit të Institutit të Historisë. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Drejtues të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Prokurorisë, Policisë, Këshillit Gjyqësor dhe PZAP mbajnë konferencë të përbashkët për media lidhur me përgatitjet e zgjedhjeve në Kosovë. (Zyrët e KQZ-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 11:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal, organizon ngjarjen vjetore të publikimit të Raportit të Funksionimit të Komunave për vitin 2016. (Hotel International Prishtina, ora 11:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it Xhejms Houp do të vizitojë Gjilanin me ç'rast  se bashku me Kryetarin e Komunës Lutfi Haziri do të nënshkruajnë një MM për nismën e re të USAID-it e cila ka për qëllim të ngrisë shkallën e transparencës dhe llogaridhënjes në prokurimin publik në Kosovë. (Zyra e Kryetarit të Komunës Lutfi Haziri, ora 11:30)

- Bibloteka Kombëtare e Kosovës dhe Ambasada Amerikane organizojnë mbrëmjen poetike me shkrimtarin, poetin dhe kritikun amerikan Gregory Pardlo. (Bibloteka Kombëtare, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 14 maj 2017

- Mbahet konferenca për përmbyllje të aktiviteteve te javës së katërt për siguri Globale Rrugore të Kombeve të Bashkuara. (Sheshin “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- OVL e UÇK-së dega në Kaçanik organizon shënimin e 18 vjetorin e rënies së dëshmorëve,  Qamil Ilazi - Komandant Bardhi, Selim Shehu, Esat Axhami, Burhan Zeneli, Sakip Mulaku, Rizvan Bela dhe Ejup Dushkaja. (Te lapidari në vendin e rënies në fshatin Xhurxhedell, ora 10:00 - në fshatin Llanishtë,  ora 11:30 - te livadhe e Veselëve, ora 12:30
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti zhvillon homazhe te varri i ish presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Kryesia e Lidhjes Demokratike te Kosovës bën homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e 15 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Objekti i ri i administratës komunale të Rahovecit, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj zyrtaritt te Drejtorisë për Migrim dhe të Huaj, Maxhun Maloku për keqpërdorim te pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve në zgjerimin e rrugës në hyrje të qytetit të Ferizajt. (Ura afër fshatit Bibaj, ora 11:00)

- Ambasadorja suedeze, Karin Hernmarck, dhe Ushtruesi i Detyrës së Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Kilian Wahl, do të organizojnë një konferencë për shtyp në Prishtinë për t’i prezantuar prioritetet e Kryesimit suedez të OSBE-së për vitin 2021. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetarja e KQZ-së, znj. Valdete Daka do të mbajë konferencë për media. (Selia e KQZ, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë ''14 kërkesat e AKB-se, bizneseve dhe konsumatoreve deri me 14 shkurt, kur edhe përfundojn zgjedhjet lidhur me rritjen e mirëqenies qytetare dhe pasurimin dhe implementimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike për vitin 2021''.  (Salla e konferencave të AKB-së, ora 13:00)

 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në akademinë për ish presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i Gjilanit, ora 14:00)    

- PDK dega në Prizren, bën prezantimin e kandidatëve për deputetë, për zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale të 14 shkurtit 2021. (Restaurant ''Rexos'' në Lubizhdë, përballë stacionit të policisë, ora 19:00)