27 Maj 2020

Wolksvagen ndërton fabrikë të re në Kinë

Berlin, 16 korrik - Gjiganti automobilistik gjerman „Wolksvagen“ sot njoftoi se do të ndërtojë fabrikë të re në Kinë, e cila në vitin 2013 do të prodhojë 300.000 automjete në vit.

Prodhuesi më i madh evropian i automjeteve thekson se në Kinë ka shitur 950.000 automobila në gjysmën e parë të vitit – 45.7 për qind më shumë se gjatë periudhës së njëjtë të vitit të kaluar.

Fabrika në Jizeng, e cila do të punësojë 4.000 të punësuar, është pjesë e planit të Wolksvagen-it që t'i dyfishojë kapacitetet prodhuese në Kinë në tre milionë automjete deri në vitin 2013.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Maj 2020 - Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton kërkesën e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për miratimin e taksave vjetore, shqyrton po ashtu Programin e Shpenzimeve të Radiotelevizionit të Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00 - pa prezencën e mediave)
 
- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Raportin e Ministrisë së Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, N 302, ora 10:00 - pa prezencën e mediave)

- Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00 - pa prezencën e mediave)

- Disa Organizata Jo Qeveritare dorezojn  Peticionin - 'Mos na helmoni!' - kundër deponisë së hirit të Korporatës Energjetike të Kosovës. (Tek Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit, ora 13:00)

- Komuna e  Rahovecit, organizon debat publik me qytetarët për Taksa Komunale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovec, ora 13:30)

- Me hapjen e një përkujtimore të dedikuar viktimave të vetëvrasjes përmbyllet kampanja 'Linja e Jetës'. (Mbrapa Rektoratit në kampusin e Universitetit të Prishtinës, ora 16:00)