21 Tetor 2019

“Toyota” rriti shitjen për 13 %

Tokio, 30 mars - Gjiganti automobilistik japonez “Toyota” rriti shitjen e tregjeve botërore për më shumë se 13 për qind në muajin shkurt të këtij viti në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të kaluar, lajmëruan përfaqësues të kompanisë.
 
Ndonëse para do kohe “Toyota” tërhoqi mbi tetë milionë automjete për shkak të problemeve teknike, megjithatë në shkurt shënoi rritje të konsiderueshme të shitjes së modeleve.
 
Muajin e kaluar gjiganti automobilistik prodhoi 655.180 automjete, që paraqet rritje të prodhimit prej 69.2 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2019 - Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi dhe në mbështetjen e Ambasadës Amerikane në Kosovë dhe UN Women-it, mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit” me ç‘rast do të organizohet konferencë ndërkombëtare me moton “Drejtësia rikthen dinjitetin e viktimave”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Familja Hoxha mban konferencë për media për të shprehur zhgënjimin me Qeverinë Rama për neglizhencën në zbardhjen e fatin e Remzi Hoxhes. (Hotel The Plaza Tirana, orën 10:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetarin e Odës Ekonomike Indiano-Kosovare, Anil Mishra. (Zyra e kryetarit, ora 11:45)

- Aleanca Kosovare e Biznesve dhe Misioni Diplomatik për Paqe dhe Prosperitet  organizojnë ceremoninë zyrtare të vlerësimit për Vasfije Krasniqi-Goodman si Misionare e Paqës. (Zyrat e Misionit Diplomatik në Tiranë, rruga Donika Kastrioti, P14 Ap.3E, ora 12:00)

- Zyra e BE-së rganizon një vizitë në shkollën 'Nim Frashëri' e cila së shpejti do të lidhet me rrjetin e ngrohjes qendrore të ofruar nga Termokosi. (Shkolla “Naim Frashëri”, ora 14:30)