13 Gusht 2020

Toyota, riparim falas për makinat hibride Prius

Tokio, 10 shkurt - Shtypi japonez njofton se firma Toyota do t’u kërkojëqindra mijëra qyetarëve të çojnë për riparim falas makinat  hibridePrius, një prej modeleve më popullore të Toyotës, që kanë frenadifektoze.

Toyota nuk e ka konfirmuar këtë njoftim. Problemi me frenat mund të jetë i pranishëm në 270 mijë makina Prius që janë në përdorim në Japoni dhe në Shtetet e Bashkuara. 

Toyota ka marrë rreth 100 ankesa nga individë të ndryshëm, që thonë se në situata të caktuara,  përkohësisht, frenat duket se pushojnë së funksionuari. 

Toyota, firma më e madhe në botë e prodhimit të makinave, ka tërhequr nga qarkullimi miliona makina të tjera të modeleve të ndryshme, që kanë probleme me pedalin e gazit.

Kongresi amerikan ka kërkuar zhvillimin e senacave dëgjimore lidhur me problememt me makinat Toyota. Seanca e parë pritet të zhvillohet të mërkurën, kur për të dëshmuar janë thirrur, presidenti i filialit të Toyotës për Amerikën e Veriut, Joshimi Inaba, si dhe zyrtarë amerikanë të sektorit të transportit dhe sigurisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Gusht 2020

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Deçanit. (Objekti i Komunës se Deçanit, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve infrastrukturore me kryetarin e komunës së Istogut, Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon ceremoninë e prerjes së shiritit të objektit të Stacionit Policor për Mbikëqyrje të Kufirit në Radavc ku pjesëmarrës do të jenë Drejtori i Përgjithshëm i PK-së, përfaqësues të ICITAP-it Amerikan dhe personalitete të larta vendore, përfshirë epror të PK-së. (Radavc, rruga Vitomiricë - Kullë, ora 11:00)                                              

- Drejtoria e Shëndetësisë e Komunës së Prizrenit do të bëjë hapjen e pjesës së renovuar të QKMF-së, ku do të punojë ndërrimi i tretë ku i pranishëm do të jetë kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DSH-së, Narqize Arënliu Hoxhaj. (QKMF në Prizren, ora 12:00)