04 Mars 2021

Toyota “prius” rrënon të gjitha rekordet

Tokio, 7 prill - Hibridi i Toyota-s “prius” është automobili më mirë i shitur në Japoni në muajin mars, 11 muaj me radhë, edhe përkundër problemeve të tetë milionë veturave të Toyota-s në mbarë botën.

Toyota muajin e kaluar ka shitur 35.546 automjete të këtij modeli që punon me benzinë dhe rrymë, lajmëroi Shoqata japoneze e shitësve të automobilave.

Prius është automobili më i shitur edhe në Japoni në vitin afarist që përfundoi më 31 mars me 277.485 modele të porositura, që është katërfish më shumë sesa në vitin 2008.

Prius-i tani në gjeneratën e tretë pas debysë në vitin 1997 është hibridi më i shitur në botë me gjithsej 1,7 milionë ekzemplarë të shitur. Në Japoni është aq i popullarizuar, saqë nga pagesa priten gjashtë muaj për të marrë makinën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Mars 2021

 - Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti takohet me përfaqësuesit e bankave. (Ndërtesa e BQK-së, ora 10:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Oda e Mjekëve të Kosovës ndan mirënjohje për mjekët në pension dhe për institucionet shëndetësore që kanë kontribuar në luftën kundër Covid-19. (Amfiteatri i Telemjekësisë në QKUK, ora 10:00)

- Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti takohet me shoqatat e bizneseve. (Ndërtesa e BQK-së, ora 14:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Dogana e Kosovës organizon konferencë për shtyp ku do të paraqiten rezultatet e doganës gjatë dy muajt e parë të vitit 2021 dhe luftimi i kontrabandës dhe informalitetit në muajt e fundit. (Drejtoria e doganës në lagjjen Emshir, ora 14:00)   

- Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)