15 Prill 2021

Standarde të rrepta për prodhuesit e biokarburantit në BE

Bruksel, 12 qershor - Bashkimi Evropian vendosi standarde më të rrepta për biokarburant, me të cilat nga prodhuesit kërkohet të plotësojnë kritere të ashpra që të mund të tregtojnë me prodhimet e tyre, transmeton Beta.

Komisari evropian për energji Ginter Etinger, vlerësoi se është vendosur regjimi më i ashpër për vërtetim në botë me çka do të sigurohet se biokarburanti i plotëson standardet më të larta ekologjike.

Në këtë mënyrë prodhuesit e biokarburantit në të ardhmen doemos do të duhet të dëshmojnë se në atmosferë nuk emetojnë gazra që shkaktojnë efekte të kopshtit të qelqtë ose shkatërrojnë pyje.

Standardet e vendosura filojnë të zbatohen menjëherë, transmeton Beta.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)