15 Prill 2021

Sot bëhet promovimi i produktit më të ri bankar, Mobile Banking

Prishtinë, 10 qershor - Sot në lokalet e Bankës për Biznes bëhet promovimi i produktit më të ri bankar, i quajtur Mobile Banking.

Ky aplikacion ju mundëson klientëve informimin në kohë reale lidhur me llogarinë e tyre, ju mundëson transaksionet e ndryshme si transfere, pagesa në valuta të ndryshme etj.

Siguria e përdorimit është e nivelit më të lartë përmes teknologjisë së avancuar që mundëson komunikim plotësisht të sigurtë përmes kanalit të mbrojtur.

Prandaj shfrytëzuesit mund ta përdorin MobileBanking pa kurrfarë rreziku përmes rrjetave publike të komunikimit si GSM apo WiFi.

Për identifikim të shrytëzuesit përdoret teknologjia RSA dhe tokenat mobil ndërsa i tërë komunikimi me sistemin e bankës është i enkriptuar me teknologjinë 3DES.

 Produkti është i pari i kësaj natyre në Kosovë dhe është zhvilluar dhe implementuar nga Asseco SEE(ish-PRONET).  

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)