12 Prill 2021

Sofja do të paguajë 4,8 milionë euro për naftësjellësin

Sofje, 27 korrik - Bullgaria u pajtua të paguajë 4,88 milionë euro për naftësjellësin Burgas-Aleksandropolis, deklaroi për RIA „Novosti“ zëvendës kryetari i „Transneft“, Mihail Barkov.

Siç shkruan „Bgnes“, Barkovi ka marrë pjesë në bisedimet me zëvendës kryeministrin dhe ministrin e Financave, Simeon Xhankov që u mbajtën në Sofje më 22-23.

„Është arritur mirëkuptim i ndërsjellë për pagesën e borxhit për projektin me vlerë prej 4,88 milionë eurove, pasi që shteti bullgar pranoi se ekziston një borxh i tillë nga ana e saj që duhet të paguhet“, shtoi ai.

Barkov tha se bisedimet janë „të mira dhe konstruktive“, duke shtuar se Bullgaria merr përsipër përgjegjësinë për pjesëmarrjen e saj në projektin. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)