18 Nëntor 2019

Shënohet rënie e shitjes së automobilave në Evropë

Madrid, 3 gusht - Shitja e automobilave në Spanjë, Itali dhe Francë shënoi rënie muajin e kaluar, në krahasim me korrikun e vitit 2009, për shkak se janë hequr programet për shitje sipas parimit, \"e vjetër për të re\", ndërsa filluan të veprojnë edhe masat për kursim.

Shoqata e prodhuesve të automjeteve në Spanjë ANFAC paralajmëroi se gjysma e dytë e këtij viti do të jetë më e vështirë, për shkak se më nuk ka subvencione qeveritare për blerje të automobilave, ndërsa tatimi i vlerës së sapokrijuar është rritur prej 1 korrikut.

Në Spanjë muajin e kaluar shitja e automjeteve të reja është zvogëluar për 24 për qind, në krahasim me të njejtin muaj të vitit të kaluar, në 82.167, ndërsa gjatë gjithë vitit pritet ulje prej 30 për qind.

Në Itali, sipas vlerësimeve të Ministrisë së Komunikacionit, shitja e automobilave të ri në korrik shënoi rënie për 25,97 për qind, në 152.752, me ç\'rast shitja e automjeteve \"Fiat\" është zvogëluar për 35,8 për qind.

Në Francë regjistrimi i automjeteve të reja të udhëtarëve është zvogëluar për 12,9 për qind, në 169.804, njoftoi shoqata franceze e prodhuesve të automobilave CCFA.

Në Belgjikë, megjithatë, shitja e automjeteve të reja në korrik është rritur për 9,5 për qind, në 39.309.

Ndërkohë, në korrik shitja e automobilave të ri në Japoni shënoi rritje me të 11 muaj me radhë.

Kompania koreanojugore \"Hjundai\" gjithashtu paraqiti rritje dyshifrore të shitjes botërore të automobilave të saj në korrik, por parashikohet se me përfundimin e subvencioneve të Qeverisë së Koresë së Jugut, gjatë muajve të ardhshëm, sigurisht do të vijë deri në ngadalësim të plasmanit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)