04 Korrik 2020

SHBA, shkencëtarët krijojnë supermetalin

New York, 11 janar - Shkencëtarët amerikanë kanë krijuar një supermetal të ri, që konsiderohet si objekti më rezistent në botë.

Metali në fjalë përbëhet 90 për qind me paladium, 3 për qind argjend dhe pjesa tjetër metal i tipit germanium, silikon dhe fosfor.

Sipas revistës “Nature Material”, e cila ka publikuar kërkimin, objekti kombinon dy elementë: forcën ekstreme dhe rezistencën e jashtëzakonshme.

Kostoja e lartë e paladiumit e bën supermetalin të vështirë për përdorim dhe dyshohet se fillimisht ai do të përdoret për qëllime mjekësore, duke zëvendësuar kockat e thyera. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)